[#1] Kopiowanie dyskietek
Witam!
Dzisiaj wpadłem na pomysł, żeby skopiować kilka gier z dyskietek, by mieć kopie zapasowe, jako że dyskietki często się psują. I tu pojawia się moje pytanie- jak skopiować gry z dyskietek? Próbowałem zrobić to za pomocą Workbencha (użyłem Disk Copy) jednak zawsze podczas zapisywania na dysku docelowym wyskakuje błąd. Próbowałem skopiować na komputerze jednak przy poleceniu diskcopy a: a: nie chce kopiować ze względu na nieznany format pliku... Znacie może jakieś programy do kopiowania dyskietek? Proszę o pomoc i z góry dziękuję za odpowiedzi :)

[#2] Re: Kopiowanie dyskietek

@Phony, post #1

Dawno dawno temu uzywalem X-Copy. Pozwalal z tego co pamietam nawet odczytac dane z uszkodzonych dyskietek (wielokrotnie probujac odczytac uszkodzony sektor), ale moge zle pamietac ;).

A nie prosciej kopie trzymac na PC w formacie ADF/DMS?

[#3] Re: Kopiowanie dyskietek

@jw_amigowiec, post #2

X-Copy potrafi też kopiować zabezpieczone przed kopiowaniem dyskietki (np. niektóre gry). Jest wygodny ponieważ ma intuicyjne GUI. Z konsolowych aplikacji polecam program DIP dostępny na Aminecie.

[#4] Re: Kopiowanie dyskietek

@pong777, post #3

Ktoś jeszcze dzisiaj bawi się w kopiowanie zabezpieczonych dyskietek ?
Kopie bezpieczeństwa gier Amigowych dzisiaj to skopiowanie kilku płytek CD z ADFami i DMSami na płytkę DVD.


Pozdrawiam
[#5] Re: Kopiowanie dyskietek

@RadoslawF, post #4

ja się bawię.. co oryginał to oryginał.. ale faktycznie kopiowanie z nietrwałego nośnika na drugi taki sam to rozwiązanie chwilowe, lepsza opcja to forma cyfrowa.. te zawsze można zgrać na owy plastik (CD/DVD)

[#6] Re: Kopiowanie dyskietek

@AdamZeku, post #5

Flopy też są zapisywane cyfrowo/binarnie. Chyba pomyliło Ci się z zapisem taśm magnetofonowych do 8-bitowców. Różnica jest taka, że flopy są zapisywane magnetycznie (podobnie jak taśma, jednak mimo to cyfrowo zero-jedynkowo), a CD/DVD optycznie.



Ostatnia modyfikacja: 18.02.2011 01:44:16
[#7] Re: Kopiowanie dyskietek

@pinior, post #6

raczej nie chodziło mi o sposób zapisu na nośnikach..

tylko

dyskietka --> obraz dyskietki



Ostatnia modyfikacja: 18.02.2011 01:49:14
[#8] Re: Kopiowanie dyskietek

@AdamZeku, post #7

Napisałeś:
"lepsza opcja to forma cyfrowa"
, więc Ci odpowiedziałem, że na flopie też masz "formę cyfrową" zapisu tyle tylko że nośnik jest nietrwały i przypomina taśmę magnetyczną jak w magnetofonie.
[#9] Re: Kopiowanie dyskietek

@Phony, post #1

Próbowałem skopiować na komputerze...


Zawsze mnie to wkurza, kiedy ktoś rozróżnia "Amiga" i "komputer". Przypominam, że (niespodzianka!) komputerami są zarówno Twoja Amiga, jak i Twój PC.

[#10] Re: Kopiowanie dyskietek

@recedent, post #9

Z tym, że Amiga ma duszę...
Mnie to również nerwowo rozstraja.
To tak, jakby powiedzieć, że na bliskich trasach jeżdżę "maluchem", a na dalekich samochodem. Bzdura wierutna.

[#11] Re: Kopiowanie dyskietek

@recedent, post #9

Bo Amiga to cos wiecej niz komputer :D :D :D OK

skoro to to samo .. ktory z was ma swojego pierwszego 286 AT :D :D :D ???



Ostatnia modyfikacja: 18.02.2011 09:26:45
[#12] Re: Kopiowanie dyskietek

@pinior, post #8

więc Ci odpowiedziałem, że na flopie też masz "formę cyfrową" zapisu tyle tylko że nośnik jest nietrwały i przypomina taśmę magnetyczną jak w magnetofonie.


więc Ci wyjaśniłem, że nie w tym rzecz była..

[#13] Re: Kopiowanie dyskietek

@Phony, post #1

Spróbuj: SuperDuper (na Aminecie ma nazwę SD), FixDisk, bodajże Doubler.

[#14] Re: Kopiowanie dyskietek

@Mordimer, post #10

Panowie, nie wkurzajcie się tylko cieszcie ponieważ słowo komputer jest tak pospolite, że aż nie pasuje do Amigi, która jest dla nas sentymentalnie czymś więcej niż komputer. Pospolity PC (kolejne słowo, które nic nie znaczy i pospolitość potwierdza) to komputer, a Amiga to coś więcej niż komputer, więc o co ten szum?

[#15] Re: Kopiowanie dyskietek

@rafgc, post #14

X-copy zalatwi sprawe

Ja mam wiekszy problem

W mojej karierze amigowca mialem A500 pozniej A1200 teraz znowu mam A500

problem w tym ze majac A1200 poformatowalem dyskietki na 960 kb, nie wiem po cholere bo juz mialem HDD. Generalne mam na nich mase swoich obrazkow, modułów, sampli, tekstow do gier RPG ktore prowadzilem...
Czy jest jakis sposob by na A500 to odczytac?

[#16] Re: Kopiowanie dyskietek

@Ancestor, post #15

O ile dobrze pamiętam, to sterownik diskspare.device pozwalał na formatowanie dyskietek do 960kB, sam tak kiedyś przechowywałem dane, urządzenie montowało się jako DS0: Niestety nie pamiętam, gdzie ten sterownik znalazłem.


EDIT: Na aminecie coś jest:
http://aminet.net/package/disk/misc/Diskspr3



Ostatnia modyfikacja: 10.03.2011 23:22:28
[#17] Re: Kopiowanie dyskietek

@rafgc, post #16

DF0: 880 / 1760 kb
PC0: 720 / 1440 kb
DS0: 984 / 1868 kb
FP0: 1014/ 2028 kb
DS0 swietnie chodzi nawet na A500 z ROMem 2.0



Ostatnia modyfikacja: 10.03.2011 23:44:13
[#18] Re: Kopiowanie dyskietek

@HOŁDYS, post #17

Wlasnie DS0, nawet na jednej z dyskietek sobie kiedys tam napisalem DS0:

w A500 mam stary ROM, pelen oldskool...

Jest jakas opcja by to odpalic z dyskietki czy cos?

[#19] Re: Kopiowanie dyskietek

@Ancestor, post #18

oczywiscie.. pracowalem na golej A600 ..wymagany jest KS 2.0

musisz do stworzyc sobie kopie Workbancha 2.0 - wywalic jakies drukarki i inne smieci zeby bylo tak ze 150 kb miejsca wolnego wgrywasz
DiskSpare.Device do DEVS: dodajesz urzadzenie DS0: do mountlisty ..

mountujesz

C:Mount DS0:


pojawi sie nowy naped po uruchomieniu komendy C: INFO

no i jazda ;-]



Ostatnia modyfikacja: 11.03.2011 09:59:39
[#20] Re: Kopiowanie dyskietek

@HOŁDYS, post #11

nigdy nie miałem 286, za to 386 jak najbardziej... pożyczony, pamiętam jak się włączał to wyskakiwały dwa jakieś błędy i często się wieszał:)

[#21] Re: Kopiowanie dyskietek

@Banderas, post #20

ok a masz go dzis ? wielu obecnych na forum ma swoja pierwsza amige 500 wiec gdzie twoj 386 :DDDDDDDD

[#22] Re: Kopiowanie dyskietek

@HOŁDYS, post #21

Niektórzy mają Amigi ale tych którzy nie mają takiej samej a tą samą będzie raczej niewielu.
To były drogie zabawki i zmieniając komputer na nowszy, szybszy, lepszy bardzo niewielu mogło sobie pozwolić na zostawienie poprzedniego.
Pierwszy raz nie odsprzedałem swojego starego kompa przy przechodzeniu na nowy pod koniec lat dziewięćdziesiątych kiedy kupowałem pierwszego peceta (Celeron 600MHz) a A1200 z 060, GFX i SCSI żal było się pozbywać.
Przed A1200 poza ośmiobitowcami miałem A500 i pluskwę z HD.
Pierwszego peceta nie wyrzuciłem, został lekko zmodernizowany i poszedł jako darowizna do biedniejszej części rodziny, stare PC w odróżnieniu od innych komputerów nie nadawały się za bardzo do odsprzedaży.


Pozdrawiam
[#23] Re: Kopiowanie dyskietek

@Ancestor, post #18

Możesz skorzystać z kick 2.0 wgranego z dyskietki.
Odpowiedni soft znajdziesz na aminecie lub gotowy adf u wójka Google.
[#24] Re: Kopiowanie dyskietek

@HOŁDYS, post #21

Ja mam do dziś swojego 486, kupiony w 1994 roku. Przez ten czas dostał nowy dysk twardy i cd-rom, działa jak złoto do starych gierek. :)
[#25] Re: Kopiowanie dyskietek

@jw_amigowiec, post #2

Czy x-Copy nada się do skopiowania softu z ADF na dyskietkę na A1200 golasie?
[#26] Re: Kopiowanie dyskietek

@Creonix, post #25

nie, adf2disk się nada
[#27] Re: Kopiowanie dyskietek

@QUAD, post #26

lub image2disk
[#28] Re: Kopiowanie dyskietek

@Creonix, post #25

DIP konsolowy polecam.
[#29] Re: Kopiowanie dyskietek

@Phony, post #1

Odkopię temat, dla mnie bardzo istotny.
Powiększam kolekcję boxów z oryginalnymi grami. Jak wiadomo - niektóre posiadają zabezpieczenia przed kopiowaniem (na przykład Dungeon Master), a żywotność dyskietek nie rośnie.
Chciałbym więc skopiować stan oryginalny do jakieś formy cyfrowej (może być ADF, ale może być też cokolwiek innego) i zarchiwizować to dla swoich potrzeb. Później móc to w dowolnym momencie nagrać na zapasowe dyskietki.
Zależy mi żeby grać w wersje oryginalne - bez modyfikacji od crackerów czy innych WHDLoad. Takie mini muzeum domowe, że przychodzą znajomi z browarkami i w pełnej nostalgii pochylamy się nad malutkim 1084 z joyami w łapach i słyszymy chrupanie stacji jak bozia przykazała, zaś gra jest taka jak twórca wymyślił.
[#30] Re: Kopiowanie dyskietek

@kamilus, post #29

Spokojnie, jeśli masz oryginał to nie musisz się martwić. Software Preservation Society (SPS) ma zarchiwizowane gry na Amigę w formacie IPF. W każdej chwili jeśli okażesz im oryginał, dadzą Ci dostęp do IPF.

Żeby nagrać IPF na dyskietkę już potrzeba z reguły (nie zawsze) urządzenia KryoFlux. Albo zaopatrz się w to urządzenie albo może poproś by Ci ktoś to nagrał.

IPF przechowuje te zabezpieczenia przed kopiowaniem, czyli więcej danych niż ADF.

Zaś jeśli chodzi o WHDLoad, to moim zdaniem jest to aktualnie super rozwiązanie by wygodnie grać na Amidze z twardym dyskiem.

A najlepiej grać w gry z instalatorami, które przygotowali autorzy danej gry.
Na stronie www.PPA.pl, podobnie jak na wielu innych stronach internetowych, wykorzystywane są tzw. cookies (ciasteczka). Służą ona m.in. do tego, aby zalogować się na swoje konto, czy brać udział w ankietach. Ze względu na nowe regulacje prawne jesteśmy zobowiązani do poinformowania Cię o tym w wyraźniejszy niż dotychczas sposób. Dalsze korzystanie z naszej strony bez zmiany ustawień przeglądarki internetowej będzie oznaczać, że zgadzasz się na ich wykorzystywanie.
OK, rozumiem