kategoria: Programy
[#1] Pakowanie danych do kilku plików
Wyczytywałem, że któraś ze starszych wersji LHA potrafiła pakować dane i rozdzielać je na kilka plików częściowych parametrem -V. Czy ktoś posiada taką wersję archiwizera obsługującą podział na pliki? Chodzi głównie o spakowanie katalogu i rozdzielenie go na pliki do 880KB, aby weszły na dyskietki (ADFy). Myślałem o użyciu takiej komendy:
lha -r -e a -V880 RAM:plik.lha DH0:KATALOG/


A może jakiś inny archiwizer, lub może Installer ma taką opcję?
[#2] Re: Pakowanie danych do kilku plików

@tukinem, post #1

lha -Va -r -e a df0:paczka.lha DH0:KATALOG/

Po zapełnieniu pierwszej dyskietki zmieniasz na kolejną itp. Działa to nieco inaczej niż współczesne pakery tzn. nie spakujesz do kilku oddzielnych plików o określonej długości (np. podając -V880). Opcja -Va działa tak że zapełnia dyskietkę do końca.
[#3] Re: Pakowanie danych do kilku plików

@radekcz, post #2

Wyświetla mi ciągle komunikat z prośbą o podanie drugiego voluminu:


Montuję mu kolejne puste ADFy i komunikat ciągle ten sam...
[#4] Re: Pakowanie danych do kilku plików

@tukinem, post #3

Jak nie działa, jak działa

LhA -r -e -Va a DF0:arc DH0:


A wszystko ładnie opisane o LHA na PPA w dziale PROGRAMY - LHA dla początkujących.
Dyskietka nawet nie musi być pusta.
LHA wykorzysta wolne miejsce i poprosi o kolejną dyskietkę.
[#5] Re: Pakowanie danych do kilku plików

@Norbert, post #4

Więc co tu robię nie tak? Wrzuciłem screen, jakie błędy mi wyświetla i jakiej komendy użyłem na początku, więc dziwię się, że nie działa. Tworzy mi tylko w 1 ADFie plik z nazwą archiwum, który zajmuje 1B i nic poza tym :/ może złą wersję LHA posiadam?
[#6] Re: Pakowanie danych do kilku plików

@tukinem, post #5

Wpisz dokładnie to co podałem. (Dla testu)
Na wersji LHA 2.1 działa. Sprawdzone

Ostatnia aktualizacja: 13.04.2024 18:55:05 przez Norbert
[#7] Re: Pakowanie danych do kilku plików

@Norbert, post #6

Wpisałem i to samo, a po wciśnięciu "Q" wyświetliło mi to
[#8] Re: Pakowanie danych do kilku plików

@tukinem, post #7

u mnie też nie działa - sprawdzane na WinUAE z 3.9 i lha 2.11, 2.15 oraz na Vampirze z LhA 2.15. Z komendą przeklepaną toczka w toczkę z ppa-owego poradnika. (wcześniej próbowałem też, jak radzili na forum.amiga.org, stworzyć plik LHAOPTS z "-b32" w envarc: - też nic nie zmienia.
jedyne, co mi przychodzi do głowy, to użycie starszej wersji lha. W poradniku PPA coś tam piszą na temat, że "opcja niewspierana przez najnowszą [czyli którą? ] wersję" - ale też nie wiem, czym to niewspieranie miałoby się objawiać.
[#9] Re: Pakowanie danych do kilku plików

@tukinem, post #7

Moze, sprobuj starej wersji lha?

Ja korzystalem z 1.50r, tylko musisz keya zdobyc.

link

A tutaj jest 1.38e. Tylko juz nie pamietam, czy ona miala multivolume, czy tylko w wersji zarejestrowanej to bylo.

link

Pare razy korzystalem z tej opcji.
Ale ja to robilem inaczej.
Ustawialem wielkosc archiwum na np 800KB
I pakowalem do RAM-u lub HD-ka.
A potem po prostu przekopiowywalem stworzone pliki na dyskietki.
Po prostu pakowanie na dyskietki jest wolne. Wolalem spakowac na HD a potem przekopiowac.
[#10] Re: Pakowanie danych do kilku plików

@tukinem, post #1

Można spakować na HD i podzielić innym programem:
https://aminet.net/package/disk/misc/FSplit
https://www.onyxsoft.se/joinsplitter.html

Ciekawym rozwiązaniem są polecenia splitz i joinz mające odpowiedniki na PC i chyba MAC. Można je znaleźć w ADPro 2.5.

Jeśli zależy Ci na szybkości, prostocie i niezawodności... i chcesz to robić na prawdziwej stacji dysków bez plików pośrednich to zdecydowanie polecam Diavolo Backup.

Ostatnia aktualizacja: 13.04.2024 20:08:11 przez radekcz
[#11] Re: Pakowanie danych do kilku plików

@radekcz, post #10

O i chyba to będzie dobre rozwiązanie. Ale starszych wersji LHA również spróbuję.

Chyba już się starzeję, bo nie mogłem tych wcześniejwzych wersji archiwizera wyszukać w sieci.
[#12] Re: Pakowanie danych do kilku plików

@Don_Adan, post #9

Wersja 1.38e nie daje rady:

pomimo, że w opisie programu jest opcja:

ale na wersji 2.1 działa wyśmienicie. Oto efekt:
[#13] Re: Pakowanie danych do kilku plików

@tukinem, post #12

dziwne, że wywala ten błąd,
tzn, nie potrafi utworzyć nowego pliku z daną nazwą

ps.
skąd zassać tą wersję ? v2.1 ?
bo na aminecie jest v2.15
[#14] Re: Pakowanie danych do kilku plików

@Cezarykl, post #13

Jest np. w pakiecie Comfy v0.1 na eab

ps.
Bardzo fajny pakiet z ciekawym oprogramowaniem.

Ostatnia aktualizacja: 13.04.2024 22:00:52 przez Norbert
[#15] Re: Pakowanie danych do kilku plików

@Cezarykl, post #13

[#16] Re: Pakowanie danych do kilku plików

@tukinem, post #12

To uzywaj wersji 1.50r tak jak ci co robili Capital Punishment:

link

Klucz powinien byc na dyskietkach z gra.
Albo poszukaj key makera. Ja mialem keya stworzonego na siebie.
Co do nowszych wersji lha z serii 2+ to ich nie lubilem.
Albo nie dzialaly na 68000, albo wymagaly minimum kicka 2+.
No i chyba stos tez wiekszy niz 4k byl tez potrzebny.
Byc moze jakas wersja lha 2 jest ok, nie sprawdzalem tego.
Zalezy zreszta po co robisz (na jaki konfig) takie archiwum multi volume.
Bo zrobic takie archiwum to jedno, a rozpakowac takie archiwum to drugie.

Ostatnia aktualizacja: 14.04.2024 00:34:29 przez Don_Adan
[#17] Re: Pakowanie danych do kilku plików

@Don_Adan, post #16

Archiwum i tak będzie wykorzystywane pod AGA, no ale w sumie wersja pod starszy kickstart też może się kiedyś przydać. Spróbuję wygrzebać ten LHA.

Dziękuję.
[#18] Re: Pakowanie danych do kilku plików

@Don_Adan, post #16

Wyciągnąłem sobie klucz do LHA z Capital Punishment i faktycznie tylko wersja 1.5r potrafi pakować/wypakować dane z dzielonych archiwów pod kickstartem 1.3. Wersja 2.1 nie działa pod kick 1.3 (zbyt niska wersja graphics.library), zaś wersja 1.35 nie obsługuje dzielonych archiwów pomimo, że w opisie LHA po uruchomieniu jest wymieniony parametr -V.

Pytanie, czy kiedyś w przyszłości, gdybym chciał wydać jakąś gierkę pakowaną tym LHA dla OCS z kick 1.3, to czy mogę do niej dołączać tą wersję archiwizera z tym kluczem? Pisze, że komercyjnie nie można używać, no ale w Capital Punishment użyli. Klucz jest zarejestrowany dla MIKA.
[#19] Re: Pakowanie danych do kilku plików

@tukinem, post #18

że komercyjnie nie można używać, no ale w Capital Punishment użyli.

Ktoś nie dopełnił formalności i dlatego "przez przypadek" użyli tego lha

Pytanie, czy kiedyś w przyszłości, gdybym chciał wydać jakąś gierkę pakowaną tym LHA dla OCS z kick 1.3, to czy mogę do niej dołączać tą wersję archiwizera z tym kluczem?


A nie lepiej napisać instalator, który z każdej dyskietki rozpakuje zwykle archiwum lha w konkretne miejsce.?
Mniej problemów i zadziała na każdym lha.
[#20] Re: Pakowanie danych do kilku plików

@Norbert, post #19

No ale nie zadziała na każdym kickstarcie, a na kicku 1.3 wszystkie LHA chyba wymagają klucza.

Poza tym Installer amigowy to trudny język dla mnie :) Pisząc "instalator" w Blitz Basic do Electromana musiałem użyć AmiBlitz do ściągnięcia wszystkich nazw plików i ręcznie kopiować te pliki. W sumie ten instalator jedynie kopiuje pliki z ADFów, a nie wypakowuje ich.

A z drugiej strony... LZX też wymaga klucza?
[#21] Re: Pakowanie danych do kilku plików

@tukinem, post #18

Jesli to ma byc gra na AGA, to mozesz uzywac wersji 2.1, bo to tylko 68020+ i kick 3.0+ .
A co do wersji lha to opis co ktora starsza (by Stefan Boberg) wersja potrafi to byl zdaje sie w readme, ktorego zwykle juz nie ma w archiwum z programem.
Tylko pelne (zarejestrowane) wersje lha potrafily obslugiwac multivolume.
Jakbys przeczytal caly watek o Capital Punishment, to tam jest napisane, ze oni uzyli pirackiego klucza lha w tej grze.
Raczej mozesz uzywac wersji lha z pirackim kluczem, bo chyba autor Amigowego lha przekazal zrodla innym, stad wersje 2.x.
Ewentualnie mozesz sprawdzic czy z wersji multivolume da sie stworzyc wersje SFX (samorozpakowujaca sie).


link

Ja chyba tylko do jednej gry zrobilem wersje SFX (chyba do cracka Moulin Rouge), ale to nie bylo multi volume.
Nie pamietam czy lha 1.50r nie ma takiej opcji, zeby stworzyc wersje SFX.

Ostatnia aktualizacja: 14.04.2024 10:29:48 przez Don_Adan
[#22] Re: Pakowanie danych do kilku plików

@tukinem, post #18

Klucz jest potrzebny tylko do tworzenia, wypakowanie nie wymaga klucza.
[#23] Re: Pakowanie danych do kilku plików

@cholok, post #22

to skoro wypakowanie nie wymaga klucza, to niepotrzebnie go dołączali do gry, bo powinno się w takim razie wypakować bez pliku DF0:L/lha.key.
[#24] Re: Pakowanie danych do kilku plików

@tukinem, post #20

Poza tym Installer amigowy to trudny język dla mnie :)

A kto każe ci używać amigowego Instalera.
Możesz stworzyć prosty skrypt, który będzie wypakowywal archiwa lha z każdej dyskietki w odpowiednie miejsce na HDD.
Zamiast skryptu może być też plik wykonywalny, który zrobi to samo.
Gra napisałeś, więc taka rzecz jak instaler nie powinno być dużym wyzwaniem.
Myślę że co do skryptu, to na forum pomogą.
[#25] Re: Pakowanie danych do kilku plików

@tukinem, post #23

Ogolnie z tego co widze to nie potrzebujesz multivolume w przypadku tej gry.
Tworzysz po prostu 2 archiwa lha, pierwsze GRA1.lha (jakies 700KB), i drugie GRA2.lha (reszta, czyli jakies 800KB).
Na pierwszym dysku oprocz archiwum, masz lha, Installer i skrypt instalacyjny.
Po prostu wystarczy tylko dobrze dobrac pliki, ktore maja byc w obu archiwach z gra.

Co innego gdybys chcial zrobic wersje instalacyjna Jump AGA na dyskietkach albo Heroes of Might and Magic II.
Wtedy multivolume ma sens.
W Twoim wypadku nie ma, wystarczy po prostu prawidlowo podzielic pliki na 2 archiwa na 2 dyskietki.
[#26] Re: Pakowanie danych do kilku plików

@Don_Adan, post #25

Ten plik to nie ta gra. To był tylko pierwszy lepszy katalog z dysku... Gra bez pakowania to o wiele większy gabaryt niż 1,5MB... . Tzn gra się pisze jeszcze, ale sądzę że około 10MB będzie.

Właśnie nie rozumiem Installera, prędzej faktycznie bym ogarnął napisanie skryptu coś a'a plik startu-sequence. Jedynie pisałem skrypty pakujące i rozpakowujące, ale żeby pytał o ścieżkę do pliku, czy wyświetlił okienko typu ASLFileRequester to już spod poziomu języku skryptowego dla mnie czarna magia... Nie szukałem jeszcze literatury w tym temacie.
[#27] Re: Pakowanie danych do kilku plików

@tukinem, post #26

Komendy Requestfile i requestchoice dają duże pole do kombinowania. Dodatkowe jeszcze komendy między odwróconymi apostrofami dające wynik tej komendy jako argument dla innej komendy i gotowe.
Myślę że gdybyś podał przyklad co i gdzie miałoby nagrywane, rozpakowywane, dostałbyś kilka skryptów do wyboru
[#28] Re: Pakowanie danych do kilku plików

@Norbert, post #27

Jak będę mieć gotową grę, to się odezwę. O ile LhA będzie jakoś sensownie to pakować, bo jeśli nie, to bez sensu będzie ją pakować, skoro sporo plików pakuję Crunchmanią, a plik uruchamialny Stonecrackerem.

Na chwilę obecną dziękuję za wszelkie odpowiedzi. Na pewno przydadzą się przy przenoszeniu danych pomiędzy PC a Amigą, żeby nie szarpać za każdym razem karty pamięci.
[#29] Re: Pakowanie danych do kilku plików

@tukinem, post #26

Ok, to co innego. Ale zwykle da sie ladnie podzielic dane z gry na pare archiwow lha.
A jak nie, to o ile dobrze pamietam wcale nie trzeba miec lha z wersja multivolume, zeby pakowac/rozpakowywac archiwa multivolume.
Wystarczy dowolna wersja lha (oczywiscie o ile nie uzywasz nowszych algorytmow lh do pakowania), Installer i HD.
Ja tam nigdy nie pisalem skryptow do Installera od nowa, tylko przerabialem juz gotowe adaptujac je do swoich potrzeb.
Ale z tego co pamietam to Installer moze wywolywac dowolne programy.
Wiec to byloby cos takiego, chyba w takiej kolejnosci.

makedir
cd
copy all
join part1 part2 part3 .... as game.lha
lha x game.lha
delete lha part1 part2 part3 ... game.lha

Ale sa tutaj fachowcy co sie znaja lepiej to napisza.
Albo poszukaj takiego skryptu, ktory robi join i rozpakowuje archiwum lha.
Na pewno cos takiego bylo, bo pamietam, ze uzywalem kiedys.
[#30] Re: Pakowanie danych do kilku plików

@Don_Adan, post #29

Chyba uzywalem takiego skryptu w jakims CD rip, czyli TeenAgent AGA CD, Zdrajca CD lub bazy danych do SuperMemo CD.
Tylko nie pamietam czy uzywalem Installera Commodore czy Mok-a. A moze obydwoch?
Na stronie www.PPA.pl, podobnie jak na wielu innych stronach internetowych, wykorzystywane są tzw. cookies (ciasteczka). Służą ona m.in. do tego, aby zalogować się na swoje konto, czy brać udział w ankietach. Ze względu na nowe regulacje prawne jesteśmy zobowiązani do poinformowania Cię o tym w wyraźniejszy niż dotychczas sposób. Dalsze korzystanie z naszej strony bez zmiany ustawień przeglądarki internetowej będzie oznaczać, że zgadzasz się na ich wykorzystywanie.
OK, rozumiem