[#1] amiga4000 i instalacja amigaOS
Dzisiaj dotarła do mnie z Niemiec Amiga4000 wraz z systemem AmigaOS 3.5 do której nie dostałem jednak żadnej instrukcji jak mam to zainstalować. Chciałem zapytać sprzedawce ale praktycznie nic nie rozumiem po niemiecku dlatego zwróciłem sie o pomoc tutaj.

Sama Amiga ma 16MB ram, napęd SCSI Plextor i kości 3.1, na dysku obecnie jest Workbench 2.04

Niestety jak włożę tą płytę do napędu coś tam laser zczytuje ale system nie chce wystartować do instalacji :(
Czy gdzieś wyskakuje jakaś ikona dysku cd-rom aby wejść w instalację ?

Czy ktoś może wie gdzie leży problem ?
Pozdrawiam



Ostatnia modyfikacja: 20.03.2009 21:29:52
[#2] Re: amiga4000 i instalacja amigaOS

@MuppetShow, post #1

Musisz zainstalowac sterownik do cd, np ten http://aminet.net/disk/misc/IDEfix97.lha i wtedy zobaczysz na blacie ikone cd po czym klikasz 2x na install i leci.

[#3] Re: amiga4000 i instalacja amigaOS

@MuppetShow, post #1

Hmm. Mamy problem. Zainstalować nowy system z CD, a istniejący system nie czyta CD (znaczy nie ma sterowników). To chyba wszyscy amigowcy już przeżyli! Trzeba poszukać sterów na Aminecie, przerzucić dyskietką do Ami. Jak nie wiesz jak, to FAQ i wyszukiwarka z PPA.
W razie czego pytaj dalej.

[#4] Re: amiga4000 i instalacja amigaOS

@Fazior, post #2

Dzięki. Czyli mogę te pliki nagrać na sformatowaną dyskietkę DD na pececie i odczytać ją następnie na Amidze ? Gdyż gdzieś czytałem że trzeba podobno jakąś dziurę na dyskietce zalepić aby amiga to odczytała ....?
[#5] Re: amiga4000 i instalacja amigaOS

@MuppetShow, post #4

Zalepiasz dziurkę nie dla Amigi ale dla PC. Inaczej nie uda Ci się jej sformatować na rzadko (jako DD). Żeby sformatować dyskietkę na rzadko pod Win musisz odpalić "Wiersz polecenia" z Menu start i wklepać w okienko:
FORMAT A: /T:80 /N:9 /U
Graficzny format nie ma opcji formatowania dyskietek na rzadko (no, chyba że masz Win98 ). Czasami przy pierwszym formatowaniu zostaniesz uraczony informacją, że dyskietki nie udało się sformatować. Nie przejmuj się tym i zapuść format ponownie - dosyć często za drugim razem dyskietka jednak się formatuje. Dzieje się tak, bo po zaślepieniu okienka napęd widzi ją jako rzadką choć zazwyczaj jest sformatowana na gęsto i polecenie format, które na początku próbuje odczytać format, w jakim aktualnie jest sformatowana dyskietka po prostu głupieje. Tyle od strony PC. Od strony Amigi może być mały problem o ile w rzeczywistości masz na dysku wyłącznie AOS 2.04. Ta wersja systemu nie miała dodanego CrossDOSa (pojawił się w systemie dopiero od AOS 2.1), czyli pakietu do odczytu dyskietek PC. Sprawdź, czy masz PC0 w SYS: Devs/DOSDrivers, lub SYS:Storage/DOSDrivers oraz plik CrossDOSFileSystem w SYS:L jeżeli ich nie masz to klapa.



Ostatnia modyfikacja: 20.03.2009 22:27:42
[#6] Re: amiga4000 i instalacja amigaOS

@APC74, post #5

No niestety , są jakieś problemy nawet ze sformatowaniem dyskietek na PC :( stacja dawno nie była używana....chyba dam sobie z tym spokój i zainwestuję w kabelek null-modem.
Dziękuję wszystkim za pomoc.



Ostatnia modyfikacja: 20.03.2009 22:38:33
[#7] Re: amiga4000 i instalacja amigaOS

@MuppetShow, post #6

najlatwiej Ci bedzie podpiac dysk pod peceta i zainstalowac system pod winuae. Stacje masz wporzadalu, xpek zdaje sie juz nie ma opcji formatu w 720 kb, wiec albo zassiesz cos co Ci pozwoli na format w 720 kb i zgrasz to co Ci wkleilem potem zainstalujesz na ami i bedzie ok albo winuae i instalacja systemu na amigowym dysku. Null modem w tym wypadku bardziej przeszkadza niz pomaga.Edit: Emm sori, po paru glebszych jestem zrob jak mowi APC;)



Ostatnia modyfikacja: 20.03.2009 23:06:14
[#8] Re: amiga4000 i instalacja amigaOS

@Fazior, post #7

Tylko że dysk jest SCSI 50-pin, a ty pewnie mówisz o IDE.
Nie mam w PC kontrolera SCSI więc rozumiesz...nie podłączę tego dysku.
[#9] Re: amiga4000 i instalacja amigaOS

@MuppetShow, post #6

Jeżeli masz Mountlistę napędu PC0: w Ami to zamontuj ją i sformatuj dyskietkę na Ami. I nie zapomnij o zalepieniu (obydwu) okienek ;) w dyskietce. Inna sprawa, że jak mówisz napęd w PC trochę wariuje. Może tylko zabrudzony jest? Odpal normalnego, graficznego formata na dyskietce gęstej (nawet parę razy - tylko pełny format, żadne tam szybkie formatowanie) - może głowica się wyczyści na tyle, że będziesz mógł formatować (i odczytywać) dyskietki.

[#10] Re: amiga4000 i instalacja amigaOS

@APC74, post #9

Ok, zaraz przystępuje do działania w sprawie powyższego

Jakimś cudem znalazłem dawno zapomniane dyskietki WB 2.1 , niestety dysk Extras jest padnięty zatem instalacja nie dojdzie do skutku....Czy zatem CrossDos-a mogę przenieść jakoś bezpośrednio z tych dyskietek i na której sie on znajduje ?
[#11] Re: amiga4000 i instalacja amigaOS

@MuppetShow, post #8

Na upartego wszystko się da. :)
Są stosowne przelotki SCSI->IDE, SCSI->USB czy SCSI->FireWire.
http://www.scsisource.com/scsi_to_ide_adapters/
Tylko ta cena...

[#12] Re: amiga4000 i instalacja amigaOS

@APC74, post #11

eeeeeeeeeeee. Skoro to miga 4K to powinna mieć wbudowanego flopa HD?

Chyba, źe się mylę. Jeśli się nie mylę to po prostu wrzuć dyskietkę HD do amigi i wpisz mount pc0:




Benedykt Dziubałtowski

[#13] Re: amiga4000 i instalacja amigaOS

@Benedykt Dziubałtowski, post #12

Fakt. OK Chociaż różnie to bywa. Kick 3.1 może wskazywać na produkcję Escomu a nie C=. Escomowskie A4k też miały gęstą stację dyskietek?
Trzeba by to sprawdzić, wtedy Muppetowi odpadłby przynajmniej jeden problem.

[#14] Re: amiga4000 i instalacja amigaOS

@APC74, post #5

nie trzeba zalepiać żadnej dziury, gdyż A4000 ma gęstą stację i spokojnie sobie poradzi z dyskietką 1.44 MB
[#15] Re: amiga4000 i instalacja amigaOS

@APC74, post #13

to jaką ma stację łatwo sprawdzić - wystarczy pod systemem ami spróbować sformatować włożoną do stacji dyskietkę HD - jeśli system zaproponuje format na 1.76 MB, to znaczy że mamy gęstą stację
[#16] Re: amiga4000 i instalacja amigaOS

@APC74, post #13

Niestety Escomowe A4000T nie mają gęstej stacji w standardzie. Jestem posiadaczem takowej.

[#17] Re: amiga4000 i instalacja amigaOS

@wali7, post #15

A więc sprawdziłem i jest w amidze stacja Chinon FB-357A.

Z tego co czytam na necie jest to rzeczywiście stacja 1,76MB.

Więc nagrałem na PC dyskietkę z plikami AmiCDROM-1.15 ale...amiga nie odczytała jej ! Pojawiła sie propozycja sformatowania ! Dziwne ?

No to sformatowałem (nie było żadnego pytania o gęstość formatowania). Myslałem sobie - teraz wrzucę sformatowaną do PC i na takiej zapiszę te pliki.

I ....pecet także zażądał sformatowania tej dyskietki !

Co u diabła jest ? Błędne koło się zrobiło....



Ostatnia modyfikacja: 22.03.2009 12:55:50
[#18] Re: amiga4000 i instalacja amigaOS

@MuppetShow, post #17

Tu już nie chodzi o "gęstość". Ami nie odczytała dyskietki, bo nie masz w Workbenchu CrossDOSa widocznie. Gdyby był, to wyświetliłyby się dwie ikonki: DF0??? i PC0:twojanazwadysku. Otwierasz oczywiścię tę PC0. Albo zaznaczasz PC0: i dajesz format, wtedy rzeczywiście sformatuje MS-DOSowsko.

Dyskietki sformatowanej "amigowo" na PC (ani na AmigaOne ani Pegasosie) nie odczytasz, kontroler FDD "za głupi" do tego jest. Dlatego (między innymi) powstał Catweasel.

Oczywiście o niebo lepiej, że masz "gęstą" stację, ominą Cię myki w stylu zalepiania okienek itp. (takie "zalepiane" dyskietki mają krótszą średnią przeżycia potem).
[#19] Re: amiga4000 i instalacja amigaOS

@recedent, post #18

Ok, to jak tego crossdoda mogę przenieść przy tak posiadanej konfiguracji ?
Rozumiem że nie ma szans ?
[#20] Re: amiga4000 i instalacja amigaOS

@MuppetShow, post #19

Potrzebujesz CrossDOSa na amigowo sformatowanej dyskietce, ewentualnie przez null-modem niestety. Pech polega na tym, że CrossDOS znajduje się na "padniętej" u Ciebie dyskietce Extras do systemu 2.1. Najprostszym wyjściem jest chyba poprosić o pomoc kogoś z okolicy (obadaj PAUBase), albo wstąpić na jakiś meeting (PowerDev w Lublinie?) na ten przykład.
[#21] Re: amiga4000 i instalacja amigaOS

@MuppetShow, post #10

Czy zatem CrossDos-a mogę przenieść jakoś bezpośrednio z tych dyskietek i na której sie on znajduje ?

Na szczęście z Extras potrzebujesz jedynie mountlisty, którą sam możesz sobie napisać w edytorze tekstu. Pozostała część CrossDOS siedzi na dyskietce Workbench2.1
Co potrzebujesz, by mieć działającego CrossDOSa:

Workbench2.1: Devs/mfm.device
Workbench2.1: L/CrossDOSFileSystem
Workbench2.1: L/FileSystem_Trans/#?
(czyli kopiujesz cały katalog FileSystem_Trans - nie jest to potrzebne do pracy pakietu)
Skopiuj to do katalogów o tych samych nazwach na dysku twardym.

Extras2.1: Storage/DOSDrivers/PC0
Extras2.1: Storage/DOSDrivers/PC0.info


Spróbuj to skopiować do SYS: Devs/DOSDrivers/
Jeżeli dyskietka Extras jest uszkodzona na tyle, że nie da się skopiować tej mountlisty, to poradzisz sobie z tym w inny sposób. Na dyskietce Workbench2.1: Devs/DOSDrivers znajduje się ikonka PIPE. Skopiuj ją do RAM: i zmień nazwę na PC0. Następnie uruchom edytor tekstu. Jeżeli nie masz pod ręką CEDa, czy innego GoldEDa to odpal systemowego Eda np. naciskając klawisz Prawa Amiga + E i w okienku, które się pokaże wklep
Ed RAM: PC0

A następnie skasuj to, co się w tym pliku znajduje i przepisz to:

------------------------------------------------------- BEZ TYCH LINII!
/* CrossDOS file system entry
*/

FileSystem = L:CrossDOSFileSystem
Device = mfm.device
Unit = 0
Flags = 1
Surfaces = 2
BlocksPerTrack = 9
Reserved = 1
Interleave = 0
LowCyl = 0
HighCyl = 79
Buffers = 5
BufMemType = 0
StackSize = 600
Priority = 5
GlobVec = -1
DosType = 0x4D534400
------------------------------------------------------- BEZ TYCH LINII!

Zapisz plik, skopiuj do SYS: Devs/DOSDrivers/ i zresetuj Amigę. Po tym zabiegu komputer powinien czytać dyski PC.

Na koniec mała uwaga. AOS 2.1 a wraz z nim CrossDOS powstał na początku lat '90tych, gdy na PC jeszcze nikt nie słyszał o takich burżujskich wynalazkach jak długie nazwy plików (o takich fanaberiach, jak 8 różnych bitów protekcji to nawet nie będę wspominał). :D Dlatego też wbudowany w AOS2.1 CrossDOS obsługuje nazwy plików o długości 8 znaków (+ trzy znaki rozszerzenia). Długie nazwy obsługuje komercyjna wersja pakietu. Chociaż piszesz, że masz AOS 3.5. Ciekawe jaki tam jest CrossDOS...

EDIT: Pieprzone "uśmieszki"... Wszędzie ich pełno... ;)



Ostatnia modyfikacja: 22.03.2009 15:03:13
[#22] Re: amiga4000 i instalacja amigaOS

@MuppetShow, post #1

Jeżeli chodzi o obsługę napędu CD ROM scsi w Amidze to najlepiej edytować plik CD0 i zmienić nazwę sterownika z scsi.device na własną nazwę sterownika w moim przypadku była to karta turbo Apollo z nazwą własną SCSI-Apollo.device. Wielkość znaków w nazwie sterownika ma znaczenie.
Należy jesze ustawić odpowiednią zworę na CD- Rom-ie np. ID 2 lub 3 zależy to od typu kontrolera SCSI i czy taśma sygnałowa jest zakończona terminatorem
Pozdrawiam



Ostatnia modyfikacja: 22.03.2009 15:09:08
[#23] Re: amiga4000 i instalacja amigaOS

@MuppetShow, post #19

Sam CrossDos na pewno jest dostepny w systemie 3.0 i wyższych (jest to wersja okrojona, ale to co najwazniejsze, czyli sterowniki do obsługi dyskietek MS-Dosu zawiera). Zdaje się, ze pojawił się już w którymś z systemów 2.x. W systemach 3.x odpalenie tego programu sprowadza sie do wydania polecenia w shellu "mount pc0: ", po tym zabiegu mozesz czytać, zapisywać i formatować dyskietki także w standardzie PC (aż do resetu :) ). Po odpaleniu CrossDosa każda dyskietka w stacji będzie reprezentowana przez dwie ikony - jedną dla dyskietki amigowej i drugą dla pecetowej (jedna z nich powinna być nieodczytywalna)... dla ami taka stacja obsługująca oba formaty to dwie rózne stacje i każda raportuje systemowi to co jej własny sterownik "widzi" .

Nie rozumiem tylko, dlaczego masz w tej ami pliki systemu 2.0. Sam system tak czy inaczej jest 3.1 (bo główne elementy zawarte są w ROMie) i tylko część systemowych plików jest w starych wersjach (a części brakuje), co zapewne wywołać może dziwne skutki. Ta Ami POWINNA mieć w komplecie dyskietki systemowe w wersji takiej jak Kickstart na płycie głównej. Niestety, elementy CrossDosu zawarte są na dyskietkach systemowych. Tak czy inaczej warto sprawdzić, czy Twój system nie ma zainstalowanego CrossDosa, jeśli nie, to czytaj dalej :)
Najlepiej pożycz dyskietki systemowe od kogokolwiek kto posiada A4000 lub A1200 (może być zarówno 3.0 jak i 3.1). Sformatuj partycję systemową (partycjonować nie musisz, bo zdaje się ten 2.0 masz na HDD, który juz przecież ma partycje założone) i przegraj jak leci na tę partycję zawartość dyskietek Workbench i Extras. Zawartość dyskietek Fonts i Storage przegraj do katalogów o nazwach tych dyskietek (załóż je poleceniem makedir). Po resecie powinien ładnie wstać system 3.0 lub 3.1 ze wszystkim co trzeba (a więc i CrossDosem), wydaj polecenie mount pc0: (zamiast tego możesz kliknąć na ikonce PC0 w sys:storage/dosdrivers, lub przenieść ją do sys:devs/dosdrivers - będzie się odpalał crossdos automatycznie).
[#24] Re: amiga4000 i instalacja amigaOS

@Kitech, post #3

System 3.1 ma wszystko co trzeba do instalacji napędu CD SCSI (filesystem CD dodanow właśnie w 3.1, a sterownik urządzenia jest w romie kontrolera SCSI) - trzeba tylko wyedytować sobie stosowną mountlistę i powinno działać bez instalacji czegokolwiek z zewnątrz. Gorzej, jeśli na dysku w tej ami jest goły system 2.0, bo on na pewno nie miał filesystemu dla CD.

Tak czy inaczej warto sprawdzić, czy system (choćby i 2.0 - po instalacji 3.5 i tak zostanie wywalony) nie ma już zainstalowanych sterowników CD - wydanie polecenia mount cd0: i ewentualnie mount cd1: powinno rozjaśnić sprawę.
[#25] Re: amiga4000 i instalacja amigaOS

@wali7, post #23

Aktualnie jestem w posiadaniu dyskietek z systemem Workbench 3.1 dla Amigi 4000 /system w wersji 3.1 znajduje również na płycie razem z systemem OS 3.5

[#26] Re: amiga4000 i instalacja amigaOS

@APC74, post #21

Witam, bardzo dziękuję za wyczerpującą instrukcję

Dysk Extras jest padniety kompletnie i wywaliłem go.

Skopiowałem pliki
Workbench2.1: Devs/mfm.device
Workbench2.1: L/CrossDOSFileSystem
Workbench2.1: L/FileSystem_Trans/#?

do katalogu Workbench /Devs/DOSDrivers (pisząc SYS miałeś na myśli Workbench ? gdyż katalogu SYS jako tak u mnie nie ma)

W katalogu FileSystem_Trans mam 2 pliki DANSK.crossdos oraz INTL.crossdos.

Skopiowałem też PIPE do RAM: zmieniając nazwę na PC0.

Użyłem kombinacji klawiszy Prawa Amiga + E i wpisałem Ed RAM: PC0
lecz otrzymałem następujący błąd:
bad number
Ed failed returncode 10


?
[#27] Re: amiga4000 i instalacja amigaOS

@MuppetShow, post #26

To może jeszcze raz, bo widzę, że za bardzo skracam...

Workbench2.1: Devs/mfm.device skopiuj do SYS: Devs/
Workbench2.1: L/CrossDOSFileSystem skopiuj do SYS:L
Workbench2.1: L/FileSystem_Trans/#? skopiuj do SYS:L

Pisząc SYS: mam na myśli partycję systemową (z której odpalasz system). Gdy uruchomisz jakiś FileMaster, Directory Opus, czy nawet w CLI wydasz polecenie Assign, to zobaczysz, że masz takie przypisanie założone (AOS sam je tworzy automatycznie). Dzięki niemu nie musszę wiedzieć jak nazywa się Twoja partycja systemowa, bo niezależnie od tego, czy nazwałeś ją DH0:, HD0:, Workbench:, WB: czy w jakikolwiek inny sposób jest oznaczona - system zawsze jeszcze tworzy assign SYS:, wskazujący na miejsce, z którego został uruchomiony. Jeżeli uruchomisz AOS z dyskietki, to SYS: będzie wskazywał na dyskietkę. Jeżeli uruchomisz AOSa z dysku, to SYS: będzie wskazywał na tą partycję dysku, z której został uruchomiony itd. itp. etc...

Użyłem kombinacji klawiszy Prawa Amiga + E i wpisałem Ed RAM: PC0
I wpisałeś to polecenie ze spacją między dwukropkiem a PC0? Bo widzisz ja te spacje po ':' wstawiłem, bo inaczej silnik PPA zamienia je na uśmieszki - np. ':' i 'D' napisane bez spacji = :D
a Ed RAM: PC0 bez spacji = Ed RAM:PC0 trochę to nieczytelne się robi, nie?
I te spacje masz ignorować (usuwać je, nie przepisywać itd.).



Ostatnia modyfikacja: 22.03.2009 16:07:12
[#28] Re: amiga4000 i instalacja amigaOS

@MuppetShow, post #26

proponuje sprawdzić czy zadziała wywołanie sekwencji startowej Edytorem ED np. komendą ed df0:s/startup-sequence po komendzie ed jest jedna spacja

[#29] Re: amiga4000 i instalacja amigaOS

@MuppetShow, post #26

pliki powinny być w następujących miejscach:
mfm.device w sys:devs
crossdosfilesystem w sys:L
filesystems_trans/ ma siedzieć w sys:L

w sys:devs/dosdrivers TYLKO mountlista (może siedzieć też w sys:storage/dosdrivers - wtedy system po wydaniu komendy mount pco: znajdzie co trzeba), o nazwie zwyczajowo PC0 (może być inna - wtedy urządzenie będziesz montował pod inną nazwą). To co podał APC to własnie mountlista, najlepiej skopiuj dowolną mountlistę (może być PIPE) z sys:devs/dosdrivers do RAM:, koniecznie z ikonką (najlepiej po prostu przenieś ikonkę z okna dosdrivers do ram). Potem wyedytuj ten plik jakimś edytorem tekstu (systemowym ed lub memacs, jeśli masz, to wygodniejsze będą CED lub GoldED) - wpisz to, co podał acp. I zapisz. Potem z poziomu workbencha (dzięki temu zrobisz to dla mountlisty i jego ikony - ikona musi być, bo dzieki niemu system wie, ze należy mountlistę odpalić z poleceniem mount...) zmień nazwę na CD0 i przenieś (znowu pod WB) do sys:devs/dosdrivers. Po kliknięciu na tą ikonę powinieneś móc czytać dyskietki PC (nie trzeba restartu).

aha, apc pisał o braku obsługi długich nazw przez crossdosa. To fakt, na aminecie powinny być jego darmowe zamienniki obsługujące długie nazwy (bodajże fat95 obsługuje też flopy). Chociaż tu nie pomogę, bo w dobie pendrivów jakoś sobie radzę bez dyskietek ;)



Ostatnia modyfikacja: 22.03.2009 16:21:43
[#30] Re: amiga4000 i instalacja amigaOS

@wali7, post #29

Napisałem ten plik z komendami.
Co dziwne, pierwotnie skopiowany PC0 był pusty.
Teraz mam go zapisac w RAM: jako ten sam plik (zastąpić) ?

i potem mam zrobic kopię jako na CD0 i skopiować do DEVS ?

A potem juz mogę wczytywac dyskietki ?



Ostatnia modyfikacja: 22.03.2009 17:57:23
Na stronie www.PPA.pl, podobnie jak na wielu innych stronach internetowych, wykorzystywane są tzw. cookies (ciasteczka). Służą ona m.in. do tego, aby zalogować się na swoje konto, czy brać udział w ankietach. Ze względu na nowe regulacje prawne jesteśmy zobowiązani do poinformowania Cię o tym w wyraźniejszy niż dotychczas sposób. Dalsze korzystanie z naszej strony bez zmiany ustawień przeglądarki internetowej będzie oznaczać, że zgadzasz się na ich wykorzystywanie.
OK, rozumiem