[#31] Re: Ściśle tajne

@Elder_ppa, post #24

ACube udowodniła, że jest bardzo rzetelną firmą więc wątpię aby robiła taką kampanię z powodu jakiejś drobnostki usmiech

Naprawdę uważasz, że włożenie produkowanej obecnie płyty głównej do obudowy z logo x500 i sprzedawanie tego jako nowej AmigaOne x500 nie jest dla Ciebie drobnostką? Ja rozumiem, że nie ma alternatywy (nie wspominam o niebieskiej alternatywie, bo ta nie ma przecież nazwy odpowiedniej no i sprzęt nowością nie grzeszy - co z tego, że szybszy i dużo tańszy..) ale żeby coś takiego traktować jako wydarzenie a nie drobnostkę?

[#32] Re: Ściśle tajne

@luk, post #31

Dla jednych drobnostka, dla innych wydarzenie ;)

[#33] Re: Ściśle tajne

@Elder_ppa, post #32

Sam 460 EX jest już sprzedawany w różnych konfiguracjach :
http://amigakit.leamancomputing.com/catalog/index.php?cPath=37_86

Chyba włożenie tej płyty do puszki w stylu Amiga 500 lub X500 nie byłoby dobrym pomysłem. Byłoby więcej negatywnych opini jak zachwytów.

Trochę drogo to z Amiga kit UK, prawie 900 funtów to ponad 4 tyś zł. Kolejek chyba nie ma z powodu takiej ceny....

[#34] Re: Ściśle tajne

@Wojox, post #33

Skoro mowa o cenach Sam460ex... to w eFUNZINe była całkiem niezła promocja - 3399pln. Towar dość szybko zszedł, więc promocji już nie ma i cena jest jak w momencie premiery - 3699pln. Bezpośrednio w ACube dalej można kupić wersję Lite w cenie 599 euro (~2500pln). Ceny oczywiście za samą płytę z AmigaOS 4.1.

[#35] Re: Ściśle tajne

@strim, post #34

Była, bo kupiłem oststnią dostepną płytę ;)

[#36] Re: Ściśle tajne

@strim, post #34

Myślę że za cenę 600 euro, co jest chyba rekordem za komplet płyta + procesor, mogli dać przynajmniej w pełni funkcjonalny zestaw. Mogło być standardowo 4 porty SATA na pokładzie i lepszy kodek dźwiękowy. Nie wspomnę też o tej 64MB jakiejś tam dziwacznej karcie GFX.
Rozważam na koniec roku zakup jakiejś "nowej" Amigi,,,
I mam wątpliwości ciągle. Najbardziej bym się "jarał" NatAmi, X1000 zapewne nie wniesie nic poza to co już mamy (MOS plus najszybsze G4). A gdyby MOS dał wsparcie dla G5 to to bym kupił i kalibrował się do MOSA...
Wiem jedno, ze 1000 funcików się rezerwuje ,, tylko niektóre opcje wciąż "not ready"

[#37] Re: Ściśle tajne

@Wojox, post #36

Mogło być standardowo 4 porty SATA na pokładzie i lepszy kodek dźwiękowy. Nie wspomnę też o tej 64MB jakiejś tam dziwacznej karcie GFX.


Gdybyś sprawdził jakie na rynku dostępne są opcje, to zobaczyłbyś, że to co dostarczyło ACube ma najlepszy stosunek jakości do ceny. Przynajmniej jeśli chodzi o nowy, nie używany sprzęt.

Procesor PPC 460ex ma zintegrowany jednokanałowy kontroler SATA. Zastosowanie dodatkowego kontrolera na płycie, w osobnym układzie, podniosłoby znacząco koszty produkcji płyty.

Karta graficzna i dźwiękowa to także jednen zintegrowany układ (SM502), i ciężko go nazwać dziwacznym. Można powiedzieć natomiast o nim, że jest tani. Ma przynajmniej własną, dedykowaną pamięć. Oczywiście ten układ nie obsługuje akceleracji 3D, więc i tak użytkownicy zainteresowani 3D kupią Radeony HD...

Kodek dźwiękowy jest stosunkowo dobry (Realtek ALC655), stosowany w wielu płytach głównych PC. Pewnym minusem Sam460ex tutaj jest tylko mała ilość wyprowadzeń z niego (jedno gniazdko na panelu portów, pozostałe na złączu AC'97).

Zapraszam do przeczytania recenzji w najbliższym numerze papierowego PPA, zamiast pisać bzdury.



Ostatnia modyfikacja: 06.09.2011 21:12:29
[#38] Re: Ściśle tajne

@strim, post #37

OK ! Strim poczytam, ale jak napisałeś że SATA pochodzi z procka, a grafika sm502 jest tylko 2D, więc jeszcze bardziej twierdzę że cena 600euro jest wysoka. Zapewne nie byłoby dużo kombinacji aby przerobić AOS 4.1 do pracy z PowerMac G5 i miałbym o wiele szybszy sprzęt (*komplet uzywany) za 300 euro. Wiem napiszesz pecetowe rozumowanie... Ale sprzetowo G4/G5 to zgodna architektura z sam 460ex....

Poczytałem o samym procku, wystarcza, bardzo nowoczesny :
http://www.apm.com/products/embedded/singlecore460/ppc460ex/



Ostatnia modyfikacja: 07.09.2011 06:31:19
[#39] Re: Ściśle tajne

@Wojox, post #38

Jakby AOS chodził na G5 to kto by kupił X1000 wtedy?

Na sprzęcie można fajnie zarobić, powiedzą że sam proc za 500$ i odrazu cena może być z kosmosu

Business is business...
[#40] Re: Ściśle tajne

@XoR, post #39

Na sprzęcie można fajnie zarobić


Skąd wiadomo jakie zyski ma ACube czy też jakie będzie miał A-Eon?

http://pl.farnell.com -> Szukaj -> PowerPC

Patrz ceny... Poza tym, w którymś wątku niedawno toczyła się dyskusja na temat cen nowego sprzętu. Warto poszukać. Konkluzja była taka, że w przypadku małych serii danego sprzętu to sam projekt kosztuje najwięcej. Koszt zaprojektowania płyty jest znikomy w przypadku rynku PC, bo tam produkuje się w setkach tysięcy sztuk.



Ostatnia modyfikacja: 08.09.2011 13:42:06
[#41] Re: Ściśle tajne

@XoR, post #39

Byłyby wielkie jaja jakby ktoś we własnym zakresie napisał jakiś emulatorek do instalacji AOS 4.1 powiedzmy na POWER MAC G5 ....
Chyba żadne licencje nikt wtedy nie łamie ? Tak przecież emulowano MACa na klasykach swego czasu i nie słyszałem żeby Apple rościło pretensje do twórców emulatora. Pamiętam że na Amidze szybciej Mac chodził niż na oryginalnym Macu ??
PM G5 ma rewelacyjne ceny na ebay.co.uk ,,może się skuszę...Tylko żeby ten MOS już to obsłużył.... OK

[#42] Re: Ściśle tajne

@Wojox, post #41

Z pewnością jest punkt w licencji MorphOSa, który zabrania uruchamiania go w środowiskach zwirtualizowanych i emulatorach. Nie pamiętam czy taki punkt jest w licencji OS4, trzeba by ją przeczytać ;).

[#43] Re: Ściśle tajne

@Wojox, post #41

Pamiętam że na Amidze szybciej Mac chodził niż na oryginalnym Macu ??

Ponieważ Mace 68k nie miały procków 040/40 MHz (oscylator 80 MHz) i w ogóle 060.
Najszybszy procek stosowany w Macach 68k to 040/33 MHz (oscylator 66 MHz).
[#44] Re: Ściśle tajne

@Andrzej Drozd, post #43

Chodziło mi o równe konfigi, np .040/33 w Ami i Macu i na Ami chodziło trochę szybciej. Nie chce mi się szukać filmów, ale pisano że to był absurd...

Tu znalazłem info u Pekdara :
http://www.amiga.pekdar.net/mac/index.php



Ostatnia modyfikacja: 09.09.2011 00:02:22
[#45] Re: Ściśle tajne

@Wojox, post #44

Mógł być szybszy dostęp do pamięci w rozszerzonej Ami od oryginalnego Maca. Przykład skopanej karty A3640 pokazuje jak można zabić wydajność niezłego (ówcześnie) procesora poprzez źle zrobioną obsługę RAM.
[#46] Re: Ściśle tajne

@wali7, post #45

Wyłowiłem w tekście od Pekdara taką linijkę :
"A więc jeżeli masz Amigę 4000 PPC to masz iMac-a"
Ciekawe czy na emulowanym iMacu można zainstalować MOSa ??

[#47] Re: Ściśle tajne

@Wojox, post #46

Ciekawe czy na emulowanym iMacu można zainstalować MOSa ?


Skoro na normalnym się nie da, to czemu miałoby się dać na emulowanym?

A na poważnie - może by tak wrócić do tematu?

[#48] Re: Ściśle tajne

@Andrzej Drozd, post #43

Ponieważ Mace 68k nie miały procków 040/40 MHz


Oczywiście się mylisz: http://www.everymac.com/systems/apple/mac_quadra/stats/mac_quadra_840av.html
[#49] Re: Ściśle tajne

@madman15, post #48

Oczywiście się mylisz: http://www.everymac.com/systems/apple/mac_quadra/stats/mac_quadra_840av.html

No to chociaż z 060 się nie pomyliłem. :)
Nie znam się na Macach68k, kiedyś widziałem jakąś tabelkę i najszybszy procek taktowany był 33 MHz. Czy ta Quadra ma oryginalny procesor 040/40 MHz, czy 040/33 MHz z oscylatorem 80 MHz? Ponieważ ja np. mam BlizzardaPPC z 040/25 MHz podkręconego do 40 MHz i mimo wszystko jest to karta z 040/25 MHz, chociaż od 10 lat pracuje jako 40 MHz :)

A wracając do Maców68k, to na żywo nigdy nie miałem okazji używać. Za to ShapeShiftera to zna chyba każdy Amigowiec. :)
Miałem jedynie okazję widzieć i to przez długi czas w pewnym studiu nagraniowym, jak pracuje Mac x86 z OSX. Nie wiem czy jeszcze będę miał kiedyś okazję widzieć w działaniu tak egzotyczny sprzęt. Bo Mace w Europie to jednak egzotyka. :)

PS. A z takich ciekawostek, to na PPA był kiedyś jakiś wątek o tym, że ktoś na jakiejś aukcji wystawił Quadre...50 MHz. Jak się okazało był to komp 040/25 MHz, jednak ktoś nie wiedząc o tym że 040 dzieli taktowanie na pół, podał taktowanie oscylatora.

PS2. A żeby już całkowicie zaofftopić, to swojego czasu do BlizzardaPPC nie znalazłem kwadratowego oscylatora 80 MHz i na podwyższonych nóżkach wlutowałem oscylator prostokątny.
A jadąc dalej po bandzie offtopicu, to w drugiej Ami z Apollo, z oryginalnym prockiem 040/40 MHz, mam podstawkę i w każdej chwili mogę sobie bez lutowania włożyć inny oscylator. Od 50 do 97.7 MHz :)

A wracając do AmigiNG, to ciekawe co przyniesie ten cały Top Secret? Tak czy inaczej, ja wciąż mam przeczucie, że ktoś tu boi się konkurencji ze strony Amiga INC, która za pomocą C=, może po prostu zafundować jakieś pecety za 5/3 ceny z Windows7, WinUAE i możliwością zainstalowania darmowego AROSa.

Wbrew pozorom, wojna o klienta dla którego dużo znaczy znaczek "Amiga", wciąż trwa. ;)
[#50] Re: Ściśle tajne

@Andrzej Drozd, post #49

urzekla mnie Twoja historia. naprawde :)



a co do "tajemnicy". akurat to w przeciwienstwie do puzzli jest normalne dzialanie (chociaz te tez wystepuja) marketingowe , w normalnym duzym swiecie.

kilka przykladow : w wykonaniu HTC
http://uberoid.com/wp-content/uploads/2010/12/htc-4g-teaser.jpg
W wykonaniu nVidia
http://www.pclaunches.com/entry_images/0311/23/nvidia_geforce-gtx-590-teaser.jpg
apple
http://www.iphonefootprint.com/wp-content/uploads/2008/09/there-is-something-in-the-air.jpg
[#51] Re: Ściśle tajne

@DRACOX, post #50

a co do "tajemnicy". akurat to w przeciwienstwie do puzzli jest normalne dzialanie (chociaz te tez wystepuja) marketingowe , w normalnym duzym swiecie.

Pewnie tak. Każda z tych firm chce podbić kolejny raz rynek pecetowy. Jak nie najniższą ceną, to reklamą i być może możliwościami.

Jakiś John Kovalsky ma do wyboru. Kupić nowy sprzęt za 4 tyś lub zaczekać 3 lata na ten sam sprzet który zaoferują mu hipermarkety za 2 tyś. Batalia trwa.

Rynek Amigowy to chyba jednak coś innego. Podział hobbystyczny jest przeogromny. Np. samo klasykowanie dzieli sie już na tyle grup, że każdy traci rachubę, ponieważ dla kogoś z zewnątrz nie ma różnicy pomiędzy A500 lub 1200 (choć ma dodatkowy PPC i kartę GFX).

AmigaNG też przeżywa przeogromny kryzys - mianowicie braku sprzętu, który byłby wykładnikiem Amigowości.
A sama Amiga INC dodatkowo zamieszała przeogromnie - pozwoliła na AmigaONE.
OK. Ale środowisko AmigaONE pozwliło na pewien wybryk - mianowicie komputery Sam (ponieważ Pegaz2 to tylko możliwość).
Aktualnie AmigaNG stoi pod wielką niewiadomą i być może frustracją.
Co zatem jest prawdziwą AmigąNG? AmigaONE, czy przyszła Amiga z INC?

Ja oczywiście takich problemów nie mam. Moim zdaniem Amiga jest tylko jedna - Amiga68k. A nową generację Amigowania widzę tylko w systemie AmigaOS4, niezależnie od sprzętu i procesora. :)

Osobiście czekam na kontynuację Amiga68k, nie przejmując się nazwą, czyli Natami. Mam nadzieję że ten komputer umożliwi mi także dostęp do AmigaOS4. :)

Jeżeli ktoś ma jeszcze jakiekolwiek złudzenia iż Amiga ponownie zdobędzie świat, to powinien oddać swój majątek na rozwój AmigaOS4.
Ponieważ Amiga w latach 90-tych, to była jedność - genialny system i genialny sprzęt.
Dzisiaj została już tylko połowa - AmigaOS4. Sprzet jako taki nie istnieje. Ktoś może się oszukiwać że X1000 czy X500 to spuścizna po A1000/500/CDTV/2000/600/3000/1200/CD32/4000, ale tak po prostu nie jest i nigdy nie będzie.
[#52] Re: Ściśle tajne

@Andrzej Drozd, post #43

Mace? Taki chlebek, tak? Czy chodzi ci o Maki?
[#53] Re: Ściśle tajne

@Valwit, post #52

W związku z tym że wreszcie piszesz z dużej litery. To ja wymienię "c" na "k".
Tak, chodzi o Makintosze :)
[#54] Re: Ściśle tajne

@Andrzej Drozd, post #53

Wielkiej. Nie dużej.
[#55] Re: Ściśle tajne

@Andrzej Drozd, post #51

AmigaNG też przeżywa przeogromny kryzys - mianowicie braku sprzętu, który byłby wykładnikiem Amigowości.


Czas Andrzej zmienić optykę. Rozejrzeć się trochę dookoła, poczytać co we względnie nowym sprzęcie piszczy i skończyć pisać farmazony o braku sprzętu.
Fantastycznego sprzęcicha jest od groma, zaś amigowy kryzys spowodowany jest zupełnie czymś innym:
1. Brakiem zaplecza (firmy) - tutaj niestety działają hobbyści, a nie przedsiębiorcy. I Ci hobbyści udający przedsiębiorców zarabiają "coś" na małej grupce wpatrzonych w nich innych hobbystów.
2. Software przyspawany od oderwanej od realiów rynkowych Kowalskiego platformy PowerPC.
3. Czasem jaki został bezpowrotnie stracony (po upadku C=) i który został praktycznie w całości spożytkowany na uczynienie z Amigi nawet nie niszy, ale wręcz folkloru.

Dzisiejsi ludzie odpowiedzialni za pchanie tego wózka do przodu, przypominają mi jako żywo takich domorosłych specjalistów od telewizji satelitarnej czy sieci bezprzewodowej na wsiach.

Oczywiście powyższe nie dotyczy działu "retro", bo ten ma pełne prawo rządzić się najdzikszymi nawet prawami jako zabytek klasy "zero" i nic nikomu do tego.

[#56] Re: Ściśle tajne

@Valwit, post #54

To jest kwestia tylko i wyłącznie upodobań. Ty sobie możesz pisać z wielkiej, a ja sobie będę pisał z dużej. :)
[#57] Re: Ściśle tajne

@przemysław, post #55

Możemy nie przerabiać tych bredni po raz n-ty? Wizje tego czym powinna być Amiga, a czym nie mają się nijak do tematu tego wątku.

[#58] Re: Ściśle tajne

@strim, post #57

Masz strim całkowitą słuszność, nie drążmy tematu.
Wracając do tematu wątku, owo ściśle tajne dziwnie jest zbieżne z datą premiery układów AMD Bulldozer

Schodząc na ziemię, podejrzewam jednak, że ta cała enigma to SAM 460 zapakowana w jakąś lepiej lub gorzej wystylizowaną budkę. Gdyby zaś było inaczej i byłby to jakiś ciut lepsiejszy nowy hardware to czapeczka z głowy.

[#59] Re: Ściśle tajne

@przemysław, post #58

AMD Bulldozer bedzie w grudniu teraz wypuszcza procki serwerowe (najnowsza plota)

[#60] Re: Ściśle tajne

@PrzemasIII, post #59

Interlagos czyli serwerowki juz sa dostarczane. zambezi (desktop) bedzie w pazdzierniku. chyba ze znow zalicza obsów.
Na stronie www.PPA.pl, podobnie jak na wielu innych stronach internetowych, wykorzystywane są tzw. cookies (ciasteczka). Służą ona m.in. do tego, aby zalogować się na swoje konto, czy brać udział w ankietach. Ze względu na nowe regulacje prawne jesteśmy zobowiązani do poinformowania Cię o tym w wyraźniejszy niż dotychczas sposób. Dalsze korzystanie z naszej strony bez zmiany ustawień przeglądarki internetowej będzie oznaczać, że zgadzasz się na ich wykorzystywanie.
OK, rozumiem