[#1] co nam da OS4?
Dreczy mnie pytanie, co da nam OS4? Przeciez juz nie dogonimy ani pecetow, ani Mac'a

kowboy
[#2] Re: co nam da OS4?

@kowboy, post #1

AmigaOS4 może 'nam' dać nową jakość AmigaOS, na jaką wielu długo czekało (i czeka nadal lub się już nie doczekało i przesiadło na coś innego).
A co do gonienia pc czy Mac'a - przez wiele lat Amiga nie uczestniczyła w tym swego rodzaju wyścigu, więc teraz już raczej nie gonimy (w pewnym sensie),
a cieszymy się zaletami tego co jest tworzone głównie dla nas oraz tym co sami tworzymy.

To nie jest kwestia tego czy chcemy kogoś przegonić, to sprawa rozwoju AmigaOS w jak najlepszym kierunku. Co więcej - rozwój systemu AmigaOS świadczy o tym,
że jest wielka szansa, że Amiga (może nie jako firma, ale tak ogólnie) będzie się nadal rozwijać i nie umrze,
jeśli tylko pozostaną ci, którzy będą ją wspierać. Jeśli natomiast większość obecnych użytkowników AmigaOS nie będzie zainteresowanych rozwojem systemu i zatrzyma się na AmigaOS3.9 + łatki to raczej marne szanse na dalszy rozwój.

Na Amigę można tworzyć i czuć to, że tworzy się coś wyjątkowego, coś czego Amidze brakuje.
Można zauważyć to, że gdzie indziej prawie nic już nie ma do zrobienia, a można to zrobić na Amigę.
W AmigaOS jest 'to coś' co trzyma przy niej wielu użytkowników. Dlatego potrzebny jest dalszy rozwój systemu AmigaOS,
żeby Amiga była jeszcze lepsza i żeby każdy kto będzie tej Amigi używać miał satysfakcje tego, że
używa i tworzy dla czegoś co nie umarło, co jest wyjątkowe i staje się coraz lepsze.

Jednak jeśli założy się tak jak niektórzy pecetowcy mi to mówią: 'Amiga już się skończyła' to nie ma rady. Wtedy można faktycznie zrobić przesiadkę na 'tylko pc' i raz na pare lat włączyć emulator by zobaczyć WB lub 'popykać' w stare gierki.

[#3] Re: co nam da OS4?

@grxmrx, post #2

No tak, ale zostaje kwesitia oprogramowania. Bo to przede wszyskim od niego zalezy dobre wykozystanie swojego sprzetu. Biorac pod uwage na przyklad rozrywke. Bez dobrych gier nie ma co ruszac. Programy. Hmm. Tutaj jak na razie tez nie jest rozowo. Moja ulubiona dziedzina - grafika 3d - niestety zostala bardzo mocno w tyle. Pakiet biurowy? Cienka sprawa. Czy sam system nam wystarczy do sprawnej zabawy?
[#4] Re: co nam da OS4?

@kowboy, post #3

Nowy system ma być też m.in. fundamentem dla twórców nowego oprogramowania dla AmigaOS.
Ma dać większe możliwości dla twórców i użytkowników niż to było do tej pory, zniknie wiele ograniczeń, będzie większa prędkość i co za tym idzie komfort pracy i zabawy na tym sprzęcie i systemie.

Jeśli chodzi o pakiet biurowy to jakiś czas temu słyszałem o projekcie przeportowania OpenOffice
na AmigaOS. Na konkurencyjny dla AmigaOS4 system, czyli MorphOS ma się pojawić papyrusOffice.
Co do gier to nie będzie ich oczywiście tak dużo jak na pc, ale będzie to przynajmniej kilka większych
gier w ciągu roku (mnie stać i tak tylko na jedną lub dwie gry lub programy rocznie).
Grafika 3D: Pozyskano licencję na portowanie programu Realsoft 3D (wyczytałem to m.in w artykule ).
Jaka jest twoja opinia o tym programie ?

Oczywiście to co już jest na Amigę też ruszy i będzie działać szybciej niż na obecnych konfiguracjach (np. jeśli chodzi o 3D to na przykład program Tornado3D).

[#5] Re: co nam da OS4?

@grxmrx, post #4

Dodam tylko ze licencje na RealSoft, jak i na kilka
znanych gier z peceta ma Hyperion.
Wiec mozna miec niemal 100% ze jezeli Hyperion wypusci
OS4, to wyda takze i soft o ktorym wspominalem powyzej.
Oprogramowanie to
bedzie mialo za zadanie przyciagnac ludzi do tego systemu.
Gdyby wydali tylko OS4 i czekali co bedzie dalej, sami przestajac
go jednoczesnie supportowac, to byliby finansowymi samobojcami.
[#6] Re: co nam da OS4?

@grxmrx, post #2

Nie chodzilo mi tutaj o to aby Amiga dogonila PC, czy Mac'a. Tego zrobic juz nie jest w stanie. Ciesze sie ze wychodzi nowy system, choc nie spod szyldu Amigi. OS4 jest bardzo potrzebny. Ciesze sie ze bedzie chodzil na kartach PowerPC bo to gwarantuje ze beda jeszcze ludzie ktorzy go kupia, poza tym w koncu wykorzystana zostnie moc powerow. System ten jest bardzo potrzebny. Cieszy fakt licencji na Realsoft bo to bardzo dobre narzedzie do grafiki 3d. To ze Hyperion przeportuje kilka hitow z PC takze cieszy, bo bez dobrych gier komputer nie prezentuje sie najlepiej - przynjamniej w dzisiejszych czasach. To wszystko to jak najelpsza droga do uzyskania sukcesu. Amiga nie umarla i dopoki beda chetni na jej kupno i rozwoj, bedzie zyla.
[#7] Re: co nam da OS4?

@kowboy, post #6

Jakie "sciganie". Jak ktos chce sie "scigac" to niech uzywa PC (tam sie codziennie scigaja) Wiem jakie to "chamstwo" i nikomu tego nie zycze.
AMIGA nie jest dla "scigaczy" tylko dla rozumnych ludzi. Inni Precz. "Scigac" sie.

[#8] Re: co nam da OS4?

@kowboy, post #1

A może by do tego podejść i od sprawy sprzetowej.
W końcu nie tylko samym softem człowiek żyje.
Mam na myśli dostępność Amig na rynku.
Jeśli razem z os4.0 Amiga wkroczy do normalnych
dokładniej, że będzie ja można kupić tak jak to
było kiedyś, to już będzie coś.
A tak narazie po co nowy soft, na nową Amigę
jak będzie wiedziec tylko o tym garstka ludzi.
Ludzi którzy tkwią przy Amigach przez cały czas
nie patrzac na to jaki jest soft, czy sprzęt.
Może i w przyszłości nasze grono sie poszerzy.
Ale do tego potrzebna jest jakaś promocja na świat
a nie tylko na Amigowych portalach.
[#9] Re: co nam da OS4?

@Dominik Kołtun, post #8

Jesli chodzi o sprawe oprogramowania to spokojna glowa.
Nie na darmo Amiga inc. wydala SDK, ktory jest uzywany
do produkcji oprogramowania, ktore ma dzialac pod
przyszlym systemem. W momencie premiery ma byc
gooora softu.

Mam pytanie: kto zmusi posiadaczy w[...]s do
kupna "nakladki" zamieniajacej ich system w OS4??
Jakich uzyje sie argumentow? Takich jak przy
przesiadce na Linuxa? (to pytanie mojego ojca - grzybiarza)

Co z DMA (m.in. spritey) i copperem? Te rzeczy sa
niezastapialne. Ich emulacja jest omal niewykonalna.
Pozostaje o nich zapomniec?? Wielu oldskoolowych
koderow straci posady, a dema upodobnia sie
do, za przeproszeniem, 3d mark ;)
[#10] Re: co nam da OS4?

@Dominik Kołtun, post #8

Racja! Amiga to swietny komputer. Malo kto wie, co z tego starego sprzetu mozna dzisiaj jeszcze wyciagnac. Commodore to wiedzialo, ale mimo to, zabil je fatalny marketing. Jesli tak bedzie z Amiga Inc, ten komputer i system urodza sie juz martwe. Bylaby wielka szkoda.
[#11] Re: co nam da OS4?

@Robert Szacki, post #9

Cosik Ci się pomyłiło. AmigaInc wydała SDK dla AmigaDE, z którym AmigaOS4 nie ma nic wspólnego. Do AmigaOS4 SDK nie ma jak dotąd.

[#12] Re: co nam da OS4?

@Jacek Rzeuski, post #11

Jesli to prawda to rzeczywiscie totalnie mi sie pomieszalo...
W takim razie na czym bedzie dzialalo to oprogramowanie???

Oto prosty cytat z opisu SDK:
Use the Amiga SDK to port your favorite development tools or applications to the new Amiga OS. The SDK easily compiles C/C++ into native code that will run on any hardware platform that the new Amiga OS supports.

Czym jest ten "new Amiga OS"??? Czy nie jest tak, ze Amiga OS4.0 to wcielenie idei AmigaDE (systemu bez ograniczen sprzetowych) ???

Dodatkowo na FAQ do AmigaOne pada pytanie: czym sie rozni Amiga OS3.9 od AmigaDE... To nasuwa skojarzenie, ze AmigaDE jest kontynuacja linii systemow (czyli OS4.0) - i taka jest odpowiedz, choc nie pada magiczna liczba 4.0.

BTW: Dopiero sie dowiaduje, ale cieszy mnie fakt, ze nowa AmigaOne bedzie miala natywna plyte glowna Amigi1200/4000 co umozliwi uruchomienie starych gier/programow (z tego samego FAQ).
Jedyne co emulowane bedzie to procesor 68k! Czyli problem z
DMA i copperem rozwiazany!!!

Musze zaznaczyc, ze SDK nie mam, a AmigaDE Player nie widzialem, wiec
nie smiem podwazac Twoich kompetencji.
[#13] Re: co nam da OS4?

@Robert Szacki, post #12

Nie, z AmigaDE to ma być kompatybilny AmigaOS5, ale patrząc na kolejne opóźnienia w wypuszczeniu AmigaOS4 należy się przyzwyczaić, że nie dożyjemy tego momentu :)

AmigaOne nie będzie miała doczepionej płyty głównej starej Amigi. To już nieaktualne z rok chyba jest. Nie wiem skąd czerpiesz takie 'newsy'. AmigaONE nie będzie mieć nic z obecnego chipsetu, jak również nie pójdzie na niej soft wymagający tegoż.

[#14] Re: co nam da OS4?

@Jacek Rzeuski, post #13


Masz calkowita racje. Swoje informacje bralem z linku "Our products/AmigaOne" na stronach amiga.com i wlasnych przypuszczen. A wystarczylo zerknac na forum os.amiga.com by znalezc co najmniej kilka tematow na temat planow Amiga inc.: OS4.0 - OS5.0...

Polecam przeczytanie mozliwosci OS4.0 (dostepne na stronie amiga.com w formacie HTML i PDF), bardzo interesujace. Teraz rozumiem, ze Amiga4.0 jest jakby kontynuacja "klasycznej" linii AmigaOSow skompilowany pod PPC, a AmigaDE jest z kompletnie innej beczki.
[#15] Re: co nam da OS4?

@Robert Szacki, post #14

Na razie to mamy MOSa (jeszcze nie wszyscy)...
Dobrze, poniewaz przynajmniej nerwow sobie nie
psujemy ze znowu zastoj...
[#16] Re: co nam da OS4?

@Mufa, post #5

Siedzę w systemie Amigi od 13 lat. I nie sądzę żeby w jakiś sposób Windoza czy extra super duper MacX były lepsze od np. AOS3.1. Piszę to z punktu widzenia użytkownika a nie giercmena czy ulepszacza blatu. Nawet Linux nie daje mi tyle swobody co OS Amigi! Windoza w żadnej wersji nie jest systemem czasu rzeczywistego, a system Maca powoli dogania w osiągach powolności swojego wielkiego niebieskiego brata.
[#17] Re: co nam da OS4?

@mat, post #10

I wlasnie na to wyglada. Cieszy fakt ze coraz blizej jest OS4, bo to on pomoze w przejsciu lini classic do czegos nowego. Z drugiej strony jesli Amiga DE pojawi sie kiedykolwiek to moze ponownie zmusic do zmian, a tego nie wszyscy beda chcieli.
[#18] Re: co nam da OS4?

@kowboy, post #17

A MorphOS nie pomoże?
[#19] Re: co nam da OS4?

@Jacek Rzeuski, post #18

W zasadzie niby jest to wyjście, ale jak dla mnie nie całkiem dobre. Skoro ktoś chce zrobić coś dobrego dla Amigi i pisze system OS4, który jest dalszą kontynuacją systemów serii 3.X, ale dającym nam możliwość przesiadki na PPC, to chyba należałoby dążyć do tego aby ten system stał się jak najszybciej - po opublikowaniu - standardem. W innym wypadku wydaje mi się, że MorphOS może w dużym stopniu podzielić nasz i tak już malutki rynek amigowy. A to byłoby bardzo przykre.
[#20] Re: co nam da OS4?

@kowboy, post #19

Spróbuj zrozumieć, że MorphOS jest nie tylko również rozwinięciem AmigaOS3.x, ale do tego istniejącym i dostępnym. Do tego zrobiono pod niego sprzęt lepszy niż AmigaONE. Jedyne czego mu brak do pełni szczęścia, to prawa do używania słowa Amiga w nazwie.
[#21] Re: co nam da OS4?

@Jacek Rzeuski, post #20

juz kiedys pytalem o to na ACP... Czy naprawde byloby naruszeniem praw autorskich uzycie nazwy IMiga?
[#22] Re: co nam da OS4?

@kowboy, post #1

Jesli AOS4.0 bedzie mialo zaimplemntowane to co obicuje na stronce Amigi Hyperion to nie bedzmy pod wzgledem kernala az tak daleko wtyle dostnimy tez to czgo amidze w kernalu zawsz brakowalo(dobra ochrona pamieci lepsza wielowtakowosc itp.). Tak naprawde to na stronie AOS jest bardzo duzo nowsci jesli wszytkie znich zostna zaimplntowane to bedzie naprawde kolorowo. Bo bedzie i siec i multmiedia i grfika 3d akcelerowna nawet pisali o tym co maja teraz kart grafiki na PC czyli vertex i pixel shadery jesli nowy Warp 3D bedzi to wspieral i bedzie szybki to naprwde gry beda mogy byc na poziomie PC. Pamietajmy ze Amiga nie ma konkurowac z PC bo juz na to za pozno a dwa powinna uplasowac sie w innej czsci rynku. I byc tym czym byla kiedys prosty komputer do wstkiego. AOS nie ma byc systemem na Serwer tylko dla uzytkownika. Wiec z Winda mogl by konkurowac na troche innej plaszczycen jako prosty system dla komputera multimedilnego zapewnijacy funkcjonalnosc Windy w wielu przypadkach. Jesli bedze wszytsko co zapowiada Hyperion. Wlasciwe to gdy pojawi sie pakiet biurowy i dobre programistyczne IDE dla C++ to amiga bedzie mial sznse. Narzie hyperion programuje na linuksach z crosskompilatorami :( A dobry edytor ktory latwo zintegrowac z kompilatorem to podstawa i to powinin zapewnic tez Hyperion.
Bo ja zobaczyem Features Set na stronie Amigi to mi szczena opadla :)
Oby tylko dotrzymali slowa.

No i o ile znowu Piractwo Amigi nie zabije juz teraz o tym pamitajmy i kupujmy orginalne pregramy. Moze byc w Polsce z tym kibel bo gier bedzie malo wiec beda w wyskoich cenach ale naprwde to tylko przyniesie nam korzysc !!!

Sorry za literowki :P

[#23] Re: co nam da OS4?

@Sventevith, post #22

> Jesli AOS4.0 bedzie mialo zaimplemntowane to co obicuje na
> stronce Amigi Hyperion to nie bedzmy pod wzgledem kernala az
> tak daleko wtyle dostnimy tez to czgo amidze w kernalu zawsz
> brakowalo(dobra ochrona pamieci lepsza wielowtakowosc itp.).

A cco to jest "occhrona pamięci" i co to da?...
[#24] Re: co nam da OS4?

@Sventevith, post #22

W zasadzie to racja. Jesli wszystko co zapowiada Hyperion na stronce Amigi bedzie mialo swoje miejsce w AOS4 to bedzie to rewelacja. No i w tym momencie bedzie jeszcze potrzebna pewna ilosc ludzi ktorzy beda mieli ochote cokolwiek pisac na nasz system, lub chociazby portowac. Ja licze na to ze wraz z pojawieniem sie AOS beda mialy swoja premiere jakies fajne programy, ktore swoja slawe mialy na A Classic. Przydalby sie dobry pakiet biurowy, cos do obrobki grafiki itp. Bez tego i paru fajnych gierek niestety moze nie byc najlepiej. No i oczywiscie klania sie nasze polskie piractwo:( Mam nadzieje ze jednak bedzie dobrze.

kowboy
[#25] Re: co nam da OS4?

@kowboy, post #24

> Jesli wszystko co zapowiada Hyperion na stronce Amigi bedzie
> mialo swoje miejsce w AOS4 to bedzie to rewelacja.

gdybanie (ile lat jeszcze?)
[#26] Re: co nam da OS4?

@Sventevith, post #22

Hmmm.
Z tego co czytałem OS4 zapowiada się całkiem nieźle ale na czym on pujdzie?
Ja jak narazie jeszcze nie mam mediatora, a o ppc już nie wspomne.
Wątpie że os4 uruchomi się na Apollo 40/40 z 32 mb Ram.
[#27] Re: co nam da OS4?

@Grzegorz (KOMAR), post #26

Prowokacja? Mam nadzieję, że nie i tylko nie wiesz nic o wymaganiach OS4. Po pierwsze i najważniejsze - TYLKO PPC.
[#28] Re: co nam da OS4?

@Grzegorz (KOMAR), post #26

Człowieku, nie uwsteczniaj się, trzeba prześć na PPC, bo Amiga zginie jak bedzie na 68K
[#29] Re: co nam da OS4?

@Jarek, post #25

ano Jarku, jesteśmy już blisko, już bardzo blisko. nic tylko zacisnąć pasa i zbierać na A1...
[#30] Re: co nam da OS4?

@szulu, post #27

dokładnie, tylko PPC, a o FastAcie zapomnij...
Elbox niby coś robi w tym kierunku bo mają u siebie jakiegoś betatestera OS4, ale tak naprawdę to oni olewają system, nawet 1 sztuki ATY nie dostarczyli developerom OS4, nie mówiąc juz o specyfikacji sprzętu, czy jakoś tak :/
Na stronie www.PPA.pl, podobnie jak na wielu innych stronach internetowych, wykorzystywane są tzw. cookies (ciasteczka). Służą ona m.in. do tego, aby zalogować się na swoje konto, czy brać udział w ankietach. Ze względu na nowe regulacje prawne jesteśmy zobowiązani do poinformowania Cię o tym w wyraźniejszy niż dotychczas sposób. Dalsze korzystanie z naszej strony bez zmiany ustawień przeglądarki internetowej będzie oznaczać, że zgadzasz się na ich wykorzystywanie.
OK, rozumiem