[#31] Re: A500 nie wykrywa zegara

@seng164, post #20

Napisałeś że SysInfo wyrzuca komunikat "Battery backup clock not found", co sugeruje raczej problemy z układem RTC, ewentualnie ścieżkami na pcb niż z kwarcem, czy tymi dwoma kondensatorami. Komunikat oznacza, ze Amiga nie widzi rejestrów RTC, a nie że RTC nie pracuje. RTC bez baterii, czy kwarca jest bowiem wykrywany....

Ostatnia aktualizacja: 14.03.2024 12:17:06 przez wali7
[#32] Re: A500 nie wykrywa zegara

@wali7, post #31

No ale napisał, że w ATK go widać. Można sprawdzić czy trzyma ustawiony czas.
[#33] Re: A500 nie wykrywa zegara

@snifferman, post #32

Wiem, ale dziwne że SysInfo mówi, że RTC nie ma. Zazwyczaj mówi prawdę w takich sytuacjach.
W sumie to sprawa RTC jest prosta, wystarczyłoby sprawdzić ścieżki (przedzwonić) i sprawdzić, czy nie zwarć... i musi RTC wykrywać, on jest na żywca wpięty w magistralę adresową i danych, plus 3 linie sterujące. Tam nie ma żadnej filozofii, to jest maksymalnie proste.

Ostatnia aktualizacja: 14.03.2024 13:03:21 przez wali7
[#34] Re: A500 nie wykrywa zegara

@wali7, post #33

Właśnie dlatego napisałem, że układ jest prosty i tam nie ma co się w zasadzie zepsuć. A jednak ciągle są problemy z tego typu rozszerzeniami. Inne, solidniejsze rozszerzenia zegary działają bez zarzutu. A tutaj działa na zasadzie wykrywa ale nie wykrywa, jeden program widzi (w ATK komunikat "detected at (...)" ale nie lecą sekundy, drugi program nie widzi. Ale ten pierwszy program który widzi wykazuje że jednak to nie działa gdyż nie biegną sekundy i czas stoi w miejscu. Ścieżki to już sprawdzałem tam nie ma żadnych zwarć ani przerw. Diody też pomierzyłem i są OK. Nie mam kompletnie pomysłu na naprawę tego zegara. Chyba że samo rozszerzenie uszkadza układ zegara, dlatego musiałbym na sprawnym rozszerzeniu wylutować zegar i wstawić podstawkę i potestować te zegary czy są sprawne.

Ostatnia aktualizacja: 14.03.2024 13:35:32 przez seng164
[#35] Re: A500 nie wykrywa zegara

@wali7, post #33

Ja tego nie sprawdzam w programie SysInfo tylko w ATK i przy ładowaniu Workbencha 1.3. Wylutowałem kwarc, ATK widzi układ zegara (komunikat "detected at (...)" ale zegar nadal stoi. Workbench komunikuje brak zegara. Sprawdziłem ponownie wszystkie ścieżki od układu zegara - sprawne, brak zwarć, brak przerw. Wszystkie sygnały mają elektryczne połączenie ze złączem na rozszerzeniu. Pozostało wykluczyć układ, kwarc i kondensatory 22pF. Wg mnie tylko te 3 rzeczy mogą być uszkodzone. Na razie nie mam jak sprawdzić układu, będę myślał.
[#36] Re: A500 nie wykrywa zegara

@seng164, post #35

Gary odpowiada za obsługę zegara, miałem problem w DeniseITX, tylko nie pamiętam czy całkowicie nie był wykrywany RTC, czy czasu nie odliczał. Wymiana Garego pomogła.
[#37] Re: A500 nie wykrywa zegara

@SimonGK, post #36

Też miałem przypadek uszkodzonego Garego, ale autor napisał
Inne rozszerzenie z zegarem działa prawidłowo na tej samej Amidze więc wykluczam problem z Amigą.
[#38] Re: A500 nie wykrywa zegara

@wali7, post #31

Jeśli chodzi o układ zegara to z reguły problemem jest niedziałający oscylator.
Diagnostykę należy zacząć od sprawdzenia:
1. Czy jest napięcie zasilające układ M6242B.
2. Jak jest napięcie to czy jest zegar. Sprawdzamy na wyjściu STD.P OUTPUT (przepraszam ale nie pamiętam ile Hz tam powinno być - do sprawdzenia w DS). Jaka nie mamy miernika częstotliwości to wystarczy woltomierz. Jak jest stałe TTL wysokie albo niskie to znaczy że nie działa zegar.
Jak jest zegar to z reguły bez problemu działa polecenie setclock.
Przerobiłem kilkanaście rozszerzeń i wszystkie naprawiłem w ten sposób.
Oczywiście nie wykluczam awarii A500 ale z tym się nigdy nie spotkałem.
PS.Z kilkudziesięciu układów M6242b które przeszły przez moje ręce nigdy nie trafiłem uszkodzonego egzemplarza. Ale miąłem np. przypadek eksplodującego kwarca :)
W niektórych rozszerzeniach są długie ścieżki na PCB do oscylatora. Z reguły na tych jest problem i trzeba np. kombinować z kondensatorami o wartości wyrażonej w pF.
Na stronie www.PPA.pl, podobnie jak na wielu innych stronach internetowych, wykorzystywane są tzw. cookies (ciasteczka). Służą ona m.in. do tego, aby zalogować się na swoje konto, czy brać udział w ankietach. Ze względu na nowe regulacje prawne jesteśmy zobowiązani do poinformowania Cię o tym w wyraźniejszy niż dotychczas sposób. Dalsze korzystanie z naszej strony bez zmiany ustawień przeglądarki internetowej będzie oznaczać, że zgadzasz się na ich wykorzystywanie.
OK, rozumiem