[#31] Re: amiga4000 i instalacja amigaOS

@MuppetShow, post #30

najpierw szczypta teorii :) , bo sam system ikonek działa inaczej w AmigaOS niż pod Windows, czy Linuksem (dla początkującego może być to trochę mylące)

Aby Workbench pokazywał ikonki, to musi w danym katalogu mieć plik z rozszerzeniem .info (i oczywiście musi to być plik ikonki, a nie dowolny plik z tym rozszerzeniem). Nie ma znaczenia, czy obok samego pliku ikonki jest plik który ma ona reprezentować. Jeśli tak, to obok pliku .info masz plik i kliknięcie na ikonkę spowoduje stosowną akcję (jaką - to zależy od typu ikonki, ale to sobie możemy na razie odpuścić). Jeśli nie ma pliku to po kliknieciu na ikonkę nic się nie dzieje (ale WB taka ikonkę wyświetla). Same ikonki w AmigaOS mają też inną funkcję poza przechowywaniem obrazka ikonki - przechowują parametry, które zostaną przekazane programowi reprezentowanemu przez ikonkę (gdy jest to program) lub nazwę programu który ma otworzyć ten plik (gdy są to dane). I o to własnie chodzi - ikonka mountlisty powinna być ikonką przeznaczoną dla danych i po jej uruchomieniu powinien zostać uruchomiony program mount, który przeprowadzi montowanie urządzenia według tego co jest zapisane w tej mountliście. Oczywiście, można to sobie wszystko ustawić samemu, ale najprościej wykorzystać gotowe już ikonki mountlist, gdyż mają wszystko ustawione jak trzeba.
Gdy z poziomu WB (czyli "weź i upuść") kopiujesz (czyli przenosisz myszką ikonkę) np. PIPE do RAM: , to system skopiuje jednocześnie pliki PIPE.info i PIPE. Następnie wydając polecenie ed ram:pipe wczytujesz edytor i plik pipe do niego. Modyfikujesz zawartość tego pliku (mountlista) i zapisujesz. Plik pipe.info pozostaje bez zmian. Na samym końcu z poziomu WB (czyli akcja przeprowadzona zostanie automatycznie na ikonce i właściwym pliku mountlisty) zmieniasz nazwę tego przerobionego PIPE na pc0 i przenosisz do sys:devs/dosdrivers - i znowu OBA pliki, mountlista i jej ikona, trafiają do docelowego miejsca. I o to chodzi, bo bez ikony system przy starcie nie rozpoznałby samego pliku pc0 jako mountlisty (aczkolwiek da się to zrobić... oczywiście ręcznie :) , albo edytując s-s) i nie zamontowałby pc0 .
Mam nadzieję, że ten przydługi opis rozwieje wszelkie Twoje wątpliwości i pomoże w rozwiązaniu problemu. Oczywiście, jak w przypadku komputerów, można zrobić to na wiele sposobów, ale ten wydaje mi się najprostszy.
Istnieje możliwość zobaczenia plików które nie są ikonkami -(trzeba sobie to wybrać z menu WB - wtedy to co nie ma

A odpowiadając wprost na pytanie - po edycji plik nadpisujesz. Zmieniasz jego nazwę z poziomu WB na PC0 (bo zdaje się mówimy ciagle o obsłudze dyskietek z PC) i przenosisz za pomocą myszki do sys:devs/dosdrivers.



Ostatnia modyfikacja: 22.03.2009 18:34:09
[#32] Re: amiga4000 i instalacja amigaOS

@wali7, post #31

To sporo mi wyjasniło :)

Skopiowałem plik PC0 do sys:devs/dosdrivers , jednak stacja nadal nie chce czytać dyskietki PC, pojawia się ciagle DF0: ????? i nie pojawia się druga ikonka z PC0 :(
[#33] Re: amiga4000 i instalacja amigaOS

@MuppetShow, post #32

a jak wejdziesz "ręcznie" do sys:devs/dosdrivers to widzisz tam PC0? (chodzi mi o to, czy posiada ikonkę). Ewentualnie spróbuj wklepać mount pc0: i zobacz co Ci wyrzuci
[#34] Re: amiga4000 i instalacja amigaOS

@recedent, post #33

no plik PC0 jest bo skopiowałem go przecież i nie zginie, ma ikonę taką z trójkącikiem i białą kartką , a jak klikne na nią to ekran błyska i wyświetla się na pasku "this icon has no default tool"

a po wpisaniu komendy mount PC0: pojawia sie
device "PC0:" not recognized
mount failed returncode 10




Ostatnia modyfikacja: 22.03.2009 18:54:20



Ostatnia modyfikacja: 22.03.2009 18:54:56
[#35] Re: amiga4000 i instalacja amigaOS

@MuppetShow, post #34

zrób tak :
- otwórz okno shell poleceniem newshell
- wpisz w shellu "type sys:devs/dosdrivers/pco"
- powinna się wyświetlić zawartość wyedytowanego przez Ciebie pliku mountlisty, czy jest tam własnie to, co wpisałeś?
- jeśli tak, to sprawdź, czy masz te pliki o których mowa była wcześniej i które musza być w L i w devs tam gdzie być powinny (wystarczy wydac polecenia "dir L:" i "dir devs:"
i jak, wszystko OK?
[#36] Re: amiga4000 i instalacja amigaOS

@MuppetShow, post #30

sądzę , że lepiej będzie skorzystać z dyskietek systemowych Amigi dla A4k
jestem w posiadaniu oryginalnych.Jeżeli zajdzie potrzeba to mogę wysłać kopię
pozdrawiam



Ostatnia modyfikacja: 22.03.2009 19:46:50
[#37] Re: amiga4000 i instalacja amigaOS

@MuppetShow, post #34

A sprawdź informację o pliku PC0 (prawa Amiga - I). Ikonka powinna być typu "Project", powinna mieć w "default tool" wpisane c:mount i ewentualnie tooltypy (typu ACTIVATE=1 albo UNIT=0), chociaż nie pamiętam jak to z tym jest w 2.1.
[#38] Re: amiga4000 i instalacja amigaOS

@recedent, post #37

Jeśli te parametry sa wpisane w mountliście, to nie trzeba ich dodawać w tooltype (akurat w tej mountliście, którą podał apc74 jest już wipisany Unit).
Co do samej ikonki, to wykorzystanie tej od pipe powinno zagwarantować jej poprawny typ i default tool.
[#39] Re: amiga4000 i instalacja amigaOS

@wali7, post #38

Może i tak, ale MuppetShow pisze w poście 34, że wyskakuje mu komunikat "this icon has no default tool". Zastanawiające.
[#40] Re: amiga4000 i instalacja amigaOS

@wali7, post #35

zrób tak :
- otwórz okno shell poleceniem newshell
- wpisz w shellu "type sys:devs/dosdrivers/pco"
- powinna się wyświetlić zawartość wyedytowanego przez Ciebie pliku mountlisty, czy jest tam własnie to, co wpisałeś?


Tak, dokładnie to mi się wyświetla.

- jeśli tak, to sprawdź, czy masz te pliki o których mowa była wcześniej i które musza być w L i w devs tam gdzie być powinny (wystarczy wydac polecenia "dir L:" i "dir devs:"
i jak, wszystko OK?


W Devs jest mfm.device
W L są CrossDosFileSystem oraz katalog Filesystem_Trans
W Devs/DOSDrivers jest plik PC0



Ostatnia modyfikacja: 22.03.2009 22:55:38
[#41] Re: amiga4000 i instalacja amigaOS

@recedent, post #37


A sprawdź informację o pliku PC0 (prawa Amiga - I). Ikonka powinna być typu "Project"

Tak, jest typu Project

, powinna mieć w "default tool" wpisane c:mount i ewentualnie tooltypy (typu ACTIVATE=1 albo UNIT=0), chociaż nie pamiętam jak to z tym jest w 2.1.


Takich opcji nie mam w informacjach, są tylko atrybuty pliku oraz miejsce na comment
[#42] Re: amiga4000 i instalacja amigaOS

@arkarc, post #36

jaki jest kontakt do Ciebie ?
[#43] Re: amiga4000 i instalacja amigaOS

@MuppetShow, post #42

Podam Tobie adres mail arkadiusz-arcimowicz@wp.pl i nr telefonu

[#44] Re: amiga4000 i instalacja amigaOS

@arkarc, post #43

poszedł email, dzięki
[#45] Re: amiga4000 i instalacja amigaOS

@MuppetShow, post #41

Takich opcji nie mam w informacjach, są tylko atrybuty pliku oraz miejsce na comment

I wszystko jasne. Jakimś cudem nie skopiowałeś tej ikony... Wg. Twojego opisu okno informacji przypomina to ze zrzutu ekranowego oznaczone nr 2 a powinno przypominać to oznaczone nr 1.
Okno nr 2 powstało z wyświetlenia informacji o mountliście po usunięciu ikony tej mountlisty.

[#46] Re: amiga4000 i instalacja amigaOS

@APC74, post #45

tak, to całkiem prawdopodobna przyczyna... dlatego zresztą proponowałem wszystkie te zabawy z kopiowaniem ikony pipe
chociaż z drugiej strony, po wydaniu polecenia mount pc0: ta mountlista powinna być zamontowana
to proponuję wydać (znowu w oknie shella) polecenie dir devs:dosdrivers
jeśli będzie pc0 i pc0.info, to sama ikonka musi być jakaś trefna

A nie podesłałby ktoś koledze tych plików mailem? Ja za bardzo nie mam jak, bo o ile mam w domu pamiątkowy pakiet dyskietek systemowych A1200 (w książeczkowym etui nawet), to żaden z moich domowych komputerów nie ma stacji dyskietek. Zrobiłby wszytsko jak trzeba z oryginalnych plików...

Ups, własnie sobie przypomniałem, że przecież tu chodzi o instalację pc0 ... no to nie było propozycji :)
Za to mam nowy (genialny ;) ) pomysł - wyszarpać skądś stary dysk IDE do 4 GB, sformatować go pod WinUAE i na nim przenosić wszelkie dane. Przecież chyba każda A4000 (nawet ta z SCSI) ma IDE?



Ostatnia modyfikacja: 23.03.2009 00:35:38
[#47] Re: amiga4000 i instalacja amigaOS

@APC74, post #45

Witam, mój błąd że przy edycji PC0 brałem zapisz jako zamiast zapisz

Teraz ikona jest w DOSDrivers z polami default tool "c:mount" oraz tooltype "activate=1" (było "activate=0" ale zgodnie z tym co pisaliście zmieniłem 0 na 1)
Nie dodałem atrybutu UNIT=0 czy jest on bezwzględnie wymagany ?


Znalazłem ponadto ten wątek http://www.ppa.pl/forum_ppa/read.php?f=1&i=28387&t=28387 tam jeden z forumowiczów podał dla BlocksPerTrack wartość 34 zamiast 9. Obie są poprawne ?



Ostatnia modyfikacja: 23.03.2009 00:56:48
[#48] Re: amiga4000 i instalacja amigaOS

@MuppetShow, post #47

Nie jest wymagany, bo masz go w mountliście. Ale skoro w oryginalnej ikonie jest to go dodaj.
Jeszcze taki mały cheat - mountlista, którą Ci podałem jest skopiowana żywcem z AOS2.1. Możliwe, że gdy już uda Ci się uruchomić obsługę dyskietek PC to zauważysz, że działa to wolniej niż odczyt/zapis dyskietek amigowych.
Radę na to znajdziesz tu
Dodatkowo możesz odrobinę przyspieszyć operacje I/O dyskietki zmieniając nieco zapisane w mountliście opcje. Zmień te wartości

Stacksize = 4096
Buffers = 18


Zwiększony rozmiar stosu (Stacksize) przyda się w przyszłości, gdy (lub o ile) będziesz miał nowszą wersję mfm.device obsługującego długie, Windowsowe nazwy plików.
Opcja Buffers zakłada bufor zapisu/odczytu. Domyślną wartością jest 5 bloków co moim zdaniem jest bez sensu, bo na pojedynczym tracku dyskietki znajduje się 9 bloków. Ponieważ na jednym cylindrze dyskietki mieszczą się 2 tracki (po jednym z każdej strony nośnika), to logicznym wydaje się zwiększenie ilości buforów, przypisanych do urządzenia, do 18. Dzięki temu stacja dyskietek zapisuje/odczytuje za jednym zamachem cały cylinder.
Domyślna, minimalna ilość buforów została użyta przez twórców ze względu na mikroskopijne ilości pamięci w Amigach - wiadomo, że gdy ma sie w Ami 0,5MB lub 1MB RAM to każdy bajt się liczy. Ale w Twoim przypadku "strata" 18 buforów (czyli 9KB) to chyba nie będzie jakiś ogromny cios? ;)



Ostatnia modyfikacja: 23.03.2009 08:56:55
Na stronie www.PPA.pl, podobnie jak na wielu innych stronach internetowych, wykorzystywane są tzw. cookies (ciasteczka). Służą ona m.in. do tego, aby zalogować się na swoje konto, czy brać udział w ankietach. Ze względu na nowe regulacje prawne jesteśmy zobowiązani do poinformowania Cię o tym w wyraźniejszy niż dotychczas sposób. Dalsze korzystanie z naszej strony bez zmiany ustawień przeglądarki internetowej będzie oznaczać, że zgadzasz się na ich wykorzystywanie.
OK, rozumiem