[#1] P.A. Semi PWRficient PA6T 16xxM
Gdy przeczytałem o tym newsa przyszło mi do głowy kilka pytań. Oczywiście było też pytanie, na cholerę nieprodukowany procek? Sprawdzałem w internecie ale nie mogę znaleźć, czy istnieje jakiś sklep, gdzie można zamówić sobie w miarę tanio płytę główną i procesor PPC? Produkowane na rynek konsumencki? Czy tylko wersje embeded, dla przemysłu? Ludzie mówią, że ten procesor styknie do nowych kart graficznych. Ja mam poważne wątpliwości, maks to Radeony z serii 4000. Gracz pecetowy wie o tym, że procesory często nie nadążają za silnymi kartami graficznymi, albo trzeba kupić mocniejszy procesor, bądź podkręcić obecny.

http://en.wikipedia.org/wiki/Instructions_per_second

Ten proc jest gdzieś na poziomie Athlona 64. Ja mam taki procesor i nie właduję do niego w miarę nowej karty graficznej, bo to nieopłacalne.

Dlaczego Radeony, a nie GeForcy? Są modele kart Nvidii które mają pasywne chłodzenie, są tanie i nie żrą wiele prądu. Mają też CUDA i physx które mogą się przydać przy robieniu demek, gier i konwersji audio-video, do obliczeń, etc. Zwiększają się możliwości komputera. I lepeij ze sterownikami open source.

Ja lubię różne dziwne komputery i kupiłbym sobie takiego Sama 460, po to by w nim grzebać, instalować linuksa, etc. W skrócie pobawić się. Ale nie zapłacę za taki komputerek więcej niż 500 zł. Lepiej kupić coś na ARMie, na allegro.

https://www.alwaysinnovating.com/store/home.php - tu mają fajny produkt. Ale wysyłają chyba dopiero, jak się zbierze określona liczba chętnych i wpłacą kasę. A z resztą nie pamiętam już.



Ostatnia modyfikacja: 22.12.2010 12:37:47
[#2] Re: P.A. Semi PWRficient PA6T 16xxM

@Premislaus, post #1

Jaka jest właściwie myśl przewodnia Twojego przekazu?

[#3] Re: P.A. Semi PWRficient PA6T 16xxM

@G. Kraszewski, post #2

Uffff, ale ulga. A już myślałem że ze mną coś nie tak bo nie mogę zajarzyć "co autor miał na myśli".
[#4] Re: P.A. Semi PWRficient PA6T 16xxM

@G. Kraszewski, post #2

Żadna. Na pewno nie trolowanie. Chciałbym uzyskać odpowiedź na swoje pytania .
[#5] Re: P.A. Semi PWRficient PA6T 16xxM

@Premislaus, post #4

Wątpię żeby ktoś tutaj wiedział dlaczego Pan Trevor wybrał ten CPU. Musiałbyś się zapytać bezpośrednio jego żeby poznać odpowiedź.

Tutaj otrzymasz tylko domysły/przmyślenia/luźne uwagi Forumowiczów na temat CPU X1000.
[#6] Re: P.A. Semi PWRficient PA6T 16xxM

@Premislaus, post #4

Jeżeli chodzi o pytanie dotyczące płyt z procesorami PowerPC, to nie ma płyt spełniających wszystkie warunki (niska cena, produkcja na masowy rynek).

Pozostałe pytania są skierowane pod złym adresem. Bo kto może wiedzieć co kieruje Trevorem Dickinsonem? Jakie były motywy wyboru procesora i kart graficznych (o ile jakieś w ogóle wybrał), to wie tylko on sam. Musiałbyś go zapytać.

[#7] Re: P.A. Semi PWRficient PA6T 16xxM

@Premislaus, post #1

Dlatego radeon bo jest do nich dostępna dokumentacja i można napisać sterownik pod AmigaOS 4.1, a nvidia nie udostępnia dokumentacji do swoich kart a sama sterownika dla tego systemu nie napisze.

[#8] Re: P.A. Semi PWRficient PA6T 16xxM

@Premislaus, post #1

1) cuda i physx sa zamknietymi technologiami nalezacym,i do nvidi

2) konkurencyjne OpenCL i znacznie sprawnieszy od physyxa "Bullet" sa technologiami otwartymi. physyx umiera. gier z physyxem jest 30-40 z czego tych ktore dzialaja na GPU jest 5-6 reszta robi physyx na cpu z marnym skutkiem. a na cpu znacznie lepiej radzi sobie havok czy tez wlasnie bullet. o ich akceleracji na gpu nie wspominajac juz.

3) Sterowniki Nvidi sa zamknięte, a nouveau to jakis zart robiony bez pomocy i wsparcia Nvidi, nvidia rowniez nie udostepnia dokumentacji do swoich gpu, w przeciwienstwie takie AMD udostepnia od dluzszego czasu znaczne ilosci dokumentacji i kodu sterowników do radeonów od r600 wzwyz. ostatnio (kilka tygodni temu) nawet udostepnilo kompletne OTWARTE sterowniki dla platformy fusion, czyli apu zawierajacego gpu na bazie radeonow.



Ostatnia modyfikacja: 22.12.2010 14:03:21
[#9] Re: P.A. Semi PWRficient PA6T 16xxM

@DRACOX, post #8

Dzięki za odpowiedzi.

Też uważam, że OpenCL jest lepszy bo jest otwarty, ale nie wydaje mi się by CUDA i physyx zniknęły z rynku. Coraz więcej gier będzie obsługiwać physyx, a i posiadacze Radeonów dokupują sobie jakiegoś taniego GeForca by móc odpalić u siebie physyx. Są też wersje na Linuksa i Mac OS. Nie ma żadnej nadziei, by na mniej popularne systemy Nvidia wypuściła swoje sterowniki?
[#10] Re: P.A. Semi PWRficient PA6T 16xxM

@Premislaus, post #9

Nie ma żadnej nadziei, by na mniej popularne systemy Nvidia wypuściła swoje sterowniki?

Nadzieja jest.
[#11] Re: P.A. Semi PWRficient PA6T 16xxM

@stachu100, post #10

Nadzieja ma też ciekawą cechę: umiera ostatnia.

[#12] Re: P.A. Semi PWRficient PA6T 16xxM

@Premislaus, post #9

I jak rozumiem do AOSa dostaniesz też libsy (physx system software) żeby te gry odpalić. Heh.. Mówisz o technologiach, które NIE znajdują zastosowania na tej platformie (AOS+X1000) więc to ŻADNA zaleta. Trevor bez powodu takiej kombinacji sobie nie wybrał, ale po co próbować się domyślać. Decyzji raczej w obecnej chwili nie zmieni więc jaki w tym sens?
[#13] Re: P.A. Semi PWRficient PA6T 16xxM

@abcdef, post #12

O tek karty graficzne zapytałem, bo widziałem, że jak wszyscy mówicie o kartach graficznych, tzn. jakie kupić, etc. To ciągle się przewijają Radeony.

Swoją drogą to trochę ciężko pytać o cokolwiek, na amigowych forach, bo można być łatwo posądzonym o coś i zaatakowanym.

http://www.exec.pl/wydarzenie.jsp?nid=4284&PA6T-1682M_sercem_komputera_AmigaOne_X1000 - 5 komentarz.

Dla jasności jak pytam o coś tzn. że nie wiem nic na ten temat, albo mało, bądź nie mam zdania.

A co do Trevora to chyba mógł spróbować porozmawiać, umówić się na spotkanie biznesowe, przecież prowadzi firmę, wysłać e-maila?
[#14] Re: P.A. Semi PWRficient PA6T 16xxM

@Premislaus, post #13

wysłać e-maila?

Możesz śmiało wysyłać.
[#15] Re: P.A. Semi PWRficient PA6T 16xxM

@stachu100, post #14

Co innego jak zwykły człowiek wysyła, co innego jak prezes jakiejś firmy. Chyba mają jakieś plany biznesowe, by zwiększyć sprzedaż i udziały w rynku?

Chciałbym jeszcze zapytać skąd taki przywiązanie do PPC? Dlaczego nie np. x86 albo ARM?
[#16] Re: P.A. Semi PWRficient PA6T 16xxM

@Premislaus, post #15

Kolego, ale kogo chciałbyś się zapytać?

[#17] Re: P.A. Semi PWRficient PA6T 16xxM

@stachu100, post #16

No Was, znaczy się użytkowników tego forum :D.
[#18] Re: P.A. Semi PWRficient PA6T 16xxM

@Premislaus, post #17

Błąd!
My nie mamy wpływu na Pana Trevora. o wszystko MUSISZ zapytać się jego osobiście. Byłoby miło gdybyś podzielił się potem z nami tym co usłyszałeś/przeczytałeś. OK
[#19] Re: P.A. Semi PWRficient PA6T 16xxM

@Premislaus, post #15

Bo jeśli chodzi o soft amigowy i narzędzia developerskie to zaraz po MC68k jest PPC i to chyba wystarczy. Nie ARM, nie x86 a właśnie PowerPC. Jak ktoś miałby się pchać w klona PC to na *uj amigowy system pod który i tak będzie mniej softu niż pod PC... lekki idiotyzm. Amigowanie to hobby i tyle. System, soft i sprzęt PPC. Czy to będzie MorphOS i Mac G4, czy to będzie AOS4 z X1000. Czy to będzie goła A500, czy też Core i7 3.2GHz z WinUAE 8MB Chip, kick 3.1, 256MB RAM i jakimiś cudami wiankami ^^
[#20] Re: P.A. Semi PWRficient PA6T 16xxM

@Premislaus, post #15

Chciałbym jeszcze zapytać skąd taki przywiązanie do PPC? Dlaczego nie np. x86 albo ARM?


Zaraz... czy my nie jesteśmy na forum Amigowym ? ;)

[#21] Re: P.A. Semi PWRficient PA6T 16xxM

@konrad_0x42, post #20

No chyba nie będę o to pytał, na forum fanów Xboxa 360 ;)?

Wydawało mi się, że na antyamigowym ;)( ironia).

@abcdef

A nie liczy się bardziej idea systemu? A przecież starocie zawsze można emulować. Bez urazy, ale rozwój Arosa pod tym względem, wydaje mi się bardziej sensowny :).

A propos procesora, ma ktoś może linki do jego testów?



Ostatnia modyfikacja: 22.12.2010 17:01:47



Ostatnia modyfikacja: 22.12.2010 17:02:18
[#22] Re: P.A. Semi PWRficient PA6T 16xxM

@Premislaus, post #21

AROS nadal ustępuje nawet 3.1 z paroma duperelkami, a co dopiero MorphOS czy AmigaOS 4.x chociaż jest to ciekawy projekt i wart zainteresowania.
Amigowanie teraz to w sumie takie posługiwanie się czymś innym niż reszta świata. Nie jabłuszkowaty MacOS, nie okienkowaty Windows. Nawet nie pingwinowaty Linux. Nie złomowate x86 z listą rozkazów tak długą, że nawet inżynierowie intela całej nie pamiętają, a zamiast zrobić porządek wolą nadbudowywać kolejne rozszerzenia.
[#23] Re: P.A. Semi PWRficient PA6T 16xxM

@G. Kraszewski, post #2

#2, #3

Kolega ułożył ostatniego puzla do układanki i ... obrazek NOWEJ a nie z odzysku, WSPANIAŁEJ a nie badziewnej jak Strucle AmigiOneX1000 mu się rozsypał. A może obrazek nie jest tak doskonały jak na pudełku od puzli?

Tak serio to jak się mają słowa, że jestem biedakiem mosistą, który ma sprzęt z nieprodukowanym już procesorem do tego, że inni będą mieli nowy sprzęt za relatywnie duże pieniądze z też już nieprodukowanym procesorem?

Zaraz mi zarzucą niektórzy, że nie jestem obiektywny, ale paradoksalnie sytuacja nowych użytkowników AOX1000 nie będzie się specjalnie różnić od naszej. Gwarancja max dwa lata i zero pespektyw na ciągłość produkcji, bo procesory się skończą. A teskty o projektowaniu nowej płyty, hmm bo ja wiem, na razie projektują AOX1000 i są na etapie bety, więc nie wierzę w następny model. Chyba lepiej żeby ludzie zainteresowani AOS 4.x przerzucili się na SAM460, bo ACube jest jeszcze jakąś gwarancją jak na amigowe realia. Reasumując AOX1000 i polityka związana z tym kompem całkowicie mnie po tej informacji rozczarowała. Powodzenia amigowcy NG.



Ostatnia modyfikacja: 22.12.2010 19:49:38
[#24] Re: P.A. Semi PWRficient PA6T 16xxM

@Premislaus, post #15

Ponieważ PPC było w Amigach, a x86 i ARM nie.
[#25] Re: P.A. Semi PWRficient PA6T 16xxM

@Ender, post #23

E narzekasz.
Ja się cieszę że będzie nowa Amiga z procesorem PowerPC 64 bit,
dwoma rdzeniami, będzie można do niej włożyć karte PCIe.
Nawet jak ten sprzęt będzie się dało w pełni wykorzystać tylko pod linuxem.
[#26] Re: P.A. Semi PWRficient PA6T 16xxM

@zxcvb8000, post #25

E narzekasz.
Może, ale moje zdanie jako usera Morphos-a nie jest tutaj najważniejsze.

Ja się cieszę że będzie nowa Amiga z procesorem PowerPC 64 bit,
dwoma rdzeniami, będzie można do niej włożyć karte PCIe.
Nawet jak ten sprzęt będzie się dało w pełni wykorzystać tylko pod linuxem.


Serio wywalisz te 7 tys zł na sprzęt, który w pełni będziesz mógł wykorzystac tylko pod Linuksem? Podziwiam.
[#27] Re: P.A. Semi PWRficient PA6T 16xxM

@Ender, post #26

I który jak na to wygląda będzie już struclem na samym początku ....

[#28] Re: P.A. Semi PWRficient PA6T 16xxM

@Ender, post #26

Serio wywalisz te 7 tys zł na sprzęt


jezeli mowi serio, to nikomu tutaj nic do tego. rownie dobrze mozna podziwiwac kogos wydajacego 300 zl na komputer, tylko po co ?

[#29] Re: P.A. Semi PWRficient PA6T 16xxM

@1989, post #28

Niepotrzebnie doszukujesz się złośliwości. Podziwiam, bo do linuksa można mieć komputer z dużo szybszym x86 za mniejszą kasę i na dodatek oprogramowania będzie więcej niż dla dystrybucji na PPC. Wiem, bo swego czasu miałem na PM Fedore PPC i niestety na x86 programów jest dużo na PPC jest biednie.
[#30] Re: P.A. Semi PWRficient PA6T 16xxM

@Ender, post #29

przeciez ten komputer jest glownie do AmigaOS

Na stronie www.PPA.pl, podobnie jak na wielu innych stronach internetowych, wykorzystywane są tzw. cookies (ciasteczka). Służą ona m.in. do tego, aby zalogować się na swoje konto, czy brać udział w ankietach. Ze względu na nowe regulacje prawne jesteśmy zobowiązani do poinformowania Cię o tym w wyraźniejszy niż dotychczas sposób. Dalsze korzystanie z naszej strony bez zmiany ustawień przeglądarki internetowej będzie oznaczać, że zgadzasz się na ich wykorzystywanie.
OK, rozumiem