[#31] Re: P.A. Semi PWRficient PA6T 16xxM

@1989, post #30

Zgadza się, ale kolega napisał, że zamierza go również wykorzystać do linuksa, a ja piszę, że o ile linuks na x86 jest nieźle oprogramowany to na PPC można się rozczarować, więc argument z linuksem jest chybiony moim zdaniem. Jeżeli chce wydać taką kasę to jego sprawa, ale chyba AOS 4.x nie jest w stanie wykorzystać w pełni możliwości tego sprzętu w tej chwili, a kiedy będzie można też nie wiadomo, dlatego wydaje mi się, że lepszym rozwiązaniem byłoby kupno SAM460 ot wszystko. Po serii zarzutów, że jestem frajerem, bo kupiłem starego Maca do Mosa i informacji o użyciu nowych, ale już nie produkowanych procesorów PPC wydaje mi się, że niektórzy powinni uczciwie przyznać, że zakup X1000 z takimi procesorami to też pewien rodzaj frajerstwa, ale pewnie się nie doczekam, bo nie wypada.



Ostatnia modyfikacja: 22.12.2010 23:40:03
[#32] Re: P.A. Semi PWRficient PA6T 16xxM

@Premislaus, post #9

oficjalnie nie da sie uzyc geforca jako karty akcelerujacej physyx , gdy za grafike odpowiada radeon. nvidia blokuje taka mozliwosc w sterownikach.

widziales wakcji physx na gpu? szczerze? wcale nie wyglada to lepiej niz havok... wiekszoszc gier physyx nie korzysta z Gpu! wraz z upowszechnieniem sie opencl physyx odejdzie...

nvidia wypuszcza swoje sterowniki dla linuxa ,ale zamkniete. amd udostepnia od pewnegoc zasu dokumentacje ,pomoc i co jakis czas nowe partie kodu
[#33] Re: P.A. Semi PWRficient PA6T 16xxM

@DRACOX, post #32

http://forum.pclab.pl/topic/390173-Radeon-GeForce-CrossSLI-PhysX-%3B/

Wystarczy zainstalować którąś wersję sterów, w których to nie jest zablokowane. Przynajmniej tak ludzie piszą.

"Nie muszą, z pół roku temu Nvidia wydała stery pozbawione blokady Physx dla konfiguracji z Radeonem (to były oficjalne stery ze strony Nvidii, a nie jakiś nieoficjalny leak). Co prawda nie są one już najnowsze, ale jeśli karta robi jako akcelerator Physx to nie jest to tak istotne. Natomiast ważne jest mieć najnowszą wersję Physx."



Ostatnia modyfikacja: 22.12.2010 23:57:16
[#34] Re: P.A. Semi PWRficient PA6T 16xxM

@Ender, post #31

zakup X1000 z takimi procesorami to też pewien rodzaj frajerstwa


ale po co sie tym przejmujesz, przeciez nie Twoje pieniadze. Nie sadze zeby osoby nabywajace x1000 byly frajerami, bo zgodnie z def. to osoba naiwna dajaca sie oszukac.

[#35] Re: P.A. Semi PWRficient PA6T 16xxM

@1989, post #34

Ja nie uważam się za frajera (wiedziałem co robię kupując Maca, szkoda, że niektórzy nie potrafią tego zrozumieć), podobnie jak nie uważam za frajerów tych, którzy wyłożą taką kasę na X1000. No chyba, że będą wśród nich Ci, którzy tak mnie postrzegają ze względu na zakup Maca, ale ja się wtedy odwdzięczę tym samym oceniając ich w ten sam sposób po zakupie X1000. ;) . Pozdrawiam EOT.



Ostatnia modyfikacja: 23.12.2010 00:04:55
[#36] Re: P.A. Semi PWRficient PA6T 16xxM

@Premislaus, post #33

to byl blad nvidi, bardzo szybko zreszta naprawiony :) i nie nie dziala to rozwiazanie zbyt dobrze. wystarczy poczytac ile mimo wszystko trzeba kombinowania by to zadzialalo.
[#37] Re: P.A. Semi PWRficient PA6T 16xxM

@Ender, post #31

linuks na x86 jest nieźle oprogramowany to na PPC można się rozczarować,


Może źle wybrałeś dystrybucję?

Na gentoo poza flashem i acrobatem jest praktycznie to samo na x86 i ppc.
[#38] Re: P.A. Semi PWRficient PA6T 16xxM

@zxcvb8000, post #37

Może. Używasz gentoo? Muszę sprawdzić jak jest z tym oprogramowaniem.



Ostatnia modyfikacja: 23.12.2010 10:38:58
[#39] Re: P.A. Semi PWRficient PA6T 16xxM

@zxcvb8000, post #37

Jeśli chodzi o linucha na PPC+PegazII to ładnie śmiga Fedora 12

[#40] Re: P.A. Semi PWRficient PA6T 16xxM

@Ender, post #38

Ender odnośnie linuksa dla PowerPC:
- sam system generalnie OK (pomijając sprzętową biedotę),
- jeśli dana dystrybucja ma dobre repozytoria to fajnie,
- jeśli potrzebujesz softu, którego w repozytoriach nie ma, to jest źle (oczywiście droga wolna i możesz sobie skompilować, tylko że nie jest to takie proste, stąd też nie wszystkie programy, które są dla x86 są też dla PowerPC)
- komercyjnego softu na PowerPC jest jak na lekarstwo w przeciwieństwie do x86

Przykładem "kulawości" PowerPC niech będzie dla przykładu taki Scribus, spróbuj go dla tej architektury zlokalizować. Podpowiedź: jest, ale w gorszym stanie niźli dla x86. Podsumowując linuksa na PowerPC - to jest takie "zrób to sam" (da się, ale wymaga wiedzy), linux dla x86 to bardziej ściągnij i zainstaluj.

[#41] Re: P.A. Semi PWRficient PA6T 16xxM

@przemysław, post #40

jeśli potrzebujesz softu, którego w repozytoriach nie ma, to jest źle (oczywiście droga wolna i możesz sobie skompilować, tylko że nie jest to takie proste, stąd też nie wszystkie programy, które są dla x86 są też dla PowerPC)


Przesadzasz.
Większość softu kompiluje się bez problemów.

komercyjnego softu na PowerPC jest jak na lekarstwo w przeciwieństwie do x86


Przykładem "kulawości" PowerPC niech będzie dla przykładu taki Scribus, spróbuj go dla tej architektury zlokalizować. Podpowiedź: jest, ale w gorszym stanie niźli dla x86.


Coś musiałeś zepsuć, pliki lokalizujące są niezależne od architektury.
Cudów nie ma.
Ta sama wersja musiała być zlokalizowana tak samo na x86 i powerpc.


Podsumowując linuksa na PowerPC - to jest takie "zrób to sam" (da się, ale wymaga wiedzy), linux dla x86 to bardziej ściągnij i zainstaluj.


Być może.
[#42] Re: P.A. Semi PWRficient PA6T 16xxM

@zxcvb8000, post #41


Przesadzasz.
Większość softu kompiluje się bez problemów.

Jak jesteś programistą. Dla usera to jest koszmar.

[#43] Re: P.A. Semi PWRficient PA6T 16xxM

@radzik, post #42

czy ja wiem czy koszmar. jezeli w systemie jest wszystko co potrzeba, to wklepujesz komende podaną w readme i leci samo :)
[#44] Re: P.A. Semi PWRficient PA6T 16xxM

@zxcvb8000, post #41

Pewnie, że przesadzam. Drzewka, kwiatki i inne takie jak trzeba. W tym wypadku jestem jednak jak najbardziej poważny.

Jak bierzesz na tapetę mojego posta to przeczytaj dokładnie, następnie poszukaj pakietu Scribus dla PowerPC (hint: zlokalizować znaczyło tutaj znaleźć). Ja wiem gdzie jest i wiem w jakiej wersji. Jaki wniosek?
Odnośnie komercyjnego softu linuksowego dla PowerPC, pokaż mi gdzie mogę zakupić BricsCada V10 albo RealSofta 4D? Nie ma? No to może CycasCAD, toć wywodzi się prawie z Amigi. Też nie ma? A to, że tak powiem tani soft - nie szukam high endu.

Co do Twojego końcowego "być może" - miałeś linuksa na PowerPC wykraczającego poza gołą dystrybucję i popularny soft GPL-owy czy tak sobie tylko gdybasz?

[#45] Re: P.A. Semi PWRficient PA6T 16xxM

@DRACOX, post #43

Nigdy (tzn. przez te kilka miesięcy używania OpenSuse PPC pod Pegiem) nie udało mi się skompilować (wyskakiwały jakieś błędy) ani znaleźć pełnej wersji xinelib (czyli zawierającej kodeki MP3, czy większość spotykanych w popularnych avikach).
Linux pod PPC jest kulawy, jeśli do tego dołożyć jego gorsze osiągi w porównaniu do porównywalnych x86 i zazwyczaj sporo wyższą cenę, to sens używania Linuxa jako jedynego systemu w komputerze PPC jest zerowy. Jako drugi system, łatający niedobory tego pierwszego (czyli OS4 lub MOS) już bardziej sensowny. Tylko trzeba pamiętać o ograniczeniach linuksów PPC w porównaniu do linuksów x86.
[#46] Re: P.A. Semi PWRficient PA6T 16xxM

@wali7, post #45

Nigdy (tzn. przez te kilka miesięcy używania OpenSuse PPC pod Pegiem) nie udało mi się skompilować (wyskakiwały jakieś błędy) ani znaleźć pełnej wersji xinelib (czyli zawierającej kodeki MP3, czy większość spotykanych w popularnych avikach).


Jak na razie mplayer odtwarza mi wszystko co znalazłem.
Może przerzuć się na mplayera?

Może powinieneś spróbować innej dystrybucji ?
Np YDL czy Gentoo?

Linux pod PPC jest kulawy, jeśli do tego dołożyć jego gorsze osiągi w porównaniu do porównywalnych x86 i zazwyczaj sporo wyższą cenę, to sens używania Linuxa jako jedynego systemu w komputerze PPC jest zerowy. Jako drugi system, łatający niedobory tego pierwszego (czyli OS4 lub MOS) już bardziej sensowny. Tylko trzeba pamiętać o ograniczeniach linuksów PPC w porównaniu do linuksów x86.


Mi na linuxie ppc działa

OpenOffice
Gimp
Scribus
Inkscape
Blender
Mplayer
Firefox
TeX
Scilab
Postegresql
Java 1.6

Działają mi na ppc wszystkie najnowsze zabawki z dziedziny informatyki.
Bawiąc się w programowanie, nie muszę się ograniczać.
Amiga/Mac z 1+ Ghz to na dziś mainstream.
Może "ogon peletonu" ale zawsze.
Czego nie da się powiedzieć o systemach Amigowych typu MOS czy Amiga Os 4.
[#47] Re: P.A. Semi PWRficient PA6T 16xxM

@przemysław, post #44

Scribus dla PowerPC (hint: zlokalizować znaczyło tutaj znaleźć).


gentoo na x86 i gentoo na ppc

emerge app-office/scribus

U mnie kompiluje się ta sama wersja, działa tak samo.

Może powinieneś zmienić dystrybucję?

BricsCada V10 albo RealSofta 4D? Nie ma? No to może CycasCAD


No ale po co mi to?

Ten RealSoft będzie jakoś znacząco lepszy od Blendera?
[#48] Re: P.A. Semi PWRficient PA6T 16xxM

@zxcvb8000, post #47

:) na rpmfind leza wersje skompilowane :) nie chce mi sie uruchamiac qemu-ppc zeby to sprawdzic, na innych distro mozna znalezc dla arm i wielu innych architektur, takze kompiluje sie... to i duzo wiecej powinno dzialac tak samo stabilnie jak na x86.

problem jest z programami majacymi wstawki asm x86 (bez odp. w C... - rzadkosc wsrod programow) oraz z programami dostepnymi tylko w formie binarnej dla scisle okreslonej architektury. I problem na ppc moze byc z dostepnoscia sterownikow, wiadomo :)

[#49] Re: P.A. Semi PWRficient PA6T 16xxM

@zxcvb8000, post #47

Nie zamierzam zmieniać dystrybucji, pożegnałem PowerPC i życie stało się prostsze. Odnośnie Scribusa to dość długo ścigał go płacz użytkowników PPC co jest sieciowym faktem (mnie osobiście ten soft zwisa).

Stwierdzenie "ale po co mi to" utwierdza mnie w przekonaniu, że nie wyszedłeś poza popularny GPL-owy soft. Skoro Tobie to wystarcza to fajnie, ale to jest właśnie jedna z tych potężnych kulawości linuksa na PowerPC.
Ostatnie Twoje zdanie traktuję jako żart, bo inaczej się nie da.

[#50] Re: P.A. Semi PWRficient PA6T 16xxM

@przemysław, post #49

Odnośnie Scribusa to dość długo ścigał go płacz użytkowników PPC co jest sieciowym faktem (mnie osobiście ten soft zwisa).


U mnie działa.

Stwierdzenie "ale po co mi to" utwierdza mnie w przekonaniu, że nie wyszedłeś poza popularny GPL-owy soft.


Który oprócz Javy i baz danych mi wystarcza całkowicie.


to jest właśnie jedna z tych potężnych kulawości linuksa na PowerPC.


Inaczej niż na linuxie ppc, Javy na Amidze uruchomić się nie da.
[#51] Re: P.A. Semi PWRficient PA6T 16xxM

@zxcvb8000, post #50

Inaczej niż na linuxie ppc, Javy na Amidze uruchomić się nie da.

bzdury, mozna ja uruchomic na MacOS :)

[#52] Re: P.A. Semi PWRficient PA6T 16xxM

@rzookol, post #51

mozna ja uruchomic na MacOS


Pod MOLem.
Czyli jakby się nie obejrzał linux ppc też jest ci potrzebny.
[#53] Re: P.A. Semi PWRficient PA6T 16xxM

@Premislaus, post #15

:D Chciałbym jeszcze zapytać skąd taki przywiązanie do PPC? Dlaczego nie np. x86 albo ARM?

x86 ?? Wszyscy znający się w temacie procesorów wiedzą że ta ruina, ten wieżowiec bez fundamentu musi w którymś momencie upaść,, a wtedy wszyscy zaklaszczą w dłonie i nastanie czas na prawdziwe instrukcje procesorów



Ostatnia modyfikacja: 27.12.2010 23:14:06
[#54] Re: P.A. Semi PWRficient PA6T 16xxM

@zxcvb8000, post #52

nie, pod basilisk2 :)

[#55] Re: P.A. Semi PWRficient PA6T 16xxM

@rzookol, post #54


basilisk2


Faktycznie jest taka wersja.
Jest java na 68k.
Apple wypuściło coś takiego jak Mac OS Runtime for Java.
Wersja 1.5.1 z listopada 1997 działa na 68030.
Szkoda tylko że to wersja javy 1.0 z 1997 roku.

Ja mówię o Javie nówce.
Ostatnia wersja Java SE 6.

https://www.ibm.com/developerworks/java/jdk/linux/download.html.



Ostatnia modyfikacja: 28.12.2010 08:24:26
Na stronie www.PPA.pl, podobnie jak na wielu innych stronach internetowych, wykorzystywane są tzw. cookies (ciasteczka). Służą ona m.in. do tego, aby zalogować się na swoje konto, czy brać udział w ankietach. Ze względu na nowe regulacje prawne jesteśmy zobowiązani do poinformowania Cię o tym w wyraźniejszy niż dotychczas sposób. Dalsze korzystanie z naszej strony bez zmiany ustawień przeglądarki internetowej będzie oznaczać, że zgadzasz się na ich wykorzystywanie.
OK, rozumiem