kategoria: A4000
[#31] Re: A4000 i problem z bootowaniem compact flash

@AmiClassic, post #30

Sciagnalem gotowy obraz z kolei 16gbajtowy z whdload. Wgrałem na karte. Amiga go bootuje do wokbencha, ale widzi druga duza partycje jako ndos


Brak scsi.device powinno skutkować tym, że nie będzie widać partycji powyżej 4GB, a nie że Amiga się zawiesza na starcie.


w/w ... to chyba jasne ... sialalalalalallaaaa scsi ....
[wyróżniony] [#32] Re: A4000 i problem z bootowaniem compact flash

@Cezarykl, post #31

Cieszę się, że tryskasz radością w te szczególne święta, ale...
Podany przez Ciebie przykład nie wnosi nic do rozwiązania problemu. Karta 8GB z WB3.1 działa bez problemu, a według Twojego toku myślenia nie powinna, bo brak scsi powinno 'zadziałać' i na kartę 8GB.
Owszem, jeśli karta była zrobiona w PFS3 to nie potrzebuje scsi, ale nie podejrzewam aby tak było.
Nie wiem na ile masz problem ze zrozumieniem tekstu pisanego i na ile jest to intencjonalne, ale jeśli przeczytasz to jeszcze raz to być może załapiesz, że moja odpowiedź odnosiła się do tego:
Karta dziala elegancko pod WinUAE. W Amidze w boot menu widac partycje karty natomiast Amiga sie zawiesz podczas bootowania.
Emulator bez problemu bootuje karte. W Amidze udało mi się raz zabotowac system po restarcie wali juz tylko błędy guru.
W tym przypadku scsi to sprawa drugorzędna. Trzeba sprawić aby jego karta ruszyła z zainstalowanym przez niego OS'em 3.9. Wtedy będzie można wrócić do tematu scsi.device.

Odnoszę wrażenie, że kolega moulder używał dotąd tylko gotowców i pierwszy raz podjął próbę zadziałania samemu. Być może robi coś nie tak przy partycjonowaniu, być może przy instalacji. Mam nadzieję, że pomału dojdziemy do tego i chłopak będzie cieszył się przygotowanym przez siebie systemem, bo używanie gotowców to jak 'używanie odkupionego od kogoś starego dysku z zawartością, która jest nam w większości zupełnie zbędna'.
1
[#33] Re: A4000 i problem z bootowaniem compact flash

@AmiClassic, post #32

Dziś/jutro będę dalej walczył z tą kartą 16GB, zamówiłem jeszcze 8Gbaktowa kartę, żeby sprawdzić czy będzie jakaś zmiana.

@AmiClassic odnosisz złe wrażenie. Do tej pory tworzyłem sobie na A1200 kartę sam i nie było problemów. Specjalista może nie jestem, ale potrafię czytać poradniki w necie ze zrozumieniem Tutaj z tą 16gb jakieś dziwne rzeczy się dzieją, będę walczyć z nią dalej...
[#34] Re: A4000 i problem z bootowaniem compact flash

@moulder, post #33

OK, sutuacja na ta chwile wyglada tak: chwilowo odpuscilem OS 3.9, zainstalowalem Classic Workbench 3.1 na 8GB karcie - wszystko dziala elegancko. Przymierzylem sie wiec, zeby zrobic to samo na 16gb karcie. Utworzylem partycje dh0 500mb i dh1 na reszte przestrzeni. Pod emulatorem (wszystko utawione jak moja Amiga lacznie z kickiem) wszystko dziala. W prawdziwej AMI nie moze w ogole zainicjowac duzej partycji. System sie laduje, widac druga partycje ndos (w emu juz byla sformatowana). Przy probie jej sformatowania mam komunikat, ze nie moze zainicjowac. Macie jakis pomysl? Probowalem zaladowac jakis inny sterownik scsi.device na prawdziwej Amidze - zawsze sie samoczynnie resetuje i wywala do kickstartu (tzn. ekranu z dyskietka).
[#35] Re: A4000 i problem z bootowaniem compact flash

@moulder, post #34

Duży dysk (powyżej 8gb) wymaga lepszego scsi.device.
Partycje FFS do 2GB
Polecam SFS lub PFS na duże partycje
[#36] Re: A4000 i problem z bootowaniem compact flash

@Norbert, post #35

Co masz na myśli lepszy scsi.device? Probowalem rozne i zawsze reset do kicka. System plików ma pfs3 zainstalowany.
[wyróżniony] [#37] Re: A4000 i problem z bootowaniem compact flash

@moulder, post #36

Jaką masz wersję tego scsi?
[#38] Re: A4000 i problem z bootowaniem compact flash

@nostrum666, post #37

Probowałem z 43.45 i 44.20. Na emulatorze na tej samej karcie laduja sie normalnie, chociaz w ogole ich nie potrzeba po pod emu druga partycja jest normalnie wykrywana. Natomiast na Amidze od razu resetuja do kicka jak pisalem.
[wyróżniony] [#39] Re: A4000 i problem z bootowaniem compact flash

@moulder, post #38

Używałem ClassicWB3.1 wcześniej i mam pewne spostrzeżenia. Scsi 43.45 nie obsłuży dysków większych niż 4 GB. Wersja 44.2 zakładam że ta z dysku systemowego (chyba od Doobrey'a) też nie jest idealna do dużych dysków, miałem z nią problemy. O ile mogłem stworzyć partycje to nie mogłem jej już formatować. U mnie zadziałała dopiero wersja scsi.device 46.
[#40] Re: A4000 i problem z bootowaniem compact flash

@nostrum666, post #39

Ok, jutro sprobuje z ta wersja.
[#41] Re: A4000 i problem z bootowaniem compact flash

@moulder, post #40

Ja od wielu lat używam scsi.device od DonAdana i nie miałem problemów. Chyba jest to wersja 46.

Ps. Do róznych wersji Amigi są rózne wersje scsi. Dla cpu 68000 jest wersja a500-a600. Do 020 i wyżej wersja A1200. Dla A4000 jest osobba

Ostatnia aktualizacja: 21.04.2023 20:56:13 przez snifferman
1
[#42] Re: A4000 i problem z bootowaniem compact flash

@moulder, post #40

Napewno użyłeś scsi.device Doobrey'a pod 020? Bo jest też pod 000. Ja długo używałem, bez najmniejszych problemów.
Problemy natomiast miewałem z LoadModule, w zależności od wersji. Najmniej problematyczną była wersja 40.12, ale potem używałem 45.15 i też śmigało.

Zwróć uwagę na wielkość plików, będziesz wiedział z jaką masz do czynienia:
[wyróżniony] [#43] Re: A4000 i problem z bootowaniem compact flash

@moulder, post #38

Potrzeba, potrzeba.
Ustaw obsługę dysku za pomocą IDE0 (scsi.device) a nie UAE0 (uaehf.device).
Emuluj Amigę jak najbardziej wiernie, to się okaże, że emulator też się "wywala"
[#44] Re: A4000 i problem z bootowaniem compact flash

@Norbert, post #43

Jak tak ustawie to Amiga w emulatorze nie widzi w ogóle karty.compact flash.
[#45] Re: A4000 i problem z bootowaniem compact flash

@moulder, post #44

Jak widzisz. Taki to emulator..

Hdtoolbox po przestawieniu skanowania na scsi.device nie widzi karty CF?
[wyróżniony] [#46] Re: A4000 i problem z bootowaniem compact flash

@moulder, post #44

Jak już przestawisz emulację na Commodore A600/A1200/A4000 IDE, to musisz jeszcze przestawić HD na CF.
1
[#47] Re: A4000 i problem z bootowaniem compact flash

@snifferman, post #41

Ja od wielu lat używam scsi.device od DonAdana i nie miałem problemów. Chyba jest to wersja 46.

Dziękuję za podpowiedź. Dopiero dziś miałem czas się tym zająć i to scsi.device działa. W końcu widzę drugą dużą partycję
Na stronie www.PPA.pl, podobnie jak na wielu innych stronach internetowych, wykorzystywane są tzw. cookies (ciasteczka). Służą ona m.in. do tego, aby zalogować się na swoje konto, czy brać udział w ankietach. Ze względu na nowe regulacje prawne jesteśmy zobowiązani do poinformowania Cię o tym w wyraźniejszy niż dotychczas sposób. Dalsze korzystanie z naszej strony bez zmiany ustawień przeglądarki internetowej będzie oznaczać, że zgadzasz się na ich wykorzystywanie.
OK, rozumiem