[#31] Re: Dźwięk Amigi - 8bit, czy 15bit??

@grg, post #30

he he moje Atari STE ktos tak zaprojektowal ze linie wyjscia dzwieku ida pod zasilacem chyba bo jak podglosze w TV a nic nie gra to slychac prace transformatora w TV :P to dopiero paszkwil ;-] i te tylko 2 kanaly gdy wiadomo bylo juz w 1985 r ze 4 kanaly w amidze sa nie wystarczajace

[#32] Re: Dźwięk Amigi - 8bit, czy 15bit??

@grg, post #30

I tak się nie zrozumiemy... 8 bit to 8 bit - w tej materii nic nie ulega zmianie, sygnał na wyjściu nie może przyjąć więcej niż jedna z 256 wartości, bo sygnał wejściowy był 8-mio bitowy i nigdzie jego rozdzielczość nie uległa zmianie. Regulacja głośności nie ma wpływu na ilość wartości sygnału, bo ta pozostaje stała, a jedynie na jego amplitudę....

Parametry... dynamika 56dB. Tyle wiem.

[#33] Re: Dźwięk Amigi - 8bit, czy 15bit??

@altcomputing, post #32

sygnał na wyjściu nie może przyjąć więcej niż jedna z 256 wartości


Skoro odpalasz 8-bitowego sampla z maksymalnym indeksem głośności oraz jednocześnie drugiego z minimalnym, słyszalnym, to po zmiksowaniu masz na wyjściu więcej niż 256 i o to dokładnie mi chodzi. O ten sam trik, którego z premedytacja używa się do skonstruowania 14-bitowych trybów. Nic więcej nie ma tu do zrozumienia. Pietrucha.
[#34] Re: Dźwięk Amigi - 8bit, czy 15bit??

@strim, post #29

Hmm... ale akumulatory mają 56-bitowe.

I o ile mnie pamięć nie myli, 56001 jest dwa razy wolniejszy niż 56002 przy tym samym zegarze... Dawne czasy... IIR, FIR, Hilbert na 56002 EVM Boxie - studia na PW były czasem ciekawe :)

[#35] Re: Dźwięk Amigi - 8bit, czy 15bit??

@konrad_0x42, post #34

Mylisz się, to jest ten sam procek. Różnice opisałem w poście powyżej.

[#36] Re: Dźwięk Amigi - 8bit, czy 15bit??

@altcomputing, post #24

Za bardzo zamotałeś, ale generalnie na tym właśnie to polega, bierzesz 14bitowy sampel i puszczasz 8 bitów do Pauli a pozostałe górne do regulatora wzmocnienia, bierze w tym udział procesor bo musi stworzyć dwie zmienne z jednej wartości i zsynchronizować sygnał z Pauli ze wzmocnieniem

PAULA = 14-bit_sampel & 14'b00000011111111 // wyczyszczenie górnych 6 bitów
WZMOCNIENIE = 14-bit_sampel >> 8 //przesunięcie bitów o 8 miejsce w prawo
wyślij dane do PAULI
wysteruj wzmocnienie

Wadą takiego rozwiązania jest brak możliwości sterowania głośnością bez dodatkowej obróbki a tym samym obciążenia procesora, wartości próbki w samplach muszą być zmniejszone o współczynnik głośności np wartość sampla * współczynnik wzmocnienia (0.00 - 1.00)

[#37] Re: Dźwięk Amigi - 8bit, czy 15bit??

@rafgc, post #36

To się robi tak, że jeden kanał się ustawia na maksymalną głośność, a drugi odpowiednio ciszej. W ten sposób dwa przetworniki się uzupełniają. Ale wartości głośności nie trzeba do pauli wrzucać ręcznie/procesorem. Wystarczy odtwarzać dwa odpowiednio przeliczone sample z odpowiednimi głośnościami. I właśnie przygotowanie tych sampli zajmuje czas procesora.

[#38] Re: Dźwięk Amigi - 8bit, czy 15bit??

@sqward, post #37

Ja podałem przykład dla jednego kanału, nie wiem jak to jest dokładnie zrobione "od kuchni", bo sposobów do celu jest kilka a jak to zrobi autor aplikacji, to już jego sprawa. Czy mnożenie próbki przez współczynnik będzie bardzie zasobożerne niż przygotowywanie dwóch kanałów wg jakiegoś tam algorytmu?

[#39] Re: Dźwięk Amigi - 8bit, czy 15bit??

@rafgc, post #36

Nie tak to powstaje, 14 bit nie ma nic wspólnego z regulatorem głośności... W takim wypadku mielibyśmy 4 kanały 14-bitowe bez owej regulacji, tymczasem mamy dwa kanały 14 bit z regulacją!

Sposób na uzyskanie 14 bitów jest taki jak przedstawiłem w poście 24, i tak jak to opsał kolega sqward w poście 37



Ostatnia modyfikacja: 14.10.2011 16:23:56
[#40] Re: Dźwięk Amigi - 8bit, czy 15bit??

@HOŁDYS, post #12

raz że oba są 24bit a dwa do czego ten procesor w Delfinie się przydawał?
można było bodaj mp3 słuchać na nim jak w falconie? wspomagał obliczenia 3d?

na 85 rok jak wyszła a1000 możliwości Pauli były fenomenalne. W 92 jak wyszła A1200 możliwości Pauli były żałosne. Życie Śpioch

btw. Falcon nie potrzebował kart dźwięku bo i po co skoro miał przetworniki DAC jak na swój czas klasy Hi-Fi czyli lepsze niż większość kart do Amigi :)
[#41] Re: Dźwięk Amigi - 8bit, czy 15bit??

@XoR, post #40

zalosne to byly mozliowsci Amiga Killera czyli ATARI 1040 STE .. 16 kolorow ..2 kanaly dzwiekowe bliter wolniejszy niz w amidze 1000 !!!! i to wszystko 4 lata po premierze Amigi
Amiga 1200 byla przeznaczona do grafiki i jak najbardziej nadawala sie do niej
uklad AY to smiech na sali ..rodem z ZX81

ps.akurat sie sklada ze mam na stanie 520 STE i 1040 STE niczym te komputery nie przewyzszaja Amige !!! juz o zalosnym zielonym systemie nic nie wspomne ze wzgledu na jihad :P

Ostatnia aktualizacja: 16.10.2011 22:49:55 przez HOŁDYS
[#42] Re: Dźwięk Amigi - 8bit, czy 15bit??

@HOŁDYS, post #41

skoro amiga miala kiepski dzwiek ..czemu stal sie odnosnikiem i marzeniem innych platform do tej pory w wikipedi mozna spokac takie wpisy

". W końcowym okresie popularności spotkać można było komputery Spectrum z pamięciami rzędu 1-4 MB, dodatkowymi układami DMA czy 8-bitowymi przetwornikami C/A pozwalającymi na odtwarzanie dźwięku jakości komputerów Amiga."
[#43] Re: Dźwięk Amigi - 8bit, czy 15bit??

@HOŁDYS, post #42

Ponieważ praźródłem wiedzy na temat komputerów retro - a co za tym idzie, praźródłem dla przytłaczającej większości internetowych publikacji na ten temat - jest w Polsce Bajtek. Układem AY w "klanie Spectrum" podniecano się w czasach, gdy określenie np. "jakość zbliżona do CD" mogłoby nie zostać zrozumiane (królował Kasprzak MK232P). Natomiast Amiga była wtedy modną nowinką, do której wzdychał każdy maniak komputerowy, na wyrywki znając jej dane techniczne. ;) Tekst, który cytujesz, jest zwyczajnie kalką bardzo starej publikacji.

Ostatnia aktualizacja: 17.10.2011 14:05:11 przez Daclaw
[#44] Re: Dźwięk Amigi - 8bit, czy 15bit??

@HOŁDYS, post #42

Amiga VS Atari - Round 291829758, FIGHT!

*ziew*
[#45] Re: Dźwięk Amigi - 8bit, czy 15bit??

@YERZMYEY/HOOY-PROGRAM, post #1

Z racji całkiem niedawnych doniesień o niskopoziomowej pracy Pauli te 14 bitów jest nieco naciąganą teorią. Cały myk polega na łączeniu 8-bitowego dźwięku z 6-bitowym poziomem głośności i to w teorii jest OK. Jednak, jak to wygląda w odniesieniu do działania to już inna historia. Rejestr głośności jest faktycznie 6-bitowy (w rzeczywistości 7), ale nie zmienia on wartości próbek w zależności od wartości volume, po prostu co jakiś cykl wartość audio jest wyciszana. W efekcie jest to pewna metoda PWM, nie ma mowy o wzmacnianiu próbek. Czyli istnieje poprawa dźwięku, ale ilości bitów kurczowo bym się nie trzymał. To tak jakby w grafice zwiększyć ilość kolorów poprzez dithering itp techniki. Kolorów jakby więcej, ale bitów nie przyrosło.

Coś więcej w wątku.
[#46] Re: Dźwięk Amigi - 8bit, czy 15bit??

@AceMan, post #44

Amiga Wins OK
[#47] Re: Dźwięk Amigi - 8bit, czy 15bit??

@AceMan, post #44

Amiga VS Atari - Round 291829758, FIGHT!

Dobre OK
[#48] Re: Dźwięk Amigi - 8bit, czy 15bit??

@Daclaw, post #43

Trudno się było nie podniecać AYgrekiem w Bajtkowym klanie Spectrum, skoro alternatywą był jednobitowy "pipek".
[#49] Re: Dźwięk Amigi - 8bit, czy 15bit??

@cholok, post #45

do Hi-Fi to się kupowało wtedy CD-playery a Amiga była do brzęczenia i do tego 8bit + madzik_6bit starczał i rządził w domowych komputerach OK

trzeba by zrobić jendak najlepiej konkretne testy RMAA na jakiejś dobrej karcie dźwięku jako wejście. Nie widziałem nigdy takich a szkoda...
[#50] Re: Dźwięk Amigi - 8bit, czy 15bit??

@cholok, post #45

A ile wynosi ten cykl co który następuje wyciszenie? Jeśli to jest kilka MHz, to spokojnie można odfiltrować tę składową filtrem dolnoprzepustowym i taki dźwięk jest nie do odróżnienia (in minus) od tego, który przeszedł przez prostą drabinkę rezystorową (czyli najprostszy DAC). Zresztą nieprzypadkiem jednobitowe przetworniki korzystające z tej techniki uchodziły swego czasu (lata 80-90) za najlepsze w sprzęcie CD, bo nie wykazywały nielinowości.
Z tego co mi wiadomo, to głównym problemem amigowego 14bit na Pauli, była (i jest) nieliniowość wynikająca z faktu połączenia w jeden dwóch niezależnych przetworników (nieważne jaka jest ich fizyczna realizacja). Aby dźwięk był w miarę przyzwoity należy je ze sobą skalibrować, a potem uwzględniać tę kalibrację (jej celem było takie przetworzenie strumienia wędrującego do Pauli, aby charakterystyka takiego kombinowanego przetwornika 14 bit była możliwe najbardziej liniowa) - koszt operacji to obciążenie CPU i jednak gorsza jakość niż prawdziwe 14 bit (ale po poprawnej kalibracji dynamika i tak jest dużo lepsza niż oryginalne 8 bit).
[#51] Re: Dźwięk Amigi - 8bit, czy 15bit??

@wali7, post #50

Dzisiaj każdy pitu-pitu kodek audio w płytach głównych, playerach mp3 itp to 1bit sigma-delta bo takie cuś + prosty filtr jest najtańsze tańsze w produkcji. Tego typu badziew osiąga wydajność 14-15bit maksymalnie bo jest źle wykonany najtańszym kosztem...

Dobre multi-bit były i dalej są uważane za state of art przez wielu ludzi i są produkowane układy 24bit które może 24bit nie osiągają aczkolwiek nic to nie szkodzi. Jakość dźwięku tutaj zależy bardziej od konkretnego układu, tego jak producent się postarał aby go zrobić a nie samej techniki. Dobrze zrealizowane delta-sigma może z 1bit wycisnąć 20bit i jest to do audio i tak świat. Takie coś jednak tylko w playerach Super Audio-CD a nie "24bit" kodekach na płytach głównych...

Obecnie w hi-fi dominuje technika multi-segment czyli połączenie multi-bit i delta-sigma bo jest najsensowniejsza zarówno jeśli chodzi o wydajność jak i koszty produkcji.

14bit Paula w Amidze to tylko hack i wiadomo tylko tyle że "gra lepiej niż 8bit"
[#52] Re: Dźwięk Amigi - 8bit, czy 15bit??

@XoR, post #51

oczywiście że 14 bit jest hackiem, ale wynika ze specyficznych własności Pauli, a to o ile jest lepsze od 8 bit to da się zmierzyć podając dynamikę i odstęp sygnału od szumu - trzeba by kogoś kto dysponuje stosownym sprzętem (krashan?) poprosić, aby w wolnej chwili to zmierzył
Na stronie www.PPA.pl, podobnie jak na wielu innych stronach internetowych, wykorzystywane są tzw. cookies (ciasteczka). Służą ona m.in. do tego, aby zalogować się na swoje konto, czy brać udział w ankietach. Ze względu na nowe regulacje prawne jesteśmy zobowiązani do poinformowania Cię o tym w wyraźniejszy niż dotychczas sposób. Dalsze korzystanie z naszej strony bez zmiany ustawień przeglądarki internetowej będzie oznaczać, że zgadzasz się na ich wykorzystywanie.
OK, rozumiem