[#1] Pytania
Chciałbym się dowiedzieć jaka jest wartość użytkowa systemu AmigaOS4 w chwili obecnej.
Np.
=> czy działa rolka w myszcze ps/2?
=> czy z AmigaOS4 sa sterowniki do drukarek czy nie ma (trzeba dokupic TurboPrint czy mozna sie bez niego obejsc)?
=> czy emulator 68k jest z JIT czy jeszcze nie?
=> czy MPlayer lub inny odtwarzacz multimediów lub czy system posiada obsługę overlay?
=> czy działa Magellan lub jeśli nie to czy są jakieś wieści (poza bannerami na AmigaWorld.net), że ktoś robi port na AmigaOS4?
=> czy istnieje na AmigaOS4 program o zbliżonych możliwościach i funkcjonalności do ShowGirls z MorphOS-a?
=> czy działa program AmiNetRadio?

Na niektóre z tych pytań znam odpowiedzi, ale oczekuje tez potwierdzenia, bo może coś się zmieniło od czasu oficjalnego oświadczenia Hyperionu a na AmigaWorld.net przegapiłem.
Zaznaczam (bo różne dziwne głupoty ludzie tworzą w głowach), że w moich pytaniach nie ma nic złośliwego. Jestem zainteresowany kupnem nowej Amigi, jednak musze wiedzieć co musiałbym ew. dokupić żeby działało to tak jak bym chciał. Wymagania mam niewielkie, a o szczegóły wolałbym zapytać jeśli są ludzie dobrej woli.

Pytanie dot. Linuksa na AmidzeOne:
=> czy można bez problemu skompilować nowsze wersje kernela niż 2.4.x?

[#2] Re: Pytania

@grxmrx, post #1

czy działa rolka w myszcze ps/2?

Działa FreeWheel. W mojej myszy PS2 rolka nie działa, choć działają wszystkie dodatkowe przyciski. Natomiast w mojej zapasowej myszy USB (mam podłączone obie) rolka działa.

czy z AmigaOS4 sa sterowniki do drukarek czy nie ma (trzeba dokupic TurboPrint czy mozna sie bez niego obejsc)?

W OS4 są sterowniki do drukarek, nawet bardzo dużo.

czy emulator 68k jest z JIT czy jeszcze nie?

Zapraszam na stronę Petuni, będziesz wiedział co jak i dlaczego.

czy MPlayer lub inny odtwarzacz multimediów lub czy system posiada obsługę overlay?

Z tego co wiem to posiada, na układach Voodoo.

czy działa Magellan lub jeśli nie to czy są jakieś wieści (poza bannerami na AmigaWorld.net), że ktoś robi port na AmigaOS4?

Skoro chcą go pokazwyać za dwa tygodnie to zapewne już działa. Przypominam że pierwsza prezentacja nowej wersji natywnego Magellana ma odbyć się na targach AmiGB2005 23 lipca.

czy istnieje na AmigaOS4 program o zbliżonych możliwościach i funkcjonalności do ShowGirls z MorphOS-a?

Skąd mam niby wiedzieć jakie są możliwości ShowGirls. Mogę jedynie napisać że istnieją przynajmniej 4 natywne przeglądarki obrazków.

działa program AmiNetRadio?

Tak kiedyś odpalałem, ale nie używam. Tu podobna uwaga jak wyżej, do radia internetowego również istnieją inne natywne programy. Jeden z nich nawet właśnie ukazał się w nowej wersji.

czy można bez problemu skompilować nowsze wersje kernela niż 2.4.x?

Jeśli chodzi o oficjalne kernele, a dla mnie oficjalne to te które firmuje Ross Vumbaca. To najnowszy jest 2.4.26. Co jakiś czas któś tam na AmigaWorld pochwali się że skompilował coś nowszego, jednak ja nigdy nie odważyłem się tego sprawdzić.

[#3] Re: Pytania

@Mufa, post #2

do radia internetowego również istnieją inne natywne programy

AmiNetRadio ma troche mylaca nazwe. Radia sie na nim oczywiscie tez slucha (i swietnie wyszukuje stacji) ale to przeze wszystkim swietny, bardzo rozwojowy, stabilny, ze swietnym nowym GUI, bardzo wygodny, "pluginowy" player do roznych formatow dzwiekowych. Odkad ten program istnieje tylko do SIDow i SAPow odpalam osobne playerki. AmiNetRadio jest tym wsrod amigowych playerkow czym ShowGirls wsrod przegladarek obrazkow. Rewelacja (jak na amigowe realia).
[#4] Re: Pytania

@Mufa, post #2

W OS4 są sterowniki do drukarek, nawet bardzo dużo.

Mam HP930C, czy w AmigaOS4 system drukowania jest lepszy czy gorszy niż TurboPrint?

Zapraszam na stronę Petuni, będziesz wiedział co jak i dlaczego.

Czyli ty jako użytkownik używasz JIT czy nie? Bo to, że coś tam jest w AmigaOS4 to wiem, ale czy aktualnie użytkownik wersji pre-release może używać tego?

Skąd mam niby wiedzieć jakie są możliwości ShowGirls.

Choćby z opisów na sieci, jak i na stronie PPA tego programu można wiedzieć. Na stronie programu też są chociaż screenshoty pokazujące niektóre opcje w działaniu.

Mogę jedynie napisać że istnieją przynajmniej 4 natywne przeglądarki obrazków

Który jest wg Ciebie najlepszy i dlaczego? Czy możesz wymienić nazwy tych programów, może uda mi się coś znaleźć na ich temat na sieci...

Co do AmiNetRadio to patrz co napisał MDW. Ten program jest już bardzo rozbudowany, to nie tylko radio, choć i to lepiej obsługuje o wiele niż AmigaAMP czy Amplifier...

No i jeszcze takie pytanie. Jakich problemów, jakich braków może doświadczyć nowy użytkownik AmigiOne i AmigaOS4? Co nie działa, z czym są problemy, etc.

[#5] Re: Pytania

@grxmrx, post #4

Czyli ty jako użytkownik używasz JIT czy nie? Bo to, że coś tam jest w AmigaOS4 to wiem, ale czy aktualnie użytkownik wersji pre-release może używać tego?

Szkoda że jednak nie zajrzałeś na stronę Petuni, gdyż gdybyś to zrobił znalazł byś odpowiedź zamist w kółko powtarzać te same pytania.
Tym razem wyjątkowo Cię wyręczę otóż na tej stronie pisze wyraźnie że Petunia będzie integralną częścią tylko finalnej wersji AOS4. Na upór autora nie ma rady i choć betatesterzy mają to już chyba od pół roku to zwykłym userom przyjdzie jeszcze poczekać parę miesięcy.

To tyle z mojej strony, reszte pytań proponuję zadawać na Execu, tam z pewnością chłopaki Ci odpowiedzą. Ja naprawdę nie mam dziś czasu szukać opisów ShowGirls i porównywać to z odtwarzaczami Amigowymi. Może za kilka dni. Narazie z mojej strony EOT.

[#6] Re: Pytania

@Mufa, post #5

Na eXec nie wchodze i zaglądać tam nie będę. Powód jest oczywisty a pewnie mało kto pamięta dlaczego. Otóż zbyt wiele kłamstw padało tam pod adresem PPA jak i redaktorów tworzących ten portal, więcej złego niż dobrego. Może gdyby pewna osoba odeszła od uczestnictwa tam ([kb]), ale to niemożliwe... więc nadal eXec jak dla mnie pozostaje mało wiarygodnym, a co za tym idzie tworzącym klimat wrogości do wybranych sobie osób monotematycznym blogiem. Nie chce odwiedzać takiej strony gdzie posiadanie i używanie Pegasosa i MorphOS-a oznacza, że jest się zaciekłym wrogiem AmigaOS4. Z resztą jeśli bym zadał niewygodne pytanie to pewnie nadal by było tak jak to było kiedyś, czyli pominięcie i kontratak, nie mam na to siły.

[#7] Re: Pytania

@Mufa, post #5

Ja również dziękuję za informację. Są one z całą pewnością przydatne. Ja mam też trochę swoich pytań, które pozwolisz, że zadam (później) i mam nadzieję, że odpowiesz.
[#8] Re: Pytania

@Mufa, post #2

To nie mozna sobie pobrac kernela z www.kernel.org np. 2.4.30 i skompilowac zwyczajnie make bzImage tak jak to sie robi na co dzien pod linuxem na zwyklych PC x86 ?
[#9] Re: Pytania

@grxmrx, post #1

=> czy działa program AmiNetRadio?

Jezeli dziala na OS4, to bedzie identycznie jak na OS3. Czyli:

odwtarza stream mp3, mp3 i...lepiej uzyc go w wersji v2 niz v3...to tyle.
Reszta pluginow dzwiekowych typu OGG jest tylko w wersji MOS (chociaz ostatnio byl jakis news na temat jakiegos malo znanego formatu w wersji MOS i AOS4).
[#10] Re: Pytania

@Mufa, post #5

Ja naprawdę nie mam dziś czasu szukać opisów ShowGirls i porównywać to z odtwarzaczami Amigowymi. Może za kilka dni.

Nie trzeba szukać daleko. Showgirls i AmiNetRadio zostały zrecenzowane na PPA.
[#11] Re: Pytania

@grxmrx, post #6

Dodaj jeszcze, bym nie był posądzany o to, że sam sobie przecze w kontekście tego co pisałem wcześniej w innym wątku - moje zdanie jest znane od dawna więc za plecami nikogo nie obmawiam, powtarzam jedynie to co pisałem od bardzo dawna, nie tylko na stronie PPA.

[#12] Re: Pytania

@mailman, post #7

Pierwsze z moich pytań, które chciałbym zadać. Czy ReAction posiada możliwość zapisu ustawień okna, tak, aby po ponownym jego otwarciu pojawiło się ono w tym miejscu co je zamknięto i o takich rozmiarach? MUI ma taką możliwość, a np. jakieś potworki typu ClassACT zawsze się otwierają w tym samym rozmiarze i w tym samym miejscu.
[#13] Re: Pytania

@mailman, post #12

Znasz odpowiedz na to pytanie, zadales mi je
w mailu 23 kwietnia 2005 roku. Mysle, ze celowo je tutaj postawiles (podobnie zreszta jak wyzej grxmrx), aby wykazac braki AmigaOS 4, lub aby nam sprawidz klopot z odpowiedza. Zalosne postepowanie z Waszej strony. Przestalem Wam ufac.
[#14] Re: Pytania

@SZAMAN, post #13

normalnie wez sie zastanow co piszesz czasami ;)
[#15] Re: Pytania

@SZAMAN, post #13

Kiedy byl ostatni updejt OS4? (ten z Warp3D). Przeciez o takich byle "pchelkach" i oczywistych jak pamiec okien w jakim kolwiek GUI (a ma to juz MUI z przed okolo 10 lat) wcale nie musi byc opisane w updejcie systemu.
[#16] Re: Pytania

@SZAMAN, post #13

Otóż nie jest tak jak to sobie w swojej spiskowej teorii wymyśliłeś. Mufa przynajmniej mi odpowiedział na pytania... Pojawiła się trzecia aktualizacja, mogło się coś zmienić, a ja mogę nie wiedzieć (jako użytkownik) które z tych informacji, problemów, etc. które mogłem zauważyć na AmigaWorld.net są problemami z błędnymi ustawieniami użytkowników czy są to jeszcze braki, które zostaną załatane w pełnej wersji systemu.
Ja nie jestem jeszcze użytkownikiem AmigaOS4 i nie wiem co i jak tam działa, zanim kupiłem Pegasosa to też bardzo dużo się pytałem co i jak, pytałem się o to co może sprawić problemy, wreszcie musiałem zobaczyć w działaniu system i sprzęt. Zawsze postępuje podobnie przed kupieniem nowego sprzętu, tutaj jeszcze dużą role odgrywa system. Czy nie można się już o nic zapytać bo zawsze wymyślisz jakąś teorię spiskową?

[#17] Re: Pytania

@SZAMAN, post #13

Przepraszam, że się wtrącę, ale co jest złego w tym, że oprócz zalet mówi się także o brakach? Potencjalny użytkownik wie czego się może spodziewać. Zanim wybrałem rozwiązanie, które mnie satysfakcjonuje zastanawiałem się długo i starałem się poznać wszystkie jego braki. Przekonała mnie także szczerość innych userw, którzy otwarcie mówili o wadach i niedociągnieciach w systemie (słynne problemy z wydrukiem itp.). Nie sądzę, żeby ktoś kto ma zamiar zakupić OS4 przestraszył się tego, że okienko programu korzystającego z Reaction otwiera zawsze w tym samym miejscu - to jest przecież detal, ale wiedza o istnieniu takiego zjawiska będzie bardzo ważna. Potencjalny user OS4 pomyśli - ok, jest tak i tak, nie jest to rzecz istotna, ale ważne, że ktoś uczciwie stawia sprawę i mówi o tym. To jest szacunek dla klienta. Lubię być w amigowych sprawach na bieżąco i zawsze lubiłem kupować do swojej Amigi coraz to nowsze karty turbo i inne duperele. W chwili kiedy pojawiła się alternatywa sprzętowa dla mojej do granic możliwości rozbudowanej A1200, - postanowiłem zbadać temat. Zrobiłem małe tournee po Polsce, obejrzałem sprzęt w działaniu, przeczytałem testy i uzbrojony w tą wiedzę dokonałem wyboru. Pamiętajcie, każda nawet zła wiedza jest lepsza od niewiedzy :)
[#18] Re: Pytania

@Andrzej Drozd, post #15

Nie rozumiemy sie. Opisalem szczegolowo Sebastianowi jak to wyglada, a on teraz tutaj zadaje pytanie, tak jakby nie wiedzial.:) Jezeli chce udostepnic moje maile z tym opisem na forum publicznym to prosze bardzo!
[#19] Re: Pytania

@Andrzej Drozd, post #15

No właśnie, a Szamanowi wystarczy że ktoś zada pytanie to zamast odpowiedzi jest teoria spiskowa jak to wszyscy znają odpowiedzi i specjalnie zadają niewygodne, oj jak niewygodne pytania.
Aż się odechciewa zadawania pytań... W rezultacie nie wiemy jak jest.
Może będę naiwny i zapytam jeszcze: czy działa program Snapper na AmigaOS4?

Niestety dla Szamana nie tylko on i ściśle wierni execowi są i będą użytkownikami AmigiOne czy systemu AmigaOS4, może nadchodzi ten czas by z taką myślą się coponiektóre osoby oswoiły.

[#20] Re: Pytania

@stony, post #17

Przepraszam, że się wtrącę, ale co jest złego w tym, że oprócz zalet mówi się także o brakach? - moge dyskutowac publicznie o brakach, nie ma problemu. Ale ktos najpierw dowiduje sie jakie sa te braki i zamiast napisac o nich (podajac swoje zrodlo informacji) zadaje pytania, jakby nie wiedzial? Ciekawa taktyka niesadzisz?
[#21] Re: Pytania

@grxmrx, post #16

Czy nie można się już o nic zapytać bo zawsze wymyślisz jakąś teorię spiskową? - jezeli wczesniej sie o to mnie juz nie pytales na priva (i tym samym znasz odpowiedz, a udajesz, ze nie znasz), to pytaj!:)
[#22] Re: Pytania

@SZAMAN, post #21

A wcześniej to kiedy? Przed czy po trzeciej aktualizacji? I czy uważasz, że jesteś alfą i omegą w sprawach AmigaOS4? Są też inni użytkownicy, którzy mają swoje doświadczenia i czasami czy coś działa czy nie może stwierdzić jedna osoba. Oby tak było, że ktoś stwiedzi, że działa zamiast nie działać w jak największej ilości odpowowiedzi.
Może tak być, że jeden coś źle skonfigurował i u niego nie działa.

[#23] Re: Pytania

@SZAMAN, post #18

Rozmawialiśmy przed trzecią aktualizacją. Resztę dopisz/dopowiedz/wymyśl/zmyśl sobie sam.
[#24] Re: Pytania

@SZAMAN, post #13

Znasz odpowiedz na to pytanie, zadales mi je
w mailu 23 kwietnia 2005 roku. Mysle, ze celowo je tutaj postawiles (podobnie zreszta jak wyzej grxmrx), aby wykazac braki AmigaOS 4, lub aby nam sprawidz klopot z odpowiedza. Zalosne postepowanie z Waszej strony. Przestalem Wam ufac.


Napisz jeszcze, że za całe zło tego świata winne jest PPA. Naprawdę przestań szukać wszędzie spisku, bo się ośmieszasz. Już wiele razy pisałem, że nie mam żadnego celu w, jak to twierdzisz, naśmiewaniu się lub dopiekaniu AmigaOS 4.0.

Zastanów się kilka razy zanim napiszesz kolejną bzdurę, bo się ludzie już z Was śmieją w prywatnej korespondencji, którą dostaję.
[#25] Re: Pytania

@SZAMAN, post #21

I jeszcze jedno. Jak piszesz o tej rzekomej taktyce to wklej tutaj wszystkie pytania jakie tobie zadałem odnośnie AmigaOS4 w rozmowach prywatnych, na GG czy e-mail. Masz moje pozwolenia.

[#26] Re: Pytania

@grxmrx, post #19

Czy działa program Snapper na AmigaOS4? - wlasnie przetestowalem i dziala.

Informacja dla wszystkich zainteresowanych tematyka AmigaOS 4:

Dziala lista dyskusyjna
amigaos4-pl@yahoogroups.com, na ktorej odpowiadamy (polscy uzytkownicy AmigaOS 4) na kazde pytanie zwiazane z AmigaOS 4. Nie zawsze mamy czas sprawdzac forum PPA (podglad na glownej stronie zmienia sie czasami bardzo dynamicznie).
Dodatkowo moj email - szymoon@konto.pl

A juz za kilka dni bedzie dzialal znowu www.eXec.pl i tam rowniez mozna zadawac tego typu pytania.

Jest takze kanal irc - #amigaos4pl na serwerze
irc.amigaworld.net. Jestem tam zawsze wieczorem.
Inni uzytkownicy AmigaOS 4 takze sie pojawiaja.

Sa jeszcze spotkania GGUA, na ktorych mozna zobaczyc AmigaOS 4 w dzialaniu. Wiecej informacji tutaj - ggua.exec.pl (za kilka dni strona bedzie znowu czynna).

Mysle, ze zapewniamy pelna informacje na temat AmigaOS 4. Jezeli ktos chce sie czekos dowiedziec od nas to na pewno znajdzie dla siebie wygodna forme. A jezeli ktos zna jezyk angielski to polecam oczywiscie strone www.amigaworld.net, jest tam rowniez forum i kanaly IRC.
[#27] Re: Pytania

@SZAMAN, post #18

Nie rozumiemy sie. Opisalem szczegolowo Sebastianowi jak to wyglada, a on teraz tutaj zadaje pytanie, tak jakby nie wiedzial.:) Jezeli chce udostepnic moje maile z tym opisem na forum publicznym to prosze bardzo!

Wiedziałem, że nie było, ale w kwietniu. W czerwcu był update. Może poprawili - nie wiem. Zgadza się - to jest detal, dla mnie dosyć istotny, dla innych mało ważny bzdet. Kwestia tego, kto ma prawo decydować co dla mnie jest bzdetem, a co jest istotne. Zresztą w ten sam sposób byłem traktowany na eXecu i na tajnej liście, gdy pytałem o różne rzeczy.

Lepiej będzie jak zakończę zadawanie swoich pytań odnośnie OS4. Żyjcie dalej w swoim świecie. Ja sobie dam radę. Szkoda jednak tych wielu innych, którzy stosownej wiedzy w temacie mają jeszcze mniej, a może właśnie teraz stoją przed ważnym wyborem na ich komputerowej drodze.

P.S. GRX, trzeba było nie pytać o rolkę w myszce, bo Szamanowi - guru integracji - to przeszkadza. Szkoda tylko, że nam wcześniej nie powiedział, że zadawanie pytań jest zabronione.
[#28] Re: Pytania

@mailman, post #27

update3 - na execu juz znajduje sie bardzo duzy artykul na ten temat, trzeba zaczekac az strona ruszy (poinformuje o tym na forum PPA)
[#29] Re: Pytania

@SZAMAN, post #26

Informacja dla wszystkich zainteresowanych tematyka AmigaOS 4:

I znowu brak odpowiedzi na pytanie. To takie typowe.

Dziala lista dyskusyjna
amigaos4-pl@yahoogroups.com, na ktorej odpowiadamy (polscy uzytkownicy AmigaOS 4) na kazde pytanie zwiazane z AmigaOS 4. Nie zawsze mamy czas sprawdzac forum PPA (podglad na glownej stronie zmienia sie czasami bardzo dynamicznie).


Ale wszczynać awantury czas masz. Ciekawe...

A juz za kilka dni bedzie dzialal znowu www.eXec.pl i tam rowniez mozna zadawac tego typu pytania.

Już pisałem, że za reklamę się płaci.
[#30] Re: Pytania

@SZAMAN, post #28

update3 - na execu juz znajduje sie bardzo duzy artykul na ten temat, trzeba zaczekac az strona ruszy (poinformuje o tym na forum PPA)

No i bardzo dobrze, ale na dzisiaj jej nie ma i artykułu nie widzę. Zadaję więc pytanie czy w nowym uaktualnieniu jest ta funkcja, o którą pytałem, a której nie było, gdy rozmawialiśmy w kwietniu. Wiem, że to bzdet, ale dla mnie istotny.
Na stronie www.PPA.pl, podobnie jak na wielu innych stronach internetowych, wykorzystywane są tzw. cookies (ciasteczka). Służą ona m.in. do tego, aby zalogować się na swoje konto, czy brać udział w ankietach. Ze względu na nowe regulacje prawne jesteśmy zobowiązani do poinformowania Cię o tym w wyraźniejszy niż dotychczas sposób. Dalsze korzystanie z naszej strony bez zmiany ustawień przeglądarki internetowej będzie oznaczać, że zgadzasz się na ich wykorzystywanie.
OK, rozumiem