kategoria: A600
[#1] Amiga 600 wymiana kondensatorów problem
Cześć jestem nowym na forum i zapewne temat przewijał się wiele razy. Wymieniłem kondensatory w amidze 600 robiłem to pierwszy raz i ogólnie Amiga działa bez problem po wymianie kondorów testowałem ją dwie godziny. Ale miałem problem z kondensatorami elektrolitycznymi niestety urwałem dwie przelotki które znajomy elektronik mi naprawił dał drucik i naprawił ścieżki. Z SMD nie miałem problemu każdy pad cały. Temperaturę na stacji z regulacją miałem ustawione na 300-350 stopni i wylutowałem metoda podgrzewając nóżki kondorów, wlutowane tak samo . Niestety nie użyłem odsysacza bo miałem obawę że uszkodze ścieżki, z innymi sprzętami przy wylucie nie miałem problemu. Czy mieliście też problem z tymi kondensatorami aby je poprawnie wymienić?
[#2] Re: Amiga 600 wymiana kondensatorów problem

@Macio11, post #1

A600 ma bardzo delikatny laminat. Jedynym sposoblem jest użycie dobrego topnika flux i bardzo delikatne traktowanie.
[#3] Re: Amiga 600 wymiana kondensatorów problem

@alt_, post #2

Właśnie używałem fluxa ale nie jakiś bardzo dobry tylko tani 😉 delikatnie się obchodziłem z tym Tylko druga przelotka poszła bo nowego kondorka źle wlutowałem i musiałem go wylutować 🫣 😆
[#4] Re: Amiga 600 wymiana kondensatorów problem

@Macio11, post #1

330 stopni + flux i odsysacz lub plecionka. Nie wyciągasz, dopóki nie będziesz miał "luźnych nóżek". Zdarzyło mi się nieco uszkodzić przelotkę, szczególnie na biegunie ujemnym C408, trzeba tam dość ostro grzać ;)
[#5] Re: Amiga 600 wymiana kondensatorów problem

@Drakon, post #4

Na przyszłość będę używał plecionki i odsysacza. Choć mam opory co do odsysacza bo kiedyś w innym sprzęcie poszło ze ścieżką ale to na pewno przez mój błąd 😆☺️

Ostatnia aktualizacja: 29.08.2023 09:24:34 przez Macio11
[#6] Re: Amiga 600 wymiana kondensatorów problem

@Macio11, post #5

Raz miałem tak, że w A600 już ścieżki nie było.
[#7] Re: Amiga 600 wymiana kondensatorów problem

@Macio11, post #1

Generalnie elektrolity THT wylutowuje się w ten sposób, że najpierw cynujesz dosyć grubo pola lutownicze cyną OŁOWIOWĄ, żeby wymieszać ją z tym co jest na polach (zwykle bezołowiowa) i w ten sposób obniżyć temperaturę topienia całego pola. Nawet jeżeli na polach była wcześniej ołowiowa to i tak lepiej jak jest nakichane dużo cyny żeby zwiększyć odbiór ciepła. Potem grzejesz pole lutownicą na 300-350 kilka sekund ale z czuciem, bez naciskania i zaczynasz wyciągać jedną nóżkę poprzez odginanie elektrolitu z jednej strony. Jak czujesz, że trochę poszło to robisz to samo z drugą nóżką i tak parę razy lewa-prawa aż wyjdzie cały. Najważniejsze to nie ciągnąć za mocno bo wyjdzie przelotka i jest masakra.

Jeżeli chodzi o czyszczenie otworu to za pierwszym razem robiłem to taśmą rozlutowującą typu solder-wick oraz topnikiem w żelu. Wszystkie elektrolity czyściłem ponad godzinę i się grubo zatrułem topnikiem, obrzydlistwo. Teraz mam stację rozlutowującą ZD-915 i jest wspaniała :D.

p.s. Odsysacze na sprężynę (nawet te "bezodrzutowe") to straszne badziewie niszczące ścieżki :). Wyrzucić.
1
[#8] Re: Amiga 600 wymiana kondensatorów problem

@bfgmatik, post #7

się grubo zatrułem topnikiem


Topnik też trzeba mieć odpowiedni ;).

Odsysacze na sprężynę (nawet te "bezodrzutowe") to straszne badziewie niszczące ścieżki


Nie zgodzę się - tzn. zgodzę się, że nie każdy umie nimi operować, ale nie demonizowałbym tego rozwiązania. Ja, dopóki nie kupiłem rozlutownicy, korzystałem właśnie z tego rozwiązania. Wylutowanie RAMu z Commodore 128 (256 punktów) trwało godzinę. Ale trzeba mieć wprawę... Jak do wszystkiego.
[#9] Re: Amiga 600 wymiana kondensatorów problem

@Drakon, post #8

Jak odsysacz sprężynowy ma ciulową sprężynę i złą końcówkę to żebyś nie wiem co robił to wiele takim odsysaczem nie zdziałasz. Stacja rozlutownicza potrafi się zapchać albo, nawet jak nie jest zapchana, stracić ciąg ;) Oczywiście mieć stację a nie mieć to pytanie retoryczne, wszak podstawa to dobre narzędzia.
[#10] Re: Amiga 600 wymiana kondensatorów problem

@Madman, post #9

Jak odsysacz sprężynowy ma ciulową sprężynę i złą końcówkę


Zgadzam się. Zmieniałem kilka razy, zanim trafiłem na taki, który spełniał swoje zadanie w 100%. Ale kilka sztuk różnych producentów poszło do kosza.
[#11] Re: Amiga 600 wymiana kondensatorów problem

@Drakon, post #10

Ja kupiłem też rozlutownice ale zwykła i muszę zobaczyć na jakiś uszkodzonych płytach komputerowych czy wogule się nada, Ale cudów nie oczekuje bo nie ma regulacji.
[#12] Re: Amiga 600 wymiana kondensatorów problem

@Drakon, post #8

Widziałem zestawy naprawcze do padów lutowniczych czy warto w takie coś się zaopatrzyć ? Bo ja tylko mam dany drucik z obu stron kondora. Solder maski nie mam położone a teraz już wszystko wlutowane, może to za jakiś czas poprawie. ☺️
[#13] Re: Amiga 600 wymiana kondensatorów problem

@Macio11, post #12

Jak uszkodzonia są małe to drucik odpowiedniej grubości, żeby się dobrze trzymało ale nie za gruby żeby było estetycznie :). Trzeba dobrze wybrać gdzie ten drucik przylutujemy żeby się trzymało. Mam tu na stole pacjentkę A600 której ktoś wyrwał połowę padów od elektrolitów SMD i jedną przelotkę od THT. Opis aukcji: "przed rekapem działała, potem nie wiem" :). Godzinna operacja pod narkozą i chodzi jak nowa.
1
[#14] Re: Amiga 600 wymiana kondensatorów problem

@Macio11, post #11

Ja kupiłem też rozlutownice ale zwykła i muszę zobaczyć na jakiś uszkodzonych płytach komputerowych czy wogule się nada, Ale cudów nie oczekuje bo nie ma regulacji.

Ja, mimo, że z lutownicą mam do czynienia od wielu lat (choć nie zawodowo) to nie odważyłem się wymieniać kondensatorów w mojej A1200, stwierdziłem, że jest dla mnie zbyt cenna i wolę zapłacić fachowcowi i być pewnym ;)
1
[#15] Re: Amiga 600 wymiana kondensatorów problem

@Madman, post #14

Ciężko znaleźć kogoś kto to mógłby zrobić i do tego profesjonalnie, pewnie na forum ktoś by się znalazł ale nie każdy ma czas dlatego sam spróbowałem. Też od kilku lat mam styczność z lutownica ale bardziej hobbistycznie niż zawodowo.
1
[#16] Re: Amiga 600 wymiana kondensatorów problem

@Macio11, post #12

zestawy naprawcze do padów lutowniczych


Nie korzystałem nigdy z takich rzeczy. Nie było potrzeby. A tych Amig "przerobiłem" już chyba setki... w stanie od "ładna płyta" aż po "agonia, nie ma co ratować" ;)
[#17] Re: Amiga 600 wymiana kondensatorów problem

@Macio11, post #15

Nie jest ciężko. Sporo ludzi z tego forum zrobi ci to profesjonalnie i schludnie.
2
[#18] Re: Amiga 600 wymiana kondensatorów problem

@Drakon, post #16

Jeżeli przerobiłeś tyle Amig to zdradź czy elektrolity SMD wykręcasz? Czy jakoś inaczej?
Ja zrobiłem na razie tylko jedną 1200 i po pierwszej próbie hotairem (okleiłem wszystko dookoła kaptonem i myślałem, że wyjdzie łatwo) przeszedłem do wykręcania, wszystkie wyszły jak kleszcze :).
[#19] Re: Amiga 600 wymiana kondensatorów problem

@Macio11, post #15

Ja mogę z czystym sumieniem polecić kolegę Quad'a z naszego forum, świetna, profesjonalna robota ;) Oczywiście najpierw trzeba pytać czy ktoś ma czas bo jak ktoś na co dzień się zajmuje elektroniką i naprawami to wtedy trzeba czekać ;)
[#20] Re: Amiga 600 wymiana kondensatorów problem

@bfgmatik, post #18

Ucinam. Tutaj także - zanim znalazłem odpowiednie szczypce, chwilę to trwało. Należy też zwrócić uwagę na to jak, na jakiej wysokości i z której strony użyć tego narzędzia.
Nie udało mi się jeszcze przy tym uszkodzić pada (aczkolwiek były trzy przypadki, że odpadły same, ale to inna historia).
1
[#21] Re: Amiga 600 wymiana kondensatorów problem

@Drakon, post #20

Była mowa o rozlutownicy, a używał ktoś może hot-air do wymiany kondensatorów ?

PS. W moich amigach A600 i A1200 kondensatory wymienił Stoopi, polecam kolegę z czystym sumieniem.
3
[#22] Re: Amiga 600 wymiana kondensatorów problem

@Maciek44, post #21

Ja hot-airem wymieniłem w każdej i jest ładnie. Tylko taśmą kaptonową albo srebrem oklejam elementy obok.
[#23] Re: Amiga 600 wymiana kondensatorów problem

@Hubez, post #22

I nie wybrzuszały ci się jakby miały zaraz eksplodować w twarz? :) Mi się od razu wybrzuszyły i zmieniłem technikę na wykręcenie.
[#24] Re: Amiga 600 wymiana kondensatorów problem

@Drakon, post #20

Czy nóżki od starych kondensatorów SMD muszą być usunięte? Ja nie usunąłem dałem świeża cynę i wlutowałem nowe. Nie chciałem urwać padów to Nie bawiłem się w oczyszczenie pól, a wszystkie były już skorodowane to wolałem Nie ryzykować 🫤
[#25] Re: Amiga 600 wymiana kondensatorów problem

@Macio11, post #24

Tego to chyba jeszcze nikt nie wymyślił - zostawić nóżki ze starych kondensatorów
6
[#26] Re: Amiga 600 wymiana kondensatorów problem

@nekroskop, post #25

Nóżki w tych elektrolitach są cienkie, jakoś ujdzie :). Jak wiadomo, najłatwiej urwać pad kiedy pole jest nagrzane, jak ktoś nie ma doświadczenia to lepiej uważać.
Macio11: zrobiłeś i działa, nie ma sensu dalej tego ruszać :)
1
[#27] Re: Amiga 600 wymiana kondensatorów problem

@Macio11, post #24

Wylutuj wszystkie kondensatory które wlutowales i zrób to od początku po ludzku, czyszcząc pady z pozostałości po starych kondensatorach. Co ci wpadło do głowy by zostawić stare lutowie i nóżki. Przecież to dalej będzie się wżeralo i utleniało.
5
[#28] Re: Amiga 600 wymiana kondensatorów problem

@Macio11, post #24

Czy nóżki od starych kondensatorów SMD muszą być usunięte?


Tak.
2
[#29] Re: Amiga 600 wymiana kondensatorów problem

@Stoopi, post #27

W tej sytuacji wolałbym to już dać jakiemuś specowi z forum niż samemu znów się uczyć na otwartym sercu, szkoda zepsuć sobie płytę, niech to będzie porządnie zrobione, a nuż fachowiec znajdzie jeszcze coś do poprawy czy naprawienia na płycie...
3
[#30] Re: Amiga 600 wymiana kondensatorów problem

@Madman, post #29

Głos rozsądku. OK
Na stronie www.PPA.pl, podobnie jak na wielu innych stronach internetowych, wykorzystywane są tzw. cookies (ciasteczka). Służą ona m.in. do tego, aby zalogować się na swoje konto, czy brać udział w ankietach. Ze względu na nowe regulacje prawne jesteśmy zobowiązani do poinformowania Cię o tym w wyraźniejszy niż dotychczas sposób. Dalsze korzystanie z naszej strony bez zmiany ustawień przeglądarki internetowej będzie oznaczać, że zgadzasz się na ich wykorzystywanie.
OK, rozumiem