[#1] A500 nie wykrywa zegara
Hej,

Mam dwie sztuki A500 i dwie sztuki rozszerzeń 0,5MB z RTC. Problem w tym, że w żadnej z kombinacji powyższych WB nie wykrywa zegara. Jedna A500 na płycie rev8.1A, druga na płycie rev6. Czy ktoś się z czymś takim spotkał? Czy układy M6242B są tak delikatne, że mam oba uwalone? Bateryjka w jednym sprawna (ponad 4V), drugiego jeszcze nie sprawdzałem (oryginalne roszerzenie Commodore w blaszanym ekranie). Czy sterownik zegara jest w KickStarcie czy na dysku WB? Może ktoś skasował go z dyskietki? Szczerze mówiąc nie bardzo wiem od której strony się za to zabrać. Chciałem wrzucić zegar na płytę 8.1A a tu klops :( Mam na wymianę baterię i kwarc 32768Hz, ale może nie będzie trzeba grzebać. Z góry dziękuję za wszelkie sugestie.

Pozdro,

mały
[#2] Re: A500 nie wykrywa zegara

@mały, post #1

W jaki sposob stwierdziles ze nie wykrywa zegara?
W systemie 1.3 trzeba wykonac polecenie:

setclock load
[#3] Re: A500 nie wykrywa zegara

@Phibrizzo, post #2

Przy starcie WB przystaje na 2-3 sekundy po czym pisze "Battery Backed up Clock not found". Ustawiona data przepada po resecie.
[#4] Re: A500 nie wykrywa zegara

@Phibrizzo, post #2

Właśnie sprawdziłem, że setclock load wywala komunikat "Battery Backed up Clock not found".
[#5] Re: A500 nie wykrywa zegara

@mały, post #4

Luz. Zegarek został prawdopodobnie zawieszony przez grę idiotkę albo długo był bez napięcia (niepodłączony). Trzeba go zresetować.
Robisz to tak:

1. reset zegara w CLI:
SetClock RESET

2. w CLI ustawiasz aktualną datę i czas, np:
DATE 18-06-09 19:00:00

2. A następnie, po ustawieniu daty:
SetClock SAVE


EDIT: Chociaż może być, że polecenie DATE trzeba będzie ustawić tak:
DATE 18-JUN-09 19:00:00



Ostatnia modyfikacja: 18.06.2009 19:11:45
[#6] Re: A500 nie wykrywa zegara

@APC74, post #5

Dzięki wielkie :) Oba rozszerzenia są sprawne. W weekend zrobię przeszczep zegara :)
[#7] Re: A500 nie wykrywa zegara

@APC74, post #5

Witam
Mam podobny problem. Próbowałem według opisu i nic.
Mam kilka rozszerzeń i na żadnym nie działa zegar.
Baterie sprawdzone i wymienione.
Układ zegara sprawdzony na innym rozszerzeniu i było ok.
Jest jeszcze inna możliowść?
[#8] Re: A500 nie wykrywa zegara

@Dark_luke, post #7

Jest jeszcze inna możliowść?


Tak. Rozszerzenie może mieć zablokowany zapis do zegara. Mogło nastąpić to co pisał ACP a samo rozszerzenie blokuje zapis do zegara. Elboxowe rozszerzenia ramu z tego co ja pamiętam tak właśnie miały. Zwykle wystarczyło odpowiednio przestawić zworkę aby umożliwić zapis stanu zegara.



Benedykt Dziubałtowski

[#9] Re: A500 nie wykrywa zegara

@Benedykt Dziubałtowski, post #8

Zworka jeśli jest to była przestawiana. I nic
[#10] Re: A500 nie wykrywa zegara

@Benedykt Dziubałtowski, post #8

Zwykle wystarczyło odpowiednio przestawić zworkę aby umożliwić zapis stanu zegara.

A ja głupi dzisiaj wyprułem z mojej karty beterie, która była dziwnym sposobem przylutowana do blaszek i się zastanawiałem czy to będzie działać jak włorzę nową baterię. No ale troche w tym winy sprzedającego mi ten sprzęt bo mówił, że bateria na karcie padła i zegar nie działa ;) Oczywiście okazało się, że wystarczyło zworkę przestawić.
Jak to mówią "mądry Polak po świętach". A nowa bateryjka starczy pewnie na długo. W każdym razię cieszę się, że znalazłem tą podpowiedź, dzięki wielkie :)

Jeszcze tylko czy mógłby mi ktoś powiedzieć czy w karcie AMIGAPOWER Mtec T1230/28 jest normalne, że bateria była przylutowana bo blaszek i nową musiałem przykleić na taśmę klejącą żaby nie wypadała? :)



Pozdrawiam rotfl

[#11] Re: A500 nie wykrywa zegara

@Ciapo, post #10

A czy tam może oryginalnie był akumulator, a nie zwykła bateria? Radzę się upewnić, bo może być zonk.

Zwykłe baterie nie są przystosowane do tego, żeby prąd ładowania otrzymywać i trzeba się posłużyć diodą.

[#12] Re: A500 nie wykrywa zegara

@GumBoy, post #11

Nie wiem :) Wygląda jak zwykła bateria od biosu z PC'ta. Pan w sklepie komputerowym stwierdził, że to dokładnie taka sama bateryjka. Na starej baterii jest napisane tylko

V3
LITHIUM
RENATA
CR2032
+
SWISS MADE

Po wrzuceniu w google oznaczenia cr2032 znajduje same baterie, żadnych akumulatorków, więc chyba wszystko gra, no i sprzęt jak narazie działa :)



Pozdrawiam rotfl

[#13] Re: A500 nie wykrywa zegara

@Ciapo, post #12

Włącz karte bez baterii i sprawdź voltomierzem, czy jest podawany prąd ładowania na te blaszki.

Będziesz wiedział, czy możesz zwykłą baterię włożyć, czy nie. Ja wymieniałem w swojej karcie na baterię AA, bo nie mogłem zdobyć oryginalnej, to musiałem sie diodą zabezpieczyć.

Karta elsatowska, ale bateria mocowana jak u Ciebie (to tak na marginesie, bo pytałeś czy ktoś coś takiego widział). Ciężko było to rozerwać.

[#14] Re: A500 nie wykrywa zegara

@GumBoy, post #13

Nie mam voltomierza ani żadnego innego miernika poza probówką ;) niestety, ale łatwiej chyba będzie wsadzic spowrotm ta oryginalną bateryjke, jak będzie działało, znaczy że to "akulumatorek" i można go tam zostawić. Na szczęście przypadkiem zostawiłem sobie tą oryginalną bateryjkę :)

W każdym razie dzięki za info.


Pozdrawiam rotfl

[#15] Re: A500 nie wykrywa zegara

@Ciapo, post #14

Językiem sprawdź.

[#16] Re: A500 nie wykrywa zegara

@GumBoy, post #15

hehe no tak, ale organoleptyczne sprawdzanie takich rzeczy jakoś do mnie nie przemawia ;) W każdym razie włorzyłem tą starą bateryjke i jak narazie wygląda, że działa, więc przechytrzyłem sam siebie i wydałem całe 8 złotych na nową bateryjke, która okazała się do niczego nie potrzebna i jeszcze zdemolowałem kartę ;) No nic, obym tylko wyciągnął z tej sytuacji jakieś wnioski :)



Pozdrawiam rotfl

[#17] Re: A500 nie wykrywa zegara

@Ciapo, post #12

Jeśli ta 'stara' to rzeczywiscie CR'ka to to zwykła bateryjka jest. Możesz spokojnie wpakować nową bateryjkę - będzie dłużej działać i nie wydałeś na marne te 8 zeta. Oznaczenia po literach CR to symbole grubości (i zarazem pojemności) danej jednostki. Jak wejdzie na grubość '2032' to najlepiej dać taką - wytrzyma na baardzo długo.

[#18] Re: A500 nie wykrywa zegara

@Ciapo, post #16

Ciapo napisał(a):

> hehe no tak, ale organoleptyczne sprawdzanie takich rzeczy
> jakoś do mnie nie przemawia

Przecież tam nie ma nawet 1.5V.

[#19] Re: A500 nie wykrywa zegara

@11MASTEr, post #17

Jeśli tak to wszystko w porządku. Między te blaszki weszłaby nawet dwa razy grubsza bateria bo są one dosyć elastyczne. W każdym razie ja już wiem co chciałem wiedzieć. Dziękować :)


Pozdrawiam rotfl

[#20] Re: A500 nie wykrywa zegara

@Dark_luke, post #7

U mnie to jeszcze dziwniejsze rzeczy się dzieją z zegarem na rozszerzeniu. Pamięć jest widoczna, zegar w programie Amiga Test Kit jest widoczny, ale nie biegną sekundy :) Czyli zegar stoi sobie w miejscu. Próbowałem wymieniać układ i kwarc i nadal jest źle. Workbench wywala komunikat "Battery backup clock not found". Inne rozszerzenie z zegarem działa prawidłowo na tej samej Amidze więc wykluczam problem z Amigą.
[#21] Re: A500 nie wykrywa zegara

@seng164, post #20

sprawdź ścieżki od kwarcu, może są uszkodzone. Jak układ i rezonator jest sprawny to gdzieś w połączeniach może jest problem
[#22] Re: A500 nie wykrywa zegara

@snifferman, post #21

To wszystko było już sprawdzane. Ponadto tam są tylko dwa rezystory i trzy kondensatory przy zegarze. Elektrolityczny już wymieniłem ale to nic nie pomogło. To są najwyraźniej jakiś bardzo proste i niestabilne rozszerzenia, albo działały poprawnie tylko na starych płytach. Konia z rzędem temu kto to naprawi, bo tam nie ma już czego naprawiać. Raz nawet sekundnik w zegarze ruszył ale po resecie Amigi znowu się zatrzymał.
[#23] Re: A500 nie wykrywa zegara

@seng164, post #22

jesli masz drugie 512 kb z RTC sproboj podmienic uklad RTC OKI M6242B on jest czesto wadliwy
[#24] Re: A500 nie wykrywa zegara

@HOŁDYS, post #23

Już chyba 3 razy ten układ zegarowy podmieniałem z innego rozszerzenia i dalej to źle działa. Nawet kupiłem jeden nowy i też nie działa.
[#25] Re: A500 nie wykrywa zegara

@seng164, post #22

Może kondensator 22pF przy rezonatorze jest uwalony. Musisz sprawdzić oscyloskopem albo miernikiem częstotliwości chociaż czy jest tam sygnał. Możesz kupić i podmienić układ zegara na EPSON 72421B. On ma wbudowany układ rezonatora. Sam rezonator może zostać na PCB, bo nóżki w epsonie i tak są tam podłączone do GND
[#26] Re: A500 nie wykrywa zegara

@snifferman, post #25

Nie mam oscyloskopu czy miernika częstotliwości a celowo do sprawdzenia kondensatora nie będę kupował, mogę ewentualnie wylutować te kondensatory i wlutować nowe.

To jest takie rozszerzenie - są tam dwa kondensatory podłączone do kwarcu:

Ale to jak podmienię ten układ na 72421B to nic się nie uszkodzi?

Ostatnia aktualizacja: 13.03.2024 22:34:57 przez seng164
[#27] Re: A500 nie wykrywa zegara

@seng164, post #26

Nic się nie uszkodzi. Sprawdzone i potwierdzone na kilku moich rozszerzeniach i A500 rev8.

wymień te kondensatory jeszcze.

Ta bateria nie wylała? Ta zworka czy pole lutownicze obok diody do czego jest?
[#28] Re: A500 nie wykrywa zegara

@snifferman, post #27

Bateria stara usunięta. Minimalnie wylała ale tylko na swojej powierzchni bocznej - na ścieżki się nic nie dostało. To pole lutownicze to nic tam nie ma. Pewnie jakieś serwisowe tylko.

A tego EPSONA nie mogę znaleźć w sprzedaży.

Ostatnia aktualizacja: 13.03.2024 22:56:41 przez seng164
[#29] Re: A500 nie wykrywa zegara

@seng164, post #28

https://www.ebay.de/itm/323371957552
https://www.ebay.de/itm/155858852225
https://pl.aliexpress.com/item/32897603376.html
https://pl.aliexpress.com/item/1005005101548815.html

Są wersje A i B. Z tego co widzę w nocie katalogowej wersja A jest dokładniejsza. Jest jeszcze Epson 62421, który też będzie działać.

Ostrzegam, że czasem te układy zamawiane z Chin były niesprawne. Zamawiając 5szt z 2 były martwe.
[#30] Re: A500 nie wykrywa zegara

@snifferman, post #29

OK dzięki zamówiłem. Spróbuję jeszcze wymienić te dwa kondensatory 22pF.
Na stronie www.PPA.pl, podobnie jak na wielu innych stronach internetowych, wykorzystywane są tzw. cookies (ciasteczka). Służą ona m.in. do tego, aby zalogować się na swoje konto, czy brać udział w ankietach. Ze względu na nowe regulacje prawne jesteśmy zobowiązani do poinformowania Cię o tym w wyraźniejszy niż dotychczas sposób. Dalsze korzystanie z naszej strony bez zmiany ustawień przeglądarki internetowej będzie oznaczać, że zgadzasz się na ich wykorzystywanie.
OK, rozumiem