[#1] Problem z FastAta
Ponad rok temu kupiłem na Allegro Fast ATA 1200 od wydaje się uczciwego allegrowicza. Niedawno zebrałem się też do skompletowania potrzebnych akcesoriów do wmontowania CD-Romu Slim wedle schematu zamieszczonego na PPA. Obydwa montarze przeprowadziłem ściśle wedle schmatów i opisów.

Niestety po podłączeniu CD-Romu i dysku, a także samego dysku poprzez Fast Ata, nie startuje mi system z dysku twardego. Dysku nie widać także w menu po przytrzymaniu dwóch przycisków myszki. Gdy podłączę dysk omijając Fast Ata system od razu startuje.

Czy mam się pogodzić z tym, że sprzedano mi uszkodzony kontroler, czy też aby kontroler widział dysk potrzeba wystartować to wszystko z jakiejś dyskietki z kontrolerem? Odgiąłem nawet lekko blaszki w tej nakładce na chip w płycie głównej ale też nic to nie dało. Wszystko wcisnąłem maksymalnie jak się dało. Nie wiem co mogę jeszcze zrobić :(

[#2] Re: Problem z FastAta

@Duracel, post #1

Może to już dawno zrobiłeś, ale jeżeli nie, to sprawdź zworki master-slave w dysku (no i w napędzie CD).

[#3] Re: Problem z FastAta

@Grzegorz Kraszewski, post #2

Dysk 200MB 2,5 cala. Nie ma żadnych zworek i startuje bez problemu gdy podłączę go bezpośrednio do płyty głównej. Przez Fast Ata nie startuje niezależnie od tego czy jest podłączony samotnie, czy też z CD-Romem.

Nie mam cierpliwości i nerwów, chyba wszystko wystawie na Allegro, szkoda tylko, że tyle pieniędzy i pracy poszło na marne.

[#4] Re: Problem z FastAta

@Duracel, post #1

Po odpaleniu sterownika ata3.driver widzisz ten dysk i cd?

Jeśli nie to najprawdopodobniej coś z tą nakładką na układ - jeśli ona nie ma dobrego kontaktu napędy nie są widziane.

Nie wiem jak to jest ze zwykłym dyskiem działającym i następnie podpiętym przez fast-ate; może sprawdź inny lecz najpierw ustaw go z fastatą (partycje itp z aktywnym ata3.driver).

Piszesz ze próbowałeś dysk z fast ata i bez; mam nadzieje ze wtedy miałeś fate wymontowaną bo w przeciwnym razie mogło się coś uszkodzić.

Sprawdz taśmy.

[#5] Re: Problem z FastAta

@11MASTEr, post #4

Szczerze mówiąc nie mam pojęcia o jakim sterowniku ata3.driver mówisz. Nie mam żadnej dyskietki do tego kontrolera, chociaż głowy nie dam czy jej nie było gdy sprzęt kupowałem.

Innego dysku nie mam żeby sprawdzić czy działa z innym, ale ten jest na pewno ok. Gdzie ustawia się te aktywny ata3.driver? W menu które wywołuje się przy starcie poprzez przytrzymanie przycisków myszki?

Naturalnie gdy sprawdzałem działanie dysku bezpośrednio z płytą główną, fastata była odłączona. Nie mam chyba nerwów i cierpliwości do tego. Z pewnością są też pewne braki od strony programowej czego przykładem jest brak zielonego pojęcia w kwestii tego sterownika o którym piszesz Ktoś musiał by mi krok po kroku opisać co mam zrobić po sprzętowym zainstalowaniu tego wszystkiego. Od strony technicznej zrobiłem wszystko wzorowo. Pozaciskałem zaciskami według schematu Elboxu.

[#6] Re: Problem z FastAta

@Duracel, post #1

Po koleji.

Czy aby HD podlaczyles do odpowiedniego portu? Dysk startowy trzeba koniecznie podlaczyc do Primary.

Czy podlaczyles odpowiedni kabelek z FastATA do okreslonego trzeciego pinu w standardowym kontrolerze?

Czy docisnales odpowiednio luzna plytke na ukladzie Gayle?

I teraz najwazniejsze - spreparuj sobie drugi, bootowalny dysk 3.5 cala i na nim sprobuj dojsc co jest grane. I kolejna sprawa. Czy zasilasz dysk 2.5 cala?

Daj znac to bedziemy szukac dalej.
[#7] Re: Problem z FastAta

@Duracel, post #5

Szczerze mówiąc nie mam pojęcia o jakim sterowniku ata3.driver mówisz.

O rany...rece opadaja...
Tak czy inaczej ata3.driver nie bedzie ci aktualnie potrzebny, tylko nie podlaczaj CD-ROMu. Tylko HD do portu Primary i odpowiedz na pytania z poprzedniego postu.
[#8] Re: Problem z FastAta

@Andrzej Drozd, post #6

1. Podłączyłem 2,5 całowy dysk do 44pinowego Primary.
2. Podłączyłem odpowiedni kabelek do trzeciego pinu (wszystko zrobiłem wedle zdjęć na stronie Elboxu.
3. Docisnąłem maksymalinie. Za drugim razem aby poprawić kontakt, delikatnie poodginałem blaszki w tej płytce i to też nic nie zmieniło.

4. Nie zasilam dysku 2,5 cala, ponieważ podpinam go do pierwszego, standardowego łącza 44 pin w kontrolerze Fastaty.

5. Niestety nie mam możliwości spreparowania drugiego dysku. Musiałbym wyjąć go chyba z laptopa, co nie wchodzi w rachubę.

Rozumiem, że mogą ci opaść ręce, ale nie ukrywam, że nawet instalując system na gołej amidze z dyskiem robiłem większość rzeczy intuicyjnie. Moja wiedza na ten temat bazuje na tym co pamiętam z lat 80, a wtedy miałem Amigę bez dysku. I tak sporo mi się udało rozgryźć dwa lata temu kiedy odpaliłem Amigę na nowo. Niemniej jednak sterowniki i Amiga to dla mnie coś nowego.

Reasumując. Czy jeżeli wszystko było by podłączone prawidłowo, to mimo wszystko potrzebny jest ten sterownik aby dysk był widoczny przez ten kontroler? Należy go wystartować z dyskietki? Czy ustawić w menu wywoływanym poprzez przytrzymanie przycisków myszy w czasie bootowania?

[#9] Re: Problem z FastAta

@Duracel, post #8

o mimo wszystko potrzebny jest ten sterownik aby dysk był widoczny przez ten kontroler?

Nie jest potrzebny. Wtedy bedzie aktywny tylko port Primary i bedzie dzialal identycznie jak standardowy. Gdy wszystko bedzie dzialac, to podesle ci wszystkie potrzebne sterowniki.

Co do dysku 2.5 cala, to wlasnie nie jestem pewny czy bedzie on dzialal bez zasilania z FastATA i dobrze jak ktos sie na ten temat wypowie. Ja nie mialem stycznosci z takim HD, wiec nie wiem. Poszukam w instrukcji, moze bedzie o tym wzmianka.

PS. Chodzilo mi o zwyczajny, drugi dysk 3.5 cala. Ktory posiada normalne zworki i trzeba go normalnie zasilic. Drugi HD 2.5 z lapotopa, bez zworek przeciez niczego nie zalatwi.

DODANE: Pewnie ciekawi cie wciaz sterownik ata.3driver. Sluzy on "jedynie" do uruchomienia portu Secondary oraz dodaje do obu portow tryby PIO3, PIO4 i PIO5, przyspieszajace HD i CD.
Tak wiec bez tego sterownika, port Primary dziala jak standardowy kontroler (PIO0), aby po prostu zabootowac z HD system, dojsc do linijki w s-s odpowiedzialnej za ata3.driver, ktory tym samym przyspieszy urzadzenia i uruchomi te podpiete do Secondary.
Czyli w tej chwili nie jest to do niczego potrzebne.



Ostatnia modyfikacja: 10.12.2008 17:16:19
[#10] Re: Problem z FastAta

@Andrzej Drozd, post #9

Tak, ale za pomocą ata3.driver zobaczyłby urządzenia podpięte do aty.
(lub i nie zobaczył)

[#11] Re: Problem z FastAta

@11MASTEr, post #10

Tak. Problemem jest jednak to, ze nie widac HD, a tym samym nie ma systemu. Moze dobrym pomyslem bedzie podeslac jakas bootowalna dyskietke z ata3.driver. Byc moze zostanie zuwazony CD-ROM, a to bedzie juz pozytywnym znakiem, ze FastATA dziala, a sa problemy z HD.
[#12] Re: Problem z FastAta

@Duracel, post #1

Jak mało kto wie w FastAtach jest bezpiecznik dla dysku 2,5 calowego (na dole płytki), dysk 2,5 calowy ciągnie 5V z Faty ... looknij na dole czy nie jest odparowany ... ja miałem kiedyś taki przypadek

dysk się kręci ?

[#13] Re: Problem z FastAta

@jezyk, post #12

dysk 2,5 calowy ciągnie 5V z Faty

Czyli FastATA nie ma problemow z dyskami 2,5. Tutaj moze sie nasuwac kolejny pomysl - ze cala Amiga nie jest dostatecznie zasilona (czyli problem zasilacza, a moze plyty glownej pozerajacej lub niedporowadzajacej zasilania). Sorki ze tak jak w "mantrze", ale moze warto to sprawdzic, podlaczajac HD 3,5, z niezaleznego zrodla zasilania lub tak jak napisales sprawdzic "bezpiecznik". Ale chyba latwiej bedzie na poczatku wyjac jakis stary HD 3,5 ze starego peceta, wrzucic na niego system i sprobowac.

DODANE: kolega nic nie powiedzial o towerce, czyli byc moze chodzi o zwykly, ciezki zasilacz z A1200. Lepiej jakby byl to lepszy, z A500.
Ale kazdy przewaznie uzywa FastATA w jakiej obudowie tower.



Ostatnia modyfikacja: 10.12.2008 20:33:26
[#14] Re: Problem z FastAta

@jezyk, post #12

Dysk nie kręci, tak jakby w ogóle nie był podpięty. Po prostu gdy włączam Amigę po chwili wyskakuje animacja dyskietki. Działa reset w Fastata. Efunzine odpisali mi, że jak Amiga się uruchamia, a nie widzi dysku to kontroler raczej nie jest zepsuty.

Rozumiem, że aby znaleźć ten bezpiecznik to muszę teraz rozparcelować na nowo wszystko i poprzecinać spinki plastikowe które ściskają kontroler z płyta główną?

Montowałem według tego instruktarzu:
http://www.elbox.com/ma/fa_1200_folder/fast_ata_1200_qig.html

[#15] Re: Problem z FastAta

@Duracel, post #14

Dysk nie kręci

Czyli zasilanie.
[#16] Re: Problem z FastAta

@Andrzej Drozd, post #13

byc moze chodzi o zwykly, ciezki zasilacz z A1200. Lepiej jakby byl to lepszy, z A500.

Ciężkie zasilacze (transformatorowe) były do A500. A1200 najczęściej miała lekki czarny zasilacz od CD32, który faktycznie był słaby.

[#17] Re: Problem z FastAta

@Grzegorz Kraszewski, post #16

Aha. Dawno temu, wraz z uzywana A1200 dostalem ciezki, maly, bialy zasilacz (podobny do tego z C64, chodz bardziej kanciasty). Kiedys dokupilem A500, z wielkim, lekkim i jak widac "wentylacyjnym", duzym zasilaczem. Sluzy mi do dzisiaj. Tamte padly i tyle.

PS. Moze glowy by nie dal, ale bylo wiele fotek A500 z zasilaczem ktorego wciaz uzywam.



Ostatnia modyfikacja: 10.12.2008 21:06:57
[#18] Re: Problem z FastAta

@Duracel, post #14

Skoro bedziesz mial wszystko rozkopane to przygotuj sobie dyskietke amigowa i dyskietke pecetowa (na amidze). Pecetowa przeniesiesz ata3.driver i prefs z peceta na ami (jak ktos podesle, chyba ze masz net na amidze).
Na amidze pliki nagrasz na amigowa. Po zalozeniu fast aty wystartujesz z dyskietki i uruchomisz oprogramowanie - wtedy zobaczysz co i jak. Pod waruniem oczywiście, że z tym zasilaniem nic nie zdziałasz.

Różnica pomiędzy gniazdem HDD 44pin, a 40pin jest właśnie taka, że w tych 4 pinach jest masa i zasilanie dla dysku 2,5''. Sprawdź miernikiem.
No i jeszcze jednna oczywista (chyba) sprawa; oczywiście podpinasz tasiemkę jak należy?! (PIN1 - taśma czerwona). O ile mnie pamięć nie myli to na facie gniazdo jest odwrócone o 180'.

[#19] Re: Problem z FastAta

@Grzegorz Kraszewski, post #16

Coś mi się nie zgadza. Jak czarny zasilacz do kremowej amigi?
Osobiście mam kilka zasilaczy i sprawa wygląda tak: lekki jest mocniejszy 3,5 czy 4,5A (nie pamiętam dokładnie), cięższy natomiast (zalewany żywicą) był /jest z tych słabszych prądowo.

[#20] Re: Problem z FastAta

@11MASTEr, post #18

O ile mnie pamięć nie myli to na facie gniazdo jest odwrócone o 180'.

Ja wciaz mam z tym problem. Tak czy inaczej juz nie raz przylapalem sie na odwrotnym podlaczeniu, ale podlaczenie na odwrot nie uszkodzi sprzetu. Jest myk, trzeba sobie wobrazic Ami w Desktopie. :)

Podobne "smieszne" sprawy sa w Infinitiv, ze stacja dyskow. Kabelka sie sprzetowo raczej nie da podlaczyc inaczej, jak na odwrot do plyty (a z BVision to juz tylko na odwrot). No i do stacji tez trzeba odwrotnie. :)

DODANE: Fajnie sie palilo ogranicznik lutownica. Tego kabelka raczej nie polece zadnemu pecetowcowi. Zreszta i tak juz nie uzywaja stacji. ;)



Ostatnia modyfikacja: 10.12.2008 21:40:15
[#21] Re: Problem z FastAta

@Andrzej Drozd, post #20

Chyba się poddał - ami jest juz na alleceny...

[#22] Re: Problem z FastAta

@Duracel, post #14

tez mam teraz podlaczony dysk 2,5 cala do fastaty ale na tasme 3,5 cala
przez zwykly adapter 44-40, zasilanie pobieram bezposrednio z zasilacza.

[#23] Re: Problem z FastAta

@11MASTEr, post #21

chyba sie poddal :o

http://allegro.pl/item504401550_amiga_1200_cd_slim_fast_ata_1200_hd_bcm.html



Ostatnia modyfikacja: 10.12.2008 23:24:29
[#24] Re: Problem z FastAta

@WoYtEk, post #23

Zgadza się. Wystawiłem na Allegro. Nie mam do tego cierpliwości. Gdyby ktoś z was, z doświadczeniem w tych sprawach mieszkał blisko mnie i mógł pomóc to pewnie wycofał bym sprzęt z aukcji.

Głupich plastikowych spinek o odpowiedniej grubości naszukałem się od cholery czasu i teraz musiałbym to wszystko rozparcelować. Żebym jeszcze miał pewność, że wszystko jest kwestią tego bezpiecznika pod spodem.

W każdym razie dzięki za pomoc.

[#25] Re: Problem z FastAta

@Andrzej Drozd, post #20

Na Boga! Działa!

Heh, jaka głupota, faktycznie, wbrew logice dysk trzeba podpiąć odwrotnie :)

Jeszcze raz wielkie dzięki!

Nie wiem teraz tylko co z aukcją zrobić, bo jedna osoba już zalicytowała. Teoretycznie chodziło mi po głowie kupno Minimiga, albo Natami, ale sam już nie wiem.

No dobrze, to teraz panowie skąd ten driver i jak go zainstalować, żeby widziało mi CD-Rom w Workbenchu?



Ostatnia modyfikacja: 11.12.2008 10:53:33
[#26] Re: Problem z FastAta

@Duracel, post #25

Poproś kogoś żeby Ci przesłał albo zarejestruj się w Elboxie i przyślą Ci na maila.


Wysyłasz na adres support@elbox.com.pl maila.
W temacie piszesz: Subscribe ATA3.driver

A w treści:
podajesz imię i nazwisko,
numer kontrolera
oraz numer aktualnie posiadanej wersji ATA3.driver i AllegroCDFS

Tego ostatniego oczywiście nie podajesz, tylko piszesz czemu nie masz (kupno używanego kontrolera bez dyskietki ze sterownikami).



Ostatnia modyfikacja: 11.12.2008 11:31:56
[#27] Re: Problem z FastAta

@Duracel, post #25

Sprawdź pocztę OK

Postępuj zgodnie z poleceniami instalatora :)

[#28] Re: Problem z FastAta

@Duracel, post #25

Dzięki - nie trzeba, wolę zwyczajnie MASTER :)

[#29] Re: Problem z FastAta

@Sir_Lucas, post #27

Cholera, spalę się chyba ze wstydu tu przy Was, bo wychodzę na jakiegoś ograniczonego ignoranta, ale i tak jestem bardzo wdzięczny za solidarność i wsparcie.

Zrobiłem wszystko (tak sądzę) wedle wskazówek. Rozpakowałem archiwum, założyłem katalog do którego przegrałem wszystkie pliki i za cholere... wciąż gdy klikam ikonkę instaltora wyrzuca mi ten sam komunikat, że nie może otworzyć narzędzia: "unable to open your tool 'c:installer'. Ściągnąłem także z aminetu to archiwum które podałeś mi w drugim mailu. Rozpakowałem wrzuciłem do katalogu z poprzednimi i tak także wywala komunikat, że nie może otworzyć narzędzia "installer".

Udało mi się uruchomić CD, ale tylko gdy uruchamiam ata3driver bezposrednio z dyskietki, potem w storage biorę mount CD0 i płyta pojawia się na desktopie. Problem polega na tym, że gdy kopiuję z dyskietki ten driver (ikonka z młotkiem) to w katalogu na dysku ich nie widać. Niby są fizycznie, bo gdy powtarzam operację kopiowania to wyskakuje komunikat, że ten plik już tam się znajduje, ale nie widać ikonek. Nie pomaga odświeżanie katalogu. Nie wiem co robię nie tak i w czym problem.



Ostatnia modyfikacja: 12.12.2008 23:42:01
[#30] Re: Problem z FastAta

@Duracel, post #29

Dobra... tekst o młotkach i niewidocznych ikonkach proszę zignorować

Wszystko jest skopiowane i widoczne, ale instalator mi nie działa. Mogę uwidocznić CD-ROM ale tylko gdy po każdorazowym restarcie klikam w driver.

p.s.
Przepraszam za dwa wpisy, ale nie wyrobiłem się czasowo z edycją.

Na stronie www.PPA.pl, podobnie jak na wielu innych stronach internetowych, wykorzystywane są tzw. cookies (ciasteczka). Służą ona m.in. do tego, aby zalogować się na swoje konto, czy brać udział w ankietach. Ze względu na nowe regulacje prawne jesteśmy zobowiązani do poinformowania Cię o tym w wyraźniejszy niż dotychczas sposób. Dalsze korzystanie z naszej strony bez zmiany ustawień przeglądarki internetowej będzie oznaczać, że zgadzasz się na ich wykorzystywanie.
OK, rozumiem