kategorie: AmigaOS 4.1, Sam440ep
[#1] Instalacja OS 4.1 na Sam440
Mam problem z zainstalowaniem Amiga OS 4.1. System startuje z płyty, pojawia sie plansza z logo AmigaOS4.1, potem mam tylko animacje dyskietki wskakującej do napedu i dalej nic sie nie dzieje. A ja nie wiem co dalej robić.
[#2] Re: Instalacja OS 4.1 na Sam440

@Olek, post #1

Zachowanie nadwyraz dziwne. Dlatego polecam sprawdzic:
1. czy CD/DVD jest podpiety do odpowiedniego zlacza wg zalecen instrukcji obslugi
2. priorytety bootowan dla uzadzen w U-Boocie
[#3] Re: Instalacja OS 4.1 na Sam440

@Olek, post #1

Zobacz jaka jest data ostatniego włączenia sprzętu - jeśli niewłaściwa (lub zupełnie bezsensowna) to wejdź do linii poleceń u-boota i ustaw właściwą.
Nie pamiętam jak się konkretnie nazywa - pod "help" masz listę.
[#4] Re: Instalacja OS 4.1 na Sam440

@Phibrizzo, post #2

U-boot pokazuje dzisiejszą date. Kupiłem dziś nowy naped DVD SATA. I na nim tak daleko doszedłem.Zeby U-boot zaczął czytać dane z płyty z AOS 4.1 musiałem go wpiąć do złacza J20. Jeśli chodzi o U-boota. to jestem "zielony" i przydałoby mi sie kilka zdjeć. Żebym wiedział co i jak ustawić.

Ostatnia aktualizacja: 22.02.2012 16:59:29 przez Olek
[#5] Re: Instalacja OS 4.1 na Sam440

@Olek, post #4

Czy dysk jest "pusty"?
Nigdy nie oglądałem w OS 4 animacji dyskietki, ale czytałem gdzieś, że pojawia się, gdy komputer nie ma z czego się zabootować.
Sugeruję więc sprawdzenie, po za tym co podpowiadają przedmówcy, czy płytka CD jest ok.

Tu masz trochę o U-Boocie:

U-Boot 1

U-Boot 2
[#6] Re: Instalacja OS 4.1 na Sam440

@Olek, post #4

Czy można zainstalować "goły" AOS na karcie SD albo pendrivie i wysłać pocztą do mnie? Zwróce cały koszt przelewem, albo przekazem.
Sprawdze jutro kable SATA, gdy DVD jest podłączoczony do J20 Sam startuje, gdy do J23 już nie. Możliwe że jest coś z kablami.

Ostatnia aktualizacja: 22.02.2012 17:42:18 przez Olek
[#7] Re: Instalacja OS 4.1 na Sam440

@Olek, post #6

SD i pendrive na Sam440ep - zdaje się, że się nie da (tylko płyta 460ex).
Zrób tak:
- HDD podłącz do J20
- DVD/CD do J23
- uruchom komputer, wejdź do U-Boota (zdaje się, że Enter-em), znajdź opcję "Boot device" i wybierz opcję "CD-rom", na koniec daj save i uruchom komputer od nowa z płytą w czytniku.
Wątpię, żeby to była wina kabla.
[#8] Re: Instalacja OS 4.1 na Sam440

@c3h6, post #7

DVD podłączony do J23 nie jest widziany (czy to jest normalne?), po podłączeniu do J20 U-Boot rozpoznaje naped i czyta płyte. Po logo AOS jest już tylko animacja dyskietki. Czy dla Sam przelotka Sata=IDE to problem? Mam tylko DVD SATA, HDD to IDE. Wygląda na to, że bede musiał kupić HDD SATA. Jak tak dalej pójdzie, to pogadam z Masterem, mieszka niedaleko, może bedzie umiał pomóc.



Ostatnia aktualizacja: 22.02.2012 19:38:55 przez Olek
[#9] Re: Instalacja OS 4.1 na Sam440

@Olek, post #1

Wiesz, może zacznijmy od tego, gdzie kupiłeś Sam. Na forum już było jakiś czas temu, o felernym egzemplarzu Sam.
[#10] Re: Instalacja OS 4.1 na Sam440

@Andrzej Drozd, post #9

Kupiłem w Acube. Ale to na pewno ja coś pokreciłem, U-Boot to dla mnie czarna magia.


Ostatnia aktualizacja: 23.02.2012 11:35:36 przez Olek
[#11] Re: Instalacja OS 4.1 na Sam440

@c3h6, post #7

c3h6: da się, ostatnia wersja uboot dla sam440 ma taką opcję bootowania z pendraka.
[#12] Re: Instalacja OS 4.1 na Sam440

@Olek, post #10

Olek, a co widac na ekranie zaraz po włączeniu komputera. Widać jakie urządzenia wykrył ? tzn twardy dysk, dvd, cd rom. Powinien wypisac dokładne info o typie urządzenia, pojemnośc etc.
[#13] Re: Instalacja OS 4.1 na Sam440

@RAL, post #11

No proszę, kto by pomyślał. Dzięki za oświecenie w temacie :)
[#14] Re: Instalacja OS 4.1 na Sam440

@RAL, post #12

Dzieki wszystkim za pomoc. Sytuacja na dzień dzisiejszy wygląda tak:
U-boot widzi dysk twardy podłączony do J20 i DVD do J23. Oba są poprawnie rozpoznane.Jest dokładne info. Zmieniłem kolejność i U-boot wczytuje z płyty pliki Kickstartu. Potem mam logo AOS 4.1 i klapa. Pokazuje mi sie animacja z dyskietką. I koniec. Dalej nic sie nie dzieje. Dysk wyczyściłem, bo była na nim partycja startowa z OS 3.1 i AOS 4.1 wczytywał s-s z 3.1. Kończyło sie to oknem shella i zawieszeniem komputera. Pliki Kickstartu U-boot wczytuje nie sygnalizując żadnych błedów. Prawdopodobnie jest jakiś problem z płytą, ale nie wiem jak to sprawdzić. Zastanawiam sie, czy problemem jest adapter SATA-IDE. Czy można recznie skopiować zawartość płyty na dysk i próbować czy zadziała? Zawsze moge podzielić dysk na partycje pod AOS 3.1 itd. Nie wiem czy to bedzie działać. Jeśli ktoś może wysłać pocztą kopie swojej płyty z AOS 4.1 dla SAM440 to prosze o kontakt mailowy.

Ostatnia aktualizacja: 23.02.2012 13:52:15 przez Olek
[#15] Re: Instalacja OS 4.1 na Sam440

@Olek, post #14

A zrób taki myk:
Gdy pojawia się ekran z dyskietką, zresetuj kompa z klawiatury i naciśnij oba klawisze myszy - wejdź do amigowego bootmenu, spróbuj wtedy wystartować system z płyty bez startup-sequence. Wtedy tradycyjnie sprawdź ilość pamięci, informacje o dyskach... Może wtedy dowiemy sie coś nowego.
[#16] Re: Instalacja OS 4.1 na Sam440

@Olek, post #14

Jeśli ktoś może wysłać pocztą kopie swojej płyty z AOS 4.1

Zarejestruj się na stronie Hyperionu, zaloguj i przejdź do sekcji "download".
Będziesz tam miał obraz AmigaOS 4.1. Ściągnij, wypal i zobacz czy zadziała...

BTW - A jaką masz kartę graficzną? Podobne objawy miałem na Radeonie 9250, który okazał się być jakimś no-name...
[#17] Re: Instalacja OS 4.1 na Sam440

@Radov, post #16

Mam Radeona 9250, producent Sapphire.
[#18] Re: Instalacja OS 4.1 na Sam440

@RAL, post #15

A jakich użyć klawiszy? Mam klawiature USB, są na niej klawisze Win itd.
[#19] Re: Instalacja OS 4.1 na Sam440

@Radov, post #16

Co się tyczy ściągania AmigaOS - może od razu Update1? Z tego co pamiętam to konkretnie update wypałało się na CD i instalka systemu szła od zera praktycznie.
9250 bym się nie czepiał, ta karta jest rekomendowana do AmigaOS.
[#20] Re: Instalacja OS 4.1 na Sam440

@Olek, post #1

Heh i weź sobie tu kup sprzęt z którym nie można dogadać się...

Proponuję skontaktować się z Acube i opisać swój problem z instalacją systemu. No chyba że faktycznie namieszałeś na maksa - ale żeby aż tak?

Ostatnia aktualizacja: 23.02.2012 17:24:32 przez (V)(I)mothe(P)
[#21] Re: Instalacja OS 4.1 na Sam440

@Olek, post #18

Powinno to zadziałać z klawiszami win. Jeszcze jedna opcja to tuż po załadowaniu kickstartu i jego odpaleniu nacisnąć oba klawisze myszy i trzymać i czekać.

Adam: z tym update1 masz dobry pomysł OK
[#22] Re: Instalacja OS 4.1 na Sam440

@Olek, post #14

Miałem problem z adapterami. Pod PC chodziły bez problemu, niestety MAC G4 nie widział Dysku Seagate 80 GB SATA wpiętego przez adapter do portu IDE. W PC adapter działał bez problemu w obie strony. Myślę że z SAM może być podobnie. Spróbuj zapodać komplet (HDD+DVD) bez adaptera....Myślę że pójdzie bez problemu...OK
[#23] Re: Instalacja OS 4.1 na Sam440

@Wojox, post #22

Z opisu kolegi jasno wynika,że dysk jest widziany fizycznie (u-boot) nie widzi go system).
Ale możliwe że to adapter. Są adaptery jednokierunkowe SATA-IDE, i nie jestem do końca przekonany czy obrócenie go w drugą stronę zamiast kupna jednokierunkowego IDE-SATA (bądź kupno normalnego, dwukierunkowego) jest równie dobre. W sumie nie używałem nigdy takiego ustrojstwa
[#24] Re: Instalacja OS 4.1 na Sam440

@adam_mierzwa, post #23

Dysk jest widziany przez u-boot i System. Za pierwszym razem nie był wyczyszczony i AOS zaczął wykonywać s-s z HDD (był tam AOS 3.1). Oczywiście skończyło sie to zawieszeniem komputera, czegoś tam nie umiał załadować. Wpadłem na pewną myśl z tym związaną, ale dziś już nie mam czasu spróbować. Potem jak to zadziała, to dokładnie opisze co i jak zrobiłem, ale to już chyba bedzie w przyszłym tygodniu.
[#25] Re: Instalacja OS 4.1 na Sam440

@Olek, post #24

Zadziałało, ale nie tak jak trzeba. Musze sobie kupić dysk SATA. Przy okazji mam pytanie do bardziej zorientowanych ode mnie. J20 i J23 działają zaraz po włączeniu komputera, pozostałe porty wg instrukcji mają działać po wczytaniu systemu. AOS 4.1 obsługuje pozostałe dwa porty?
[#26] Re: Instalacja OS 4.1 na Sam440

@Olek, post #25

Kupiłem dziś HHD SATA 500 GB i dalej to samo. Z płyty wczytuje sie Kickstart, a potem już tylko animacja dyskietki i nic wiecej.

Może ktoś wysłac mailem do mnie pliki startup-sequence z płyty z AOS4.1. Chyba tam jest błąd, a tak w ogóle nie wiem gdzie już szukac:(.


Ostatnia aktualizacja: 01.03.2012 12:45:08 przez Olek

Ostatnia aktualizacja: 01.03.2012 12:45:49 przez Olek
[#27] Re: Instalacja OS 4.1 na Sam440

@Olek, post #26

Może od początku 1. 440ep czy flex? 2. Coś zmieniałeś oprócz dysku i DVD? 3. Jesteś pierwszym właścicielem tego komputera? Jeśli go kupiłeś od kogoś - może po prostu poradź się go? 4. "pliki startup-sequence z płyty z AOS4.1" - masz możliwość wypalenia płytki jeszcze raz, ze ściągniętego obrazu update1? 5. "zaprzyjaźniłeś się" już z U-bootem?
[#28] Re: Instalacja OS 4.1 na Sam440

@adam_mierzwa, post #27

pisał już, że kupił w Acube
[#29] Re: Instalacja OS 4.1 na Sam440

@Olek, post #26

Jak rozumiem system nie startuje nawet z CD? Po wczytaniu Kickstartu staje na obrazku startowym? Na AOne i Pegu system z CD startuje nawet bez dysku wiec moze sprobuj bez dysku sprawdzisz czy ci sie nie gryza napedy.
Co do wysylania plikow. Po co Ci to? Zarejestruj sie na stronie Hyperionu bedzies mial dostep do wersji instalacyjnej systemu, a przy okazji sprawdzisz czy do dostales wlasciwa wersje plytki. Moze dali Ci do innego komputera niz masz? Przy tej wersji update ktora jest do instalacji od nowa jest nazwa kompa AOne , Pegasos itp.
Jezeli mieszales cos w UBoocie to zresetowalbym go bo moze za duzo namieszales? Zworka CMos czy jak to sie tam robi w Sam.
Gdzie mieszkasz, Moze ktos pomoze bezposrednio?
[#30] Re: Instalacja OS 4.1 na Sam440

@TomK, post #29

System wczytuje sie z płyty, potem pojawia sie logo systemu. Po chwili pokazuje sie animacja dyskietki i koniec. Na nalepce na opakowaniu płyty pisze Sam 440. Po długiej walce doszedłem do tego, że jeśli na HDD jest już gotowa partycja z zapisanym recznie systemem, system ładuje sie do końca.Zauważyłem też, że system nie widzi napedu DVD Problem w tym, że działa w trybie instalacyjnym. Po zmianie na start systemu z HDD, Uboot nie ładuje systemu z dysku. Gadałem już z Masterem, spróbuje wrzucić system na HDD SATA (ja już nie mam takiej możliwości). I zobacze co sie stanie. Próbowałem zrobić kopie zapasową oryginalnej płyty, ale Uboot z kopii nie umie załadować systemu. Pisze, że czegoś brakuje. Gdzie jest ta zworka na płycie i jak jej użyć nie psując komputera? To jest Sam 440ep-flex, tak pisze na okładce User guide. W tej książce pisze, że po załadowaniu systemu mają działać wszystkie 4 porty, ale mnie nie działają.



Ostatnia aktualizacja: 02.03.2012 09:33:49 przez Olek

Ostatnia aktualizacja: 02.03.2012 09:40:21 przez Olek
Na stronie www.PPA.pl, podobnie jak na wielu innych stronach internetowych, wykorzystywane są tzw. cookies (ciasteczka). Służą ona m.in. do tego, aby zalogować się na swoje konto, czy brać udział w ankietach. Ze względu na nowe regulacje prawne jesteśmy zobowiązani do poinformowania Cię o tym w wyraźniejszy niż dotychczas sposób. Dalsze korzystanie z naszej strony bez zmiany ustawień przeglądarki internetowej będzie oznaczać, że zgadzasz się na ich wykorzystywanie.
OK, rozumiem