[#1] Amiga 500 - pytań kilka
Witam

Mam dwie A500 , tak wyglądają ich płyty głowne:

1: http://img197.imageshack.us/my.php?image=dsc00215z.jpg

1) Do czego służą "pręciki" oznaczone nr 1 , jeden z nich jest połączony z nr 2 a drugi z nr 3

2) która z kości, 2 czy 3 to kickstart?

2: http://img194.imageshack.us/my.php?image=dsc00216o.jpg

1) Czy urzadzenie oznaczone nr 2 to przełącznik kickstartow (nie slyszalem zeby to dzialalo pod A500)

2)Jedna z kości jest opatrzona symbolem 37.350 , a druga to pewnie kickstart 1.3 (choć nigdzie nie pisze). Mogę sciagnac tą przejsciowke na której znajdują sie dwa kickstarty, ten 1.3 włożyć do pieściestki tak jak na pierwszym obrazku?

3) Rozszerzenie 512kb jest podłaczone dodatkowe jakims kablem,do czego to służy?

Mam też pytanie odnośnie skanera ręcznego GoldenImage (Model JS-105), jaki program potrzebuje żeby odpalić go na A500 (ewentualnie A600) ?

Czy na A600 odpale kickstart 1.3?



Ostatnia modyfikacja: 04.06.2009 22:29:01
[#2] Re: Amiga 500 - pytań kilka

@inco, post #1

A ppa czytasz?:):):)??
Jest artykuł jak samemu zrobić przełącznik kickstarów do Amigi cdtv. Jak do Cdtv to i też do Amigi 500.


Według mnie to ta dwójka to jest właśnie przełącznik kicĸów.




Benedykt Dziubałtowski

[#3] Re: Amiga 500 - pytań kilka

@inco, post #1

Ad1.1.
Te "preciki" to przelaczniki. Podejrzewam ze lewy to boot-selector czyli przelacznik wyboru stacji DF0:, natomiast prawy to przelacznik 1MB Chip / 0.5MB Chip+0.5MB Slow
Ad1.2
nr 2 to KickStart

Ad2.1
Zdjecie jest rozmazane jak diabli ale to moze byc przelacznik KickStartow
Ad2.2
Mozesz
Ad2.3
To rozszezenie moze miec wiecej niz 0.5MB, dlatego jest podlaczone do ukladu Gary ktory jest "oszukiwany" podczas adresacji pamieci.
[#4] Re: Amiga 500 - pytań kilka

@inco, post #1

inco napisał(a):

> 1: http://img197.imageshack.us/my.php?image=dsc00215z.jpg

Słabe zdjęcie, ale jeszcze cinieco pamiętam z czasów jak miałem rozbudowaną A500.

> 1) Do czego służą "pręciki" oznaczone nr 1 , jeden z nich jest
> połączony z nr 2 a drugi z nr 3

Ten podłączony do nr 2 to włącznik rozszerzenia pamięci (tej większej),
ten do nr 3 to boot selektor.

> 2) która z kości, 2 czy 3 to kickstart?

Dwójka. Nie zaglądasz nawet tu: http://www.amiga-hardware.com/ . To przecież podstawowa strona.

> 2: http://img194.imageshack.us/my.php?image=dsc00216o.jpg

To zdjęcie to masakra. Nie umiesz robić fotek??

> 1) Czy urzadzenie oznaczone nr 2 to przełącznik kickstartow
> (nie slyszalem zeby to dzialalo pod A500)

Miałem przełącznik kikstartów i zapewniam że to działa. To oznaczone nr 2 na tej strasznej fotce, to właśnie przełącznik kickstartów.

> 2)Jedna z kości jest opatrzona symbolem 37.350 , a druga to
> pewnie kickstart 1.3 (choć nigdzie nie pisze). Mogę sciagnac tą
> przejsciowke na której znajdują sie dwa kickstarty, ten 1.3
> włożyć do pieściestki tak jak na pierwszym obrazku?

Tak.

> 3) Rozszerzenie 512kb jest podłaczone dodatkowe jakims
> kablem,do czego to służy?

Ponieważ jest to pamięć rozszerzająca także CHIP i dlatego jest też podstawka pod GATYm.

> Mam też pytanie odnośnie skanera ręcznego GoldenImage (Model
> JS-105), jaki program potrzebuje żeby odpalić go na A500
> (ewentualnie A600) ?

Na tym się nie znam. Od zawsze miałem skaner SCSI podpięty do Amigi.

> Czy na A600 odpale kickstart 1.3?

Tak. Nawet na A4000 mogę odpalić kickstart 1.3.
[#5] Re: Amiga 500 - pytań kilka

@kmilota, post #4

skaner jest tego typu :

http://www.amiga-hardware.com/showhardware.cgi?HARDID=1136

gdzieś wyczytałem że powinien obsłużyć to program "Touch Up" niestety nie mogę go znaleźć na aminecie.

Ps. Podłączylem przed chwilą do swojej A600 zew. stacje dyskietek, po chwili pojawił się dym, wyłączylem szybko , odłaczylem zew. stacje na szczeście (narazie) A600 działa poprawnie. Co się stało?
[#6] Re: Amiga 500 - pytań kilka

@inco, post #5

widze,ze ze skanerem nikt mi nie pomoze,to moze chociaz ze stacja dyskietek.

Mam zew. stację dyskietek firmy GoldenImage. Po włożeniu wtyczki do portu "disk drive" amiga nie startuje (nawet dioda sie nie świeci).Rozkręciłem ją, zauważyłem kilka rzeczy które mnie martwią:

http://img193.imageshack.us/my.php?image=dsc00220q.jpg (czy wszystko z kablami jest ok?)

i

http://img268.imageshack.us/my.php?image=dsc00219h.jpg (zerknijcie na kabel od zasilania)

(sory za jakość,ale robiłem to telefonem komórkowym)

Być może problem lezy po stronie zasilania, bo gdy odłączyłem kabelek zasilania (wew. obudowy stacji) to amiga się uruchomiła normanie (naturalnie stacja nie działała:/).

Po podłączeniu tej same stacji do A600 prawdopodobnie z wew. stacji dyskietek zaczal unosic sie lekki dymek (naszczęscie na razie wszystko działa).

Pozdrawiam.
[#7] Re: Amiga 500 - pytań kilka

@inco, post #6

W tej zewnętrznej stacji nie ma podpiętego zasilania. Tak na 90% ten kabel z dwoma kabelkami służy do zasilania stacji. Wtyczka 4 bolcowa w stacji to standardowe złącze +12, GND, GND, +5 V (poszukaj w sieci rysunku złącza). Stacje zazwyczaj korzystają tylko z 5 V, stąd wystarczy dwupinowy kabelek zasilający. Uwaga na polaryzację! Wspomniany dymek świadczy o zwarciu zasilania w stacji, ew. o odwrotnym podpięciu, dłuższe "eksperymenty" z tym stanem skończą albo spaleniem zasilacza, ścieżek zasilających stację, albo stacji (spalenie samej Ami mniej prawdopodobne, ale także możliwe). Weź miernik, i sprawdź który z tych dwóch kabelków zasilających łączy się z pinami uziemiającymi, a który z +5 V we wtyczce wpinanej do Ami. W ten sposób bedziesz wiedział jak podpiąć kabelek. Sprawdź też opór w samym złączu - może stacja jest zwarta gdzieś w środku na amen.
[#8] Re: Amiga 500 - pytań kilka

@wali7, post #7

Zgadza się, odłączyłem zasilanie ze stacji. Próbowałem wkładać wtyczke na dwa sposoby (w każdym razie tak, alby te dwa kabelki stykała się z tymi dwoma środkowymi w stacji dyskietek).

Dymek pojawił się w stacji wew. , a ona jest na 100% podłączona prawidłowo.

Sprawdziłeś dokładnie obrazek 2? Tam do jednego "bolca" są zalutowane dwa kolorowe kabelki,a drugi obok nie jest połączony z zadnym.

Być może sama stacja dyskietek jest uwalona (mogę zatem włożyć jakąś inną,amigową lub pecetową? jeśli tak to czy nie będe musiał stosować zworek).

Dziwne dla mnie jest to,że w A500 po podłączeniu zew. stacji nic sie nie dzieje,a w A600 z WEWNĘTRZNEJ stacji zaczął unosic sie dymek.
[#9] Re: Amiga 500 - pytań kilka

@inco, post #5

Witam,
Ja mogę powiedzieć co się stało ze stacja dyskietek:
Coś gdzieś ma zwarcie.

A tak na serio:
Nawet laik wie że jak z czegoś leci dym i to coś ma elektronikę to pada właśnie elektronika.
I nawet jakby ci ktoś powiedział że należy wymienić układ scalony U102 i tranzystor Q54 to co; wymieniłbyś je?

Po prostu kupuje się używaną stację dyskietek od PC za 3PLN (najczęściej właśnie takie są montowane w zewnętrznych stacjach do Amig) i po kłopocie.
[#10] Re: Amiga 500 - pytań kilka

@stachu100, post #9

Z tymi zewnętrznymi stacjami różnie bywa, ostatnio naprawiałem jakąś zewnętrzną stację no name do Ami i w niej musiała była stacja amigowa (myśląc, że przecież tam będzie napęd od PC wypróbowałem ze skutkiem mizernym cały stos napędów PC, stacja amigowa ruszyła z tą elektronika od kopa).

A co do użytej elektroniki, to nie spotkałem się z tranzystorami w stacji, zazwyczaj to jeden-dwa proste układy scalone (bramki NAND i jakiś flip-flop), kilka kondensatorów i rezystorów. Wymiana nie jest ani kłopotliwa, ani kosztowna. Ja stawiam jednak na jakiś źle podpięty, albo przetarty i zwierający do masy kabelek.



Ostatnia modyfikacja: 09.06.2009 08:45:29
[#11] Re: Amiga 500 - pytań kilka

@wali7, post #10

podłączyłem stacje pecetową, nadal A500 nie wstaje gdy do stacji podłączony jest ten kabelek, gdy go odepnę to amiga działa (problem z zasilaniem??)

natomiast A600 zaczyna się dymić, dokładnie po prawej stronie płyty głównej, między bolcami od taśmy (wew. stacji dyskietek) a wejściem disk drive...

co robić? może jeszcze raz ktoś zobaczyć na http://img193.imageshack.us/i/dsc00220q.jpg/ (konkretnie chodzi mi o ten jeden wolny bolec, gdzie nie ma żadnego lutowanego kabla)
[#12] Re: Amiga 500 - pytań kilka

@inco, post #11

A jesteś pewien, że do stacji ten "kabelek" jest podpięty dobrze? Sprawdziłeś który z przewodów jest podpięty masy? Bo być może zasilanie podpinasz odwrotnie i 5 V lini zasilającej wpinasz wprost do masy. Wspomniana wcześniej stacja miała tak, że czerwony kabelek był od masy, a czarny od zasilania - czyli dokładnie odwrotnie niż być powinno. Obstawiam 95% na odwrotnie podpięty kabelek zasilający.
[#13] Re: Amiga 500 - pytań kilka

@wali7, post #12

kable próbowałem podłączyć na dwa sposoby, w każdym razie do tych dwóch środkowych bolców w stacji dyskietek, efekt za każdym razem jest ten sam.

ps. patrzyłeś na zdjęcie? ten wolny bolec opisany na zdjeciu na pewno ma zostać wolny??

pozdrawiam
[#14] Re: Amiga 500 - pytań kilka

@inco, post #13

Do środkowych bolców w stacji dyskietek, czyli zostawiłeś po jednym wolnym bolcu z każdej strony? No to masz 100% przyczynę dymu. Te bolce są ze sobą zwarte, gdyż obydwa podpięte są do masy. Kabelek ma być podpięty do jednego bolca środkowego i jednego skrajnego, konkretnie tego od strony złącza sygnałowego. I oczywiście ważna jest polaryzacja - w jednej będzie działać, w drugiej dymić :)
Naprawdę nie masz miernika? Nie masz też Google? (aby zobaczyć obłożenie sygnałów w złączu zasilania FDD)
[#15] Re: Amiga 500 - pytań kilka

@wali7, post #14

Miałeś racje... pff.

Próbowałem chyba na wszystkie możliwe sposoby ustawiać kabel zasilania, niestety stacja zew.(Mitsumi D359T3) jak i wew. nie rusza (zworki??).

W zew. brak jakiegokolwiek ruchu, dioda nie świeci, po włożeniu dyskietki nic się w środku "nie rusza"

Próbowałem też podłączyć pecetowy napęd,ale efekt jest ten sam.
[#16] Re: Amiga 500 - pytań kilka

@inco, post #1

Czy dodatkową pamięć 2MB do A500 mogę przełozyć do A600 (na pamieci pisze A500 2MB Micronic)
[#17] Re: Amiga 500 - pytań kilka

@inco, post #16

Nie
[#18] Re: Amiga 500 - pytań kilka

@inco, post #1

Mógłby mi ktoś podrzucić schemat połączenia A500/A600 z monitorem vga? (szukałem!!)

Nie interesuje mnie scandoubler , nie mam na to kasy, jeśli chodzi o amigę to wystarczy mi skromne korzystanie z WB (czytalem że jest to możliwe).

Ps. Próbuje podłączyć też amigę do tv przez kabel euro-chinch , mam to zrobić przez gniazdo "comp" czy modulator (chodzi mi tutaj o A600). Obraz z ami pojawi się od razu czy mam "szukać" obrazu?
[#19] Re: Amiga 500 - pytań kilka

@inco, post #18

Znajdź na pinouts.ru wyjście video Amigi, VGA jakie potrzebujesz (9 albo 15 pin) i połącz te same nazwy.

Chinch podłączasz na COMP, w TV wybierasz odpowiednie wejście, np. AV1.

[#20] Re: Amiga 500 - pytań kilka

@inco, post #18

w przypadku Amigi z koścmi OCS (wiekszość A500) nie da sie wyswietlić obrazu na monitorze VGA
Amigi z koścmi ECS (A500+, A600, niektóre A500) da się wyświetlić obraz na VGA, ale tylko w 4 kolorach

chyba że przypadkiem ten monitor VGA potrafi wyświetlić tryby PAL (rzadko, ale zdarza się) - wtedy zadziała... ale tylko wtedy
[#21] Re: Amiga 500 - pytań kilka

@wali7, post #20

monitor to Daewoo 518B , z tego co wyczytałem to ma odświeżanie 50/60 Hz.

mógłbyś podać konkretny schemat kabla?

ps. mógłbyś podac mi swoje gg? wolałbym porady "na zywo"

pozdrawiam.

jaa2: sory,dopiero teraz zobaczylem twoj post, juz szukam.



Ostatnia modyfikacja: 16.06.2009 20:57:14

kabel ma 3 rzedy:

1 - 5 pinow
2 - 4 piny (jedna wolna "dziurka" , kabel jest uszkodzony??)
3 - 5 pinów



Ostatnia modyfikacja: 16.06.2009 21:05:24
[#22] Re: Amiga 500 - pytań kilka

@inco, post #18

Źle szukałeś. Jest na forum i to w dwóch miejscach.



Benedykt Dziubałtowski

[#23] Re: Amiga 500 - pytań kilka

@inco, post #21

Czyli VGA 15-pin. To nie uszkodzenie, niektóre kable tak mają.

[#24] Re: Amiga 500 - pytań kilka

@jaa2, post #23

strona http://pinouts.ru/ jest świetna,nie znalem jej wcześniej, niestety nie znalazlem schematu kabla rgb (21 pin) - vga (15 pin) a czytalem,że najlepiej podłączac ami przez rgb,bo obraz jest duzo lepszy niz przez chinch.

ps. mam nowy, 32 calowy tv lcd, po podłączeniu do niego ami wszystko pięknie sie wyświetla, czy amiga moze w jakis sposob uszkodzić tv? (inna częstotliwosc odświezania, czy cos...)

Pozdrawiam.



Ostatnia modyfikacja: 18.06.2009 09:47:43
[#25] Re: Amiga 500 - pytań kilka

@inco, post #24

Po prostu połącz ze sobą sygnały R, G, B, Vsync i Hsync, oraz oczywiście masę (GND) w złączach VGA i amigowym Video i powinno działać. W niektórych przelotkach występuje prosty układ formujący sygnały synchronizacji, ale w olbrzymiej wiekszości przypadków (to zalezy od monitora) je on niepotrzebny. Oczywiście musisz ustawić na Amidze tryb graficzny o synchronizacji poziomej większej niż 30 kHz np. Productivity Multiscan (trybów Double nie polecam bo niektóre monitory ich nie lubią, pozatym mają gorsze odświeżanie).



Ostatnia modyfikacja: 18.06.2009 09:47:20
[#26] Re: Amiga 500 - pytań kilka

@wali7, post #25

okey, chyba znalazlem sensowny schemat tutaj:
http://www.elektroda.pl/rtvforum/topic978591.html

Zaraz biorę się za tworzenie przejściówki, powiedzcie tylko w jaki sposob odpalic na amidze ten multiscan



Ostatnia modyfikacja: 18.06.2009 10:29:41
[#27] Re: Amiga 500 - pytań kilka

@inco, post #26

Przenieś ikonki trybów graficznych (powiedzmy DblPAL, DblNTSC i Multiscan, daj też VGAOnly) z katalogu storage/monitors do devs/monitors (jesli nie masz katalogu storage to szukaj ich na dyskietce systemowej Storage). Po resecie (można też po prostu kliknać na każdą dwukrotnie) gdy odpalisz program Prefs/ScreenMode powinny sie pojawić wśród dostępnych trybów nowe. Wybierz jeden z nich o synchronizacji poziomej >30 kHz (np. Multiscan Productivity) i rozdzielczości w okolicach 600x400 (nie pamiętam dokładnych wartości, zobaczysz co będzie). Jeśli wśród trybów Productivity jest do wyboru tryb z nazwą "no lace" to wybierz go (sorry, ale nie mam teraz możliwości sprawdzenia jak się te tryby nazywają), jeśli nie to patrz na rozdzielczość - nie bierz trybów większych od 800x600 włącznie, bo mają kiepskie parametry odświerzania. Na końcu wybierz "Użyj" (Use - jakbyś nie miał polskiego systemu). Jeśli nie masz otwartych na oknie Workbencha jakichś okien programów, to ekran po sekundzie powinien ustawić nowy tryb. Jeśli obraz jest ładny, to możesz wróćić do ScreenMode i wybrać "Zapisz" (Save). Jeśli na ekranie jest sieczka (albo na ekranie monitora pojawi się np. Graphics Mode is not supported), to znaczy że tryb nie jest obsługiwany przez monitor. Po resecie Ami powinienenś mieć stary tryb graf (o ile nie wybrałeś "Zapisz").
[#28] Re: Amiga 500 - pytań kilka

@inco, post #5

gdzieś wyczytałem że powinien obsłużyć to program "Touch Up"

Chodzi ci o Migraph Touch-Up? Wydaje mi się, że mam to na którejś płycie, ale znalezienie zajmie mi trochę czasu...

[#29] Re: Amiga 500 - pytań kilka

@inco, post #8

Próbowałem wkładać wtyczke na dwa sposoby (w każdym razie tak, alby te dwa kabelki stykała się z tymi dwoma środkowymi w stacji dyskietek).

Znaczy się '+' i '-' podłączyłeś do środkowych - czyli do GND i GND? Chyba już się domyślam, czemu dymek Ci "poszedł"...

[#30] Re: Amiga 500 - pytań kilka

@inco, post #26

A ja znalazłem Tu

http://www.ppa.pl/forum_ppa/read.php?f=1&i=57783&t=57443#reply_57530


10 sekund szukania. Zanim następnym razem napiszesz z wykrzyknikiem, że szukałeś to poszukaj najpierw.





Benedykt Dziubałtowski

Na stronie www.PPA.pl, podobnie jak na wielu innych stronach internetowych, wykorzystywane są tzw. cookies (ciasteczka). Służą ona m.in. do tego, aby zalogować się na swoje konto, czy brać udział w ankietach. Ze względu na nowe regulacje prawne jesteśmy zobowiązani do poinformowania Cię o tym w wyraźniejszy niż dotychczas sposób. Dalsze korzystanie z naszej strony bez zmiany ustawień przeglądarki internetowej będzie oznaczać, że zgadzasz się na ich wykorzystywanie.
OK, rozumiem