kategoria: A4000
[#1] A4000 i problem z bootowaniem compact flash
Witajcie,

Zainstalowalem sobie system OS39 zgodnie z instrukcjami dostepnymi w necie na karcie CG16GB. Karta dziala elegancko pod WinUAE. W Amidze w boot menu widac partycje karty natomiast Amiga sie zawiesz podczas bootowania. Mam rowniez druga karte 8GB, na której mam system 31 i ta karta dziala na mojej Amidze 1200, a na 4000 z kolei nic się nie dzieje - pokazuje obraz kicka z dyskietka. Ta druga karta A4000 rowniez widzi w boote menu (tzn. jej partycje). Co co to moze chodzic? Niekompatybilnosc tych kart z kompem? Mam adapter CF-IDE na sledziu.
[#2] Re: A4000 i problem z bootowaniem compact flash

@moulder, post #1

niech zgadnę,
robiłeś ją na uaehf.device?

zamiast na scsi.device ?

szeroki uśmiech

czy kolejność dysków pomieszałeś ?
tzn, ma być jako jedyny dysk :)



Ostatnia aktualizacja: 07.04.2023 18:06:50 przez Cezarykl
[#3] Re: A4000 i problem z bootowaniem compact flash

@Cezarykl, post #2

.
niech zgadnę,
robiłeś ją na uaehf.device?

zamiast na scsi.device ?



czy kolejność dysków pomieszałeś ?
tzn, ma być jako jedyny dysk :)

W WinUAE mam uaehf.device ustawione. Na auto hdtoolbox mi nie wykrywa karty.

To ma byc jedyny dysk plus naped dvd standardowo.
[#4] Re: A4000 i problem z bootowaniem compact flash

@moulder, post #1

Jaki masz Kickstart w tej 4000, a jaki w 1200?
[#5] Re: A4000 i problem z bootowaniem compact flash

@moulder, post #3

W WinUAE mam uaehf.device ustawione. Na auto hdtoolbox mi nie wykrywa karty.

pomysł
i zapisało ci uaehf.device a gdy podłączysz to pod prawdziwą amigę to masz to co masz,

proponuje ci w 1 kolejności założyć partycję na prawdziwym sprzęcie a potem dokończysz resztę pod WinUAE
1
[#6] Re: A4000 i problem z bootowaniem compact flash

@Cezarykl, post #5

Ok, sprobuje w ten sposób.
[#7] Re: A4000 i problem z bootowaniem compact flash

@Cezarykl, post #5

W WinUAE mam uaehf.device ustawione. Na auto hdtoolbox mi nie wykrywa karty.
Ja tak zrobiłem większość moich kart i nie ma z nimi problemu w Amidze.

i zapisało ci uaehf.device a gdy podłączysz to pod prawdziwą amigę to masz to co masz,
Amiga 4000 potrafi takie rzeczy odczytać z karty?
[#8] Re: A4000 i problem z bootowaniem compact flash

@AmiClassic, post #7

zrobił szkolny błąd i ustawił w winuae uaehf zamiast scsi

czyli w bootbloku dysku ma zapisane uaehf zamiast scsi
i dlatego ma problemy
:)


Ostatnia aktualizacja: 08.04.2023 01:41:07 przez Cezarykl
[#9] Re: A4000 i problem z bootowaniem compact flash

@Cezarykl, post #8

zrobił szkolny błąd i ustawił w winuae uaehf zamiast scsi
Talerzowce robię na Ami, więc jest prawilnie, ale jak już wcześniej pisałem: pod WinUAE wiele kart CF preparowałem z uaehf i nie miałem z żadną problemu. Podejrzewam, że 90% użytkowników tego forum też tak zrobiło i też zapewne bez najmniejszych problemów.

czyli w bootbloku dysku ma zapisane uaehf zamiast scsi
Możesz wrzucić tu jakiś 'podgląd' na RDB z zapisaną informacją o scsi lub uaehf?
1
[#10] Re: A4000 i problem z bootowaniem compact flash

@AmiClassic, post #9

W RDB nie ma nic o device.
1
[#11] Re: A4000 i problem z bootowaniem compact flash

@ppill, post #10

Możesz wrzucić tu jakiś 'podgląd' na RDB z zapisaną informacją o scsi lub uaehf?

W RDB nie ma nic o device.


możliwe że tak nie jest, nie wiem,

zasugerował mi to program:
https://aminet.net/package/disk/misc/2b_RDBArc18

tzn, jak zapiszesz kopie RDB (np z dołączonymi fielsystemami) to sprawdzająć HEXem pliczek kopii,
widać z daleka scsi lub uaehf
[#12] Re: A4000 i problem z bootowaniem compact flash

@Cezarykl, post #11

Amiga nie zapisuje na dysku (czyli w RDB) informacji o device którego używa. Nie ma więc znaczenia za pomocą jakiego device dysk zostanie przygotowany, o ile device ten prawidłowo obsługuje RDB.
Nie wiem skąd takie informacji w sieci, ale mnie to nie dziwi, bo jest tam dużo nieprawdziwych rzeczy.
Ja też używam do przygotowywania amigowych partycji uaehf.device i wszystko działa. Po prostu niektóre CF tak mają, że UAE je widzi, pecet podobnie, a sama amiga nie. Niezależnie, czy partycja założona pod UAE, czy pod Amigą... niby wszystko ok, ale po reboocie założone i zapisane partycje znikają. Gdzieś na sieci są tutoriale jak to naprawić, jednak nie zawsze to działa.

Ostatnia aktualizacja: 08.04.2023 11:51:43 przez wali7
[#13] Re: A4000 i problem z bootowaniem compact flash

@wali7, post #12

A pod winuae może nie być widać karty przy wybranym ide gdy w ikonie hdtoolboxa zamiast scsi.device jest uaehf.device.

Nie wiem jak jest teraz, ale pamietam, że kilka lat temu miałem problem aby poprawnie sformatować kartę 64GB używając uaehf. Udało się przy wybraniu IDE A600/A1200 i dostępie blokowym czy jak ta funkcja sie nazywała w WinUAE w opcjach zaawansowanych konfiguracji dysku
[#14] Re: A4000 i problem z bootowaniem compact flash

@Cezarykl, post #11

Może ten program sobie dopisuje info z jakiego i gdzie podpiętego dysku razem z RDB. Zobacz https://thomas-rapp.homepage.t-online.de/downloads/rdbman.lha
[#15] Re: A4000 i problem z bootowaniem compact flash

@ppill, post #14

wqfiaja mnie takie archiwa, gdzie jest tylko plik wykonywalny, bez podpowiedzi jak to używać !
i trzeba eksperymentować !

rdbman DEVICE xxx.device UNIT 0 BACKUP file=RAM:kopia.rdb





Ostatnia aktualizacja: 08.04.2023 13:16:57 przez Cezarykl
[#16] Re: A4000 i problem z bootowaniem compact flash

@ppill, post #14

Kiedy pierwszy raz przygotowywałem kartę CF pod WinUAE to też używałem uaehf.device. Nie jest to problem poniewaz później wystarczy zmienić device karty na scsi i wszystko działa.
[#17] Re: A4000 i problem z bootowaniem compact flash

@Cezarykl, post #11

zasugerował mi to program
[#18] Re: A4000 i problem z bootowaniem compact flash

@snifferman, post #13

Być może kiedyś uaehf.device nie obsługiwało większych dysków. Nigdy nie próbowałem z kartami CF większymi od 16 GB, ale podejrzewam, że obecnie uaehf.device poprawnie obsługuje duże dyski.

Ostatnia aktualizacja: 08.04.2023 13:32:13 przez wali7
[#19] Re: A4000 i problem z bootowaniem compact flash

@wali7, post #18

Być może kiedyś uaehf.device nie obsługiwało większych dysków.

Kiedyś to mam na myśli 3 lata temu. Obecnie raczej używam ustawień IDE i scsi.device, bo na poziomie emulacji nie ma to chyba większego znaczenia, a można przetestować czy wszystko działa na tym samym device co docelowy system
[#20] Re: A4000 i problem z bootowaniem compact flash

@snifferman, post #19

To naprawdę nie ma znaczenia. Jedyne co to daje, to nie trzeba pamiętać aby zmienić device w HDToolBox.
[#21] Re: A4000 i problem z bootowaniem compact flash

@wali7, post #20

No wiec sytuacja wygląda tak: utworzyłem na tej karcie partycje na prawdziwej Amidze. Resztę czyli OS39 zainstalowanym na WinUae. Emulator bez problemu bootuje karte. W Amidze udało mi się raz zabotowac system po restarcie wali juz tylko błędy guru. Karta 16gb dla przypomnienia. Sciagnalem sobie obraz/gotowca systemu 3.1 z whdload o rozmiarze 8gb, zainstalowałem na tej karcie i dziala bez problemu. Mi się wydaje że ta karta nie jest kompatybilna z adapterem jeśli jest wykorzystywana jako 16 gigabajtowa. Sprobuje zamówić inna karte. Swoją drogą.kiedy robiłem karty pod Amige 1200 na emulatorze i działały bez problemu z uaehf.scsi. Zastanawiam.sie czy nie przejść na adapter sd - tam chyba nie ma problemów z kompatybilnością kart?
[wyróżniony] [#22] Re: A4000 i problem z bootowaniem compact flash

@moulder, post #21

Instalowałeś BoingBagi 1 i 2 do tego OS'a 3.9?
Jaki masz procesor w tej 4000?
Instalowałeś biblioteki dla tego procesora?
[#23] Re: A4000 i problem z bootowaniem compact flash

@AmiClassic, post #22

Uruchamiałem z i bez boingbagow. Amiga jest stockowa - 030 i 16mb ram,.kickstart 3.1 40.068.

Ostatnia aktualizacja: 08.04.2023 23:50:48 przez moulder
[#24] Re: A4000 i problem z bootowaniem compact flash

@moulder, post #23

Zrobiłem jeszcze inny eksperyment z ta.karta. Sciagnalem gotowy obraz z kolei 16gbajtowy z whdload. Wgrałem na karte. Amiga go bootuje do wokbencha, ale widzi druga duza partycje jako ndos (tam jest whdload) i nie mozna jej sformatować pod amiga. Na emu dzisala. Jeszcze inny gotowy obraz 16gb wgrany na karte z kolei zawiesza Amige - czarny ekran. Nie mam juz pomysłu. Wg mnie to musi być brak kompatybilności karty...
[wyróżniony] [#25] Re: A4000 i problem z bootowaniem compact flash

@moulder, post #23

Przy instalacji na WinUAE używałeś takiego konfigu jak Twoja Amiga?
Jeśli karta daje się spartycjonować na Amidze to jest kompatybilna, w innym przypadku Amiga by jej nie widziała wcale.

Ostatnia aktualizacja: 08.04.2023 23:50:31 przez AmiClassic
[#26] Re: A4000 i problem z bootowaniem compact flash

@AmiClassic, post #25

W emu ustawiam kick ten sam, troche szybszy procek 040 i więcej ramu, daje zeby instalacja szla.szybciej. To nie powinno mieć żadnego.znaczenia.
[#27] Re: A4000 i problem z bootowaniem compact flash

@moulder, post #26

Może mieć znaczenie, bo z tego co pamiętam BoingBagi instalują biblioteki dla wykrytego procesora.
Powinieneś ustawić w WinUAE konfigurację jak najbardziej odpowiadającą Twojej Amidze.

Szybka instalacja? Rzuć okiem: link

Ostatnia aktualizacja: 09.04.2023 00:14:31 przez AmiClassic
[#28] Re: A4000 i problem z bootowaniem compact flash

@moulder, post #23

Amiga jest stockowa - 030 i 16mb ram,.kickstart 3.1 40.068

pomysł
testowo, wypróbuj jeszcze to: LOADMODULE DEVS:noweSCSI.DEVICE


PS.
oczywiście nudzi mi się, więc powtórzę :)
wg mnie, najlepiej mieć nowe scsi.device w ROMie :)

a jeszcze lepiej mieć nowy kickstart 3.2.2, gdzie nie ma takich problemów :)
[#29] Re: A4000 i problem z bootowaniem compact flash

@Cezarykl, post #28

I tu się w pełni zgadzam - najnowsze kickstarty ułatwiają życie w kwestii scsi.device (i nie tylko)
[#30] Re: A4000 i problem z bootowaniem compact flash

@Cezarykl, post #28

Powtórzę się: przynudzasz w tej kwestii Śpioch

Brak scsi.device powinno skutkować tym, że nie będzie widać partycji powyżej 4GB, a nie że Amiga się zawiesza na starcie.
Istnieje możliwość, że autor wątku źle partycjonuje kartę, ale tego nie wiemy, jeśli jednak spartycjonował dobrze to przynajmniej partycja z systemem powinna być widoczna i Amiga powinna się normalnie uruchomić.
Na stronie www.PPA.pl, podobnie jak na wielu innych stronach internetowych, wykorzystywane są tzw. cookies (ciasteczka). Służą ona m.in. do tego, aby zalogować się na swoje konto, czy brać udział w ankietach. Ze względu na nowe regulacje prawne jesteśmy zobowiązani do poinformowania Cię o tym w wyraźniejszy niż dotychczas sposób. Dalsze korzystanie z naszej strony bez zmiany ustawień przeglądarki internetowej będzie oznaczać, że zgadzasz się na ich wykorzystywanie.
OK, rozumiem