[#1] os4.1 na A1200 i A4000
Właśnie dostałem maila, ze są już beta-testerzy z tym systemem dla A1200 i A4000.

Czy był jakiś oficjalny komunikat tego WYDARZENIA?

[#2] Re: os4.1 na A1200 i A4000

@stebel, post #1

na targach było mówione, oficjalnego komunikatu w "prasie" nie było

[#3] Re: os4.1 na A1200 i A4000

@stebel, post #1

dobrze a wie ktos moze czy AmigaOS 4.1 nadal bedzie umozliwial uruchomienie na klasycznej amidze z klasycznymi ukladami ECS/OCS/AGA ?

[#4] Re: os4.1 na A1200 i A4000

@HOŁDYS, post #3

Jeżeli dotychczasowa wersja pozwala uruchamiać się na AGA to nie widzę powodu dla którego nowa wersja nie powinna. Jednakże takie rozwiązanie nie należy do najlepszych, na moim BVision chodziło toto średnio szybko a co dopiero na AGA...

[#5] Re: os4.1 na A1200 i A4000

@HOŁDYS, post #3

Myślę że na razie taką wiedzę ma wąskie grono osób i raczej teraz się nią nie podzieli.
Osobiście uważam że gdyby AOS4.1 mógł sie uruchamiać na AGA byłaby to PORAŻKA.
Świadczyłoby to tylko o chęci wyciągnięcia kasy.
Aspekty techniczne pomijam - przecież aplikacje pisane pod AOS4.1 potrzebują sporo pamięci graficznej - sam Workbench też.
[#6] Re: os4.1 na A1200 i A4000

@stachu100, post #5

raczej trybów niepaletowych

[#7] Re: os4.1 na A1200 i A4000

@stachu100, post #5

Dlaczego ? Ja uważam, że to raczej chęć udowodnienia że się da :)

Tak samo, jak puszczenie CSPPC na 400Mhz. Da się, alepoco.
[#8] Re: os4.1 na A1200 i A4000

@rzookol, post #6

Pewnie masz rację, nie jestem specem od softu jak wiesz. ;)
Zresztą na to samo wychodzi.



Ostatnia modyfikacja: 29.10.2010 11:41:12
[#9] Re: os4.1 na A1200 i A4000

@zyga64, post #7

Zmiana 200MHz na 400MHz to zamiana na lepsze.
Ja (i nie tylko ja) takie zamiany lubię. Dlatego już nie jeżdżę trabantem bo go zamieniłem na lepszy samochód dawno temu.

Zmiana karty GFX na AGA to zmiana na gorsze.
Mówię o stronie użytkowej a nie nostalgicznej; wiadomo że demka, SuperFrog itd. AGA wymagają.
[#10] Re: os4.1 na A1200 i A4000

@stachu100, post #9

No wiesz... :) Jakby OS 4.x dla Classic się nie uruchamiał na AGA/ECS to by się znaleźli krzykacze, że to nie jest prawdziwy amigowy os. Tak więc uruchamia się, ale pracować się da dopiero posiadając kartę gfx. BTW: Ja na prędkość OS4 na PPC/BV nie narzekam, szału nie ma ale chodzi to w miarę ok.

[#11] Re: os4.1 na A1200 i A4000

@stachu100, post #9

Zmiana karty GFX na AGA to zmiana na gorsze.

Ale tu nie chodzi o to by zmieniać kartę GFX na AGA, tylko o to, by amigowy system miał sterowniki do amigowego sprzętu. OS4 działający na amidze, i nie obsługujący jej podstawowych kości graficznych? I co z tego że one są stare, wolne? Są podstawowym wyposażeniem.

Co innego gdyby np. kata BPPC czy inny CyberStorm z PPC nie działały bez karty graficznej - wtedy nie było by żadnego problemu. Ale jak wiemy - działają.

O sile systemu stanowi między innymi ilość obsługiwanego sprzętu. I to nie tylko tego najnowszego. W wielu różnych sytuacjach okazuje się, że jakiś sterownik do jakiejś "archaicznej" karty nagle okazuje się potrzebny, a z nieużytecznego śmiecia zbierającego kurz buduje się komputer który komuś może posłużyć, i być pożytecznym.



Ostatnia modyfikacja: 29.10.2010 12:50:59
[#12] Re: os4.1 na A1200 i A4000

@tszczurek, post #11

Trochę nie o to mi chodziło.
Oczywiście można używać AOS4.0 na AGA. Sam tak robię. Więc pewnie można by było używać AOS4.1 również.
Ale co innego używać a co innego pracować na tym.
Jakoś nie wyobrażam sobie płynnego przeglądanie 10 stron internetowych odpalonych na jednym ekranie na AGA + jeszcze kilka okienek innych programów ...

Równie dobrze można używać widndows XP na karcie grafiki ISA 8bit- działać będzie, używć też się da. Ale nie znam nikogo kto by na takim konfigu pracował. Może po prostu moi znajomi nie mają ciągotek do sado-maso.
[#13] Re: os4.1 na A1200 i A4000

@stachu100, post #12

Wszystko zależy co konkretnie robisz, jakie konkretne zastosowanie ma mieć komputer.
Ale abstrahując od oglądania stron, to wyobraźmy sobie sytuację, gdy komputer ma pracować jako np. serwer pod linuksem - to po co takiemu komputerowi wypasiona karta graficzna? W takim przypadku nawet ta wspomniana przez Ciebie ISA 8 bit - wystarczy. A na oglądaniu stron www świat się nie kończy. Pamiętajmy że były czasy gdy nikomu prędkość AGA nie przeszkadzała, również do pracy, a co więcej pewne jej atrybuty były niewątpliwymi zaletami. O zastosowaniach komputerów powinny decydować względy praktyczne, a nie ideologiczne. I chociażby tylko kilku userom miał się przydać support dla AGA, to warto by ten support był. Bo równie dobrze możemy dojść do wniosków typu "a po co amiga komukolwiek do czegokolwiek, skoro na pc..." itd.
[#14] Re: os4.1 na A1200 i A4000

@tszczurek, post #13

Wiesz, teoria z A1200+PPC pracująca jako serwer jest BARDZO karkołomna.
O kosztach i braku nowego kernela na PPC nie wspominając.

Chociaż ta strona chodzi właśnie na A4000T:
http://amiga.serveftp.net


No ale do rzeczy.
Ja w tej chwili mam otwartych 12 stron internetowych i 5 różnych programów.
I tego samego oczekiwałbym od systemu do pracy na co dzień teraz. AGA faktycznie w momencie premiery była niezła i spełniała swoje zadanie pod AOS3.0/3.1, ale to było prawie 20 lat temu. Czasy się zmieniają. Potrzeby też.
[#15] Re: os4.1 na A1200 i A4000

@tszczurek, post #11

czyli z tego ze os4 dziala na amidze 3000 to znaczy ze powinien obslugiwac ecs ?

[#16] Re: os4.1 na A1200 i A4000

@stachu100, post #14

To nie była teoria, tylko przykład, i w dodatku podany bardziej w odpowiedzi do Twojego argumentu o xp odpalonym na takiej karcie.
Poza tym xp ma sterowniki do wielu sprzętów. Nawet takich archaicznych.

Jeśli chodzi o Amigę - nie jesteśmy w stanie przewidzieć wszystkich "potrzeb" ani wymagań użytkowników. Team OS4 również nie. Ale wydając system na A1200/4000, gdzie w podstawowym wyposażeniu jest AGA, i jej nie obsłużyć, to po prostu porażka. Tu sytuację zmienia fakt o którym pisałem: do działania kart PPC karta graficzna nie jest wymagana.



Ostatnia modyfikacja: 29.10.2010 13:53:40
[#17] Re: os4.1 na A1200 i A4000

@rzookol, post #15

Moim zdaniem tak.
[#18] Re: os4.1 na A1200 i A4000

@rzookol, post #15

Obsługa ecs/aga jako tryb awaryjny przy padzie karty graficznej? Miałoby to sens.

[#19] Re: os4.1 na A1200 i A4000

@tszczurek, post #16

Ok. Odpowiem znanym powiedzeniem: "Pożyjemy - zobaczymy". ;)
[#20] Re: os4.1 na A1200 i A4000

@tszczurek, post #16

Idąc tokiem Twojego rozumowania: wydają system na A1200/4000, zapomniałeś dodać że wyposażoną w kartę PowerPC. Tak więc wymaganie karty graficznej nie byłoby jakimś wielkim złem.

Tak czy inaczej, chylę czoła przed tymi którzy używają na swoich klasykach AmigaOS 4.0 lub MorphOSa 1.4.5. Ja wymiękłem po paru dniach ;)

[#21] Re: os4.1 na A1200 i A4000

@pampers, post #20

ja używałem rok, dodatkowo kompilowalem pod tym etc.

[#22] Re: os4.1 na A1200 i A4000

@rzookol, post #21

Ja mając obok MacMini z MorphOS 2.4 nie dałem rady, ascetą nie jestem.

[#23] Re: os4.1 na A1200 i A4000

@stachu100, post #14

Nie, kosci AGA byly juz starociem juz podczas premiery. W tym byl caly problem bo w pc juz zaczynaly byc swietne karty z dobrymi rozdzielczosciami i sprzetowym chunky itp. itd.



Ostatnia modyfikacja: 29.10.2010 16:42:46
[#24] Re: os4.1 na A1200 i A4000

@AmiChris, post #23

Ciekawa teoria. Może poprzesz ją jakimiś faktami?

W 1992 "standardem" w świecie PC były karty VGA które 800x600 wyświetlały tylko z przeplotem, miały po 512kB pamięci RAM i wkładało się je w wolne sloty ISA. Teoretycznie mogły wyświetlać tryby hi-color, ale w praktyce ograniczeniem była mała ilość pamięci. Typowa karta z tamtego okresu mogła wyświetlić 640x480 w 256 kolorach i nic ciekawego poza tym nie umiała. Większośc nie potrafiła sprzętowo blitować, czy jakkolwiek inaczej wspomagać sprzętowo rysowanie. Fakt, że te karty miały tryb chunky nie był jakimś mega osiągnięciem techniki, gdyż to wynikało ze standardu VGA i jego założeń. W tamtych czasach wiązało się to też z licznymi problemami (weź pod uwagę choćby większe zużycie pamięci wideo przez tryby chunky). Dobrym przykładem jest tu Trident 8900 i 9000, który w tym czasie był masowo pakowany do pecetów z uwagi na przystępną cenę. Mówię oczywiście o tym co montowano wtedy faktycznie w PC, a nie co było gdzieś do zdobycia na górnej półce za worek forsy.

[#25] Re: os4.1 na A1200 i A4000

@strim, post #24

http://en.wikipedia.org/wiki/Super_video_graphics_array

[#26] Re: os4.1 na A1200 i A4000

@strim, post #24

Masz rację, faktycznie maksymalną rozdzielczością dla VGA było 640x480, ale większość gier w tym okresie chodziła w 320x240 a w tej rodziałce VGA szybko wyświetlała w 256 kolorach. Dzięki temu na 286 20MHz Harrisa można było grać Alone in the Dark, Wolfensteina, a z obniżonymi detalami mój kumpel męczył X-winga. Choc tu nie wiem jak to robił bo po latach uruchomiłem to próbnie na 386sx 25 MHz i nawet w niskich było skokowe.
[#27] Re: os4.1 na A1200 i A4000

@AmiChris, post #25

Z tego ma niby wynikać, że kości AGA były starociem w momencie premiery?

Oczywiście C= mogło znacznie lepiej wykorzystać sytuację na rynku, skok jakościowy w stosunku do ECS nie był wystarczająco duży. Ale twierdzenie, że AGA była starociem w 1992r. jest przesadą.

Co prawda jest to zupełnie nieistotne dla tego wątku i offtopic nam się zrobił.

[#28] Re: os4.1 na A1200 i A4000

@strim, post #27

Chodzi o to, ze AGA z 256 nie oferowala niczego specjalnego, 256kolorow, uzywalny tylko w lowres itp. Dlatego stwierdzam ( nie tylko ja), ze to byl gwozdz do trumny amigi. Podalem ci link dlatego abys zauwazyl, ze svga juz bylo w czasie premiery AGA.
btw.
Nie patrz na to co koledzy mieli ale jakie w tych czasach mieli sprzety za granica.

[#29] Re: os4.1 na A1200 i A4000

@strim, post #27

Szkoda, że mimo że dla Amigi powstały tryby 256-kolorowe wraz z pojawieniem się kości AGA nie uświadczyliśmy wersji wielu niezłych gier na nasze komputery. Chociażby Dune 2, które na PC już było w 256 kolorach. Konkluzja tylko taka, że trza wziąć sprawy w swoje ręce ;) (grafa do Dune 2 jest łatwo dostępna )

Co do trybów chunky/planar to ten planar też ma swoje atuty, chociażby płynny scrolling. Cannon Fodder jest przykładem gry, która na pececie wygląda troszkę gorzej niż na Amidze.

Jeśli chodzi o temat wątku to ja jestem bardzo uradowany tą wiadomością. Najważniejsze, że użytkownicy AOS4.0 będą teraz mieli dostęp do najświeższych aktualności systemowych i "bugfixów" oraz oprogramowania. Czekam na rozwój wydarzeń OK



Ostatnia modyfikacja: 29.10.2010 18:20:03
[#30] Re: os4.1 na A1200 i A4000

@strim, post #27

Raczej były. Dlatego dałem przykład 286 20 MHz, z niewiadomo którego roku, z kartą VGA, pozwalał płynnie grać w Alone in the Dark 3D.
http://www.mobygames.com/game/dos/alone-in-the-dark/screenshots/gameShotId,14861/
1200 procesorem nie ustępowala 286 20 MHz, pamięci było całkiem ok jak na 93 rok, więc czym innym te komputery się różniły, jeśli nie kością grafiki.



Ostatnia modyfikacja: 29.10.2010 18:36:08
Na stronie www.PPA.pl, podobnie jak na wielu innych stronach internetowych, wykorzystywane są tzw. cookies (ciasteczka). Służą ona m.in. do tego, aby zalogować się na swoje konto, czy brać udział w ankietach. Ze względu na nowe regulacje prawne jesteśmy zobowiązani do poinformowania Cię o tym w wyraźniejszy niż dotychczas sposób. Dalsze korzystanie z naszej strony bez zmiany ustawień przeglądarki internetowej będzie oznaczać, że zgadzasz się na ich wykorzystywanie.
OK, rozumiem