kategoria: A600
[#31] Re: Amiga 600 wymiana kondensatorów problem

@bfgmatik, post #23

Ja wymieniłem kondensatory w kilkudziesięciu Amigach, głównie A1200, ale bywały A600 i CD32, może ze dwie A4000... i nóżki (jak wiadomo ) ukręcam. Przy czym nie jest to chamskie ukręcanie, a delikatne ruszanie kondensatorem w osi, zgodnie i przeciwnie do ruchu wskazówek zegara, po kilka, góra kilkanaście stopni. Nie uszkodziłem ANI JEDNEGO pada tą metodą. Za to udało mi uszkodzić jeden-dwa pady przy zabawie gorącymi szczypcami... ale być może dlatego, że płyta była w bardzo kiepskim stanie, inne metody raczej też by nie pomogły.
Co do zostawiania starych nóżek i lutowia w płytce - to zły pomysł, trzeba wszystko usunąć, potem plecionką resztki lutowia, IPA resztki spalonego topnika i dopiero wtedy lutujemy na czystych padach, z fluksem oczywiście.
Co do hota, to pewnie można by spróbować... ja używam głównie do wylutowywania dużych układów SMD, gdzie nie ma alternatywy (np. podczerwieni). Hotem sobie pomagam także przy wylutowywaniu kondensatorów THT - podgrzewam wstępnie PCB, aby duże pola masowe nie odbierały skutecznie ciepła.
PS. Krytykom "ukręcania" dodam, że być może dlatego u mnie ta metoda działa, że zwyczajnie nie trzęsą mi się ręce. Różni ludzie różnie z tym mają, jednym się trzęsą wcale, innym trochę, a innym jakby mieli zaawansowanego Parkinsona... to chyba wrodzone. Mam okazję obserwować wielu ludzi pod kątem, bo pracuję jako chemik analityk i na co dzień mam do czynienia z czynnościami wymagającym wyczucia, uczę wielu ludzi różnych protokołów analitycznych i mam sporo okazji do obserwacji jak im idzie.
PS2. Coś czuję, że może być z tego kolejna @#$%burza.
PS3. Mój film o wymianie kondensatorów: https://youtu.be/7ESl8k7aQOc . Oczywiście wiem, że przypaliłem delikatnie złącze od klawiatury... ale był to skutek uboczny kręcenia filmu, gdzie musiałem ustawić światło aby nie było cienia, kamerę aby coś widziała, a na samym końcu włożyć tam ręce tak, aby nie zasłonić światła, widoku kamerze i nadal jeszcze coś samemu widzieć.
A filmy mają pokazywać rzeczywistość prawdziwą, a nie lukrowaną, więc takich rzeczy nie wycinam.
3
[#32] Re: Amiga 600 wymiana kondensatorów problem

@Macio11, post #24

Nie słuchaj ich, nie ruszaj, jest git :D. Jednym z błędów w elektronice jest poprawianie tego co już zostało zrobione i działa :).
1
[#33] Re: Amiga 600 wymiana kondensatorów problem

@bfgmatik, post #32

jest git


Git to są takie Amigi PO RECAPIE u fachowców, które później mi trafiają na stół

PS To jeden z mniej drastycznych przypadków.




Ostatnia aktualizacja: 31.08.2023 12:59:14 przez Drakon
3
[#34] Re: Amiga 600 wymiana kondensatorów problem

@Drakon, post #33

No ale kolega pisze, że ładnie wlutował. Wylutowywanie elektrolitów SMD które już raz były lutowane, zakończy się pourywaniem padów. Podejrzewam, że "ukręcanie" działa dobrze tylko na oryginalnych lutach.
1
[#35] Re: Amiga 600 wymiana kondensatorów problem

@bfgmatik, post #32

No właśnie Nie wygląda to źle działa, a to zdjęcie co kolega wysłał jak ktoś próbował wymieniać to ja mam jak na taką robotę to zrobione bardzo dobrze xd a teraz może być ryzyko urwania pada chyba że hot air się użyje może przetrwają pady. Wtedy muszą i tak być zamówione nowe kondorki. Jeżeli coś działać Nie będzie to pomyślę o wysłaniu komuś do naprawy lub poproszę znajomego co jest serwisantem sprzętów.

Ostatnia aktualizacja: 31.08.2023 13:20:00 przez Macio11
[#36] Re: Amiga 600 wymiana kondensatorów problem

@bfgmatik, post #34

Wylutowywanie elektrolitów SMD które już raz były lutowane, zakończy się pourywaniem padów.


Zapomniałeś dodać na początku "nieumiejętne" ;)
[#37] Re: Amiga 600 wymiana kondensatorów problem

@Drakon, post #36

Nie wiem, od 15 lat zajmuję się montażem a nie demontażem :). Ale jak rekapowałem moją A1200 to miałem czoło skroplone potem.

Tak czy inaczej, nie ma pewności w jakim stanie są pady, nie ruszać :D. Nawet jak kolega odda do serwisu to mogą mu powiedzieć "panie, grzebane było to i pady odpadły przy poprawianiu" :P.
[#38] Re: Amiga 600 wymiana kondensatorów problem

@wali7, post #31

PS. Krytykom "ukręcania" dodam, że być może dlatego u mnie ta metoda działa, że zwyczajnie nie trzęsą mi się ręce. Różni ludzie różnie z tym mają, jednym się trzęsą wcale, innym trochę, a innym jakby mieli zaawansowanego Parkinsona... to chyba wrodzone. Mam okazję obserwować wielu ludzi pod kątem, bo pracuję jako chemik analityk i na co dzień mam do czynienia z czynnościami wymagającym wyczucia, uczę wielu ludzi różnych protokołów analitycznych i mam sporo okazji do obserwacji jak im idzie.


Bardzo trafne spostrzeżenie! OK
Co prawda u mnie nie jest jeszcze źle i mogę położyć SMD 0603, ale niestety muszę się już przy tym kontrolować.
Kilka lat temu było zdecydowanie lepiej.
Wiadomo - PESEL...
2
[#39] Re: Amiga 600 wymiana kondensatorów problem

@Drakon, post #33

Git to są takie Amigi PO RECAPIE u fachowców, które później mi trafiają na stół

PS To jeden z mniej drastycznych przypadków.

Nie wiem czy się śmiać czy płakać Niezły masakrator

Jak już wspominałem. Jak się nie zna dobrze swojej lutownicy czy sprzętu którego się używa to później może się to skończyć źle. W lutowaniu, jak nie znasz lutownicy i temperaturę złą ustawisz, zły topnik, cyna to trudno się lutuje a jeszcze trudniej rozlutowuje. Ja co mam jakiś sprzęt na złom (choć nie z komputerów) to jak widzę coś na czym mogę się pouczyć rozlutowywania, biorę do domu i ćwiczę ;) Przy smd pasuje mieć porządną lupę albo kamerkę z monitorem a to już dodatkowa inwestycja.

Ostatnia aktualizacja: 31.08.2023 14:21:28 przez Madman
[#40] Re: Amiga 600 wymiana kondensatorów problem

@Madman, post #39

Słyszałem że kiedyś ktoś w ST ukręcił procesor.
1
[#41] Re: Amiga 600 wymiana kondensatorów problem

@mikecios, post #40

Tak, a na imię miał Mariusz. Mariusz Pudzianowski.
[#42] Re: Amiga 600 wymiana kondensatorów problem

@wali7, post #41

Przecież Pudzianowski to koks a Atari to węgiel.
[#43] Re: Amiga 600 wymiana kondensatorów problem

@nostrum666, post #42

No i sam sobie odpowiedziałeś. szeroki uśmiech
Co więcej, widzimy tutaj ciekawą zależność przyczynowo-skutkową: koks robi się z węgla, nie odwrotnie.
1
[#44] Re: Amiga 600 wymiana kondensatorów problem

@wali7, post #43

Witam.
… z węgla ..

Nie cofajmy się do epoki karbonowej.
Aktualnie jest moda na dekarbonizację.
Jedynie pożądana forma węgla to diamenty.
Pozdrawiam.

Ostatnia aktualizacja: 01.09.2023 10:31:55 przez ted
[#45] Re: Amiga 600 wymiana kondensatorów problem

@ted, post #44

I oczywiście grafen.
[#46] Re: Amiga 600 wymiana kondensatorów problem

@nostrum666, post #42

“Lądy i morza przemierzam, kulę ziemską z otwartym czołem. Moje atari mam na sercu. Skąd pytam, skąd je wziąłem? A wziąłem je z dumy i trudu. Ze znoju codziennej pracy. Ze stali, z żelaza, z węgla. A węgiel to koks, to antracyt"
[#47] Re: Amiga 600 wymiana kondensatorów problem

@Madman, post #46

I potrząsnął Stanisław Paluch głową w geście aprobaty....
[#48] Re: Amiga 600 wymiana kondensatorów problem

@nostrum666, post #47

jeżeli już sobie żartujemy to, to: jest niezła ksywka: WALIcórski
:)



Ostatnia aktualizacja: 01.09.2023 13:17:26 przez Cezarykl
[#49] Re: Amiga 600 wymiana kondensatorów problem

@Cezarykl, post #48

Znam inną dobrą: "Onan Barbarzyńca".
[#50] Re: Amiga 600 wymiana kondensatorów problem

@Madman, post #46

Witam.

„… me Atari, było z drewna i ….

Pozdrawiam

Ostatnia aktualizacja: 02.09.2023 01:30:49 przez ted
[#51] Re: Amiga 600 wymiana kondensatorów problem

@Cezarykl, post #48

Zaiste nie wiem o co chodzi.
[#52] Re: Amiga 600 wymiana kondensatorów problem

@wali7, post #51

pomierz jak cos urwałeś https://www.amigapcb.org/
[#53] Re: Amiga 600 wymiana kondensatorów problem

@Panstalin2, post #52

W razie problemów studiuję schemat. Ale na szczęście nie mam zbyt często potrzeby.
[#54] Re: Amiga 600 wymiana kondensatorów problem

@Macio11, post #1

Jeszcze taka uwaga bo ja zrobiłem ten błąd. Nie myjcie izopropanolem płyty w okolicach linii opóźniającej i filtra (te 4 kwadratowe metaliczne obudowy przy lewej krawędzi obudowy). Nie lubią tego i potem obraz PAL wygląda średnio :). Chyba nie są hermetyczne.
[#55] Re: Amiga 600 wymiana kondensatorów problem

@bfgmatik, post #54

Tam nie czyscilem Tylko pady po wykręcaniu kondensatorów IPA.

Ostatnia aktualizacja: 04.09.2023 08:36:38 przez Macio11

Ostatnia aktualizacja: 04.09.2023 08:43:38 przez Macio11
Na stronie www.PPA.pl, podobnie jak na wielu innych stronach internetowych, wykorzystywane są tzw. cookies (ciasteczka). Służą ona m.in. do tego, aby zalogować się na swoje konto, czy brać udział w ankietach. Ze względu na nowe regulacje prawne jesteśmy zobowiązani do poinformowania Cię o tym w wyraźniejszy niż dotychczas sposób. Dalsze korzystanie z naszej strony bez zmiany ustawień przeglądarki internetowej będzie oznaczać, że zgadzasz się na ich wykorzystywanie.
OK, rozumiem