kategoria: Amiga Classic
[#1] OS 4.1 Final Edition - problem z bootowaniem
Zainstalowałem system, skonfigurowałem go, tylko że on nie chce wystartować

Kiedy wyjmę płytkę CD i dyskietkę startową, dysk coś mieli przez ułamek sekundy, robi reset i jest czerwone guru. Jak włożę dyskietkę startową i zremapuje się kickstart z oryginalnej płyty CD, system startuje normalnie z dysku. Co robię nie tak?
[#2] Re: OS 4.1 Final Edition - problem z bootowaniem

@_arti, post #1

Partycję zakładałeś pod OS3.1?
Załóż pod OS3.1 FFS. Sformatuj i dopiero uruchom instalator OS4.1. Nie formatuj partycji pod OS4.1 bo wtedy wywala GURU.
[#3] Re: OS 4.1 Final Edition - problem z bootowaniem

@SuperBuster11, post #2

Serio? O jisas... a ja już wszystko pokonfigurowałem Mało tego - zostawiłem sobie pustą partycję, żeby później przywrócić sobie 3.9 z backupu ale rozpakowanie 200MB archiwum z systemem wywala OS 4.1 kompletnie. Ten system to jest jedna wielka pomyłka
[#4] Re: OS 4.1 Final Edition - problem z bootowaniem

@SuperBuster11, post #2

Trzeba pod SFS. Można go założyć na AOS 3.x.
[#5] Re: OS 4.1 Final Edition - problem z bootowaniem

@Andrzej Drozd, post #4

No właśnie mi coś z SFS nie chciało działać. Było GURU jak u artiego.
[#6] Re: OS 4.1 Final Edition - problem z bootowaniem

@SuperBuster11, post #5

Wlasnie u mnie jest SFS. Czyli co? Moge uzyc PFSa czy zrobic standardowy FFS?
[#7] Re: OS 4.1 Final Edition - problem z bootowaniem

@_arti, post #6

Ja użyłem SFS 68k. Partycje dla AOS4 przygotowałem na AOS3. Nie używaj SFS w wersji AOS4.
[#8] Re: OS 4.1 Final Edition - problem z bootowaniem

@_arti, post #6

Zrób standardowy FFS.
[#9] Re: OS 4.1 Final Edition - problem z bootowaniem

@SuperBuster11, post #8

Dobra, chciałem być sprytny - zrobiłem partycję w SFS ale pod Amiga 3.9 (no po prostu nie chce tego koszmarnego FFS-a i już ). Dysk tym razem startuje, kickstart 4.x się remapuje, pojawia się logo "AmigaOS 4.1", po czym dioda power zaczyna szybko migać kilka razy i robi się reset. I tak w kółko. Co to, tym razem, może być?

Drugie pytanie - czy posiadanie filesystemu w wersji 68k de facto nie spowolni komputera?

Ostatnia aktualizacja: 23.02.2015 09:21:12 przez _arti
[#10] Re: OS 4.1 Final Edition - problem z bootowaniem

@_arti, post #9

Zrób FFS.

Stawiasz system na WinUAE ??

Ostatnia aktualizacja: 23.02.2015 10:59:28 przez SuperBuster11
[#11] Re: OS 4.1 Final Edition - problem z bootowaniem

@_arti, post #9

czy posiadanie filesystemu w wersji 68k de facto nie spowolni komputera?


OS4 tak jak MOS ignoruje pliki w RDB, korzysta z własnych natywnych.
[#12] Re: OS 4.1 Final Edition - problem z bootowaniem

@SuperBuster11, post #10

Nie, na Amidze. Dobra, postawie dziś na FFS... #masakra
[#13] Re: OS 4.1 Final Edition - problem z bootowaniem

@_arti, post #12

Pytanie, czy wszystkie filesystemy, które chciałeś użyć były w wersji dla 68k? Niby "oczywista oczywistość", ale wszystkim nam wiadomo, że AOS4.x nie odpali się gdy ustawimy filesystem skompilowany pod PPC. Poza tym ogólnie znany jest problem z MaxTransferami i całą tą otoczką filesystemów. Dawno tematu nie przerabiałem, ale podpowiedzi szukałbym TU i TU.
Wybacz pewną enigmatyczność, ale nie chcę "grać kozaka" - pewne rzeczy po prostu się zapomina.
Jeżeli się do czegoś się jeszcze dokopię to dam znać. Powodzenia! OK

EDIT:

Być może jest tak, że 4.1 nie chce się "dogadać" z jakąś konkretną wersją FFSa z 3.x ...

Ostatnia aktualizacja: 23.02.2015 14:45:45 przez Lokaty
[#14] Re: OS 4.1 Final Edition - problem z bootowaniem

@Lokaty, post #13

Filesystemy wziąłem ze swojej instalacji OS3.9 więc raczej na pewno to 68k. MaxTransfery mam wszędzie (i od chyba zawsze) ustawione na 0x1FFFE.
[#15] Re: OS 4.1 Final Edition - problem z bootowaniem

@_arti, post #14

Pytanie - jaki powinien być Identifier dla FFS?
[#16] Re: OS 4.1 Final Edition - problem z bootowaniem

@_arti, post #15

444F5301
[#17] Re: OS 4.1 Final Edition - problem z bootowaniem

@SuperBuster11, post #16

Uff. No to mam OS4.1 i 3.9 na jednym dysku. Oba startują, wszystkie partycje (SFS) widoczne. Systemowa niestety jako FFS. Czas na testy OK Dzięki wszystkim.
[#18] Re: OS 4.1 Final Edition - problem z bootowaniem

@_arti, post #17

Kilka dni to i tak nieźle jak na Amigę naszą (kochankę) OK
[#19] Re: OS 4.1 Final Edition - problem z bootowaniem

@mwb113, post #18

I wszystko znowu padło - ten sam objaw - migająca dioda po zremapowaniu Kickstartu. OS4 wydaje się być BARDZO wrażliwym na taśmę SCSI.

Spróbuje jeszcze zainstalować go na dysku IDE, na stanardowym kontrolerze ale raczej nie będe go ani używał ani pokazywał na zlotach. W taki sposób po prostu nie warto. Choć na CSPPC chodził całkiem żwawo, jest zbyt awaryjny na klasyku

Eh, niebieski motyl mnie pokarał, żem zboczył z właściwej drogi

Ostatnia aktualizacja: 23.02.2015 23:31:47 przez _arti
[#20] Re: OS 4.1 Final Edition - problem z bootowaniem

@_arti, post #19

Myślę, że po prostu karta CSPPC się przegrzewa.
[#21] Re: OS 4.1 Final Edition - problem z bootowaniem

@stachu100, post #20

Albo dostaje za mało prądu. Może to problem z zasilaczem?
[#22] Re: OS 4.1 Final Edition - problem z bootowaniem

@Andrzej Drozd, post #21

Hm, może to i przegrzanie. Mogą też być napięcia. Nie przeczę (4.85V/11.6V). Dziś w nocy zostawiłem do zrobienia backupy - z 16GB skopiowało się 10MB Wyskoczył requester z czymś ala "Parity error and Phase Mismatch" CO to wogóle jest?!
[#23] Re: OS 4.1 Final Edition - problem z bootowaniem

@_arti, post #22

Kapkę niewyrażne na granicy tolerancji te volty. Dodatkowo temperatura i problemy gotowe.

Ostatnia aktualizacja: 24.02.2015 09:48:28 przez Grisza
[#24] Re: OS 4.1 Final Edition - problem z bootowaniem

@Grisza, post #23

Wyczyściłem Amigę, zamieniłem zasilacz. Teraz napięcia są ciut lepsze - na obciążeniu 4.95V i 11.75V. Nie wien, jak 3.3, bo nie umiem sprawdzić Zainstalowałem też OS4.1 na dysku IDE. Sytuacja jest taka, że system czasami nie wystartuje (trzeba zrobić reset) ale generalnie daje radę. Warunek jest jeden - SCSI jest kompletnie odłączone. Próba zabootowania z dysku SCSI się nie udaje, nawet przy 4-5 resetach - sprawdzone na dwóch dyskach. I jest to też niezależne od filesystemu. Spróbuje jeszcze wykombinować inną taśmę SCSI.

PS: czytając fora dowiedziałem się, że nawet użytkownicy X1000 mają takie problemy

Ostatnia aktualizacja: 25.02.2015 09:20:42 przez _arti
[#25] Re: OS 4.1 Final Edition - problem z bootowaniem

@_arti, post #24

Nie masz podkręconego CSPPC?
[#26] Re: OS 4.1 Final Edition - problem z bootowaniem

@BULI, post #25

Nie. Wszystko na standardowych "ustawieniach".
[#27] Re: OS 4.1 Final Edition - problem z bootowaniem

@_arti, post #26

Ustawiłem tylko jedno urządzenie na karcie CSPPC i raz system wystartował. Ale tylko raz. Teraz 3 już reset i wisi na ekranie Kickstartu.
[#28] Re: OS 4.1 Final Edition - problem z bootowaniem

@_arti, post #27

Dziś po miesiącu odpaliłem Finala i mam,to samo.System się wczytuje i staje na ekranie startowym.Zastał się?
[#29] Re: OS 4.1 Final Edition - problem z bootowaniem

@Grisza, post #28

zrób może boot with no s-s i oblookaj co po kolei dzieje sie w s-s
[#30] Re: OS 4.1 Final Edition - problem z bootowaniem

@_arti, post #27

Dzisiaj zainstalowalem system na A1200. Co ciekawe tu dziala sfs, ale system da się zainstalować tylko na IDE. Strasznie wolno to działa ;)
Używam WinUAE. Gdy ustawilem Accelerator SCSI, to nie wykrywało płyty w napędzie, ale dysk twardy wykryło.
Na stronie www.PPA.pl, podobnie jak na wielu innych stronach internetowych, wykorzystywane są tzw. cookies (ciasteczka). Służą ona m.in. do tego, aby zalogować się na swoje konto, czy brać udział w ankietach. Ze względu na nowe regulacje prawne jesteśmy zobowiązani do poinformowania Cię o tym w wyraźniejszy niż dotychczas sposób. Dalsze korzystanie z naszej strony bez zmiany ustawień przeglądarki internetowej będzie oznaczać, że zgadzasz się na ich wykorzystywanie.
OK, rozumiem