[#1] Alternatywny zasilacz do Amigi
Wiadomo - temat rzeka. Z braku lub awarii oryginalnego zasilacza można przystosować zasilacz od PC AT/ATX i jazda.

A może coś bardziej kompaktowego?

1. Zasilacz Cisco ADP-30RB

Zasilacz od sprzętu sieciowego Cisco. Moc 30W max. Na poszczególnych liniach mamy:
+5V - 3A
+12V - 2A
-12V - 0,2A

Obecnie można kupić używki z gwarancją na Allegro za 15 zł. Start zasilacza przez zwarcie pinów RTN i ROF.

2. Cisco ADP-33AB

+5V - 4A
+12V - 1A
-12V - 0,1A

Trudniej dostępny, czasami przewija się na Allegro. Moc zbliżona do poprzednika.


A teraz zasilacze Mean Well seria RT (3 wyjścia). Z tego, co widać i z opisu wysoka jakość.

Tutaj przystosowanie jednego z modeli Mean Well do obudowy oryginalnego zasilacza Amigi:

Mean Well T-40B

T-40B niestety już nie jest produkowany.

Obecnie interesujące nas zasilacze tej firmy:

1. Mean Well RT-50B - moc 50W:
+5V - 4A
+12V - 2A
-12V - 0,5A

Cena około 80 zł brutto

2. Mean Well RT-65B - moc 64W:

+5V - 5A
+12V - 2,8A
-12V - 0,5A

Cena około 91 zł brutto

3. Mean Well RT-85B - moc 88W:

+5V - 8A
+12V - 3,5A
-12V - 0,5A

Cena około 123 zł brutto

4. Mean Well RT-125B - moc 132W:

+5V - 12A
+12V - 5A
-12V - 1A

Cena około 136 zł brutto

Macie jeszcze jakieś propozycje?
[#2] Re: Alternatywny zasilacz do Amigi

@Nightmare777, post #1

Ja jednak wolę sam robić z atx-owego, wywaliłem metalową obudowę i wmontowałem bebechy w coś bardziej przyjazną oku ze sklepu elektronicznego.

Taki na szybko

Ostatnia aktualizacja: 19.03.2018 11:48:22 przez mikecios
[#3] Re: Alternatywny zasilacz do Amigi

@mikecios, post #2

A ja testowałem kiedyś zasilacz wyjęty z DVD Manta czy innego chińczyka - ale nie takiego super małego tylko większego sprzed dobrych kilku lat - wiecie jak świetnie się sprawował - jeden nawet zamontowałem do środka Amigi 500 :) Mają one na tyle kompaktowe wymiary że 70% z nich mieści się do wnętrza nad płytką PCB amigi.
[#4] Re: Alternatywny zasilacz do Amigi

@ujejskiego, post #3

Z DVD Manta zasilacza nawet nie brałem pod uwagę, pilot poszedł na gumki do joyów to może zasilacz też się do czegoś przyda, z ciekawości zerknę do tego DVD co mi leży w piwnicy.
[#5] Re: Alternatywny zasilacz do Amigi

@mikecios, post #2

Zasilacze ATX mają tę podstawową wadę, że są konstrukcyjnie przystosowane przede wszystkim do dużego obciążenia na szynie 3,3 V. Użyte w Amidze są niedociążone i pracują z niską sprawnością.
[#6] Re: Alternatywny zasilacz do Amigi

@Krashan, post #5

Czym tego rodzaju niedociążenie może skutkować ? Uszkodzeniem zasilacza, Amigi ?
[#7] Re: Alternatywny zasilacz do Amigi

@makarsky, post #6

Mam akurat kolejną w tym roku uszkodzoną płytę A1200 na warsztacie.
Spalone 4 układy specjalizowane i kości RAM. To jest kolejna płyta z tak dużym zakresem uszkodzeń zasilana zasilaczem dużej mocy ( ta akurat była zasilana przerobionym zasilaczem ATX). Przyczyną uszkodzeń było zwarcie w linii +12V na jednym z kondensatorów. Efekt katastrofalny i wydaje mi się, że za wszystkie te uszkodzenia odpowiadają słabej jakości zasilacze o zbyt dużej jak na Amigę mocy.
[#8] Re: Alternatywny zasilacz do Amigi

@Marcin74, post #7

Czy objawy lekkiego przygasania ekranu przy odczycie ze stacji dysków przy dobrym zasilaczu też występują? np. jak mam podłączoną dodatkową stację zewnętrzną to w momencie odczytu i tego cyklicznego "klikania" ekran lekko przygasa, przy wewnętrznej nieco mniej.
[#9] Re: Alternatywny zasilacz do Amigi

@Marcin74, post #7

Za te wszystkie usterki odpowiadają źle dobrane zasilacze. Ale akurat zbyt duża moc nie jest powodem. Nowa zasilacze atx jak już ktoś pisał jako podstawowe napięcie stabilizują 3.3 V . Pozostałe napięcia mają tylko zabezpieczenia od znacznego przekroczenia wartości napięcia . Napięcie 5V nie podlega tak dokładnej stabilizacji jak 3.3 (to wynika z konstrukcji zasilacza ) . Gdy nie jest obciążona linia 3.3V to na linii 5V może pojawić się napięcie 5.4V i więcej, to trochę zależy od zasilacza i jego konstrukcji. Zwarcie na linii 12V w skrajny przypadkach zanim zadziała zabezpieczanie spowoduje że na linii w krótkim impulsie może pojawić się 6.5V. I kupa dymu z Amigi. Pomiarów dokonalem na zasilaczu AKASA 350W (to jakiś badziew) ale i na ZALMAN ZM460B-APS było podobnie, choć znacznie lepiej on wypadł bo pojawiło się 5.4V w przypadku pomiarowym przy zwartym napięciu 12V.
[#10] Re: Alternatywny zasilacz do Amigi

@Nightmare777, post #1

Lotharek ma na swojej stronie jakiś zasilacz do Amigi, nie wiem, czy jest sens kombinować.
[#11] Re: Alternatywny zasilacz do Amigi

@Nightmare777, post #1

Ja mam w oryginalnej obudowie zasilacza od Amigi ten : MEAN WELL PT-65B
[#12] Re: Alternatywny zasilacz do Amigi

@KM, post #10

Dość drogi ten jego zasilacz
[#13] Re: Alternatywny zasilacz do Amigi

@_Skiba, post #12

Też tak pomyślałem w pierwszej chwili, ale zobacz po ile chodzą/wołają za używki na allegro to raz, a dwa jak kupisz dobry zasilacz, ktoś ci go przerobi (ja sie nie znam na elektronice), doda jakąś obudowę, to już tak źle to nie wygląda.

Ostatnia aktualizacja: 19.03.2018 18:41:54 przez KM
[#14] Re: Alternatywny zasilacz do Amigi

@KM, post #13

Ja mam obudowe oryginalną i nowy zasilacz w środku.
Ale szukam takiego zasilacza z regulacją trzech napięc 5V 12V i -12V. Ciekawi mnie czy taki istnieje
[#15] Re: Alternatywny zasilacz do Amigi

@Nightmare777, post #1

Ja to bym zaproponował jeszcze patent z PicoPSU które bez problemu można zmieścić w obudowie Ami.



[#16] Re: Alternatywny zasilacz do Amigi

@KM, post #13

Drogo i niedrogo, jednym zasilaczem można zasilić 3 Amigi (nie zabraknie mocy???).
Mnie bardziej powstrzymało to że trzeba sobie samemu zrobić kabelki od zasilacza do Amigi :/ Mając dwie lewe ręce do lutowania kupując ten zasilacz do Amigi, dalej nie mam zasilacza do Amigi :)
[#17] Re: Alternatywny zasilacz do Amigi

@Nightmare777, post #1

Tanio nie będzie, ale kupiłem u tego gościa link jedną sztukę z przełącznikiem Amiga/C64. Zasilaczy C64 bałem się jeszcze bardziej niż amigowych.
Póki co pożaru i zniszczeń nie ma. Póki co
[#18] Re: Alternatywny zasilacz do Amigi

@viger, post #11

Viger - to ciekawe - bez obudowy i tańszy. Jakiej firmy kondensatory zostały zamontowane?

Ostatnia aktualizacja: 19.03.2018 22:06:03 przez Nightmare777
[#19] Re: Alternatywny zasilacz do Amigi

@Nightmare777, post #1

Ma ktoś z was to cudeńko?
Tyle, że do c64ok, racja
[#20] Re: Alternatywny zasilacz do Amigi

@Nightmare777, post #1

No proszę, przerobiony ADP-30RB już jest oferowany na Allegro za jedyne 99 zł szeroki uśmiech

Zasilacz do A500 A600 A1200 allegro
[#21] Re: Alternatywny zasilacz do Amigi

@Nightmare777, post #20

Szanowni admini, wątek aukcyjny został kiedyś zamknięty, proszę o odpowiednią reakcję.
Dziękuję.
[#22] Re: Alternatywny zasilacz do Amigi

@Nightmare777, post #18

Nie wiem jakiej firmy . musiałbym go rozebrać. Na stronie TME są pdfy z specyfikacją to może coś wypatrzysz. Jak nie to napisz w środę będę miał trochę więcej czasu to go rozbiorę i napisze jakie są.
[#23] Re: Alternatywny zasilacz do Amigi

@viger, post #11

PT-65B pasuje idealnie do obudowy oryginalnego zasilacza.
[#24] Re: Alternatywny zasilacz do Amigi

@polutuje, post #23

Mam C128 i długo nie miałem zasilacza do niego, tam jest wymagane napięcie 5V DC i 9V AC. Zrobiłem taki myk, że podłączyłem dwa zasilacze 5V DC i 9V AC i zrobiłem przelotkę z gniazdami wejściowymi aby nie obcinać wtyczek z tych zasilaczy. Jako wtyk do zasilania C128 powyginałem odpowiednio piny w najbardziej zbliżonym wtyku DIN. Koszt zasilaczy + gniazdek itp. zamknął się w około 35zł. Dorwałem już oryginalny zasilacz do C128 ale niestety do naprawy bo tylko świeci dioda power a napięcia nie daje.
[#25] Re: Alternatywny zasilacz do Amigi

@Nightmare777, post #1

ja mam ten ale cieżko go znaleźć, zapłaciłem 20zł na allegro, ma lepsze parametry niż te od Cisco:
[#26] Re: Alternatywny zasilacz do Amigi

@viger, post #22

Obejrzałem zdjęcie zasilacza w TME i widać tam kondensatory Rubycon - super!
[#27] Re: Alternatywny zasilacz do Amigi

@polutuje, post #23

Potwierdzam - zrobiłem tak i pięknie śmiga szeroki uśmiech
[#28] Re: Alternatywny zasilacz do Amigi

@Nightmare777, post #1

Ja zrobiłem z:
1. Mean Well RT-50B - moc 50W:
+5V - 4A
+12V - 2A
-12V - 0,5A
dwa zasilacze


Atom Movie



oraz




z Mean Well RT-65B - moc 64W:


Ostatnia aktualizacja: 20.03.2018 16:41:36 przez Dorian3d
[#29] Re: Alternatywny zasilacz do Amigi

@Nightmare777, post #20

Mi się udało kabel od oryginalnego zasilacza kupić za 35 zeta. Wczoraj przyszedł zasilacz cisco - koszt z wysyłką 23, więc udało zamknąć się w 60 złotych. Gdyby nie te chol... wtyczki do Amigi, to można by było mieć zasilacz za powiedzmy 3 dychy.
[#30] Re: Alternatywny zasilacz do Amigi

@Bibek, post #29

Rzeczywiście przepłaciłeś, złożyłem zasilać do Amigi na bazie Cisco za 20 PLN z nową wtyczką.
Na stronie www.PPA.pl, podobnie jak na wielu innych stronach internetowych, wykorzystywane są tzw. cookies (ciasteczka). Służą ona m.in. do tego, aby zalogować się na swoje konto, czy brać udział w ankietach. Ze względu na nowe regulacje prawne jesteśmy zobowiązani do poinformowania Cię o tym w wyraźniejszy niż dotychczas sposób. Dalsze korzystanie z naszej strony bez zmiany ustawień przeglądarki internetowej będzie oznaczać, że zgadzasz się na ich wykorzystywanie.
OK, rozumiem