[#1] Tabor srabor
Szanowni Koledzy szanowne Koleżanki z PPA!

Podobno “zbliża się” Tabor czyli płyta A1222.

Przed ok. tygodniem wrzuciłem linka do apollo forum że “planowana jest produkcja V4 już w lipcu”.

Natomiast jak sięgnę pamięcia pół roku wstecz... żadnych nowych newsów o Tabor.

A że chętkę mam na oba te rozwiazania, będę zobowiazany za przytoczenie niusów o Tabor z 2019 r., w szczególności typu:

- cena
- specs (z jakimś porównaniem najlepiej typu Sam440ep-flex)
- “kiedy”

Dzięki z góry!!
[#2] Re: Tabor srabor

@David, post #1

Stanowisko firmy A-EON prawdopodobnie jest takie, że macie czekać na A1222 tak długo aż uzbieracie finanse na AmigaOne X5000.
Prototypy A1222 to jak wyroby cukiernicze np. lizaki dla małych dzieci, aby zainteresować klienta produktami A-EON.


Ostatnia aktualizacja: 13.06.2019 02:09:43 przez rgrg2
[#3] Re: Tabor srabor

@rgrg2, post #2

Możliwe że klienci do zastosowań przemysłowych zrezygnowali z owej płyty.
A dla kilkudziesięciu sztuk im się nie opłaca klepac tabora.
Ale chyba nikt nie będzie płakał za tym kastratem.
[#4] Re: Tabor srabor

@David, post #1

Ten syf chyba wcale nie wyjdzie I może to dobrze bo tylko wstyd takie G za tą cenę sprzedawać już raspberry pi ma więcej mocy
[#5] Re: Tabor srabor

@David, post #1

- specs (z jakimś porównaniem najlepiej typu Sam440ep-flex)


Jak napisał Daniel Müßener - jego port gry Tower57 na Taborze (wersja natywna) robi jakieś 37 FPS (na Sam 460 robi około 30). Natomiast nienatywna (czyli w trybie emulacji FPU) osiąga około 20 FPS. Obawiam się, że wspomniana przez Ciebie Sam 440 się nie umywa do tych rezultatów.

@Pico121:

tylko wstyd takie G za tą cenę sprzedawać


A jaka konkretnie ma być cena? Bo ja się nie dokopałem jasnych deklaracji. Podziel się wiedzą.

już raspberry pi ma więcej mocy


Masz jakieś benchmarki? Wrzucaj tutaj, nie krępuj się.

A dla wszystkich, w kategorii dostępności tego sprzętu - polecam ten filmik.
[#6] Re: Tabor srabor

@recedent, post #5

>A jaka konkretnie ma być cena? Bo ja się nie dokopałem jasnych deklaracji. Podziel się wiedzą.

miało być około 400$

>Masz jakieś benchmarki? Wrzucaj tutaj, nie krępuj się.
ogołem procek tabora jest zbliżony wydajnością do g4 więc można sobie zobaczyć wyniki z geekbencha dla g4 a potem porownać je z raspi
[#7] Re: Tabor srabor

@Pico121, post #6

Dobra. To ja znalazłem takie: Raspberry Pi 3 vs PowerMac G4 MDD.
[#8] Re: Tabor srabor

@recedent, post #7

z benchmarków które pokazałeś widać, że g4 wygrywa tylko w kwestii liczb całkowitych podczas kiedy raspi wygrywa w każdej innej kategorii. dodatkowo tabor najprawdopodobniej nie bedzie mógł wykorzystać wbudowanego fpu więc przegra tutaj z kretesem... dodatkowo należy wziąć poprawkę na cenę gdzie raspi to około 200 złotych a tabor to będzie ponad 1000
[#9] Re: Tabor srabor

@recedent, post #5

To jest żałosne.
30 fps na Sam 460 vs 37 fps na nowej konstrukcji (Tabor).
No rozumiem że po latach nowszy sprzęt przebije poprzedni o 100%
Czyli powinno być 60-67 fps.
Wtedy zakup byłby sensowny.
[#10] Re: Tabor srabor

@Pico121, post #8

Malo powiedziane, że ponad 1000zł, Trevor gadał promocyjnie za 400 euro, to aż 1700zł. Jakie to śmieszne tak długo przeciągać ten temat w czasie, ciągłe opóźnienie dostępności na rynku, do tego przy cenach na pc płyty z procesorem 2ghz na wyprzedaży, pełen konfig z pamięcią, obudową i zasilaczem, za np. 200zł ale bez systemu, płyta dużo bardziej rozubudowana od każdego sprzętu do AOS który był 5-17 lat temu. A jaka konfiguracja za 400 euro ciągle nie wiadomo. A sprzęty które były do AOS4.x 10 lat temu kosztowały dużo więcej, a marne parametry i wyposażenie tych płyt głównych nie zachęcały do kupna. Wtedy 5-17 lat temu, jak i teraz klient na udoskonaloną retro platformę Amigową to pożyteczny idiota, można wyprodukować byle co, wymagać dużo kasy i jeszcze odgrywać przy tym rolę zbawcy narodu amigowego.
https://en.wikipedia.org/wiki/AmigaOne


Ostatnia aktualizacja: 13.06.2019 17:38:50 przez rgrg2
[#11] Re: Tabor srabor

@rgrg2, post #10

I znów te bezsensowne porównania do blaszanego świata.

[#12] Re: Tabor srabor

@rgrg2, post #10

Wtedy 5-17 lat temu, jak i teraz klient na udoskonaloną retro platformę Amigową to pożyteczny idiota, można wyprodukować byle co, wymagać dużo kasy i jeszcze odgrywać przy tym rolę zbawcy narodu amigowego.


Hehe sporo w tym prawdy. OK

Ale lepszy rydz niż nic!! szeroki uśmiech
[#13] Re: Tabor srabor

@Lokaty, post #11

Świat z PC WINTEL to rzeczywistość tego świata, a porównanie do PC dla mnie bezsensowne nie jest, bo sprzęty są oferowane jako komercyjne fizyczne produkty. To nie wirtualne wytwory ambitnych i szalonych geeków, do ściągnięcia jako paczka rar. Twoja drukarka 3d wyprodukuje ci płytę twoich marzeń wystarczy uruchomić setup, wybrać opcje i czekać na efekt końcowy.

Ostatnia aktualizacja: 13.06.2019 18:02:03 przez rgrg2
[#14] Re: Tabor srabor

@Pico121, post #8

Heh, najpierw piszesz, że RPi3 ma więcej mocy od G4, a potem "no dobra, ale nie wszędzie jest szybszy" :)

należy wziąć poprawkę na cenę gdzie raspi to około 200 złotych a tabor to będzie ponad 1000


A ja za 150 zł znajdę PC, który zje RPi na śniadanie. I co z tego wynika?

@WojtekX:

No rozumiem że po latach nowszy sprzęt przebije poprzedni o 100%
Czyli powinno być 60-67 fps.
Wtedy zakup byłby sensowny.


To kup PowerMaca G5 z MorphOSem za 200 zł. Będziesz miał 90 FPS. A jak dokupisz kartę za 50 zł to nawet 130.

@rgrg2:

klient na udoskonaloną retro platformę Amigową to pożyteczny idiota, można wyprodukować byle co, wymagać dużo kasy i jeszcze odgrywać przy tym rolę zbawcy narodu amigowego.


Chcesz powiedzieć, że producencji rozszerzeń do klasyka naciągają amigowców na kasę, wpychając im jakiś chłam z 30-letnimi procesorami, albo przelotkę z IDE na CF?

Świat z PC WINTEL to rzeczywistość tego świata, a porównanie do PC dla mnie bezsensowne nie jest, bo sprzęty są oferowane jako komercyjne fizyczne produkty.


To porównuję komercyjny i fizyczny Vampire Standalone z piętnastoletnim Makiem Mini za 150 zł. Oj, marnie.
[#15] Re: Tabor srabor

@David, post #12

Czas na jakiś polski akcent w tej materii.
Próg to płyta w cenie dla końcowego odbiorcy to 400 euro.
Niech się wypowiedzią sprzętowcy, co można wymodzić w tej cenie dla PPC.
Warto dodać że większość rzeczy procesor ma w swej strukturze, jak kontroler RAM, USB, i wszystko inne.
Wiec w zasadzie trzeba zaprojektować płytę i zliczyć koszt komponentów...
I oczywiście nie brać pod uwagę jakieś wykastrowane wynalazki PPC.
[#16] Re: Tabor srabor

@recedent, post #14

Chodzi o nowy sprzęt ala Tabor
[#17] Re: Tabor srabor

@recedent, post #14

Ja miałem na myśli sprzęt natywny z PPC do AOS4.x, a nie jakieś tam rozszerzanie, dodatek do klasycznych modeli z mc680x0. Te sprzęty z PPC były już wtedy 5-17 lat temu zbyt skromnie wyposażone w porównaniu do wiodących sprzętów na intel, za bardzo wygórowane, przesadne ceny. To nie mogło się podobać klientom, chociaż kto miał dużo kasy to brał co było dostępne. Zrobili coś lepszego tzn. X5000 a ceny jeszcze bardziej nie ludzkie, nie perspektywiczne dla AmigaOS. W taki sposób udział komputerów z natywnym AmigaOS nie urośnie do oczekiwanego WOW.


Ostatnia aktualizacja: 13.06.2019 20:21:39 przez rgrg2
[#18] Re: Tabor srabor

@WojtekX, post #15

no płytę główną możesz nową zakupić za +- 300 ziko więc uznajmy że to podstawowa cena za marną płytę główną procek z tabora to koszt według stronki wikichip 40 dolar wiec mniej jak 200 ziko wiec za całość koszta produkcji wynoszą mniej jak 600ziko czyli jakies 150 dolar
tu jest link
https://en.wikichip.org/wiki/freescale/qoriq/p1022
[#19] Re: Tabor srabor

@recedent, post #14

>A ja za 150 zł znajdę PC, który zje RPi na śniadanie. I co z tego wynika?
no to że próbujesz ruchać logike bo i raspi i tabor są nowe a ten pc będzie używany
ogółem widać że jesteś team niebiescy mówiąc jakie to maki nie są lepsze od sprzętu dla os4 a prawda jest taka że powerpc dla amigi i użytkownika domowego jest martwe od 2005
plus mac z morphosem nie kosztuje 200 zł ani 150 zł
[#20] Re: Tabor srabor

@rgrg2, post #17

PPC? A co jest z PPC? Od Freescale SoC QorIQ najszybszy model P5040 4 rdzenie po 2.2GHz, ciekawiej wygląda sprawa z POWER9 bo można dostać w miarę tanio kompletną platformę (ale i tak drożej niż x86, mniej wydajnie niż x86 i ze znacznie mniejszą dostępnością niż x86 czyli żadne "w sklepie za rogiem).
W przypadku ARM jest kilkudziesięciu producentów, tanie chipy. Problemem jest wydajność jednego rdzenia, która nie stoi na najwyższym poziomie, ale przebija G4 w nowszych konstrukcjach (A72+) - i tutaj kolega recedent powinien przypomnieć sobie testy z innego wątku. RPi3 to żaden demon prędkości, jedyna jego zaleta to że jest popularny (więc ma dopracowany system i otoczkę programową - ale to nie jest zaleta z punktu widzenia amigowców).
[#21] Re: Tabor srabor

@Pico121, post #19

mac z morphosem nie kosztuje 200 zł ani 150 zł


A może się założymy? Jeśli w przeciągu - powiedzmy - tygodnia na Giełdzie PPA ktoś wystawi Maca Mini z zainstalowanym MorphOSem w cenie między 100 a 150 zł to Ty go kupisz. OK?

@rgrg2:

miałem na myśli sprzęt natywny z PPC do AOS4.x, a nie jakieś tam rozszerzanie, dodatek do klasycznych modeli z mc680x0


Czyli co, strzyżenie owiec jest tylko jak ktoś sprzedaje sprzęt pod NG, a jak np robi od nowa płytę Amigi 3000 i liczy za to grube zielone to wtedy jest OK?

Ostatnia aktualizacja: 13.06.2019 21:26:25 przez recedent
[#22] Re: Tabor srabor

@recedent, post #21

Ja kupię i mówię to zupełnie poważnie.
Daj znać na priv. Ewentualnie.
[#23] Re: Tabor srabor

@rgrg2, post #13

Ok.
Czyli, reasumując, potrzebujesz peceta a nie tabora.
[#24] Re: Tabor srabor

@Lokaty, post #23

Jakby AmigaOS4.x był natywnie na Intel, to by było moje zainteresowanie i innych ludzi. Ale nie ma takiej instalki. Każdy sprzęt Amigowy ma inny bios niż pecetowy, i raczej żaden wirus nie włamanie się do ami z netu, nie jest to możliwe, i nie zainstaluje trojana, nie zmodyfikuje też amigowego biosu. Chyba, że nie wiem, że takie coś było faktem. A na PC mnóstwo wirusów, exploitów, backdoorów, microsoft ciągle łata ich system, nawet teraz na windows 10. Makabra z bezpieczeństwem na takim PC z takim biosem, systemem. Ja bym chciał żeby porządne płyty główne i procesory za tanie pieniądze były dostępne i możliwe do nabycia takze na platformie AmigaOS z amigowym biosem. Od tyle i aż tyle. Bo w temacie oprogramowania, jakie Amiga ma braki w tym zakresie to już wiele pisano i wiadomo. Tani i dobry sprzęt to podstawa rozszerzania społeczności tego systemu. Do tego za mało się robi dla edukacji amigowych programistów i projektantów sprzętu, sterowników i osprzętu. Ile osób na tyle dobrze zna amigowy sprzęt klasyczny, sprzęt NG i system aby tworzyć nowe produkty platformy sprzętowe, sterowniki i oprogramowanie. Wielka zagadka. Know how też. Hehe....


Ostatnia aktualizacja: 13.06.2019 23:31:13 przez rgrg2
[#25] Re: Tabor srabor

@recedent, post #21

Ja tam widziałem e-Maczka za 130 chiba czy jakoś tak. Wyjście z rodziną do restauracji jest droższe niż sprzęt pod MorphOS...

Natomiast... AOS4 ... well... who's Zed? Zed's dead baby... Zed's dead...
[#26] Re: Tabor srabor

@rgrg2, post #24

@rgrg2
Kompletnie nie wiem co ma "piernik do wiatraka". Temat ten został przemielony "gadzilion" razy na forum, całe mnóstwo osób tutaj piszących i interesujących się NG wielokrotnie dochodziła do tych samych wniosków, natomiast Ty "urwałeś się z choinki" i od 2009 roku (odkąd masz konto) wszystkie te tematy jakoś musiały "przelecieć Ci przez wirtualne palce" skoro podnosisz wrzawę. Nie uwierzę w to. Słaby troll.

Ponad to ciężko się człowieku z tobą dyskutuje.
Ani ja, ani Ty nie zabronisz nikomu konstruowania niszowego sprzętu oraz pisania niszowego systemu pod tenże. A może jest inaczej i zabronisz? Pochwal się jak... .

Swoją perspektywą nie tłumaczysz faktów (w kontekście pecetów), tylko starasz się usprawiedliwić swoją niezaradność korzystania z tego sprzętu (przypuszczam że chodzi o Windowsy) i ponad to jesteś specem od sprzętu (hakowane biosy, czy coś ... ).
Od dobrych kilkunastu lat nie mam problemów o których piszesz (bezpieczeństwo, wirusy i całe zło świata), a zmieniałem platformę kilka razy (Socket370 -> Socket A -> FM1 -> AM4) korzystałem przy tym z wielu systemów (różne Linuxy, a Windowsy od Win2000) więc póki co pozostaję w swoim przekonaniu, że zwyczajnie "nie ogarniasz". Jeżeli jest inaczej - użyj argumentów... chociaż nie. Na tym poprzestanę.

@Dave @WojtekX @Pico121
Rozumie, że temat Was nie interesuje, nie macie długiego stażu na forum i być może nie wiecie - co powtórzę ponownie - ale takich dyskusji było wiele, naprawdę, nie kłamię. Wysilcie proszę swoje palce i poszukajcie w archiwach forum/newsów (mała podpowiedź - zwykle był w nich szczególnie nasilony "ruch" i często kończyły się "bananami").
Jeżeli Tabor się ukaże to kto będzie chciał/będzie miał możliwość to zakupi. Jeżeli nie - trudno, większość płakać nie będzie.
Chcecie spróbować AOS4. Proszę bardzo! WinUAE oferuje taką możliwość, aby się zapoznać z tym systemem. MorphOS również jest w zasięgu ręki.

@moderacja @recedent
Proszę, urwijcie tą bezsensowną dyskusję. Zwyczajnie odechciewa się zaglądać w wątki o NG, które z rzadka, ale bywa że coś za sobą niosą. Z powyższego na pewno nic dobrego nie wyniknie.
[#27] Re: Tabor srabor

@WojtekX, post #9

To jest żałosne.
30 fps na Sam 460 vs 37 fps na nowej konstrukcji (Tabor).
No rozumiem że po latach nowszy sprzęt przebije poprzedni o 100%
Czyli powinno być 60-67 fps.
Wtedy zakup byłby sensowny.


Żałosne to jest to że admin forum, zamiast dbać o merytorykę dyskusji, celowo podaje nieaktualne dane, co w konsekwencji rozpoczyna kolejny brednioserial. Dane podane przez Recedenta, pochodzą dla gry w wersji alpha i odnoszą się do wypowiedzi autora sprzed 2.5 roku. Co ważne podawałem dane dla finalnej wersji gry:
https://www.ppa.pl/forum/amigaos-4.x/31677/benchmark-w-emulowanym-aos4-1-intel-core-i7-2670-qm/5#m609420

i żeby nie było Recedent te dane zna, bo w tym wątku się później udzielał. Reasumując, gdyby podał liczby obrazujące stan faktyczny na dziś, to miałbyś oczekiwane przez Ciebie ponad 60fps, nie napisałbyś że to żałosne i tym samym nie rozpocząłby sěę brednioserial, na który narzeka Lokaty. Ot, kolejny przykład na to że rzetelność wypowiedzi jest wartością.

Ostatnia aktualizacja: 14.06.2019 09:45:34 przez MUFA-amigaone-pl
[#28] Re: Tabor srabor

@recedent, post #21

Zobaczymy z tym Maciem tylko nie oszukuj I sam nie wystaw dla udowodnienia czegokolwiek
[#29] Re: Tabor srabor

@MUFA-amigaone-pl, post #27

"... Reasumując, gdyby podał liczby obrazujące stan faktyczny na dziś, to miałbyś oczekiwane przez Ciebie ponad 60fps, nie napisałbyś że to żałosne i tym samym nie rozpocząłby sěę brednioserial, na który narzeka Lokaty."


Narzekają stare baby. Ja jasno wyraziłem swoją dezaprobatę dla "wątków widmo" bo ileż można w koło jednego g!@#a biegać?!
Tworzymy społeczność hobbystów, czy wirtualne armie???
Mam wrażenie, że "co jeden" jest bardziej "zdoktoryzowany" w tematach amigi i okołoamigowych niż reszta społeczności forumowej. Akceptuję to, że komuś może nie leżeć NG (i na odwrót), można to wyartykułować raz, czy dwa jako przedstawienie swoje strony w trakcie rzeczowej dyskusji. Natomiast w tej chwili jest to temat nadrzędny każdej dyskusji. Wchodzisz na forum np. z problemem, a tu - jeb - mędrcy wartościują CZYJEŚ zainteresowania.

Zwyczajnie męczące stało się to środowisko. Każdy jednemu zagląda przez ramie i wytyka co jest lepsze, a co gorsze i mało tego! Coraz to częściej te "światłe osoby" zaczynają innym forumowiczom zaglądać do kieszeni!
Noszzz cholera, przecież to jest jakiś totalny absurd!!

Zapewniam Cię @MUFA-amigaone-pl, że gdyby ten wynik Tabora dobił w Tower57 do 200fps to nadal byłoby mało (Recedent na pewno nie podał nieaktualnych wyników umyślnie). Nadal znalazłby się kontrargument podważający ten stan rzeczy.
Natomiast zapewniam Cię, że żadna z tych osobistości nie pofatygowała się, aby napisać zapytanie do Daytony jak powstawał port, czy chociażby wyrazić kilka miłych słów w stronę jego osoby. Jestem całkowicie przekonany, że nawet nie zdają sobie sprawy, że znaczna część kodu gry została przepisana, a pozostała wymagała "ciężkich fixów", gdzie należało przy okazji wykonać technologiczny 'downgrade'. Zostało to wykonane przez JEDNĄ osobę, dostosowany do TRZECH platform (w kilku wariantach pierwotnie), która ostatecznie nie ma udziału w sprzedaży (tu można pójść o krok dalej bo kto takie biznesy w obecnych czasach robi, ale chcę jednak podkreślić, że stale się odnoszę do hobbystów, również w ujęciu Daniela).
Próbuję sobie wyobrazić to jak pustym trzeba być, aby "wykazać się" taką ignorancją.

Podsumowując, żeby była jasność - aktualnie Tabor mnie nie interesuje, zbyt długo to trwa, jednak nikt mi nie dał przyzwolenia, aby czyjąkolwiek pracę oceniać, czy krytykować. NIKT.
Mojego przyzwolenia również na to nie będzie, aby patrzeć, czytać jak postronne osoby beztrosko wypowiadają się w tematach o których nie mają bladego pojęcia (bo i ja również o
wielu nie mam).

Czasu kiedy ludzie na tym forum się inspirowali minął (chociaż coraz to częściej dochodzę do wniosku, że aktualny stan rzeczy funkcjonował zawsze, tyle że nigdy mnie to zjawisko bezpośrednio nie dotknęło). Nie wiem, może przez to że "gwardia" się zmieniła - jedni poszli, a na ich miejsce przyszli nowi. Nie ważne, mam miłe wspomnienia z przeszłości i czasem 'kultywuje' to zjawisko z sentymentu i narazie tak zostanie.
Socjologia mi nie leży, z tej perspektywy nie mam zamiaru analizować problemu, zresztą nic by to nie dało.
Jeżeli coś ma się zmienić to najpierw trzeba zacząć od siebie.

Liczę na to, że ludzie w końcu zaczną dostrzegać istotę tego zjawiska i każdy jeden krzykacz wyciągnie głowę ze swojej dupy, wszak fale dźwiękowe w tym miejscu słabo się rozchodzą. Tyle.

Ostatnia aktualizacja: 14.06.2019 11:57:00 przez Lokaty
[#30] Re: Tabor srabor

@Lokaty, post #29

"Zwyczajnie męczące stało się to środowisko."

jeszcze bardziej meczace i frustrujace sa te wieczne ZAPOWIEDZI i FUTURYSTCZNE WIZJE dinozaurow ok, racja
Na stronie www.PPA.pl, podobnie jak na wielu innych stronach internetowych, wykorzystywane są tzw. cookies (ciasteczka). Służą ona m.in. do tego, aby zalogować się na swoje konto, czy brać udział w ankietach. Ze względu na nowe regulacje prawne jesteśmy zobowiązani do poinformowania Cię o tym w wyraźniejszy niż dotychczas sposób. Dalsze korzystanie z naszej strony bez zmiany ustawień przeglądarki internetowej będzie oznaczać, że zgadzasz się na ich wykorzystywanie.
OK, rozumiem