[#1] a500 rev6a pamięć
Szukam potwierdzenia/zaprzeczenia, że:

nie da się w tej wersji amigi a500 rev6a mieć wlutowane na stałe na płycie 1mb chip
oraz móc swobodnie korzystać z pamięci pod klapką

ps.
czy ma ktoś schematy do a500 rev6a ?

Ostatnia aktualizacja: 06.03.2024 22:33:30 przez Cezarykl
[#2] Re: a500 rev6a pamięć

@Cezarykl, post #1

Ja myślę, że się da, bo Agnus w tej wersji płyty adresuje 1mb chip.
Pamięć pod klapką byłaby wtedy co najwyżej slow.
[#3] Re: a500 rev6a pamięć

@Cezarykl, post #1

Bez dodatkowej elektroniki nie da się. Był projekt zwany reslow, ale chyba nikt nie doprowadził go do pozytywnego końca.

Poniżej dość stary wątek na ten temat:
https://www.ppa.pl/forum/amiga/33326/amiga-500-rev-6a-1mb-chip-i-0-5mb-slow
[#4] Re: a500 rev6a pamięć

@Cezarykl, post #1

Nie da się. Przynajmniej nic o tym nie wiem.
Jeśli masz rozszerzenie, to możesz ustawić zworką na nim (jeśli taka jest) SLOW lub CHIP.
Jeśli kości na płycie, to zmieniasz na płycie zworki (JP2 i JP7A bodajże).
Wtedy już nie zadziała rozszerzenie pod klapką.
Nie przeszkadza to, bo zamontowałem "kanapkę" z 8 MB RAM i kontrolerem IDE pod procesorem, ale to FAST a nie SLOW.
Schemat płyty wysyłam na priv.
1
[#5] Re: a500 rev6a pamięć

@Gandalf, post #4

Nie da się. Przynajmniej nic o tym nie wiem.

no domyślam się że nie,
ale w a500+ chyba już się da bo jest miejsce na dodatkowy 74f139 jak dobrze pamiętam

Schemat płyty wysyłam na priv.

thx,
dla potomnych, może komuś się przyda:

A500 rev6




Ostatnia aktualizacja: 07.03.2024 02:51:04 przez Cezarykl
[#6] Re: a500 rev6a pamięć

@Cezarykl, post #1

Da się. Jest chyba nawet takie rozszerzenie. Ja mam takie co daje 1MB Chip i 1.5MB slow, ale na płycie jest tylko 0.5MB. 2MB jest na rozszerzeniu. Są na nim zworki. Możliwe, że da się ustawić 1MB na mobo i 1.5MB slow.
2
[#7] Re: a500 rev6a pamięć

@snifferman, post #6

ale na płycie jest tylko 0.5MB

I to jest kluczowe sformułowanie.
[#8] Re: a500 rev6a pamięć

@Gandalf, post #4

Jeśli masz rozszerzenie, to możesz ustawić zworką na nim (jeśli taka jest) SLOW lub CHIP.
Jeśli kości na płycie, to zmieniasz na płycie zworki (JP2 i JP7A bodajże).

Kiedyś miałem A500 rev6A i miałem rozszerzenie pamięci pod klapką do 1MB i właśnie w ten sposób miałem przerobione tymi zworkami, nawet przełącznik miałem wyprowadzony na tył obudowy.
[#9] Re: a500 rev6a pamięć

@Gandalf, post #7

ale na płycie jest tylko 0.5MB


I to jest kluczowe sformułowanie.

Kluczowe jest to, że projektant przewidział 1mb chp w tej płycie,
bo w rev.3 i 5, o ile dobrze pamiętam, Agnus pozwalał tylko
na 0.5mb chip a to za mało do whdload.

Ostatnia aktualizacja: 07.03.2024 19:36:48 przez Marcin27411
[#10] Re: a500 rev6a pamięć

@Madman, post #8

Mam A500 Rev. 6A i rozszerzenie 2MB z RTC pod klapkę plus podstawkę pod układ GARY. Zworkami można ustawić rozszerzenie w tryb 0,5 MB Chip + 1,5 MB Slow, co daje łącznie 1 MB Chip i 1,5 MB Slow.
Warunek - Agnus musi być w wersji 8372. 8370 i 8371 nie nadają się, mogą zaadresować max. 0.5 MB Chip. W starszej A500 Rev. 5 mam właśnie Agnusa 8371 i tam już nie da się poszaleć.
Zresztą do WHDLoad 1 MB Chip to i tak mało, ale systemem można się już pobawić. Moja A500 Rev. 6A miała 1 MB Chip, 1.5 MB Slow i 8 MB Fast na karcie z procesorem 68010 i kontrolerem IDE. Nawet znośnie to chodziło. Potem kupiłem A1200 i pięćsetka poszła do szafy.
[#11] Re: a500 rev6a pamięć

@Nightmare777, post #10

Zresztą do WHDLoad 1 MB Chip to i tak mało, ale systemem można się już pobawić.

W whdload kluczowy jest fast ram. Mam Savyne 8m fastu a chipu
w A500 własnie 1mb. Na palcach jednej ręki mogę policzyć
gry, które wołają o więcej chipu niż 1mb.
1
[#12] Re: a500 rev6a pamięć

@Marcin27411, post #9

Problem dotyczy - 1MB na płycie to brak możliwości skorzystania z rozszerzenia pod klapką w rewizji 6a.
Gdybanie, co może być przy 0,5 MB na płycie, tak samo, jak to, co dotyczy rev.3 i 5 nie obejmuje w żaden sposób tematu, który porusza Cezarykl.
Teraz brakuje jeszcze tylko posta:
W rev.6 wymieniasz układ na 8375 z dodatkową elektroniką i masz 2MB CHIP.
[#13] Re: a500 rev6a pamięć

@Gandalf, post #12

A jak rozetniesz JP3 to nie wyłączysz wewnętrznego ramu? W sumie nie mam pewności bo to rozłącza sygnały /RAS i teraz nie wiem czy ram wystawi dane jeżeli dostanie tylko /CAS bez /RAS. Gdyby było na odwrót to na pewno by wyłączało a tak to trzeba sprawdzić. Na schemacie pisze: Note: JP3 swaps internal vs. expansion ram.
[#14] Re: a500 rev6a pamięć

@bfgmatik, post #13

Jak montowałem pamięć na płycie A500 znalazłem opis potwierdzający to, co jest również na schemacie.
Nie pisałem jednak o zworce JP3, bo nie zmieniałem jej stanu (o ile pamiętam).



Co do sygnałów - nie mam takiej wiedzy.
[#15] Re: a500 rev6a pamięć

@Gandalf, post #14

Ja swoją przeróbkę robiłem wtedy na podstawie jakiegoś opisu z Magazyn Amiga
[#16] Re: a500 rev6a pamięć

@Gandalf, post #7

Na tym rozszerzeniu są zworki i trzeba sprawdzić schemat. Podejrzewam, że da się wyłączyć te 0.5MB na rozszerzeniu lub poprostu nie lutować kości, która wchodzi w ten obszar pamięci. Da się to zrobić. Innym rozwiązaniem jest wylutowanie tego dodatkowego 0.5MB z płyty

Dlatego ja raczej nie jestem za lutowaniem go na mobo. Lepiej mieć pod klapką, co jak widać daje więcej możliwości.
[#17] Re: a500 rev6a pamięć

@snifferman, post #16

Ja NIE MAM problemu ze zworkami, obecnością lub nie rozszerzenia pamięci pod klapką i innymi tego typu rzeczami.

Cezarykl zadał pytanie, więc odpowiedziałem mu zgodnie z moją wiedzą, bo sam jakiś czas temu rozszerzałem CHIP RAM na płycie A500 rev. 6A. Podstawki, kości, kondensatory, zworki. I już.
[#18] Re: a500 rev6a pamięć

@Cezarykl, post #1

Bez lutowania dodatkowych kostek link.
Miałem dwie Amigi z tym rozszerzeniem. Jedna z 1mb chip na płycie, druga z 0,5 chip na płycie. Obie rev.6.
[#19] Re: a500 rev6a pamięć

@AD99, post #18

Potwierdzam, dla rev 6a i 8372a a na płycie 0,5mb chip można po podłączeniu pod trap 2mb, podstawka pod gary i z garego jeden kabelek do środkowego pada JP2 (sąsiednie odcięte) i można uzyskać 1MB CHIP i dodatkowo 1,5MB SLOW. Miałem takie coś rodem z epoki choć to nie był elbox.
Na stronie www.PPA.pl, podobnie jak na wielu innych stronach internetowych, wykorzystywane są tzw. cookies (ciasteczka). Służą ona m.in. do tego, aby zalogować się na swoje konto, czy brać udział w ankietach. Ze względu na nowe regulacje prawne jesteśmy zobowiązani do poinformowania Cię o tym w wyraźniejszy niż dotychczas sposób. Dalsze korzystanie z naszej strony bez zmiany ustawień przeglądarki internetowej będzie oznaczać, że zgadzasz się na ich wykorzystywanie.
OK, rozumiem