[#1] Amiga 2000 i pytania
Hej,

Kupiliśmy ostatnio z mężem Amigę 2000 dzieciakom aby miały w co pograć. W gruncie rzeczy było to za moją namową (mąż jest "z zawodu" humanistą) i nie zna się na starych komputerach, zaś ja miałam z nimi sporo do czynienia w młodości stąd decyzja by dać trochę frajdy dzieciakom.

Jednak sporo rzeczy z tamtych lat już zapomniałam. Np. nie
jesteśmy w stanie załadować gier z dyskietek. Pamiętam że przy wyłączonym komputerze ładowało się ją i komputer startował wczytując dyskietkę. W A2000 to mi sie nie udaje, wczytuje mi tylko dysk twardy a stacje jakby się nie zgłaszały...Co powinnam zrobić ?

Pozdrawiam, Marzena ;)
[#2] Re: Amiga 2000 i pytania

@zimgr5, post #1

Priorytet czytania w Amidze jest taki, że najpierw czyta dyskietkę, potem dysk twardy. Włóż dyskietkę i włącz, albo po załadowaniu systemu z dysku, włóż i zrestartuj (klawisze: Ctrl+LAmiga+PAmiga).
Możesz tu mieć 2 problemy:
1. masz dwie stacje i wkładasz dyskietkę do df1 zamiast df0 - włóż dyskietkę do drugiej stacji;
2. dyskietka nie jest startująca, albo uszkodzona - zobacz na innej grze.

ps. możesz mieć jeszcze odłączone stacje dyskietek, jeśli się nie zgłaszają. Odkręć 4 śróbki z obu boków obudowy, wysuń ją do siebie i zobacz, czy taśma od stacji dyskietek jest włożona w gniazdo.



Ostatnia modyfikacja: 25.01.2009 23:31:44
[#3] Re: Amiga 2000 i pytania

@AS, post #2

tudziez starenka stacja dyskietek skonala

[#4] Re: Amiga 2000 i pytania

@AS, post #2

Hej,

mam zamontowane 2 stacje dysków i jeszcze długą kartę wraz z dyskiem (SCSI) . Czy powinnam odłączyć kartę aby sprawdzić ładowanie się dyskietek ?
[#5] Re: Amiga 2000 i pytania

@zimgr5, post #4

Kup lepiej dzieciom zwykłego PC, jak poszukasz to nawet za darmo znajdziesz....

[#6] Re: Amiga 2000 i pytania

@zimgr5, post #4

Nie, nie odłączaj jej. Jak masz dwie stacje dyskietek, na pewno na jednej taśmie i taśma jest włożona poprawnie w gniazdo, to odłącz na próbę jedną stację - tę która jest na końcu taśmy. Wtedy zobacz z tą podłączoną. jeśli nie zadziała to podłącz odwrotnie, tzn. drugą stację. Miałem kiedyś taki problem, że jedna stacja była jako pierwsza, ale coś w niej nie działało i blokowała. Po odłączeniu druga działała poprawnie.

Ps. kupiłaś niedawno tę Amigę w eFunzine?



Ostatnia modyfikacja: 25.01.2009 23:42:30
[#7] Re: Amiga 2000 i pytania

@AS, post #6

OK, tak zrobię.

Amigę kupowałam na allegro jakiś miesiąc temu, ale dopiero niedawno zdobyłam monitor i kable aby to wszystko podłączyć

Słyszałam o eFunzine ale jeszcze tam nic nie zamawiałam - to zły sklep ?
[#8] Re: Amiga 2000 i pytania

@zimgr5, post #7

Nie, eFunzine to dobry sklep. Pytam tylko, bo możliwe, że znam tę Amigę. Jeśli to jest podobny problem co był u mnie, to zamień na taśmie stacje dyskietek. Prawdopodobnie jedna nie umie wystartować. Zamień je miescami na taśmie (jeśli nie starczy długości taśmy, a pewnie nie starczy, to wykręc i zamień). Wtedy popatrz czy startuje z dyskietki. Zobacz z której startuje i ta będzie pierwsza. Druga będzie na dogrywanie.
A tak polecam WHDLoad - jest to prgram, który pozwoli nagrać gry na dysk twardy (nawet te niedosowe) i wtedy będzie szybciej i łatwiej.

[#9] Re: Amiga 2000 i pytania

@AS, post #8

Hej!

Zrobiłam tak jak zalecałeś. Jest lepiej! - teraz palą się obie diody (cały czas) na stacjach, jednak nadal dyskietki się nie wczytują ....
Próbuje także poprzez podłączanie tylko jednej stacji na taśmie - wtedy palis =się dioda na pojedynczej - i nie gaśnie ()


Ostatnia modyfikacja: 26.01.2009 00:07:29



Ostatnia modyfikacja: 26.01.2009 00:16:53
[#10] Re: Amiga 2000 i pytania

@zimgr5, post #9

Jak Ci się palą diody cały czas, tzn., że podłączyłaś taśmy odwrotnie. W stacjach dyskietek też jest ważne, aby pin zero z płyty był połączony z pinem zero w stacji (jak w ide w PC). Diody mają się palić tylko w czasie wczytywania danych z dyskietki.
Weź podłącz jedną stację tak jak było wcześniej, ale drugiej nie podpinaj i zobacz. Jak nie będą się dyskietki wczytywały, do podłacz drugą (taśma poprawnie), a pierwszą nie i potestuj. Wtedy będziesz wiedział, która poprawnie wczytuje dyskietki i ta ma być pierwsza na taśmie.

Ps. Jak jesteś z Warszawy to mogę pomóc, jeśli sobie nie poradzisz.



Ostatnia modyfikacja: 26.01.2009 00:19:09
[#11] Re: Amiga 2000 i pytania

@AS, post #10

AS...nie wiem co się stało ....Amiga przestała się uruchamiać :((((( a nic nie ruszałam poza taśmami :((((
Włączam ją przyciskiem z tyłu i teraz tylko na moment mrugnie lampka POWEER i HARD DISK i jest martwa :(((

Co robić ?


Sorrki już wiem - źle włożyłam taśmę zasilająca do stacji - już rusza :)

Będę kombinowała ! Jak mi się uda to odpiszę ! Dzięki wielkie, miłej nocy !



Ostatnia modyfikacja: 26.01.2009 00:28:09
[#12] Re: Amiga 2000 i pytania

@zimgr5, post #11

Hmmm, możliwe, że jak przestawiałaś taśmy od stacji dyskietek, to niechcący coś rozłączyłaś. Popatrz dokładnie, czy wszystko jest na swoim miejscu i czy wszystko jest dociśnięte. Ustawienie odwrotnie taśmy w stacjach dyskietek nie powoduje uszkodzeń, nic nie powinno się stać. Nie panikuj, Amigi 2000 tak łatwo się nie zepsuje. Odłącz wszystko, a następnie na nowo podłącz.

[#13] Amiga 2000 i pytania

@AS, post #12

Niepokoi mnie głośność zasilacza w mojej A2000 - od momentu włączenia pracuje cały czas jak odkurzacz :(
Czy tak ma być ?? Zasilacz wcześniej rozkręciłam i usunęłam bardzo dokładnie ze wszelkiego kurzu....
[#14] Re: Amiga 2000 i pytania

@zimgr5, post #11

;) no nie tego jeszcze brakowalo ;D

[#15] Re: Amiga 2000 i pytania

@zimgr5, post #13

Tak ma być. :)
Hałaśliwość zasilaczy to jedna z ważnych zalet dużych Amig - skutecznie zagłuszają M jak miłość, Pierwszą miłość, Tylko miłość i M jak mecz.
[#16] Re: Amiga 2000 i pytania

@Daclaw, post #15

Może i tak , ale dla ucha to miłe nie jest ! :)

Czy jest na sali posiadacz A2000 ? :)
[#17] Re: Amiga 2000 i pytania

@zimgr5, post #16

U mnie jest cichy, bo wiatraczek się nie kręci. :) Ale z tyłu mam jakiś potencjometr, który wygląda na to, że reguluję tę sprawę. Jak się odważę i go ruszę to dam znać jak głośno jest. Notabene pewnie da się wymienić na jakiś nowy piecowy zasilacz?
[#18] Re: Amiga 2000 i pytania

@zimgr5, post #13

to Wam pomoże:
http://www.ianstedman.co.uk/Amiga/amiga_hacks/Amiga_Power_supplies/body_amiga_power_supplies.html#ATXAdaptor

[#19] Re: Amiga 2000 i pytania

@zimgr5, post #16

Jestem byłym posiadaczem. Ale coś tam jeszcze wiem/pamiętam, jak Ami2000 pieścić. Co do głośności zaslilacza - dwutysiączki słynęły z hałasowania, obudowa kocha wpadać w wibracje i łomot czynić.

A jak tam stacja dyskietek? Zadziałałała, wczytują się programy?

Z szacunkiem
Des
Ps. Ja to się w ogóle cieszę, gdy widzę jak ktoś z miłością do A2000 podchodzi.
Pps. No, akurat do gier, to A2000 nie jest takim "najidealniejszym" modelem. Pewnien procent klasycznych amigowych smakołyków, pisanych z myślą o A500 może się buntować.

[#20] Re: Amiga 2000 i pytania

@Des, post #19

Witam byłego posiadacza !


Jeśli chodzi o stacje dyskietek - sprawa została przynajmniej częściowo rozwiązana poprzez zamianę taśm tak, że stacja DF0 podłączyłam do środkowego złącza taśmy zaś DF1 do końcówki taśmy. Na razie ta konfiguracja wydaje się współpracować poprawnie :)

Nadal jednak nie wiem jak zmusić amisię do bezpośredniego wczytywania gier jeśli po uruchomieniu komputera w stacji znajduje się dyskietka. Zawsze ładuje mi się Workbench z dysku podłączonego do kontrolera na slocie zorro Nexus SCSI Controller. Dopiero jak Workbench jest załadowany mogę przez system uruchomić zawartość dyskietki.

A co do wentylatora - zdecydowałam się na jego wymianę mimo wszystko. Jak sprawdziłam jest to standardowy typ 80x80x25 mm , zamówiłam już jedną sztukę o głośności 16dB i obrotami 1600obr/min. Zobaczymy jak będzie. Ewentualnie jeśli nadal będzie za głośny dokupię regulator obrotów wyprowadzony na śledziu. Bez wentylatorka amisia też pracuje nieźle, ale jest pytanie jak długo byłaby w stanie tak pracować przy standardowym obciążeniu i czy nie grozi to spaleniem zasilacza.

Pozdrawiam

OK



Ostatnia modyfikacja: 30.01.2009 20:57:01



Ostatnia modyfikacja: 30.01.2009 21:04:27
[#21] Re: Amiga 2000 i pytania

@zimgr5, post #20

W tej konfiguracji raczej nie zmusisz A2000 do tego, by jako priorytet traktowała stację FDD. No nie jest to złe - wychodzi na to, żeś posiadaczką szczęsliwą dwutysiączki tak pod kątem "profesjonalizmu" rozbudowanej. W każdym razie pewne jest, że wszystko działa poprawnie, że płyta głowna, jej kontroler FDD pracuje jak trzeba. I wiesz - chyba zostaw to tak, jak jest. Masz fajną, ładnie rozbudowaną Ami. Grzechem by było wywalamie z niej tych wszystkich ponadstandardowych dodatków. Z zasilaczem można się pobawić, można też poszukać kickstartu 2.0, rozszerzenia pamięci chip do 2 mega (to akurat trudno dostępne, układ rozszerzający A500 i A2000 o 2 mega czipu nie był zbyt popularny, w Polsce wręcz zjawiskowy, jak ktoś ma, to racej nie pali się do opchnięcia).
No ale kick na dwójkę (albo i na trójkę) możesz wymienić, na aukcjach co jakiś czas można wytropić. W ogóle - pieść tę swoją dwutysiączkę, pamiętaj że masz w niej sloty Zorro II, a co za tym idzie - jak się dobrze przyczaisz, to dobre turbo, włącznie z maksymalnie możliwym, z prockiem 060 trafisz.

W sumie - jesteś szczęśliwą właścicielką pięknej A2000. Nie zmarnuj tego

Z szacunkiem się kłaniam
Des
Ps. A jakbyś, kiedyś (nie życzę Ci tego, ale różnie to bywa) chciała oddać sprzęt w łapy fanatyka, to ja tu jestem Ale nie radzę sprzedawać. Pieść, pielęgnuj, dbaj.

[#22] Re: Amiga 2000 i pytania

@Des, post #21

Co ty Des opowiadasz o tym botowaniu. W każdej Amidze botowanie z flopa jest priorytetm. A karta Nexus jest bardzo prostym kontrolerem SCSI z możliwościa dołożenia 4 MB Ramu.

@zimgr5
Nexus SCSI - nie miałem go w swojej Amidze 2000 (moja była dużo bardziej rozbudowana), ale jeśli ten kontroler wymusza bootowanie przed FDD, to sprawdź zworki na tej karcie.

[#23] Re: Amiga 2000 i pytania

@AS, post #22

Chyba masz rację AS.

Na stronie http://amiga.resource.cx/exp/search.pl?product=&company=&amiga=2000&intf=z2&cat=scsi&mid=&base=dec&pid= jest opis (jeżeli to ten kontroler).

Między innymi w opisie znajdziemy takie zdanie:


# autoboot ROM - autobooting requires at least Kickstart 1.3, can be disabled with a jumper

Czyli auto bootwanie z kontrolera można wyłączyć przestawiając odpowiednią zworkę.

zimgr5
Na zworkę możesz nałożyć przewód z wyłącznikiem na końcu. Najlepiej użyć takiego, który ma wtyczkę jak do LEDów w zwykłych obudowach z Pieca. Całość wyciągnąć na zewnątrz i w razie potrzeby przełączać na auto bootowanie z kontrolera lub wyłączać je, bez potrzeby ciągłego grzebania w bebechach Ami.

Tutaj http://www.amiga-hardware.com/showhardware.cgi?HARDID=1143 też masz o tym kontrolerze. Jest opis zworek, ale tylko do ustawienia wielkości pamięci zainstalowanej na karcie.
Natomiast na powiększonych fotkach dokładnie widać gdzie znajduje się zworka dotycząca auto bootowania.



Ostatnia modyfikacja: 31.01.2009 11:00:37
[#24] Re: Amiga 2000 i pytania

@Daclaw, post #15

LOOL

[#25] Re: Amiga 2000 i pytania

@cichym, post #23

Dzięki wam za te informacje

Wyszłam chyba na "głupią blondynkę" - okazało się że autobootowanie z dyskietki funkcjonuje w mojej A2000 całkowicie poprawnie jak tylko dyskietka włożona jest w DF0 - wcześniej wkładałam do DF1 i stąd ciągle bootował się workbench pomysł


To jest dokładnie ten kontroler opisany na linkach. Na zewnątrz ma wyprowadzone złącze 25-pinowe - czy macie pomysł co można pod to wejście podłączyć do Amigi ? Myślała o innym urządzeniu SCSi ale 25-pinowe chyba nie istnieją ?

Chciałabym również podłączyć napęd CD korzystając z obecności wolnej zatoki. Byłby to chyba wygodny sposób aby przenosić oprogramowanie z PC na dysk amigowy. Trochę poczytałam i podobno będzie potrzebna mi przejściówka 2,5 ->3,5 Tylko zastanawiam się czy będę musiała odłączyć jedną stację dyskietek aby "pożyczyć" wtyk 2,5 taśmy sygnałowej. Czy da się to rozwiązać inaczej ? No i rozumiem że potrzebny będzie odpowiedni sterownik do WB aby napęd był widziany, nie mylę się ?
Mam Workbench 2.1 niemiecki - planuję zmienić na jakiś angielski to nic nie kumam :(

Pozdrawiam Marzena



Ostatnia modyfikacja: 31.01.2009 14:07:04
[#26] Re: Amiga 2000 i pytania

@zimgr5, post #25

Przejściówka z 2,5"->3.5" raczej będzie niepotrzebna. Stosuje się ją w A600 i A1200 które mają kontroler IDE w standardzie 2,5". Tobie potrzebny będzie napęd SCSI (CD-ROM czy tam DVD). Pewnie będą jeszcze jakieś przelotki potrzebne aby spiąć napęd z kontrolerem w Ami. Co do WB, to język powinno dać się zmienić w preferencjach (tak jest przynajmniej w 3.0).

[#27] Re: Amiga 2000 i pytania

@zimgr5, post #25

Kontroler SCSI potrzebuje taśmy 50 żyłowej. Do jednego kontrolera można podłączyć do 7 urządzeń. Kwestia tylko długiej taśmy i conajmniej 2 zacisków, jeden dla dysku twardego, drugi dla CD. Nie ma problemu podłączyć CD-Rom, tylko musi on być w standardzie SCSI II (nie trzeba żadnej przejściówki). Trzeba pamiętać tylko o ustawieniu odpowiedniego numeru urządzenia odpowiednim pinem. Do CD potrzeba odpowiedniego sterownika. Ja mam pomysł, proszę wymienić rom na 3.1 (można go kupić np. w eFunzine) i postawić OSa 3.9. Jest w nimsystem do CD.
Wyjście SCSI na zewnątrz komputera jest 25 pinowe i to jest standart. Wszystkie urządzenia zewnętrzne były tak podłączane (dyski HD, CD-Romy, skanery itp.). Prosze poszukać obudowy zewnętrznej SCSI i do niej będzie właśnie kabel 25 pinowy.

Ps. a pisałem, żeby wkładać dyskietkę do DF0 aby był autoboot

[#28] Re: Amiga 2000 i pytania

@AS, post #27

Dzięki za tą wiadomość

Powiedz mi jeszcze - czy na A2000 da się zainstalować AmigaOS x3.x - na stronie http://os.amigaworld.de/index.php?lang=en&page=15 podają że wymagany jest procesor 68020 lub wyższy zaś A2000 to 68000 jak by nie patrzeć Chciałabym nabyć ten system gdyż słyszałam że dopiero rom 3.1 i amigaOS obsłużą wysokie rozdzielczości zapewniane przez karty zorro.... ;)


No i jeszcze ten Fast RAM....min 4MB by sie przydało. Gdzie ja go dokupię ?



Ostatnia modyfikacja: 01.02.2009 00:27:33
[#29] Re: Amiga 2000 i pytania

@zimgr5, post #28

No tak, zapomniałem o procesorze. Ja miałem kartę turbo z M 68040/33. Sprawa jest taka, że aby Amiga 2000 mogła mieć lepszy system to trzeba do niej dołożyć kartę turbo. Najlepiej Blizzarda, gdyż to są najszybsze karty, ale i niestety najdroższe. Ja miałem Combo firmy GVP, która jest rewelacyjną kartą, ale problem jest z dokupieniem pamięci, gdyż miała bardzo nietypowe. Karta turbo łączy się od razu z rozszerzeniem pamięci i tu na Blizzardzie można SIMMami mieć do 128 MB. Jeśli chcesz mieć pamięć poprzez Zorro II to nie uzyskasz więcej niż 8 MB (4 już masz na kontrolerze i 4 można włożyć na karcie pamięci w sloty). Ponadto pamięć na karcie turbo jest dużo szybsza. Jeśli zdecydujez się na kartę turbo, to minimum z M 68030, a najlepiej z wyższymi procesorami. Pamiętaj, aby karta ta była specjalnie do Amigi 2000, gdyż te od Amigi 3000/4000 czy 1200 nie pasują do 2000-ki.
Jeśli chodzi o system to warto mieć 3.9, gdyż jest ładnie dopracowany. I tak trzeba mieć ROM 3.1. Niektóre karty turbo pozwalają mapować ROM, tzn. wczytać z dysku do ramu. Wtedy rozwiązanie jest programowe.
A jeśli marzysz o wyższej rozdzielczości i systemie w 24 bitach, to tylko karta graficzna. Trzeba popatrzeć, która współpracuje ze slotami Zorro II. Najlepiej taką, która ma 4 MB VRamu, te najtańsze mają 2, ale nie kupuj z jednym 1 MB VRamu, gdyż praktycznie da się pracować w 8 bitach w miarę rozsądnej rozdzielczości.



Ostatnia modyfikacja: 01.02.2009 02:43:47
[#30] Re: Amiga 2000 i pytania

@AS, post #27

A czy może być DVD-ROM zamiast CD-ROMu ? Akurat mam okazję kupić za grosze ale DVD-ROM, rozumiem że AmigaOS również bez problemu go obsłuży ?
Na stronie www.PPA.pl, podobnie jak na wielu innych stronach internetowych, wykorzystywane są tzw. cookies (ciasteczka). Służą ona m.in. do tego, aby zalogować się na swoje konto, czy brać udział w ankietach. Ze względu na nowe regulacje prawne jesteśmy zobowiązani do poinformowania Cię o tym w wyraźniejszy niż dotychczas sposób. Dalsze korzystanie z naszej strony bez zmiany ustawień przeglądarki internetowej będzie oznaczać, że zgadzasz się na ich wykorzystywanie.
OK, rozumiem