[#31] Re: Amiga 500 - pytań kilka

@wali7, post #27

wali7:
dzięki, uporam się z tym jak tylko zrobię kabel (okazało się,że z monitora nie można wyciągnać kabla wideo (jest na stałe), wiec musze kupić przedłużacz do monitora i dopiero ten kabel połączyc z kablem rgb (nie chce ruszac tego kabla od monitora,bo być może będe chciał go jeszcze wykorzystać do komputera)

APC74:
W zasadzie to mam już ten program,ale byc może jest uszkodzony bo wyrzuca mi błąd sektora 1758 (próbowałem go uruchomić przez emulator i amigę). Więc gdybyś mógł poszukać byłbym wdzięczny.

Co do stacji dyskietek to wymiękam, na poczatku faktycznie podłaczalem kable zasilajace do masy, później już dobrze podłączalem ale stacja nie rusza (kiedyś poprosze o fachową pomoc online przy naprawie bo w A500 druga stacja jest bardzo mile widziana)

Benedykt Dziubałtowski:

Sory, ja wpisywałem w wyszukiwarce frazy typu "monitor od pc" i nie znalazłem porządnej odpowiedzi.

Swoją drogą to od jakiegos czasu przeglądam forum i faktycznie niektóre pytania się powtarzają, może warto przykleić jakieś wątki lub uzupełnić FAQ?

Mam jeszcze pytanie do wszystkich odnośnie tego telewizora (nie uzyskałem odpowiedzi wcześniej), czy w jakiś sposob amiga może go uszkodzic,lub doprowadzić do jego szybszego zepsucia? (inna częstotliwość odświeżania itp).
Swoją drogą muszę przyznać że obraz przez kabel chinch-euro jest bardzo dobry, wiec czy warto uzywać kabla rgb-euro?

Pozdrawiam
[#32] Re: Amiga 500 - pytań kilka

@inco, post #31

Więc gdybyś mógł poszukać...
Poszukałem i znalazłem. Niestety płyta CD nie wytrzymała próby czasu i nie udało mi się jej odczytać... :( Sorki.

...może warto przykleić jakieś wątki lub uzupełnić FAQ?
Na PPA nie ma (na szczęście) przyklejania wątków. W zamian za to jest wypasiona wyszukiwarka na głównej stronie, oraz wyszukiwarka-wtyczka, którą możesz sobie podpiąć do przeglądarki internetowej.

Odnośnie FAQ - jeżeli uważasz, że jakiś temat jest warty umieszczenia go tam, to skorzystaj z linka Zgłoś nowe pytanie z odpowiedzią, jeżeli nie znasz odpowiedzi to zgłoś samo pytanie, ktoś może się tym zajmie za jakiś czas.

[#33] Re: Amiga 500 - pytań kilka

@inco, post #26

Uznałem,że amiga będzie mi służyc jedynie od czasu do czasu do gier, a monitor vga to wyklucza,wiec najlepszym rozwiazaniem jest tv.

Postanowiłem wykonać prostą przeróbkę kabla, aby podłaczyć ami do tv (kablem rgb-euro) - za pomocą tego schematu http://pinouts.ru/VideoCables/AmigaScart_pinout.shtml

Wyruszyłem więc na miasto w celu poszukiwania części:

-z rezystorami nie ma problemu
-kabel audio z końcówką chinch - bezproblemowo
-kabel euro - mam
-kabel 23db (23pin) [a właściwie wtyk]- brak, bylem w 4 sklepach, tylko w jednym pan powiedział mi,że takiego kabla używała tylko amiga i że nie są już one produkowane, jedynie moge je dostać używane na allegro.

Potrzebuje 2,5-3m kabla aby podłączyć amigę do tv i siedzieć w miare daleko, aby gra była konfortowa.

Teraz przyszło mi na myśl,że mogę kabel z końcówka euro (3m), podłączyć z wtykiem 25 pinowym (który bym nieco popieścił pilnikiem,tak aby wszedł w złącze 23 pinowe w amidze).

Ew. moge też kupić kabel euro-chinch tylko czy bede miał duze straty w jakości obrazu :) taki kabel w zasadzie jest gotowy od razu do połaczenia.

Pozdrawiam
[#34] Re: Amiga 500 - pytań kilka

@inco, post #33

Nie wiem z jakiego miasta pochodzisz, ale złącza db23 mieli np. na giełdzie komputerowej w Krakowie (kupowałem kilka razy).
Można oczywiście wylutować z jakiejś martwej płyty z ami złącze dla stacji dyskietek, też db23 a płeć odpowiednia ;) ... jedyny minus, że jest to złącze na płytę. Można też odpiłować skrajne piny ze złącza db25 (używałem jakiś czas takiego rozwiązania)
[#35] Re: Amiga 500 - pytań kilka

@inco, post #33

, tylko w jednym pan powiedział mi,że takiego kabla używała tylko Amiga i że nie są już one produkowane, jedynie mogę je dostać używane na allegro.


Kłamał. jest trochę sprzętu co miało wmontowane złącze 23pin. DO kupienia sią nowe kable na allegro. skądś to tez muszą brać.







Benedykt Dziubałtowski

[#36] Re: Amiga 500 - pytań kilka

@wali7, post #34

Mam cholernie lamerskie pytanie...

Mogę kupić same końcówki gniazd (euro i db25 i chinch) , kupić kilka metrów takiego kabla http://allegro.pl/item669510988_ydyp_3x2_5_750v_faktura_atest_paczka_uchwytow_100.html
(dokładnie to 3mx10=30m) wszystko ładnie polutować i dorzucic te rezystorki?

Wydaje mi się, że to chyba najtańsze rozwiązanie...
[#37] Re: Amiga 500 - pytań kilka

@inco, post #36

Przecież to jest kabel zasilający. Po pierwsze jest za gruby, po drugie ma za mało żył (do podpięcia Euro potrzebujesz 5 kabli na wizję: R, G, B, CSync, GND, oraz 2 kanały audio w ekranie), a po trzecie nie ma ekranu. Najlepiej aby wszystkie kable miały własny ekran, mogą być bardzo cienkie. Z długością też nie przesadzaj, bo długi kabel tłumi sygnał. Weź tyle, ile potrzebujesz.
A po co tam rezystorki? Z tego co pamiętam, to Ami generuje sygnał o amplitudzie odpowiedniej dla sprzętu AGD. Powinno działać przy bezpośrednim połączeniu. No chyba, że chodzi o sygnał przełączający. Ale to tylko 1 rezystorek, pozatym ten sygnał nie jest zazwyczaj niezbędny.
Bezpiecznie i prosto byłoby kupić dobry kabel Euro-Euro (w każdym hipermarkecie są), wylutować jedno złącze Euro i wlutować w jego miejsce DB23. Jedynie trzeba się upewnić, czy ten kabel ma sygnały RGB (niektóre tanie kable mają jedynie sygnały audio i composite).



Ostatnia modyfikacja: 23.06.2009 11:54:52
[#38] Re: Amiga 500 - pytań kilka

@wali7, post #37

Chyba nareszcie zrozumialem :)

Kupie 3m kabla euro euro , końcówke db25 (tej 23 u siebie nie dostane) , rozbiore z jednej strony końcówke euro, zobacze jaki kolor kabla podłączony jest do jakiego pinu , opisze kolory na podstawie tego schematu --> http://pinouts.ru/VideoCables/AmigaScart_pinout.shtml (tak apropo to są w nim podane dwa rezystorki).

Potem kable euro połącze z odpowiednimi pinami w końcówke db25, natomiast te dwa kable audio zakończe chinchami (tylko nie wiem co zrobić z masą audio o której piszą na schemacie).
[#39] Re: Amiga 500 - pytań kilka

@wali7, post #37

wita

kupiłem 5m kabla , odciąłem mniej wiecej w połowie (tyle potrzebuje) , żeby nie rozcinać całej izolacji mam zamiar przyłozyć napięcie do poszczególnych pinów we wtyczce i miernikiem sprawdzac w którym z uciętych kabli jest napiecie i w ten sposob dojde do numeracji (wszystkich kabelków jest 21 jak we wtyczce, wszystkie jednego koloru).

Rezystory moge umieścić dowolnym miejscu kabla? (chce je połączyc szeregowo bo nie moglem dostać 150 ohm, wiec poprosilem goscia o 2x75ohm)
Na stronie www.PPA.pl, podobnie jak na wielu innych stronach internetowych, wykorzystywane są tzw. cookies (ciasteczka). Służą ona m.in. do tego, aby zalogować się na swoje konto, czy brać udział w ankietach. Ze względu na nowe regulacje prawne jesteśmy zobowiązani do poinformowania Cię o tym w wyraźniejszy niż dotychczas sposób. Dalsze korzystanie z naszej strony bez zmiany ustawień przeglądarki internetowej będzie oznaczać, że zgadzasz się na ich wykorzystywanie.
OK, rozumiem