[#1] pytania świeżaka
Witam - od niedawna posiadam Pega 2 z zainstalowanym OS4.1 oraz MOS 2.4. Mam kilka pytań które może wydadzą sie śmieszne ale jako świeżak musze je zadać.

Odpalanie softu spod 68k - pytałem oto daawno temu na forum - podobno chodzi to co chodzi na kartach grafiocznych - to co odwołuje się do ECS/AGA nie. A E UAE pomaga to coś?

Jakie gry mozecie polecić? Nie chodzi mi o klasykę, tylko gry porty pod PPC (Pegasos 2 G3 600, 1GB ram, radeon 9250 128mb, Sb live)

Program do odtwarzania filmów, MP3 itd

edytory textu - programy graficzne - co działa z 68K ( deluxe Paint, PPaint, Art Effect, Lightwave itd itp?) a polecacie nowego?

Zapewne będę miał jeszcze trochę pytań, co wyniknie w "praniu" także proszę o wyrozumiałość.. OK



Ostatnia modyfikacja: 04.04.2010 00:46:19
[#2] Re: pytania świeżaka

@zangief, post #1

Odpalanie softu spod 68k - pytałem oto daawno temu na forum - podobno chodzi to co chodzi na kartach grafiocznych - to co odwołuje się do ECS/AGA nie. A E UAE pomaga to coś?


E-UAE pomaga na tyle, że odpalisz praktycznie wszystko to co nie pójdzie w systemie (inna sprawa, że E-UAE na PowerPC nie jest szybkie, a Ty masz jeszcze G3 600Mhz więc nie ma co liczyć na normalną prędkość).

Program do odtwarzania filmów, MP3 itd


Do MP3 to na przykład:
TuneNet, AmigaAMP

Do odtwarzania filmów:
MPlayer, DvPlayer

edytory textu - programy graficzne - co działa z 68K


Graficzne: PersonalPaint, TVPaint, PerfectPaint
Lightwave, DPaint i ArtEffect nie sprawdzałem. Jeśli chodzi o 3D to mogę polecić Blendera.
Pod X11 można odpalić starszą wersję GIMPa.

Z edytorów tesktu do wyboru masz np. Cinnamon Writer czy AbiWord (pod X11)

Z gier mogę polecić Neverball, Jagged Alliance 2, OpenTTD i wszystko co chodzi na ScummVM, Battle for Wesnoth oraz Quake ;) To wszystko porty... ;)

Plików szukaj na http://os4depot.net/

[#3] Re: pytania świeżaka

@grxmrx, post #2

dodałbym jeszcze
z graficznych FxPaint

do konwersji filmów ffmpeg i gui do niego

z gier SuperTux, RnD, Super Mario Clone, Giddy, Open Sonic, sdl-ball-choć ta ostatnia ma pewne błędy.
[#4] Re: pytania świeżaka

@grxmrx, post #2

E-UAE pomaga na tyle, że odpalisz praktycznie wszystko to co nie pójdzie w systemie (inna sprawa, że E-UAE na PowerPC nie jest szybkie, a Ty masz jeszcze G3 600Mhz więc nie ma co liczyć na normalną prędkość).

Nie ma co liczyć na normalną prędkość, tzn ? Emulacja będzie porównywalna z 020, 030 czy może i 040?

[#5] Re: pytania świeżaka

@zangief, post #4

Nie ma co liczyć na normalną prędkość, tzn ? Emulacja będzie porównywalna z 020, 030 czy może i 040?


Obawiam się, że będzie gorzej niż 020.
Dopiero na mac mini E-UAE pod MOSem sensownie oddaje prędkość A1200.

[#6] Re: pytania świeżaka

@lord_spider, post #5

OK co będzie chodzić to będzie - mam nadzieje że jednak osiągi równe 020/14MHz + 2 MB CHIP dla AGA i ECS uzyskam... Co do reszty to i tak posiadam A1200 040/40MHz + 66 MB RAM więc dla wszystkich gier/programów korzystających z ECS/AGA i wymagajacych lepszego konfigu niż 020/14MHz będę jej używał...
Zaś z softu 68k to co obsługuje karty graficzne i tak mi pójdzie pod OS4 (z tym że z prędkością procesora około 020/14MHz)... No cóż trudno, wolnawa maszyna ale i tak wydaje mi się że odpowiednia do poznania zarówno OS4.x jak i MOSa...



Ostatnia modyfikacja: 04.04.2010 23:55:15
[#7] Re: pytania świeżaka

@zangief, post #6

Zaś z softu 68k to co obsługuje karty graficzne i tak mi pójdzie pod OS4 (z tym że z prędkością procesora około 020/14MHz)

A czemu? Taką prędkość osiąga E-UAE, bo oprócz procesora musi emulować cały chipset. Emulacja procesora wbudowana w AmigaOS 4 jest znacznie szybsza.

[#8] Re: pytania świeżaka

@zangief, post #6

Zaś z softu 68k to co obsługuje karty graficzne i tak mi pójdzie pod OS4 (z tym że z prędkością procesora około 020/14MHz)... No cóż trudno

Nie, nie, nie. Uszy do gory. Psioczymy tylko na UAE.
Emulowany 68k pod MOSem oraz AOS4 ma JIT i soft systemowy pojdzie nawet szybciej niz na 060.

Dodane: Mysle ze trzeba jeszcze cos dodac, poniewaz kolega kupil Pegaza zupelnie nic o nim nie wiedzac.

Chodzi o to, ze AOS4 i MOS, aby zachowac kompatybilnosc wstecz maja wbudowany w system emulator 68k z JITem (czyli jest tak szybki jak w WinUAE na PC). W zwiazku z tym mozna odpalac kazdy, dobrze napisany soft ktory dziala na kartach graficznych lub oknie WB.
Soft zle napisany lub wymagajacy AGA/ECS uruchomisz tylko na UAE. UAE na AOS4/MOS nie ma JITa i wszystko zalezy od predkosci procesora.



Ostatnia modyfikacja: 05.04.2010 10:25:13
[#9] Re: pytania świeżaka

@Andrzej Drozd, post #8

Mysle ze trzeba jeszcze cos dodac, poniewaz kolega kupil Pegaza zupelnie nic o nim nie wiedzac

Dokładnie! stąd zapewne nieraz na dniach wypale z jakimś lamerskim, prostym pytaniem odnośnie OS4 lub MOSa..

UAE na AOS4/MOS nie ma JITa i wszystko zalezy od predkosci procesora.
Aone X1000 w działającej wersji przedprodukcjnej popędzana jest prockiem 1,6GHz - gdy więc wyjdze X1000 z 1,6GHz lub więcej rozumiem że wtedy kwestia kompatybilności OS4.x w dół będzie całkowicie załatwiona - "soft systemowy" poprzez emulator 68k z JITem reszte przez UAE które na takim procesorze już chyba już chyba będzie śmigać...



Ostatnia modyfikacja: 06.04.2010 11:51:41
[#10] Re: pytania świeżaka

@zangief, post #1

Czy przypadkiem ten wątek nie istnieje dodatkowo tutaj z innymi odpowiedziami na postawione pytania?



Ostatnia modyfikacja: 06.04.2010 13:18:35
[#11] Re: pytania świeżaka

@lord_spider, post #10

Tak tylko jeden wątek dotyczy OS4.1, drugi MorphOS w sumie rzeczywiście pytania i odp się pokrywają...

Na stronie www.PPA.pl, podobnie jak na wielu innych stronach internetowych, wykorzystywane są tzw. cookies (ciasteczka). Służą ona m.in. do tego, aby zalogować się na swoje konto, czy brać udział w ankietach. Ze względu na nowe regulacje prawne jesteśmy zobowiązani do poinformowania Cię o tym w wyraźniejszy niż dotychczas sposób. Dalsze korzystanie z naszej strony bez zmiany ustawień przeglądarki internetowej będzie oznaczać, że zgadzasz się na ich wykorzystywanie.
OK, rozumiem