kategoria: CD32
[#1] CD32 + TF330 MMU (not in use)
Cześć,

posiadam Amigę CD32 z kartą TF330. Wymieniłem ROM i zainstalowałem System Amiga OS 3.2. Dzisiaj zauważyłem, że w SysInfo wyświetla mi komunikat MMU (not in use).


Dlaczego tak jest? Czy powinienem zainstalować MMUlibs? Widzę, że w katalogu "libs" jest plik 68030
[#2] Re: CD32 + TF330 MMU (not in use)

@Kulfas, post #1

Po prostu MMU nie jest używane, najłatwiejszy sposób "aktywacji" MMU to przerzucenie romu do fastu za pomocą polecnie CPU z parametrem FASTROM
CPU FASTROM >NIL:
[#3] Re: CD32 + TF330 MMU (not in use)

@Kulfas, post #1

Samo zainstalowanie nic nie zmienia (pakiet mmu jest w OS3.2), trzeba jeszcze go użyć. Polecam kombinację MuFastROM i MuFastZero.
[#4] Re: CD32 + TF330 MMU (not in use)

@BULI, post #2

dokładnie, jeżeli nie musisz na siłę korzystać z MMULib to dopisanie w startup-sequence polecenia:
CPU Fastrom >NIL:
w 100% wystarczy
[#5] Re: CD32 + TF330 MMU (not in use)

@RokiS, post #4

wpisałem ale chyba to nie tak miało wyglądać



co ja mam teraz uczynić?
[#6] Re: CD32 + TF330 MMU (not in use)

@Kulfas, post #5

Ja nie wiem czy przypadkiem w OS3.2 nie usunięto FASTROM z CPU, zastępując go MuFastROM.
1
[#7] Re: CD32 + TF330 MMU (not in use)

@Kulfas, post #1

będzie w użycie GDY:
- zainstalujesz
http://aminet.net/package/util/libs/MMULib
68030.library
680x0.library
mmu.library

- uruchomisz w s-s nową wersję SETPATCH
[#8] Re: CD32 + TF330 MMU (not in use)

@alt_, post #3

a mmu.library juz ogarnie akiko?
[#9] Re: CD32 + TF330 MMU (not in use)

@michal_zukowski, post #8

hmm. a co ma akiko do MMU?
[#10] Re: CD32 + TF330 MMU (not in use)

@michal_zukowski, post #8

Chyba chodzi o konflikt burst cpu 030 i akiko a nie mmu.
[#11] Re: CD32 + TF330 MMU (not in use)

@alt_, post #9

kiedys chyba byl problem ze adresy akiko byly cachowane jakby to byla częsc pamieci wiec mozna bylo uzyc mmu do zablokowania tego przed cachowaniem, bo tak to akiko przestawalo dzialac
[#12] Re: CD32 + TF330 MMU (not in use)

@alt_, post #9

Ludzie wyłączali Data Cache, ponieważ rejestr Akiko C2P był cache'owany, a nie powinien, bo każdy odczyt z tego rejestru daje inną wartość. Za pomocą MMU można sobie naznaczyć wybrane obszary pamięci jako niecache'owalne (tak jak pamięć CHIP), tylko nie robił tego setpatch.
[#13] Re: CD32 + TF330 MMU (not in use)

@michal_zukowski, post #11

a, no to to trzeba sobie skonfigurowac i to będzie działało dzięki mmulib
[#14] Re: CD32 + TF330 MMU (not in use)

@alt_, post #13

To chyba dla mnie jest zbyt skomplikowane... co teraz mogę zrobić, żeby przywrócić Workbench`a do działania? czy z tego ekranu mogę edytować startup-seqence, żeby wymazać to co napisałem?
[#15] Re: CD32 + TF330 MMU (not in use)

@Kulfas, post #5

Ja nie wiem czy przypadkiem w OS3.2 nie usunięto FASTROM z CPU, zastępując go MuFastROM.
taaa zgadza się, w spapranym WB3.2 wiele podstawowych rzeczy wykasowali... ja mam u siebie ulepszony WB ( składany przeze mnie :p ).(A i tak używam najlepszego WB3.1, WB3.2 mam tylko do testów sprawdzać jak go spieprz...)
Możesz np tak jak ja wgrać starą komendę CPU (zmień nazwę na wszelki wypadek) i wtedy z tej komendy skorzystać.

Albo zrobić tak jak zmuszają nas, skorzystać z dyskietki instalacyjnej WB3.2 i po przez nią zainstalować MMULib...


@alt_, post #9

kiedys chyba byl problem ze adresy akiko byly cachowane jakby to byla częsc pamieci wiec mozna bylo uzyc mmu do zablokowania tego przed cachowaniem, bo tak to akiko przestawalo dzialac
no dzięki MMULib da się zabezpieczyć cześć cache dla Akiko - tak u siebie zrobiłem
[#16] Re: CD32 + TF330 MMU (not in use)

@Kulfas, post #14

jak wyskoczy błąd wpisz
ed s:startup-sequence
enter
wykasuj złą linijkę
prawy przycisk i wybierz project / save
reset i po kłopocie :)
[#17] Re: CD32 + TF330 MMU (not in use)

@Kulfas, post #14

Wpisz sobie:
ed s:startup-sequence

i zedytuj, chyba, że polecenie "ed" też zostało wycięte
Najprościej, jak pisze RokiS, zgrać sobie polecenie CPU z poprzednich wersji Workbencha (3.0/3.1/3.5/3.9) nadać mu nową nazwę, żeby nie mylić z wersją z 3.2, np CPUold:
CPUold fastrom >NIL:
[#18] Re: CD32 + TF330 MMU (not in use)

@RokiS, post #15

To spapranym czy nie spapranym?

Spaprali bo usuneli MAPROM z CPU, ale nie spraprali bo dodali out of the box całe mmulib i umożliwili konfigurowanie cache pod konkretny config?

Zamiast CPU FASTROM >NIL: dać MuFastROM >NIL:

ed s:startup-sequence powinien załatwić sprawę :)
[#19] Re: CD32 + TF330 MMU (not in use)

@alt_, post #18

a czy ja napisałem, że nie spieprzy... bo na siłę wcisnęli MMULib...
Albo zrobić tak jak zmuszają nas, skorzystać z dyskietki instalacyjnej WB3.2 i po przez nią zainstalować MMULib...

nawet to spierd.. bo jak ich biedny system nie działa poprawnie bez MMULib, to powinny się z automatu instalować a nie przez osobny instaler...

dać MuFastROM >NIL:
żeby dać to musi najpierw zainstalować MMULib...

Spaprali bo usuneli MAPROM z CPU,
akurat CPU nie miało polecenia MapROM (a przydatne polecenie) ale też dało się (może poza prockiem 060) konfigurować cache pod daną konfiguracje.
Chyba że chodzi Tobie o programik musetcachemode, którego wykorzystanie znam tylko przy niektórych TF330 i CD32 i korzystnie z tego nie jest koniecznie, bo jak testy wykazały 030 jest szybsza niż praca na Akiko.
[#20] Re: CD32 + TF330 MMU (not in use)

@RokiS, post #19

Wszystko na odwrót mój szanowny Kolego...

a czy ja napisałem, że nie spieprzy... bo na siłę wcisnęli MMULib...

nie wcisnęli na siłę - nie chcesz - nie instalujesz.
nawet to spierd.. bo jak ich biedny system nie działa poprawnie bez MMULib, to powinny się z automatu instalować a nie przez osobny instaler...

Działa poprawnie, nie trzeba tego instalować.
żeby dać to musi najpierw zainstalować MMULib...

Ma zainstalowane - czytaj pierwszy post uważnie
akurat CPU nie miało polecenia MapROM

A co robi CPU FASTROM? Mapuje ROM do Fastu...
[#21] Re: CD32 + TF330 MMU (not in use)

@alt_, post #20

System przywrócony do życia OK

zastanawiam się czy jest sens robić te MMU, czy zostawić tak jak jest, jak myślicie?
[#22] Re: CD32 + TF330 MMU (not in use)

@Kulfas, post #21

Zrób, doda to sporo wydajności do systemu - CD32 ma wolny 16-bitowy ROM, mocno to ogranicza 030 na tej karcie.

Użyj MuFastROM i MuFastZero.
[#23] Re: CD32 + TF330 MMU (not in use)

@Kulfas, post #1

Czy mozesz opisac jakiego romu uzyles?
Mam OS 3.2 i tez chce zmienic sobie rom w CD32.
[#24] Re: CD32 + TF330 MMU (not in use)

@Kulfas, post #21

zastanawiam się czy jest sens robić te MMU, czy zostawić tak jak jest, jak myślicie?
na pewno skopiowanie kickstartu do Fastu przyspieszy pracę pod WB :) a w jaki sposób to zrobisz to.. :)
[#25] Re: CD32 + TF330 MMU (not in use)

@alt_, post #20

Wszystko na odwrót mój szanowny Kolego...
i tak i nie - dłuższa debata

A co robi CPU FASTROM? Mapuje ROM do Fastu...
zgadza się... ale jak sam wiesz albo chociaż zauważyłeś jest różnica między poleceniem Fastrom a Maprom (nawet w pakiecie MMULib jest osobno MuFastRom - który polecasz użyć i MuMapRom) . Pierwsze kopiuje kickstart z płyt główniej a drugi wgrywa do Fastu kickstart z pliku.. a ja pisałem o braku polecenia Maprom w komendzie CPU :) a nie o sposobie jak to jest robione :)

Ciekawy też jest programik do MAPOWANIA kickstartu z płyt główniej w Fast-cie "FastROM" z pakietu sterowników do FastECS - w przeciwieństwie do MMULib kopiuje kick do Fastu a nie blokuje przy tym MMU (u mnie działa na A600 z A630, na TF360 niestety nie działa ).
[#26] Re: CD32 + TF330 MMU (not in use)

@RokiS, post #25

jest różnica między poleceniem Fastrom a Maprom


Wiem wiem ;) trochę się droczę.
Nie wiem czemu ale cały czas mi się te pojęcia mylą. To znaczy - wiem które jest które ale czasem w wypowiedzi zdarza mi się je pomeszać
[#27] Re: CD32 + TF330 MMU (not in use)

@zgagato, post #23

System OS3.2 kupiłem wraz z fizycznym rom`em do CD32 około 2 lat temu z tej stronki:

https://amigastore.eu/en/838-amigaos-32.html
[#28] Re: CD32 + TF330 MMU (not in use)

@Kulfas, post #27

super, dzieki za odpowiedz.

Maja tez same romy.

https://amigastore.eu/en/857-kickstart-rom-amigaos-322.html#/

Jak im wysle kopie faktury z retroami gdy kupilem os 3.2 powinno byc ok.

Jeszcze raz dziekiszeroki uśmiech
[#29] Re: CD32 + TF330 MMU (not in use)

@zgagato, post #28

Na CD z OS3.2 nie ma kompilacji dla CD32. Jakby ktoś miał zrzut takiej "oryginalnej" kości do CD32 to poprosiłbym o podzielenie się nim szeroki uśmiech
[#30] Re: CD32 + TF330 MMU (not in use)

@alt_, post #29

w 1mb kości z ks 3.2 nie ma workbench i icon library
więc sporo starszych CD nie będzie działać !
!
i będziesz je musiał sam od nowa nagrywać ! z tymi bibliotekami dodanymi do cd
!
Na stronie www.PPA.pl, podobnie jak na wielu innych stronach internetowych, wykorzystywane są tzw. cookies (ciasteczka). Służą ona m.in. do tego, aby zalogować się na swoje konto, czy brać udział w ankietach. Ze względu na nowe regulacje prawne jesteśmy zobowiązani do poinformowania Cię o tym w wyraźniejszy niż dotychczas sposób. Dalsze korzystanie z naszej strony bez zmiany ustawień przeglądarki internetowej będzie oznaczać, że zgadzasz się na ich wykorzystywanie.
OK, rozumiem