[#31] Re: Amiga 500 w sieci?

@AS, post #30

A czy napisałem coś innego? Zaznaczyłem, że jeden z tych komputerów funkcjonował w segmencie drogich serwerów a drugi jako tani komputer domowy. Napisałem również, że moim zdaniem takie porównanie nie ma sensu, bo wnioski będą oczywiste - jeśli już coś porównywać, to raczej A3000, która (szczególnie w wariancie 3000UX) była produktem z podobnym/tym samym rynkiem docelowym, jak również była wtedy mniej lub bardziej "na czasie"(czego nie można powiedzieć o powoli starzejącej się już A500).
Niemniej, samo koegzystowanie A500 i 80486 na rynku, jest już podstawą do ich porównania i jeśli autor pracy sobie tak życzy, to jak najbardziej może je porównać... Ewentualną rolą promotora będzie wyjaśnienie autorowi, że to średni pomysł jednak jest. ;)
[#32] Re: Amiga 500 w sieci?

@Torn, post #31

No to na wszelki wypadek gdyby promotor jednak zapomniał wyjaśnić, to wyjaśniamy my :)
[#33] Re: Amiga 500 w sieci?

@slonek25, post #1

Nie ma problemu. Ja mam A500 polaczona do internetu przez kabelek null-modem i protokol SLIP (TCP/IP over Serial). Z podmienionym serial.device osiagam predkosc rzedu 38kb na standardowym porcie szeregowym amigi. Wszystko dziala stabilnie pod systemem 3.1. Nie rozumiem czemu ludzie tak bardzo dyskwalifikuja A500. To amiga jak kazda inna, obsluga portow szeregowych i rownoleglych nie zmienila sie az do A4000. System mozna spokojnie zupgradowac - nie trzeba wcale mordowac sie w terminale pod OS 1.3, mozna spokojnie postawic AmiTCP i kazdy dostepny amigowy soft sieciowy - ja mam u siebie iBrowse, AmiIRC, JabberWocky, AmiFTP, ale pewnie wszystko inne co chodzi na klasykach pojdzie i u mnie. A, ze nie ma Zorro? A1200 tez standardowo nie ma... Pozatym byly dostepne karty ethernetowe do A500 podpinane z boku jak np:
http://www.amiga-hardware.com/showhardware.cgi?HARDID=903
http://www.amiga-hardware.com/showhardware.cgi?HARDID=906
Prosze nie zapominac, ze port rozszerzen A500 ma wiekszosc sygnalow zgodnych z Zorro2 i portem procesora A2000 i teoretycznie kazda karte sieciowa Zorro2 da sie przerobic tak zeby wspolpracowala z A500.

[#34] Re: Amiga 500 w sieci?

@wali7, post #32

Panowie, przecież temat pracy jest jasny. Tu nie chodzi o porównywanie komputerów (typu czy lepsza jest Amiga 500, czy PC 486), tylko o przegląd komputerów od jakiegoś tam roku do powstania komputera w oparciu o procesor 486 i z tego co kolega pisze to zakres pracy odnosi się tylko do możliwości sieciowych tych komputerów. Myślę, że o innych komputerach kolega ma już wiadomości (albo zdobywa je na inych forach), a pyta się nas o Amigę 500, bo ta powstała w tym czasie.
Ktoś na początku krzyknął, że Amigi 500 nie porównuje się z 486, bo to inna klasa i od razu wszyscy, że tak nie można. A tu nie o to chodzi.

[#35] Re: Amiga 500 w sieci?

@libicki, post #8

W odpowiedzi na #8

Interesuje mnie tylko Amiga 500 bo jakbym miał pisac o wszystkich komputerach to by zajelo to za duzo czasu. Opisuje najbardzie popularne czyli ZX Spectuma , Commodore 64 i rodzine 8 bitowych Atari od modelu 800 XL oraz PC. Chcialbym sie dowiedziec jak konfigurowac to oprogramowanie termminalowe TERM najlepiej jakas instrukcje, jak trzeba poustawiac pory itp oraz jakie modemy mozna podlaczyc (nazwa firma predkosc itp. Mam jeszcze pytanko czy da Amigi sie polaczyc w siec lokalna bez internetu np kazdy z kazdym bo wiem tylko ze za pomoca zlącza RS232 mozna polaczyc tylko 2 amigi. Dziekuje za wczesniejsza pomoc i pozdrawiam
[#36] Re: Amiga 500 w sieci?

@slonek25, post #35

Jesli ethernet to jedynie karty podlaczane z boku lub przerabiane Zorro2, o ktorych pisalem wczesniej, ew takie ustrojstwo:
http://www.amiga-hardware.com/showhardware.cgi?HARDID=899
Ma to sterowniki SANA wiec spokojnie bedzie dzialac z AmiTCP i innymi amigowymi stosami TCP/IP.
Wcale nie trzeba bawic sie w terminale - instalujesz pakiet AmiTCP, ktory podlaczy A500 normalnej sieci lokalnej i internetu, potem konfigurujesz IP, podsiec, bramki, dnsy - tak jak w kazdym innym systemie ;)

[#37] Re: Amiga 500 w sieci?

@Czarek, post #36

Muszę przyznać, że jakoś mi umknęły te karty sieciowe do Amigi 500 podłączane pod port procesora. Faktycznie nierozbudowaną Amigę 500 można podpiąć w normalną lanowską sieć.

Ps. Widzę, że kolega Czarek ma rozszerzenie do Amigi 500, które poszukuję od dłuższego czasu. Chodzi mi o GVP A530. To jest piękna karta.

[#38] Re: Amiga 500 w sieci?

@Czarek, post #36

Wiesz gdzie mozna znalesc opisy kart podłączanych z boku, przerobki z Zorro dwa mnie nie interesuja. Czy te karty podlaczone z boku tez maja sterowniki SANA i czy mozna zainstalowac AMITCP na system Workbench bo z tego co wiem to taki system operacyjny ma Amiga 500 . Pozdrawiam
[#39] Re: Amiga 500 w sieci?

@slonek25, post #38

Opisy sa w podanych przeze mnie linkach. System Amigi 500 to AmigaOS, nie Workbench. AmiTCP wymaga co najmniej OS 2.0, standardowo dolaczany do A500+, w A500 dostepny jako upgrade (wymiana Kickstartu lub SoftKick).
Warto dodac, ze AmiTCP nie wymaga twardego dysku - mozna spreparowac sobie dyskietke z minimalnym srodowiskiem Workbench i AmiTCP.
Jest gdzies w internecie opis pewnego Czecha, ktory udowodnil, ze mozna przegladac strony WWW na praktycznie golej A500 z troszke rozbudowana pamiecia (bodajrze 1.5 MB) i bez HDD. Opis dotyczyl polaczenia przez modem.

Wlasnie znalazlem ten opis:
http://peta.mobilserver.cz/amiga/



Ostatnia modyfikacja: 30.10.2008 11:18:18
[#40] Re: Amiga 500 w sieci?

@AS, post #37

AS napisał(a):

> Ps. Widzć, że kolega Czarek ma rozszerzenie do Amigi 500, które
> poszukujć od dłuższego czasu. Chodzi mi o GVP A530. To jest
> pićkna karta.

Przymierzam sie, zeby skrobnac jakis test tej karty dla PPA. Naprawde cacko, chociaz coraz trudniej dostepna i drozsza...

[#41] Re: Amiga 500 w sieci?

@Czarek, post #40

Jakiś krótki opis już chyba był, Dacław posiada też tę kartę i umieścił kilka zdjęć w graffiti. Ale fajnie jakbyś umieścił dokładny opis i jak się sprawuje praktycznie. Mnie kiedyś przeszła koło nosa i szkoda, że wtedy nie kupiłem, zwłaszcza, że miała włożoną pełną 68030 50 MHz i koprocesor 50 MHz.

[#42] Re: Amiga 500 w sieci?

@slonek25, post #1

jesli dodales do a500 sieciowke to miales ethernet. czyli teoretycznie mozna by polaczcyc wszytskie istniejace w jedna siec.
po kablach szeregowych czy rownoleglych jest to kwetsia uzytych protokolow, choc ograniczeniem bedzie raczej infrastruktura fizyczna takiej sieci.
mozna polaczyc tez przez dowolny inny port - kwestia dopasowania kabla i sterownika softu/stosu.
genelanie rzecz biorac: amig 500 mozesz polaczyc ze soba dokladnie tyle samo ile pecetow z 486 :)



Ostatnia modyfikacja: 30.10.2008 14:33:57
[#43] Re: Amiga 500 w sieci?

@slonek25, post #38

Interesuje mnie tylko Amiga 500

na system Workbench bo z tego co wiem to taki system operacyjny ma Amiga 500

OK, rozumiem. Czyli praca jest konkretnie o 486. Pamietaj jednak ze nie powinienes w pracy przekroczyc roku 1992, a juz tym bardziej opisywac np. Win95. Jezeli jednak przekroczysz rok 1992 i przytoczysz 1995, to musisz wiedziec ze to bedzie przeklamanie. Wtedy bedziesz jednak musial wspomniec o A1200/4000. Wtedy to bedzie mialo sens. ;)

DODANE: Ewntualnie (jezeli rok 1992-95), to zrob "ducha" i w ogole nie wspominaj o Amidze. Lepiej nie pisac niczego, niz pisac nie cala prawde, prawda? :)



Ostatnia modyfikacja: 30.10.2008 19:36:33
[#44] Re: Amiga 500 w sieci?

@Andrzej Drozd, post #43

Ja tak może trochę offtopicowo, ale... Symptomatyczne jest to, że Autor/Założyciel wątku wziął "na warsztat" A500. Porównywanie możliwości "gołej" pięćsetki z jakimkolwiem pecetem, to klayczna wtopa (topos już wręcz). Klasyczna wtopa tych wszystkich informatyków, którzy z Amigą nie mieli do czynienia. Dla nich Amiga, to właśnie A500 - z systemem 1.3, bez twardego dysku i innych rozszerzeń. Ot, zabawka taka, 16 bitowa maszynka do podłączenia do telewizora i łamania dzojstkika.
Założenie błędne samo w w sobie, błędne u podstaw. Temat jest trudny do ugryzienia, wymagający choćby powierzchownego "wgryzienia się" w Amigę. Z pięćsetką odpowiednio rozbudowaną można sporo zrobić, to prawda. Ale z rozbudowaną. W dawnych, dobrych czasach zawodowo pracowałem na A500. Jednakowoż za podstawę do porównań wziąłbym A2000 wzmocnioną o kartę z lepszym niż podstawowy procesor. A najlepiej to A3000 - chyba najlepszą Amigę, na której pracowałem. W konfiguracji podstawowej nawet, takiej prosto od Commodore.
Niewielu chyba w Polsce mamy takich Amigowców, którzy poważnie rozbudowywali swoje A500 i robili z nich stanowisko do pracy, do obróbki grafiki, renderingu, do sieciowania.
Powtórzę - założenie błędne samo w sobie, bo pecet z dowolnym procesorem na pokładzie był z definicji sprzętem do profesjonalnych zadań. Amiga zaś wymagała sporego wkładu pracy i kasy.
I z takiego prostego porównywania możliwości, dopytywania się o możliwość pracy A500 w sieci nic rozsądnego nie wyniknie. Inna filozofia zupełnie, niż PC. I wlaśnie tę odmienną filozofię, amigowską specyfikę, nie do porównania z żadnym innym komputerem, bardzo egzotyczną dla użytkowników innych platform trzeba brać za podstawę.
No, może "Atarynkowcy" jeszcze (ci od "większych Atari" z Falconem na czele) rozumieją w czym rzecz.

[#45] Re: Amiga 500 w sieci?

@Des, post #44

Nie rozumiem czemu nie mozna A500 porownywac do jakiegokolwiek PC. Trzeba tylko po prostu znac podstawy i porownywac sprzet podobnej klasy. A500 zostala wypuszczona w roku 1987 jako tani komputer multimedialny dla mas. Wtedy byl to szok jesli chodzi o wspolczynnik jakosc / cena. W sumie to wlasnie dzieki polityce owczesnych marketingowcow i wlasnie A500 Amiga zyskala taki sukces.
Wtedy tez porownywano A500 do pecetow. Oczywiscie jej klasy. A takim "tanim" (2-3 razy drozszym od najtanszej amigi) PC byl wtedy IBM PC XT, oferujacy takze 16 bitowy procesor (68000 jest w guncie rzeczy 32 bitowa, tylko magistrala systemowa amig OCS / ECS jest 16 bitowa) taktowany 8 MHz, bez kontrolera HDD i z czarno - biala grafika. W porownaniu do takich maszyn A500 blyskala.
Fakt A500 byla dostepna w sprzedazy na poczatku lat 90, ale PC XT rownierz (odpowiednik PCtowego low-endu). Oczywiscie na rynku high end PC byly juz 486, pojawialy sie Pentiumy, ale do Amig (A500 takze) juz pod koniec lat 80 pojawialy sie karty z procesorem 68040, a w 1991 Commodore wypuscil A3000, ktora odpowiednio dopalona przewyzszala osiagami najszybsze PC.
Wnioski sa chyba jasne. Nie psioczyc na A500 bo to ona rozpowszechnila Amige wsrod ludu, nie porownywac jej (nierozbudowanej) do 486 i pamietac, ze oprocz golej A500 na rynku byly dostepne takze bardziej zaawansowane maszyny.
Ciekawe tylko czy kolega slonko potrafi zrozumiec co tutaj piszemy czy zalozy za chwile nowy watek na temat sieciowania A500 (ktora zdaje sie uwaza, za "tani komputer, ktory byl przed pecetami, troche lepszy od spectruma i c64" ;))



Ostatnia modyfikacja: 01.11.2008 11:55:34
[#46] Re: Amiga 500 w sieci?

@Czarek, post #45

A tak uściślając to IBM XT miał procesor 8 bitowy. Intel wypuścił wtedy 16 bitowy procesor 8086, ale rynek potrzebował kompatybilności w dół i opracowano procesor 8 bitowy 8088, który to był montowany w IBM XT. Zapewne dlatego cały rynek komputerowy komputerów osobistych (oprócz IBM) opierał wtedy swoje maszyny na Motoroli 68000, która była szybsza i lepsza (Amiga, Macintosh, Atari).

Na stronie www.PPA.pl, podobnie jak na wielu innych stronach internetowych, wykorzystywane są tzw. cookies (ciasteczka). Służą ona m.in. do tego, aby zalogować się na swoje konto, czy brać udział w ankietach. Ze względu na nowe regulacje prawne jesteśmy zobowiązani do poinformowania Cię o tym w wyraźniejszy niż dotychczas sposób. Dalsze korzystanie z naszej strony bez zmiany ustawień przeglądarki internetowej będzie oznaczać, że zgadzasz się na ich wykorzystywanie.
OK, rozumiem