[#1] Amiga 500 w sieci?
Witam jestem tu nowy. Pisze prace izynierska na temat "Przeglad i porownywanie komputerow osobistych do procesora 486". Interesuje mnie mozliwosc pracy w sieci AMigi 500 ile mozna bylo podlaczyc maksymalnie, modemy czyli wszystko o amidze i sieciach. Z gory dziekuje za pomoc i pozdrawiam
[#2] Re: Amiga 500 w sieci?

@slonek25, post #1

yyyyyyyy..........


Jak można porównywać 486 z Amiga500? Jeśli już to proponuje jakieś Amigę 1200/4000(procek 040) z 486. Wtedy coś takiego ma sens. W razie czego mogę pomóc. Moje gg nie trudno znaleźć.



Benedykt Dziubałtowski.

[#3] Re: Amiga 500 w sieci?

@slonek25, post #1

Woo... obszerny temat...
1. ile maksymalnie podlaczyc czego?

Generalnie mozna zrobic wlasciwie wszystko co w kazdej innej Amidze. Kick 3.0, sloty Zorro, sieciowka, turbo, troche fastu i jedziesz

[#4] Re: Amiga 500 w sieci?

@Benedykt Dziubałtowski, post #2

Napisal wyraznie - "do 486".

[#5] Re: Amiga 500 w sieci?

@slonek25, post #1

Nie A500. Mozesz z A1200, wtedy bedzie jak najbardziej z 486 - slawny emulator PC-Task. Choc i tak klania sie A4000.

Zreszta nie ma co porownywac peceta (486) na ktorym chodzi Tomb Raider ze slabasza Amiga i starsza o 7/8 lat!!! (A500 jest starsza od A1200 o 5 lat). Powinienes raczej porownac z PSX.
Warto zwrocic na to uwage. Prownuj 486 z A1200 (przynajmniej z ta sama ilosc ramu, co mial 486. Np 8/16/32? ;) ).

DODANE: Ups, wyjechalem do czasow A1000, ale A500 jest z podobnych ;)



Ostatnia modyfikacja: 29.10.2008 21:00:36
[#6] Re: Amiga 500 w sieci?

@Andrzej Drozd, post #5

Albo ja nie rozumiem tematu albo wy Napisal wyraznie - przeglad i porownanie komputerow do rodziny 486. Amiga, nawet A500 jak najbardziej do tego zestawienia pasuje, podobnie jak Macintosh LC II... no chyba, ze bierzemy pod uwage tylko rodzine x86 - wtedy nie mam pojecia, czemu autor pyta o A500.



Ostatnia modyfikacja: 29.10.2008 21:13:34
[#7] Re: Amiga 500 w sieci?

@Andrzej Drozd, post #5

Jejku, czy Wy nie mozecie chlopakowi normalnie odpowiedziec?

Napisal, ze porownuje systemy "do 486", czyli logiczne jest, ze musi miec informacje rowniez na temat slabszych konfiguracji. Zamiast sie cieszyc, ze on w ogole chce ujac w
swojej pracy Amige to marudzicie, a na pytanie w ogole mu nie odpowiedzial nikt.

Przeciez jest to czesta sytuacja, ze w materialach tzw. "informatykow" nie pojawia sie nic poza swieta trojca "Pecet-x86-Windows" i jej historia. A jak w taki sposob reaguja tzw. "amigowcy" to chlopak da sobie spokoj i zrobi jak reszta - swieta trojca, po co sie wychylac i dostac po karku z obu stron? Z tego punktu widzenia mozna nawet takiego czlowieka zrozumiec.

Zeby nie byc goloslownym zaraz temu biednemu czlowiekowi odpowiem w oddzielnym poscie.

[#8] Re: Amiga 500 w sieci?

@slonek25, post #1

Fajnie, ze postanowiles zainteresowac sie Amiga. :)

Tylko musisz sie zdecydowac czy chcesz pisac tylko o Amidze 500 czy ogolnie o Amidze. Bo jesli o 500-tce, to do niej mozna podlaczyc modem zewnetrzny za pomoca gniazda Serial (szeregowe, w pececie nazywane COM). Wtedy mozna uruchomic oprogramowanie terminalowe, np. Term (kiedys go uzywalem - bardzo rozbudowany i wygodny) i mozna sie bawic do woli.

Natomiast bedzie problem z podlaczeniem karty sieciowej do Amigi 500, bo w czasach kiedy byla produkowana malo kto myslal o takim podlaczeniu. Ale jesli piszesz nie tylko o Amidze 500 to juz o "oczko" wyzej, do Amigi 600, mozesz podlaczyc sieciowke przez gniazdo PCMCIA, czyli takie jak w starych laptopach. Niestety jest to gniazdo 16-bitowe, wiec nie kazda karte podlaczysz, ale wiele modeli z powodzeniem mozna wykorzystac. Tak samo zreszta jak modemy czy karty pamieci lub inne karty PCMCIA 16-bit. Reszta to kwestia sterownikow.

Amige 500 mozna tez polaczyc w siec za pomoca przewodu podlaczanego do portu szeregowego (Serial, w pececie COM) lub rownogeglego (Parallel, w pececie LPT). Ale nie jest to siec sensu stricte TCP/IP tak jak Ethernet.

Analogicznie sytuacja wyglada w Amidze 1200 - ma wbudowany taki sam port PCMCIA jak 600-tka. Natomiast jesli zrobimy krok dalej w kierunku bardziej rozbudowanych, tzw. "duzych" Amig to one sa wyposazone w tzw. sloty Zorro - to taki standard funkcjonalne podobny do PCI (ale nie technicznie) tylko amigowy. Tez mozna podlaczac rozne karty graficzne, dzwiekowe, sieciowe, USB i inne. Ale w Amigach mozna tez montowac typowe sloty PCI - takie same jak w pececie i podlaczac do nich typowe pecetowe karty. I wtedy mozna zrobic siec przez zwykla sieciowke lub USB.

Wiec jak widzisz mozliwosci jest bardzo duzo, jesli chcesz szczegolowych informacji to sluze pomoca wlasna lub z literatury - mam troche amigowych pozycji w domu.

Pozdrawiam.
[#9] Re: Amiga 500 w sieci?

@slonek25, post #1

Jeżeli piszesz do czasów powstania procesora 486, to praktycznie można zaliczyć wszystkie Amigi klasyczne, gdyż powstały one w tym czasie. Amiga 500 to czas PC - XT i AT (286). Do Amigi 500 można było podpiąć modem zewnętrzny do portu RS 232 i praktycznie modem był wykorzystywany w pełni. Zsieciować jeszcze można było poprzez kabel null-modem (jak nie pokręciłem nazwy - port RS z portem RS) zarówno dwie Amigi jak i Amigę z PC. Jak widać kablem można było zsieciować 2 komputery, natomiast poprzez modem sieć była otwarta w pełni, ograniczona problemami i szybkością samego modemu. To tyle jeśli chodzi o nierozbudowaną Amigę 500. Natomiast w tych czasach już samo Commodore wypuściło kartę sieciową wpinaną w porty Zorro (głównie chodziło tu o Amigę 2000). Amigę 500 po rozbudowie w takie sloty też można było rozbudować o w/w sieciówkę (dokładny opis tych kart można znależć na: www.amiga-hardware.com ).

[#10] Re: Amiga 500 w sieci?

@_arti, post #6

przeglad i porownanie komputerow do rodziny 486

Jezeli nie chodzi o prownywanie kompow z tych samych czasow (ktorym A500 na pewno nie jest w prownaniu do 486), to ja nie rozumiem.

Ba! C64 mial lepsza przegladarke WWW (bo chyba rozmawiamy o Necie), wczesniej niz jakakolwiek Amiga wczesniej. Prawda? Prawda.
[#11] Re: Amiga 500 w sieci?

@_arti, post #6

Amiga, nawet A500 jak najbardziej do tego zestawienia pasuje

Nie pasuje.
[#12] Re: Amiga 500 w sieci?

@libicki, post #7

Jejku, czy Wy nie mozecie chlopakowi normalnie odpowiedziec?

No masz racje, za duzo "podpuch" itd. ...
Dzieki ze Ty odpowiedziales. Caly czas jednak nalegam, ze A500 nie nadaje sie do konfrontacji z 486. :)
To sa komputery z roznych epok.
[#13] Re: Amiga 500 w sieci?

@Andrzej Drozd, post #12

Eh, ty tak serio, czy trollujesz? ;)
"do procesora 486" nie oznacza porownaj wszystko do 486 a od x, gdzie x to poczatek tego, co rozumiemy przez computing (albo jak tam sobie zalozyl autor watku) do momentu, gdy pojawilo sie 486.

[#14] Re: Amiga 500 w sieci?

@libicki, post #7

a na pytanie w ogole mu nie odpowiedzial nikt.

No ja moge na temat A1200 (byc moze na A600 tez). Do tej pory mam A1200 w necie (zreszta jako jeden z nielicznych uzytkownikow A1200) . :)
[#15] Re: Amiga 500 w sieci?

@_arti, post #13

Serio. Mam (nie uzywam) A500 i naprawde ten komputer nie nadaje sie do Internetu. Gola A1200/600 sa natomiast jakos juz tak do tego przystosowane. Chocby port PCMCIA. ...ale, ale. Masz fajny avatar "exec banned". Ja tez sie nie zgadzam ze wszystkim o czym dowiaduje sie na Execu. Ale domyslam sie byc moze, ze mnie i tak odbierasz po aosowemu4, poniewaz uzywam AOS4. Guzik. Uzywam bo mi tak sie podoba. I mam gdzies ideologie :P
[#16] Re: Amiga 500 w sieci?

@Andrzej Drozd, post #11

Nie pasuje.
A jednak - 80486 pojawił się w kwietniu 1989 roku... :P
[#17] Re: Amiga 500 w sieci?

@slonek25, post #1

Trochę mało szczęśliwy model wybrałeś do porównań: A500 to stary model desktopowy z założenia nieprzeznaczony do rozbudowy (istnieje jednak szereg rozszerzeń do A500, ale to są głównie rozszerzenia pamięci, kontrolery IDE i SCSI oraz karty turbo do procesora 68040 włącznie). Jeśli chodzi o sieciowanie, to A500 można podłączyć do innego komputera za pomocą portu szeregowego lub/i równoległego (istnieją rozwiązania programowe do wymiany plików między dwoma amigami, lub ami<>PC w takiej mini sieci), oraz oczywiście za pomocą modemu (internet - TCP/IP).
Modele wyposażone w złącze PCMCIA (czyli A600 i A1200) można wyposażyć w kartę sieciową PCMCIA - istnieją sterowniki m.in. do starszych, ale bardzo popularnych (np. na Allegro) kart 3Com589. Za pomocą dowolnego amigowego stosu TCP/IP można podłączyć taką Amigę do sieci Ethernet.
Drugim sposobem podłączenia Amigi do ethernetu to wyposażenie jej w kartę sieciową standardu Zorro (szyna rozszerzeń stosowana w dużych amigach), dotyczy to dużych Amig: A2000, A3000, A4000, A4000T, a także A1200 po wyposażeniu jej w płytę rozszerzeń Zorro. Istnieją też do kilku modeli Amig płyty rozszerzeń PCI - wtedy można wykorzystać popularne karty sieciowe PCI.
Tu masz link do opisu amigowych kart sieciowych: http://www.amiga-hardware.com/showcat.cgi?CATID=27 (znalazłem tu także kartę sieciową dla A500 - ale nie ethernet, tylko ArcNet).
Jeśli szukasz czegoś do sieci stosowanego tylko w Ami (tak jak to złącze do łączenia ze sobą starych maków), to z tego co wiem Amiga nigdy się czegoś takiego nie dorobiła - tylko Ethernet.... chociaż spotykane były też karty do sieci innych standardów jak ArcNet.
Oprogramowanie sieciowe pod ami to wymiana plików w sieciach smb, komunikatory (np. sieć GG), przeglądarki www, klienty ftp, irc, poczty.... jak wszędzie indziej.
P.S. Nie za bardzo rozumiem tytuł Twojej pracy: czy chodzi o wszechstronne przedstawienie rozwoju komputerów do pojawienia się PC rodziny 486, czy może o porównanie różnych starych komputerów do PC z 486.
Tak czy inaczej, nie zapomnij, że A500 to model z 1987 roku, jej punktem odniesienia może być ówczesny PC AT 286. W 1999 roku pojawia się A3000 z CPU 68030 - porównywalny z 386. Zaś 1992 to A4000 z 68040 - właśnie ten model stanowi dobre porównanie do 486 (68040 podobnie jak 486 wprowadza kolejkowanie rozkazów, czy cache w trybie CopyBack). Jakbyś coś chciał jeszcze wiedzieć - pytaj, tu jest wiele osób o bardzo dużej wiedzy dot. Amig (na pewno większej od mojej). Pozdrowienia.
[#18] Re: Amiga 500 w sieci?

@wali7, post #17

A3000 w 1999 :> :D

Dokłanie, wybrałeś zły model do porównania (A500 vs 486)

Przeglądając stare C&A, goła A1200 jest porównywana do 386 (nie pamiętam czy DX czy SX) a co dopiero 486...



Ostatnia modyfikacja: 29.10.2008 22:18:00
[#19] Re: Amiga 500 w sieci?

@Torn, post #16

Tomb Raider pewnie tez :P
[#20] Re: Amiga 500 w sieci?

@Hubez, post #18

Oczywiście, głupi błąd - miało być 1990 ;)
[#21] Re: Amiga 500 w sieci?

@Andrzej Drozd, post #19

całkiem prawdopobne - taki 68020 ukazał się jeszcze przed premierą A1000...
[#22] Re: Amiga 500 w sieci?

@Andrzej Drozd, post #15

Tak, gola A500 do Internetu sie nie nadaje ale do porowania, tudziez zrobienia jakiegos zestawienia jak najbardziej... zwlaszcza z fastem/turbo, dyskiem i modemem. W tamtych latach i tak wiekszosc komputerow miala bardzo ograniczone "mozliwosci internetowe" i to wcale nie przez brak mozliwosci technicznych. Po prostu siec byla inna.

> domyslam sie byc moze, ze mnie i tak odbierasz po aosowemu4

Tzn jak? Nie jestem na bierzaco w tych sprawach (wojenki). Jestem tylko biednym ex amigowcem, ktory po 8 latach amigowej abstynencji stara sie zlozyc swoja pierwsza w zyciu A3000

Generalnie, przeszlo mi rulezowanie i nawet pewnie bym sie z Panem Bielskim dogadal, gdyby tylko byla taka okazja.



Ostatnia modyfikacja: 29.10.2008 22:25:16
[#23] Re: Amiga 500 w sieci?

@Hubez, post #18

386 (nie pamiętam czy DX czy SX) a co dopiero 486...

Bez przesady. To jest to samo. Dopiero 486 "potrafil" sie podkrecac i jeszcze jakis czas konkurowac z pierwszymi Pentiumami ;)
[#24] Re: Amiga 500 w sieci?

@wali7, post #21

całkiem prawdopobne - taki 68020 ukazał się jeszcze przed premierą A1000...

...aaa, te slynne symulatory lotow dla wojska. Ciekawie ile Lara Croft miala wtedy "poligonow"? :)
[#25] Re: Amiga 500 w sieci?

@Andrzej Drozd, post #23

Pójdę jutro na strych i przeszukam numery i znajdę tabelkę gdzie porównano te dwa kompy.

[#26] Re: Amiga 500 w sieci?

@Andrzej Drozd, post #19

"The Intel 486, otherwise known as the 80486, i486, or just 486, was the first tightly pipelined x86 design. Introduced in 1989,[...]"
z http://en.wikipedia.org/wiki/80486

"Tomb Raider is a video game developed by Core Design and published by Eidos Interactive. It was originally released in 1996[...]"
z http://en.wikipedia.org/wiki/Tomb_Raider
hym... :P
[#27] Re: Amiga 500 w sieci?

@wali7, post #21

taki 68020 ukazał się jeszcze przed premierą A1000...
Tam pikuś, kiedy się pojawił sam procesor, ważne, że komputery oparte o 80486 pojawiły się pod koniec tego samego roku(1989 to jest). A jako że wtedy A500 była nadal sprzedawana, to te maszyny koegzystowały na rynku w tym samym czasie(nawet jeśli w innych segmentach), co samo w sobie uprawnia już do porównania ich możliwości, nawet jeśli wnioski będą oczywiste.
[#28] Re: Amiga 500 w sieci?

@Torn, post #27

w 1990 można też było kupić XT, czy AT 286 - ja jednak proszę o porównanie A500 do jedej z tych dwóch maszyn, najlepiej XT (do dziś pamiętam opad szczeny jaki wywołała moja A500 u kolegi pecetowca z XT, było to circa 1991)
[#29] Re: Amiga 500 w sieci?

@Torn, post #26

I z tego mozna wybrnac ;)
W 1996 trafila (dopiero) do sprzedazy ;)
Ciekawe czy jeszcze ktos wtedy uzywal 486? :P
[#30] Re: Amiga 500 w sieci?

@Torn, post #27

W 1989 r. faktycznie pojawiły się pierwsze komputery PC z procesorem 486, ale popatrz na ceny tych komputerów - kilkadziesiąt tysięcy dolarów (tak za MikroKlanem). One faktycznie były, ale poza wojskiem w USA i kilkoma istytutami to ich nikt nie widział.

Na stronie www.PPA.pl, podobnie jak na wielu innych stronach internetowych, wykorzystywane są tzw. cookies (ciasteczka). Służą ona m.in. do tego, aby zalogować się na swoje konto, czy brać udział w ankietach. Ze względu na nowe regulacje prawne jesteśmy zobowiązani do poinformowania Cię o tym w wyraźniejszy niż dotychczas sposób. Dalsze korzystanie z naszej strony bez zmiany ustawień przeglądarki internetowej będzie oznaczać, że zgadzasz się na ich wykorzystywanie.
OK, rozumiem