[#211] Re: Alternatywny zasilacz do Amigi

@Adinfo, post #210

GND z 5V jest spięte jednym przewodem z 9V AC

?????????????????

[#212] Re: Alternatywny zasilacz do Amigi

@Adinfo, post #210

Ok.Skoro te dodatkowe 9V komplikuje sprawę,to odrzućmy C64.
Zostawmy Amigę,Atari XE 5V,stację C64 12V i 5V.To teoretycznie żaden problem,prawda?
Czy taki Astec czy Cisco o którym piszemy uciągnie na raz te trzy sprzęty?
[#213] Re: Alternatywny zasilacz do Amigi

@snifferman, post #211

To co napisałem to był tylko przykład (napisałem "np.") - bardziej chodzi o to, że w C64 w środku są jednak połączenia między układami, elementami i chcąc nie chcąc oba napięcia pośrednio gdzieś i tak się tam spotykają.

Ok.Skoro te dodatkowe 9V komplikuje sprawę,to odrzućmy C64.
Zostawmy Amigę,Atari XE 5V,stację C64 12V i 5V.To teoretycznie żaden problem,prawda?
Czy taki Astec czy Cisco o którym piszemy uciągnie na raz te trzy sprzęty?

To 9V nie komplikuje sprawy - tylko kwestia wyszukania zasilacza o odpowiedniej mocy i sprawdzonego.

Mam na stanie mój sprawdzony 11-sto letni zasilacz CFT-1200G-DF (1200W):
natężenie przy napięciu +5V (30 A)
natężenie przy napięciu +3.3V (30 A)
natężenie przy napięciu +12V1 (20 A)
natężenie przy napięciu +12V2 (20 A +12V3 25A; +12V4 25A)
Jak dołożę odpowiedni 9V to i parę C64 z C128 zasilę oprócz przynajmniej 8 Amig

Ostatnia aktualizacja: 19.01.2019 19:15:43 przez Adinfo
[#214] Re: Alternatywny zasilacz do Amigi

@Adinfo, post #213

Pamiętaj, że wydajny prądowa zasilacz też nie jest dobrym rozwiązaniem.
Ostatnio miałem zwarcie na lini +12Vw A1200 przez uszkodzony kondendensator ceramiczny. Zadymił się, a zasilacz zgasił napięcie, bo nie dał rady prądowo. Zdążyłem zareagować i wyłączyć. Przy wydajnym zasilaczu amiga w takiej sytuacji zapłonie jak choinka, a przecież już po świętach.
Do tego przy ATX lepiej obciążyć wszystkie linie. Nie wiem czy dotyczy to wszystkich, ale przy nie obciążonej lini 3,3v inne linie były niestabilne.

Myślę że do 9V można poprostu zbudować przetwornicę z np 12V
[#215] Re: Alternatywny zasilacz do Amigi

@snifferman, post #214

Odpuszczę te 9 V do Commodore ,ponieważ C64 ma taki sam wtyk jak małe Atari.O pomyłkę łatwo,spaliłem w życiu dwa Atari podłączając je do 9V zasilacza C64.
Plan jest taki.Zrobić schludny zasilacz do Amigi x2,Atari Xe,Stacja C64.
Pozbyłbym się kilku gratów spod stołu czyli zasilacza do Amigi,Amigi CD32,A570,A590 i stacji C64
Myślę,że ten Astec da radę.

Ostatnia aktualizacja: 19.01.2019 21:04:56 przez ak47
[#216] Re: Alternatywny zasilacz do Amigi

@Nightmare777, post #1

Dziś dostałem zasilacz Cisco ADP-30RB. Martwią mnie wskazania na tym zasilaczu względem masy, mierzone bez obciążenia. Miernik szaleje z wartościami i tak na pinie -12v zmienia się bardzo szybko odczyt od -11 do - 12v , podobnie na pinie 12v jest od 11.40v do 12,40v. Pin 5v wskazuje 7.2v. Wstępnie więc chciałem zapytać czy tak ma być czy jednak trzeba podjąć próbę naprawy zasilacza
[#217] Re: Alternatywny zasilacz do Amigi

@Sidroff, post #216

Tego typu zasilacze bez obciążenia mogą dawać niestabilne napięcia. Ja bym się nie obawiał, tym bardziej że zarówno 11.4 jak i 12.4 mieszczą się w 5% marginesie bezpieczeństwa.
[#218] Re: Alternatywny zasilacz do Amigi

@madman15, post #217

Dodałem diodę led z rezystorem, dioda pulsuje na każdej z linii, spadki napięć tam gdzie było 7v jest 4,5v. na 12v i -12v jest ~8v i -8v. Pomiędzy pinem RON i masą nigdzie się nie doczytałem aby dawać rezystor, tutaj występuje 17v. No nic czas na otwarcie i sprawdzenie w jakich warunkach owy zasilacz pracował
[#219] Re: Alternatywny zasilacz do Amigi

@Sidroff, post #218

Żeby włączyć ten zasilacz musisz zewrzeć linię ROF i RTN(czyli masę). Dopiero wtedy go pomierz. Zasilacz ten daje stabilne napięcia bez względu na to czy go obciążymy czy nie, więc można go spokojnie mierzyć bez obciążenia.
[#220] Re: Alternatywny zasilacz do Amigi

@Mq, post #219

Tak też robiłem, jak pisałem wcześniej nie podoba mi się 7v na lini 5v bez obciążenia oraz spadki napięć na -12v i 12v do tego podłączyłem jako obciążenie diodę led, ta miga. Środek wygląda normalnie, kondensatory sprawdzone wzrokowe bez zarzutów. Chyba trafiła się wadliwa sztuka. Musze sobie skombinować tymczasowo jakieś bolce na din do zasilania amigi i zobaczę co z tego wyjdzie. Mam oryginalny zasilacz ale to cegła i chciałem coś mniejszego ;P
[#221] Re: Alternatywny zasilacz do Amigi

@Sidroff, post #220

Nie rozumiem trochę twojej koncepcji "Musze sobie skombinować tymczasowo jakieś bolce na din do zasilania amigi i zobaczę co z tego wyjdzie.". Napisałem ci wyraźnie, że zasilacz ten daje stabilne napięcia również bez obciążenia. Jak chcesz podłączyć do Amigi 7V na linię 5V, to lepiej podaruj mi tą płytę główną zamiast wyrzucać tak bezsensownie do śmietnika.
[#222] Re: Alternatywny zasilacz do Amigi

@Sidroff, post #218

Mam kilka takich zasilaczy.Wszystkie pracują stabilnie nawet bez obciążenia.
Trafił się jeden w którym napięcie "skakało" z 11,4V do 12,4V.Linia 5V i -12 V również że skokami.
Nie ryzykuj,szkoda sprzętu.Zasilacz Cisco kosztuje 20 zł,Amiga trochę więcej.
[#223] Re: Alternatywny zasilacz do Amigi

@ak47, post #222

Aha, jeszcze dodam, że raz przypadkowo zrobiłem zwarcie na którychś liniach tego zasilacza w trakcie mierzenia linii właśnie. Wówczas zaiskrzyło i od tego momentu miałem wahania napięć właśnie takie jak napisał ak47. Zasilacz ten ma zabezpieczenia przeciwzwarciowe i w takim wypadku myślę, że odcina prąd, napięcia pewnie pływają, ale prądu podaje tyle co nic w tym czasie. Po takiej akcji trzeba zasilacz odłączyć od sieci, odczekać chwilę (kilka sekund powinno wystarczyć), podpinamy z powrotem i mamy znów normalne stabilne napięcia. Wtedy odetchnąłem z ulgą, bo mój egzemplarz bardzo lubię
[#224] Re: Alternatywny zasilacz do Amigi

@Mq, post #223

Wrzucam widok wtyczki ADP-30RB po pomiarze, nie obciążony, zwarte RTN z ROF.
wtyczka
Zmierzone napięcie 23.5v linii sygnałowej ROF występuje gdy ta nie jest zwarta z masą (zasilacz nie podaje innych napięć).

Mq, ak47 macie racje nie ma co ryzykować uszkodzeniem płyty przez podłączanie niesprawnego zasilacza, dzięki OK

Ostatnia aktualizacja: 21.03.2019 21:45:31 przez Sidroff

Ostatnia aktualizacja: 21.03.2019 21:46:12 przez Sidroff

Ostatnia aktualizacja: 21.03.2019 21:46:38 przez Sidroff
[#225] Re: Alternatywny zasilacz do Amigi

@Sidroff, post #224

Czyli logika zasilacza działa, bo linia ROF steruje zasilaczem włączając go i wyłączając, ale coś jest jednak spieprzone, bo napięcia są niewłaściwe...
WIesz co, ten zasilacz jest dość precyzyjny, ja mam na swoim napięcia w stylu 12,03V, -12,01V, 5,13V, tak że musisz się spodziewać bardzo poprawnych i dobrze regulowanych napięć bo takie podaje ten zasilacz. Jeśli tak nie jest, to zasilacz jest uszkodzony, ale bawienie się w jego naprawę i poszukiwanie co jest nie tak jeśli nie wiesz tego od razu, to nie ma chyba sensu przy wartości rynkowej tych zasilaczy.
[#226] Re: Alternatywny zasilacz do Amigi

@Mq, post #225

tutaj wygląda ok, a tak wygląda po wyjęciu z obudowy kupno z allegro gdzie pisze gościu 100% sprawne
Zarządzam czyszczenie, tak na oko to przez rdzę styka się linia 12v i 5v co daje 7v.

Więc ode mnie przestroga do kupujących używane zasilacze, wsadźcie przynajmniej miernik i zobaczcie jakie napięcia podaje bo tak jak pisali przedmówcy: "szkoda Amigi"
[#227] Re: Alternatywny zasilacz do Amigi

@Sidroff, post #226

No był czymś zalany, więc może mieć coś popalone. Niemniej jednak spróbuj go faktycznie wyczyścić, może ruszy. Chociaż szczerze mówiąc skoro gość sprzedawał jako sprawny, to ja bym go po prostu nie rozbierał, tylko po sprawdzeniu miernikiem napięć wysłął bym sprzedawcy zdjęcia co pokazuje miernik, i kazał bym mu wysłać sobie drugi zasilacz bez żadnych odsyłek i bez dodatkowych kosztów, ponieważ zostałeś oszukany: sprzedano ci rzecz sprawną która sprawna nie była i to ewidentnie. Myślę, że sprzedawca bez problemu wysłał by ci drugi zasilacz, bo nie chciał by chyba ryzykować za taką kwotę problemów, które mógłbyś mu narobić.
[#228] Re: Alternatywny zasilacz do Amigi

@Sidroff, post #226

hej, a ty kupiles z allegro, z tej oferty gdzie koles po stwierdzeniu ze "za tanio" bierze postanowil podniesc na 29,99?
[#229] Re: Alternatywny zasilacz do Amigi

@ami2019, post #228

i jeszcze pytanie - jak sie rozbiera taki zasilacz cisco? srubki gdzies czy co? bo nie widac nic... trzeba cos wylamac?
[#230] Re: Alternatywny zasilacz do Amigi

@ami2019, post #228

Mam nadzieję, że moje zasilacze Cisco tak w środku nie wyglądają, nie miałem czasu ich sprawdzać nawet, kupione miesiąc wcześniej (nie z tego rzutu co cena skoczyła do góry).
[#231] Re: Alternatywny zasilacz do Amigi

@Adinfo, post #230

Dziwię się, że kupujecie używane rzeczy z odzysku, które są przywożone z zachodnich śmietników i wierzycie na słowo sprzedającemu, że są w 100% sprawne i nawet nie sprawdzacie czy się włączą. Przecież jak przychodzi paczka to po rozpakowaniu należało by poświęcić dosłownie 5 minut na podłączenie tego i zmierzenie napięć. Panowie, trochę przyzwoitości - te zasilacze Cisco są faktycznie bardzo dobrymi zasilaczami, ale allegrowi handlarze złomem i śmieciami z zachodu to chyba nikt nie ma wątpliwości, że do kwiatu elit godnych zaufania nie należą. Poza tym mocno wątpię w to, że ktokolwiek testuje te zasilacze przed ich wystawieniem na sprzedaż.

Sprawdzać, testować, polecać rzetelnych, piętnować oszustów i naciągaczy, bo wszyscy jedziemy na tym samym wózku i każdy zasilacza Cisco potrzebuje
[#232] Re: Alternatywny zasilacz do Amigi

@ami2019, post #228

Nie to nie ten sprzedawca, kupiłem za 15zł od jakiegoś sklepu komputerowego + przesyłka. Było kilka sztuk. Teraz napisałem kolejnego maila, czekam na odpowiedz. Koszt paczek/zwrotu w dwie strony to koszt kolejnego zasilacza więc zostanę ze złomem a sklep z negatywnym komentarzem.

Godzinę temu wyczyściłem rdzę?, efekt taki, że powróciło napięcie 5v, ale 12v -12v dalej niestabilne. Na linii 5v po obciążeniu diodą napięcie spada do ~2.6v. Szrot, dla zabawy jutro zrobię pomiary i wymontuję kondensatory :)

Trochę czuję się winny zaśmiecając wątek zasilaczy, chciałem w zasadzie w jednym max 2 postami dopytać o napięcia bez obciążenia, a poszło w problem jednostki
[#233] Re: Alternatywny zasilacz do Amigi

@Sidroff, post #232

Wiesz co, ja bym Ci jeszcze doradził dokładniej wyczyścić jeśli tego nie zrobiłeś i skoro jest taka korozja, to można spróbować przelutować świeżą cyną punkty lutownicze. Objawy wskazują trochę na to, jakby ciągle działało jakieś zabezpieczenie w zasilaczu przed zwarciami/przeciążeniami itp. Skoro po wyczyszczeniu zmieniły się napięcia, tzn., że coś jest na rzeczy, może uda się odratować zasilacz.
[#234] Re: Alternatywny zasilacz do Amigi

@Mq, post #233

Dołączyłem do klubu (kupiłem lokalnie od prywatnej osoby, która posiadała tyko jedną sztukę).
Po zmierzeniu miernikiem napięcia pływały (5V nawet do 7V). Miernik wydaje się być dobry, bo wszystko inne do tej pory pokazywał w porządku. Zmartwiło mnie to, ale jak użyłem drugiego (tego ze zdjęcia), to mi ulżyło - wszystkie trzymają równo bez żadnych, nawet minimalnych skoków (raz tylko jedna setna mi się zmieniła).
Domyślam się, że te -11.87V wciąż są w normie(?)
Zdjęcie zamieszczam jako referencyjne, gdyby ktoś chciał porównać.

[#235] Re: Alternatywny zasilacz do Amigi

@Umpal, post #234

Ja przyjmuje ze różnica 1v to norma. Kłopoty zaczynają się kiedy zasilacze pokazują 15v lub 24v jak mi się to zdarzyło w zakupionych Amigach. Tak że...ten tego...zanim podłączycie to mierzcie. Zdarza się też 12v zmiennego w zasilaczu od Commodorka 64 gdzie powinno być 9v. Ale to nic strasznego bo i tak to napięcie jest prostowane w Commodorku.
Albo 14-16v na zasilaczu od Spectruma48, to też norma.


Ostatnia aktualizacja: 23.03.2019 10:11:02 przez Stoopi
[#236] Re: Alternatywny zasilacz do Amigi

@Umpal, post #234

Dzięki za fotki będę dążył do tego aby uzyskać zbliżone wyniki.
Poddałem zasilacz kolejnemu czyszczeniu, przelutowałem styki i nadal bez różnicy.

Dziś zauważyłem, że coś cyka w zasilaczu, daje to spadki napiec na liniach 12v i utrzymuje się napięcie 4.3v na 5v linii. Po zwarciu linii 12v z masą przestaje cykać, na mierniku pojawia się stabilne napięcie >12v, niestety 5v linia w tym czasie odnotowuje spadek do 2.4v.
Mam co robić przez następne godziny, traktuję to jako część hobby ratowania sprzętu na poziomie amatorskim :)
[#237] Re: Alternatywny zasilacz do Amigi

@Sidroff, post #236

Pamiętaj tylko że w zasilaczu występuje wysokie napięcie sieciowe, zasilacz może mieć przebicia tam gdzie się ich nie spodziewasz (no bo jest uszkodzony w końcu), a 230V z sieci nie interesuje czyś amator czy pro

Aha, i pamiętajcie, że w zasilaczach impulsowych mamy do czynienia z kondensatorami po stronie wysokiego napięcia. Taki naładowany kondensator potrafi nieźle trzepnąć nawet jak zasilacz jest już jakiś czas odłączony od sieci.

Ostatnia aktualizacja: 23.03.2019 13:01:25 przez Mq
Na stronie www.PPA.pl, podobnie jak na wielu innych stronach internetowych, wykorzystywane są tzw. cookies (ciasteczka). Służą ona m.in. do tego, aby zalogować się na swoje konto, czy brać udział w ankietach. Ze względu na nowe regulacje prawne jesteśmy zobowiązani do poinformowania Cię o tym w wyraźniejszy niż dotychczas sposób. Dalsze korzystanie z naszej strony bez zmiany ustawień przeglądarki internetowej będzie oznaczać, że zgadzasz się na ich wykorzystywanie.
OK, rozumiem