kategoria: Sprzęt
[#1] bateria do karty turbo
Cześć chłopaki,

Czy ktoś z was na może na sprzedaż nową baterię ds1494l-f5?
[#2] Re: bateria do karty turbo

@skofrant, post #1

Czy ktoś z was ma taką kartę gvp 1230 turbo + Jaws II
Mam zużytą baterię DS1494L-F5 ale nie mogę znaleźć na necie takiej baterii przynajmniej w normalnej cenie bo jak już jest to cena zaporowa.

Czy ktoś z was jeśli ma taką kartę lub podobną w której jest zastosowana taka bateria wymieniał już baterie w karcie?
Jeśli tak to czy np taka bateria pasowałaby do tej karty?

https://www.ebay.com/itm/204321709199?hash=item2f9285dc8f:gLkAAOSwbo9kTkC7&amdata=enc%3AAQAIAAAA4HU8bfAjqc%2BpIDmY3jT35eHndL%2BgXHeayyzn1zdRnurxbOwkDWqYE60bFEJXCQX0BJ99QZ5Q9JFfl0UgUGQ3yj%2FVozUaNauhTYBvzRZ52deYa0cfGFAK4yM1w6YM0QJ0HN4E9XdE9HdkVogEwXQKaHAyZmbprI9HSgnVUpU8IYWADknT03rH87X84qLJwrn0r9flZWsHO1srfjuHR1n8WxO%2FCBiueD80GP8SNlhn%2B6UOaRL33bj2kChdLTvYT6h1QaPWo37RSIXqKGyeBmtIHpGqgBipdxrtOH%2F%2BZFLuuqrU%7Ctkp%3ABFBMruqjltNi

Jeśli nie pasuje to jest jakiś sposób np na podmiane podstawki pod baterię na taką aby była uniwersalna i dostępna w sprzedaży
[#3] Re: bateria do karty turbo

@skofrant, post #2

najtaniej i najszybciej będzie zrobić coś podobnego:

https://www.ppa.pl/sprzet/czym-zastapic-akumulatorek-w-karcie-apollo.html
[#4] Re: bateria do karty turbo

@skofrant, post #2

DS1991 (ten z linku do EBay) to nie jest żadna bateria, tylko układ scalony.
Karta katalogowa DS1991

Z manuala do karty Jaws wynika, że tam też jest układ scalony – zegar RTC, prawdopodobnie połączony z baterią. Z tym, że w manualu podano symbol DS1194.
[#5] Re: bateria do karty turbo

@Krashan, post #4

Czyli nie można wylutować tej podstawki pod baterie i wlutować standardową używaną np na plytach głównych PC?
Pytam bo jest problem z dostępnością tej baterii.

Dallas F4 04
DS1494L-F5
[#6] Re: bateria do karty turbo

@skofrant, post #5

To nie jest bateria. Trochę trzeba zagrzebać, ale znalazłem kartę katalogową DS1494. To jest układ scalony, który w środku zawiera:
  • baterię litowo-jonową,
  • zegar czasu rzeczywistego (RTC),
  • rezonator kwarcowy taktujący ten zegar,
  • licznik włączeń i wyłączeń sprzętu,
  • 4 kB nieulotnej pamięci RAM,
  • unikalny dla każdego egzemplarza 48-bitowy numer seryjny

Zastępowanie tego zwykłą baterią nie ma żadnego sensu. Bo po co jest zazwyczaj bateria na amigowej karcie turbo? Żeby podtrzymywać zegar. Tylko że wyciągając DS1494 z karty pozbywasz się przy okazji układu zegara wraz z kwarcem. Więc już nie ma co podtrzymywać...

Porównując karty katalogowe i mapy pamięci dwóch układów produkcji Dallas Semiconductor, przypuszczam, że DS1494 można zastąpić nowszym DS1994. Z tym, że ten też nie jest już produkowany, a kupując jakiegoś leżaka na AliExpress ryzykujesz tym, że bateria wewnątrz niego będzie już zdechła (to jest bateria, nie akumulator).
[#7] Re: bateria do karty turbo

@skofrant, post #5

Pozostaje ci jeszcze poszukać, gdzie można wyszlifować obudowę, by dostać się do obwodu baterii w środku, widziałem takie hacki tych Dallasów, gdzie wpinali się przewodami i dodawali podstawkę na CR2032.
[#8] Re: bateria do karty turbo

@san_u, post #7

I na wielu tych filmikach widziałem jak ludzie podłączają nową baterię a nie odłączają starej. Sugeruję jednak ją odłączyć.
[#9] Re: bateria do karty turbo

@Krashan, post #6

No dobra wyjąlem ten układ bo jak jest podłączony to nie bootuje Mi system ClassicWorkbench
Kurcze zauważyłem jeszcze jeden problem:
Mam dwie kości pamieci w tej Amidze
16mb i 4mb
Teraz jak włącze Amigę i załaduje się sytem ClasicWorkbench to pokazuje mi łącznie ponad 11mb fastu zamiast 20mb fastu.
Wyjąłem moduły i włożyłem każdy odzielnie i 4mb moduł pamieci widzę w syatemie ponad 1,6mb fastu a 16mb pokazuje około 8mb fastu.
Kurcze co jest nie tak? Nic nie przestawiałem w zworkach
[#10] Re: bateria do karty turbo

@skofrant, post #9

Cytując za Big Book of Amiga Hardware: Konfiguracja 20 MB polega na włożeniu SIMM-a 16 MB w gniazdo CN1, zworka J3 zdjęta, oraz dołożeniu SIMM-a 4 MB w gniazdo CN2. Może włożyłeś SIMM-y odwrotnie.

Przy okazji chyba znalazłem potwierdzenie, że układ DS1494 można zastąpić układem DS1994, bo w linkowanym artykule wspomniany jest ten drugi.

Ostatnia aktualizacja: 16.09.2023 16:16:43 przez Krashan
[#11] Re: bateria do karty turbo

@Krashan, post #10

No dobra gdzie taki układ DS1994 dostać?
Widziałem jedno ofertę gdzieś na ebay z wysyłką za około 70 dolarów.
[#12] Re: bateria do karty turbo

@skofrant, post #11

A wiec tak mam tak wstawione:
J3 zworka zdjęta

Gniazdo cn1 - kość 16mb
Gniazdo cn2 - kość 4mb

Pokazuje Mi ponad 11mb fastu...coś jest nie tak...
Zrobiłem też test i wyjąłem kość 4mb to pokazuje mi wtedy około 8mb fastu..
Zrobiłem też kolejny test i wyjąłem 16mb kostke a zostawiłem kość 4mb.
I system pokazuje Mi ponad 1,6mb fastu

Co może być nie tak?

Dobra problem. Ramem się rozwiazał..
Uruchomiłem clear ram i wskoczyło łącznie ponad 18 mb fastu hehehe dobre ato pewnie przez to,że ten układ mam wyjęty teraz.

Ostatnia aktualizacja: 16.09.2023 16:45:21 przez skofrant
[#13] Re: bateria do karty turbo

@snifferman, post #8

Witam.
Można zeszlifować „nadbudówkę” scalaka.
Jednak trzeba to zrobić delikatnie bo.z jednej strony jest ta nieszczęsna bateria a z drugiej jest kwarc.
Postaram się poszukać i zrobić fotkę jak sobie z tym RTC poradziłem.
Pozdrawiam.

Ostatnia aktualizacja: 16.09.2023 16:45:41 przez ted
1
[#14] Re: bateria do karty turbo

@ted, post #13

Chlopaki to mówicie,że można ten układ otworzyć i wstawić i wymienić w środku baterie?
A jest jakiś filmik na necie jak to zrobić?

I mam jeszcze jedno pytanie...
Czy ktoś ma namiary na zakup jednej kostki 16mb gvp do tej karty?
Bo obecnie mam 16mb i 4mb
[#15] Re: bateria do karty turbo

@skofrant, post #11

No dobra gdzie taki układ DS1994 dostać?
Nigdzie, bo dawno już wycofany z produkcji. Nawet jak gdzieś jeszcze jakieś resztki zapasów ktoś ma, to baterie w nich raczej zdechłe, więc takie oferty za 70 dolców, to polowanie na jelenia.
[#16] Re: bateria do karty turbo

@Krashan, post #15

A coś podobnego nie styknie link?
[#17] Re: bateria do karty turbo

@AD99, post #16

Inna szyna danych (I2C zamiast 1-Wire), pewnie inna mapa rejestrów... Zamiast tak kombinować jak koń pod górkę, ja bym:
  • sprawdził, czy po usunięciu DS1494 z karty, karta nadal działa (oprócz zegara RTC, rzecz jasna).
  • jeżeli działa, to wywalił DS1494, nie zastępując go niczym i kupił standardowy amigowy moduł RTC do założenia na port zegara na płycie. Albo się zastanowił, czy zegar RTC w ogóle mi potrzebny.


Ostatnia aktualizacja: 16.09.2023 17:10:49 przez Krashan
1
[#18] Re: bateria do karty turbo

@skofrant, post #14

Czy ktoś ma namiary na zakup jednej kostki 16mb gvp do tej karty?

Mam kartę GVP do A1200 i swego czasu szukałem SIMMów 64pin 16MB. Są do dostania na ebay, ale widząc ceny (40-50 euro) zamówiłem PCBki i miałem sam polutować. Jeszcze nie polutowałem, ale inni testowali i podobno działa.

Kartę kupiłem przypadkiem z A1200 i powiem tak.

Jest to karta dla upartych
Niestandardowe Simmy, problematyczny RTC, moja obsługuje max 32MB FAST (2x16MB), kiepskie osiągi vs karty ACA itp.

Jak umiesz lutować i majsterkować to możesz się pobawić. Jak nie, to olej RTC i naucz się żyć z 20MB FAST
1
[#19] Re: bateria do karty turbo

@snifferman, post #18

Poradze sobie z lutowaniem nie jestem wybitny w tym ale nie mam problemów z lutowaniem elementów.
O to może jak masz w częściach taką kompletną kość to chetnie ją od Ciebie odkupie.

Co do tego układu to po wyjęciu karta działa,ale chciałbym aby zegar RTC był.
Układ RTC dla Amigi 1200 jeśli tak to np jaki?
Ten będzie odpowiedni u Piotrka?

https://programatory.archi-tech.com.pl/pl/p/Modl-RTC-zegar-czasu-rzeczywistego/326

Ostatnia aktualizacja: 16.09.2023 19:00:26 przez skofrant

Ostatnia aktualizacja: 16.09.2023 19:03:44 przez skofrant

Ostatnia aktualizacja: 16.09.2023 19:04:01 przez skofrant

Ostatnia aktualizacja: 16.09.2023 19:04:41 przez skofrant
[#20] Re: bateria do karty turbo

@skofrant, post #19

Ten będzie odpowiedni u Piotrka?
Tak, może być ten. Pod warunkiem, że karta nie będzie sama próbowała przestawiać czasu na jakieś losowe wartości mimo wyjętego DS1494. Ten układ nie jest zgodny z "amigowym" RTC OKI 6242, więc Amiga sama z siebie go nie odczytuje. Linkowany wyżej przeze mnie opis Jaws-II na BBoAH sugeruje, że w ROM-ie karty jest oprogramowanie czytające DS1494 i odpowiednio ustawiające czas systemowy. Pytanie teraz co to oprogramowanie robi, jeżeli DS1494 jest wymontowany... Miejmy nadzieję, że nic i działanie "amigowego" RTC będzie niezakłócone.

Ostatnia aktualizacja: 16.09.2023 19:13:31 przez Krashan
1
[#21] Re: bateria do karty turbo

@Krashan, post #20

Ok to zamówie go..dzięki chłopaki.
To jeszcze ten temat jednej kości gvp 16mb muszę ogarnąć.
[#22] Re: bateria do karty turbo

@skofrant, post #19

Mam tylko PCB, ale maja za małe otwory mocujące. Kości ram trzeba pożyczyć z normalnych SIMMów 72pin.



1
[#23] Re: bateria do karty turbo

@snifferman, post #22

To ja bym dwie płytki odkupił od Ciebie
A powiedz Mi jakie kości pasowały by do tej płytki?
[#24] Re: bateria do karty turbo

@skofrant, post #23

A powiedz Mi jakie kości pasowały by do tej płytki?


Prawdopodobnie 4Mx4bit. Jak kiedyś polutuję to sprawdzę.

To ja bym dwie płytki odkupił od Ciebie


Nie wiem czy one działają i są dobrze zrobione. Wysyłka z DE raczej przekreśla opłacalność ryzyka
[#25] Re: bateria do karty turbo

@snifferman, post #24

No dobra a masz namiary gdzie mogę takie płytki pcb dostać?
[#26] Re: bateria do karty turbo

@skofrant, post #25

Już nie pamiętam skąd je mam.
Projekt jest tutaj
[#27] Re: bateria do karty turbo

@snifferman, post #26

Dziękuję..
Sam nie wyprodukuje płytki pcbciekawe czy można zlecić producentowi pcb wyprodukowanie kilku sztuk? Pewnie tak ale zaśpiewa sobie jak za zboże.
[#28] Re: bateria do karty turbo

@skofrant, post #27

Wejdź sobie na jlcpcb.com czy gdzieś tam w czajna i zamów. Minimalna ilość to 5 sztuk, zapłacisz jakieś grosze za to.
1
[#29] Re: bateria do karty turbo

@skofrant, post #27

Nie zaśpiewa. Jeżeli to są płytki dwustronne (a nie czterowarstwowe), a do tego bez złocenia (tak mi się wydaje patrząc na zdjęciach) to np. JLCPCB ogarnia 5 sztuk za 10 dolarów z przesyłką.
[#30] Re: bateria do karty turbo

@Krashan, post #29

Z tego co pamiętam, to są 2 warstwy, ale nie ma gerbera. Jest tylko brd i sch. Ktoś musi to "przemielić".
Na stronie www.PPA.pl, podobnie jak na wielu innych stronach internetowych, wykorzystywane są tzw. cookies (ciasteczka). Służą ona m.in. do tego, aby zalogować się na swoje konto, czy brać udział w ankietach. Ze względu na nowe regulacje prawne jesteśmy zobowiązani do poinformowania Cię o tym w wyraźniejszy niż dotychczas sposób. Dalsze korzystanie z naszej strony bez zmiany ustawień przeglądarki internetowej będzie oznaczać, że zgadzasz się na ich wykorzystywanie.
OK, rozumiem