kategoria: Sprzęt
[#1] Zasilacz do A1200
Mam A1200 z kartą ACA i dyskiem CF. I mam dość dziwny problem.

Pod oryginalnym zasilaczem od Amigi 500 wszystko śmiga i nie ma żadnych problemów.

Kiedy natomiast podłączyłem zasilacz od C64lover.com "C64POWER AMIGA 500 600 1200 30W" to Ami się nie uruchamia, pojawia się czerwony ekran albo się zawiesza.

Co dziwne Ami500 pod tym zasilaczem chodzi bez problemu.

Obie Amigi profesjonalne "odświeżone".
[#2] Re: Zasilacz do A1200

@slawekwozniak, post #1

Jak patrzę na opis to te zapewnienia "uciągnie nawet A1200 z 060/80..." i lakoniczność opisu parametrów (poza mocą) to mam wątpliwości czy to porządny zasilacz jest...
http://www.c64lover.com/product/zasilacz-c64power-amiga-500-600-1200-30w/
Spróbuj testowo wyjąć ACA i kartę SD i zobacz czy chociaż się odpali...

Ostatnia aktualizacja: 21.11.2023 11:08:24 przez Madman
[#3] Re: Zasilacz do A1200

@Madman, post #2

A masz może jakiś sprawdzony zasilacz po za oryginalnym do Ami ? Bo sporo tego w sieci, a po tym obawiam się tak je testować.

Naczytałem się swego czasu o tym jak oryginalne zasilacze uszkadzają sprzęt, a wygląda, że to one działają najlepiej (swoją drogą to zasilacze też się podaje jakiejś wymianie części ?)

Ostatnia aktualizacja: 21.11.2023 11:17:53 przez slawekwozniak
[#4] Re: Zasilacz do A1200

@slawekwozniak, post #3

Ja mam taki do A1200.
link

W Amidze mam TF1260 i dysk talerzowy 2.5''
Działa bez problemu.
[#5] Re: Zasilacz do A1200

@c64portal, post #4

I to jest już jakiś konkret. Dzięki za podpowiedź :)
[#6] Re: Zasilacz do A1200

@slawekwozniak, post #3

Sprawdź napięcie jakie jest jak masz czerwony ekran. Przy 4,7V A1200 z Apollo nie wstawała mi.
[#7] Re: Zasilacz do A1200

@slawekwozniak, post #5

a nie lepiej sobie zrobić praktycznie za darmo z jakiegoś zasilacza od PC?
Kiedyś miałem PC zasilacz AT z takim fajnym wyłącznikiem na obudowie i działał pięknie z 2 dyskami dużymi 3.5 CD CDR turbo 1240 apollo.
Tu pełno ludzi sobie przerabia, o i nawet dziewczyna sobie sama zrobiła zasilacz od pc do ami :)
https://www.google.com/search?client=opera&q=power+supply+at+atx+to+amig&sourceid=opera&ie=UTF-8&oe=UTF-8
[#8] Re: Zasilacz do A1200

@slawekwozniak, post #1

A ten zasilacz to nie jest przypadkiem Cisco ADP-30RB z przerobionym wtykiem pod Amigę.
Wiem, że pojawiła się partia, która była zardzewiała w środku prawdopodobnie po zalaniu.
Tutaj trochę na ten temat
Te zasilacze były kiedyś tanie i dużo zostało wygrzebanych praktycznie ze złomu. Może warto go otworzyć i zobaczyć co w trawie piszczy. Przy okazji ostrzegam, że otwieranie zasilaczy nawet nie podłączonych wiąże się z ryzykiem porażenia ładunkiem z kondensatorów.

Fotka


Ostatnia aktualizacja: 21.11.2023 18:51:21 przez snifferman
[#9] Re: Zasilacz do A1200

@slawekwozniak, post #1

A1200 z Indi, apollo60/92mhz, fastata i cf jako HDD. Zasilacz lekki z a500 4,5a daje całkowicie radę. Na słabszym zasilaczu komputer nie dawał rady.
[#10] Re: Zasilacz do A1200

@Bociek78, post #9

Z kartą ACA i CF spokojnie da radę zasilacz 5V 3A. Kiedyś mierzyłem pobór z kartą ACA1233@50Mhz z FPU i kartą SD i nie przekraczało 2.5A. Teraz nie mogę znaleźć fotek z pomiarów więc zastrzegam sobie prawo do pomyłki.

Podkręcałem te karty z 40Mhz na 50Mhz i testowałem renderami po kilkanaście godzin praktycznie cały tydzień. Oryginalny czarny zasilacz z epoki 3A spokojnie dał radę. Testowałem na nim nawet moją A1200 w towerze z Apollo 1260@80Mhz i dawał radę ją odpalić i wgrać system. Poboru nie sprawdziłem, bo nie miałem wtedy cęgowego i nie chciało mi się odlutowywać przewodu do pomiarów.

Moja teza: 3A dla 030 i CF da spokojnie radę jak jest sprawny.
1
[#11] Re: Zasilacz do A1200

@KoFi, post #7

Zasilacz z ATX to nie jest najlepszy wybór - nie ma tu znaczenia marka. Zasilacze ATX wymagają często obciążenia gałęzi, w dodatku są nieestetyczne

Zasilacz można zrobić, trafił mi się ciekawy moduł, który oferuje właśnie +/- 12V oraz kluczowe 5V i aż 8A.
Do tego zasilacz posiada szereg zabezpieczeń i bardzo dużo MTBF wg. producenta.

Obudowa uniwersalna, wentylatorek, diodka, włącznik, gniazdo, reszta osprzętu i cyk zasilacz. Cisco się chowa przy nim.









Ostatnia aktualizacja: 21.11.2023 22:08:18 przez Hubez
[#12] Re: Zasilacz do A1200

@Hubez, post #11

dla potomnych,
nie zapominaj podać symbolu zasilacza :)
[#13] Re: Zasilacz do A1200

@snifferman, post #8

nie wiem. kupowałem myślałem w znanym i sprawdzonym i popularnym sklepie http://www.c64lover.com/ on tam masę zasilaczy mają. napięcia sprawdzałem i było ok. Ami 500 jak pisałem działa ok.
[#14] Re: Zasilacz do A1200

@slawekwozniak, post #13

Nie wiem, jaki model zasilacza został użyty do złożenia tej konstrukcji.
Zasilacz może być za słaby a bywa, że dane na tabliczce
znamionowej mają się nijak do rzeczywistej wydajności zasilacza.
Szczególnie w najtańszych konstrukcjach.

Najlepiej skontaktować się ze sprzedawcą i może wymieni
na inną sztukę, bo wady też nie da się wykluczyć.

Ostatnia aktualizacja: 21.11.2023 23:29:03 przez Marcin27411
[#15] Re: Zasilacz do A1200

@Hubez, post #11

Zasilacz z ATX to nie jest najlepszy wybór - nie ma tu znaczenia marka. Zasilacze ATX wymagają często obciążenia gałęzi, w dodatku są nieestetyczne


Starsze zasilacze ATX produkcji tak do powiedzmy 2004 roku miały linię 5V jako główną i działają dobrze z Amigą. Mogę polecić firmę FSP. Mieli dobre jakościowo zasilacze.
Tematy na o zasilaczach są już na forum. Tutaj fotki mojego. Dam jeszcze fotkę w tym jakby komuś się nie chciało wchodzić w linka. Dodatkowo dałem do środka trafo 9V dla C64. Wtyczki DIN na przodzie mają wyprowadzone wszystkie napięcia łącznie z -5V także mogę sobie polutować kabel z din8 z jednej i jakimkolwiek innym wtykiem po drugiej. Służy mi jako zasilacz warsztatowy. Wyprowadziłem też potencjometr na tył do regulacji napięć. Mogę zasilić z niego kilka Amig na raz.


slawekwozniak:
nie wiem. kupowałem myślałem w znanym i sprawdzonym i popularnym sklepie http://www.c64lover.com/ on tam masę zasilaczy mają. napięcia sprawdzałem i było ok. Ami 500 jak pisałem działa ok.

Tylko podejrzewam, że znany popularny sklep czy jego podwykonawca kupują te zasilacze używane. Ucinają fabryczny wtyk i lutują wtyk od Amigi. Czy go rozbierają, aby sprawdzić w środku? Czy testują pod sztucznym obciążeniem? Jeśli masz jakąś gwarancję na niego, to pisz do sprzedawcy. Jak nie masz to sprawdź pod obciążeniem i najlepiej podłączonym oscyloskopem. Jak nie masz takich możliwości to albo sprawdzenie u kogoś, kto ma narzędzia, albo naklejka "nie działa" i do pudełka na "może kiedyś się przyda" lub elektrośmieci

Ostatnia aktualizacja: 22.11.2023 01:32:43 przez snifferman

Ostatnia aktualizacja: 22.11.2023 01:35:40 przez snifferman
[#16] Re: Zasilacz do A1200

@slawekwozniak, post #1

Ja kupiłem kilka zasilaczy Mean Well, wsadziłem je do obudowy od zasilacza Amigi i zapomniałem o temacie. Wcześniej używałem zasilacza ATX nowego ale wszyscy panikowali, że się nie nadaje to dałem sobie spokój.
[#17] Re: Zasilacz do A1200

@KAN2000, post #16

Są też gotowce oparte na Mean Wellach.
[#18] Re: Zasilacz do A1200

@Marcin27411, post #17

Fajne jest to, że zmieścił się w obudowę oryginalnego zasilacza a reanimacje oryginalnego czasami kończą się różnie. Póki co Mean Well daje rade.
[#19] Re: Zasilacz do A1200

@KAN2000, post #18

Z opłacalnością to jest różnie. Czasem może komuś zależeć na zachowaniu oryginału. Moim zdaniem 3A i niżej to raczej nie warto naprawiać. 4.5A to już bym się pokusił o naprawę.
A ten Mean Well mieści się do obudowy po małym zasilaczu. Do A600 i A1200 były takie wersje slim. Trochę mniejsze od tych z A500. Mam taki czarny i chyba jest takim rarytasem, bo mało ich widzę u ludzi Ma "tylko" 3A więc tak trochę słabo, ale na konfig z 030 spokojnie starcza i się nie grzeje.
[#20] Re: Zasilacz do A1200

@snifferman, post #19

A wiesz może, który Mean Well się mieści do tego czarnego małego zasilacza A1200/CD32?
[#21] Re: Zasilacz do A1200

@Jacques, post #20

który Mean Well się mieści do tego czarnego małego zasilacza

RT-50B
https://www.zasilacze-meanwell.pl/index.php?controller=attachment&id_attachment=182


jest też większy i mocniejszy RT-85B

https://www.zasilacze-meanwell.pl/index.php?controller=attachment&id_attachment=184



Ostatnia aktualizacja: 22.11.2023 15:48:03 przez Cezarykl
1
[#22] Re: Zasilacz do A1200

@Jacques, post #20

Ja mam je w dużych obudowach, do małych trzeba by mniejszy, słabszy dać, wiem, że są takie.
[#23] Re: Zasilacz do A1200

@Cezarykl, post #21

Na stronie www.PPA.pl, podobnie jak na wielu innych stronach internetowych, wykorzystywane są tzw. cookies (ciasteczka). Służą ona m.in. do tego, aby zalogować się na swoje konto, czy brać udział w ankietach. Ze względu na nowe regulacje prawne jesteśmy zobowiązani do poinformowania Cię o tym w wyraźniejszy niż dotychczas sposób. Dalsze korzystanie z naszej strony bez zmiany ustawień przeglądarki internetowej będzie oznaczać, że zgadzasz się na ich wykorzystywanie.
OK, rozumiem