[#1] Tani sprzęt pod OS4
Jaki jest najtańszy sprzęt pod OS4. Mam na myśli sprzęt używany. Za ile można kupić SAM, G3, G4 ?
[#2] Re: Tani sprzęt pod OS4

@Sventevith, post #1

Ja kupilem na licytacji allegro Pega2 od jacy za ~400 zł no i potem ~130zl za OS4Fe
Nie wiem natomiast czy warto cos kupować, nowe gry nie pojdą na kartach AGP, a same procesory są dosc wolne.
[#3] Re: Tani sprzęt pod OS4

@Sventevith, post #1

Tabor niebawem.

400 EUR.

Taniej ciężko, X5000 kosztuje 1900 GBP.
[#4] Re: Tani sprzęt pod OS4

@michal_zukowski, post #2

Mam os4.1fe na klasyka odpale pod winuae zobacze jak to działa.
Do gier nie potdzebuje raczej bo ani nowe ani super. Wszystko mozna na pc puscic.
400 pln to cena ok. Tak do 1000 pln to max.

Ostatnia aktualizacja: 28.10.2019 23:18:26 przez Sventevith
[#5] Re: Tani sprzęt pod OS4

@Sventevith, post #4

Przy emulacji po przez Amiga Forever 8 jest trochę problemów. Zdarza się, że pakiet "gubi" dysk systemowy i po restarcie trzeba ponownie zaznaczyć boot'owanie partycji w ustawieniach. Nie udało mi się też skonfigurować ustawień tak, żeby na Z3 emulować więcej niż 256 MB, po przestawieniu tej wartości system się wykrzacza i uruchamia w innej rozdzielczości.

Kolejną rzeczą, której nie potrafię przestawić jest obsługa polskich znaków diaktrycznych lewym ALT. Prawy - mimo, że jest widoczny i prawidłowo obsługiwany na wirtualnej klawiaturze AF8 - nie działa w systemie. W efekcie pisze się strasznie nienaturalnie. Rozmawiałem o tym z Rafałem Chyłą i był zdziwiony, bo w natywnych maszynach ten problem nie występuje.

Całość na i7 6700 HQ z 8 GB RAM pracuje wolno. Otwarcie OWB, od kliknięcia w ikonkę do otwarcia okna to 5 - 6 sek. Przy próbie instalacji pakietu Amicygnix AF8 się zwiesił.

Z punktu widzenia osoby, która do "amigowania" wróciła po ponad 20 latach i ma obecnie porównanie z pracą na natywnym MOS na Mini Macu emulacja funkcjonuje wolno. Z drugiej strony ta wersja systemu jest pomyślana na maszyny klasyczne, z ich ograniczeniami sprzętowymi i problemami. Przypuszczam, że w porównaniu z taką A4000 z PPC603 i 384 MB RAM wygląda to porównywalnie. Zakładam również, że na natywnej maszynie klasy nawet Amiga ONE XE AmigaOS 4.1 naprawdę dostaje skrzydeł.

Co do samego wyglądu i obsługi - nie ukrzyżujcie mnie - dla mnie AOS 4.1 jest stylistycznie bardziej zbliżony do 3.1. Zaznaczam, że chodzi o samą stylistykę, bo w przypadku obsługi to tu już jest bardzo podobnie.

Ostatnia aktualizacja: 29.10.2019 07:02:57 przez Slepaq
[#6] Re: Tani sprzęt pod OS4

@Slepaq, post #5

No cóż AmigaOS 4 na emulatorze jest trochę jak TAWS, czyli tak żeby sobie poklikać i "pozwiedzać" system, bo uzywać to się za bardzo nei da. Dlatego dobrze że nareszcie Solie powiedział odważne, acz jakże racjonalne słowa iż stary sprzęt jest tylko balastem. Wszak nikt np. Microsofcie się nie cacka i nie boi się iż rozdrażni użytkowników Pentium III, brakiem wsparcia systemu, nawet w MorphOSie dawno pożegnano sieę z oficjalnym wsparciem dla klasyków, a na AmigaOS 4 cały czas jest.
No i potem efekt jest taki że człowiek zamiast się zachęcić, to się zraża powolnością działania i innymi problemami, których na współczesnych Amigach nie ma. Taki Sventevith z jego negatywnym nastawieniem zrazi się niemal na pewno.

Na dziś to trzeba kupować nowy sprzęt, czyli nadchodzącego Tabora, a jest to tani sprzęt. Ja wiem że dzisiaj nie ma na rynku żadnego nowego samochodu, który byłby np. tańszy od 30-letniej BMWicy w gazie i że ta BMa, to ma wiecej koni pod maską niż nie jedno nowe auto z fabryki. No i w ogóle jest fajnie, nie trzeba jej drutować, Niemiec płakal jak sprzedawał, można sobie założyć złoty łańcuch, podglośnić radio, odsłonić szybę i rulezować na dzielni z zimnym łokciem. No ale kiedyś trzeba będzie się ustatkować i dla samego siebie lub rodziny kupić nowe bezproblemowe auto, nawet jak ma mniej koni pod maską.

Przy zakupie nowego, nie można się kierować porownaniami do 15-letnich sprzętów bo to nigdy nie będzie tańsze. Nie ważne czy kupujesz, samochód, pralkę czy komputer.
[#7] Re: Tani sprzęt pod OS4

@MUFA-amigaone-pl, post #6

Rafale - nie widziałem nigdzie aby Sventevith, w tym wątku, pisał coś o swoim nastawieniu. Zapytał się natomiast o ceny sprzętu na AOS 4.1 oraz napisał o emulacji.
Co do cen - dostał odpowiedzi. Na giełdzie PPA widziałem ofertę na Amiga One XE G3 z systemem za 2500 zł. Budżet ten przekracza założony przez twórcę wątku - dlatego wcześniej o tym nie pisałem. Zamiast tego opisałem moje wrażenia z emulacji - skądinąd zgodne z opinią RadziN, którą wyraził na Gadaczu.

Zgodzę się natomiast, że wsparcie starszych maszyn, w ramach tego samego jądra, może tworzyć problemy i być balastem dla rozwoju kernela. Paralela do BMW i wspominanie złotego łańcucha było niepotrzebne.
[#8] Re: Tani sprzęt pod OS4

@MUFA-amigaone-pl, post #6

Przy zakupie nowego, nie można się kierować porownaniami do 15-letnich sprzętów bo to nigdy nie będzie tańsze. Nie ważne czy kupujesz, samochód, pralkę czy komputer.


No dobra to porównujemy nowe sprzęty. PC z Celeronem, Athlonem, systemem za 400 euro chyba się da złożyć i jak wypadnie Tabor? Po co takie zaczepki panie kolego.
[#9] Re: Tani sprzęt pod OS4

@MUFA-amigaone-pl, post #6

To ja nawet wymyśliłem banner i slogan reklamowy:

[#10] Re: Tani sprzęt pod OS4

@recedent, post #9

Te auto po lewej nie obsluguje zadnego radia (nie wydaje dzwieku).
[#11] Re: Tani sprzęt pod OS4

@Slepaq, post #7

No niestety o jego nastawieniu świadczą inne wątki. On też pisał choćby w wątku o drutowaniu że woli sobie kupić dwa stare Maki za grosze niż jeden nowy komputer dla AmiigaOS 4, bo jak się zepsuje to wyjdzie taniej. Stąd moje porównanie do samochodów, bo w sumie też wielu tak robi, że kupuje staruszka, nic że wytarte siedzenia, luzy w kierownicy i rdza na na nadkolach, ale za to - "zobacz Pan jak to idzie", ", a dalej "A jak mi się zepsuje, to se kupię drugi na części. Salony dealerów są dla idiotów".

Sorry, ale to są przykłady z życia wzięte, które bardzo nachalnie przychodzą mi na myśl, zwłaszcza gdy czytam wątki "o drutowaniu" itp.

Pisał też okraszając swoją wypowiedź diabełkami, krzywdzące i nieprawdziwe tezy na temat wsparcia przez Amigę One dla Linuksa. Ja oczywiście staram się zawsze merytorycznie takie sprawy prostować. Niestety wątki z forum Linuksa, nie są dodawane do recentów forum, ani nie pojawiają się na stronie głównej, więc mój wpis na temat całkiem fajnej i nowej dystrybucji Linuksa dla PPC, gdzieś tam przejdzie zapomniany.

Ogólnie podobnych wtrętów ze strony Sventevitha, było więcej. Przez 20 lat bytności na amiforach, miałem do czynienia z wieloma osobami, które były rzeczywiście zainteresowane, oraz z wieloma, które ciągnęły temat by wbijać szpilki. W mojej ocenie Sventevith (chociaż sam będzie zaprzeczał), należy do tej drugiej grupy.
[#12] Re: Tani sprzęt pod OS4

@recedent, post #9

Mam Pandę tylko żółtą, jeżdzi nią teraz żona. Auto z salonu, przez pierwsze 10 lat nie znałem w ogóle żadnego mechanika na mieście bo nie musiałem. Zawsze dojechałem do celu, a że nie pędziłem 200km/h, no cóż mam inne priorytety.

Ostatnia aktualizacja: 29.10.2019 09:39:34 przez MUFA-amigaone-pl
[#13] Re: Tani sprzęt pod OS4

@96, post #8

No dobra to porównujemy nowe sprzęty. PC z Celeronem, Athlonem, systemem za 400 euro chyba się da złożyć i jak wypadnie Tabor? Po co takie zaczepki panie kolego.


Wypadnie tak jak wypadnie stare BMW w wyścigu z nową Pandą, pewnie BMW wygra. Pytanie tylko czy chciałbyś kupić żonie 30-letnie BMW, czy lepiej jednak czułbyś się wiedząc że twoja żona i dzieci jeżdżą nowym autem?
[#14] Re: Tani sprzęt pod OS4

@MUFA-amigaone-pl, post #11

Idąc tą analogią to kupując X5000 bierzesz coś w cenie tesli z silnikiem gaźnikowym z poloneza, bez wspomagania i klimy, gdzie jedynym atutem jest znaczek na masce i kierownicy. Makes perfect sense, right? I ot wzajemny szacunek niebieskich i czerwonych w pełnej krasie.
[#15] Re: Tani sprzęt pod OS4

@MUFA-amigaone-pl, post #6

W MorphOS Teamie niestety nie ma aż tak dużo wolnych mocy przerobowych, żeby doprowadzić MorphOSa na klasyki do wydania w krótkim czasie. Natomiast dailybuildy są budowane codziennie gdzies od roku (chyba że nie było zmian w kodzie, ale od dłuższego czasu są każdego dnia) także dla klasyków. Pokazywałem na A1200 PPC na AmiParty w zimie 3.12. Charlie pokazywał 3.13 teraz na party w Niemczech na A4000. Ogólnie niewiele brakuje (ja chce skonczyć port sterowników dla 3Coma pcmcia, plus jakiś instalator i dokladniejszego sprawdzenia jak to wszystko chodzi). Pewnie będzie w koncu wydane w wersji unsupported tak jak imakig5 i pmaki g5 pcie.

Średnio wierzę w szybkie działanie FPU dla Tabora, ale jednak myślę to będzie dobry sprzęt na zapoznanie się z AmigaOS4. Tylko trzeba poczekać te 3-5 tygodni od release na jakieś pierwsze krytyczne recenzje.
[#16] Re: Tani sprzęt pod OS4

@abcdef, post #14

Idąc tą analogią to kupując X5000 bierzesz coś w cenie tesli z silnikiem gaźnikowym z poloneza, bez wspomagania i klimy, gdzie jedynym atutem jest znaczek na masce i kierownicy. Makes perfect sense, right? I ot wzajemny szacunek niebieskich i czerwonych w pełnej krasie.


Niestety analogia nietrafnioa, bo gażnika (czyli AGP, choć jak porownujesz do Poloneza to pewnie ISA), tam nie ma, jest PCI-E jak we współczesnych wozach, jest SATA a nie ATA, jak w większości Maczków PPC itd. To są współczesne technologie, jedynie do czego można się przyczepić to że silnik ma mniej koni, bo maksymalnie jest czterocylindowy (czterordzeniowy) o pojemności 2.2 Litra (2.2GHz). Podczas gdy wozy Intelowskie klasy Premium mają pojemność 4 litrów i większą liczbę cylindrów. Minusem jest fakt że aby osiągnąć pelną moc samochodu marki X5000 trzeba używać dobrego paliwa (linuks), i choć nasi petrochemicy cały czas pracują nad wzbogaceniem mieszanki, to jeszcze do perfekcji daleko. No ale nikt tego nie ukrywa.
[#17] Re: Tani sprzęt pod OS4

@MUFA-amigaone-pl, post #16

bo gażnika (czyli AGP, choć jak porownujesz do Poloneza to pewnie ISA), tam nie ma

Jest procesor niewiele szybszy niż konstrukcje z połowy poprzedniej dekady, jest OS który aktualnie nadal nie wykorzystuje ani większej puli adresowej, ani szerszych rejestrów. Wreszcie co po przepustowości złącza do grafiki gdy sama akceleracja jest na pół gwizdka? PCI-E "we współczesnych wozach" to wersja 4.0 (Ryzen 3) przy czym wpływ na wydajność jest niemalże żaden już od 2 generacji (czyt. od 2.0), USB są w wersji 3 o wielokrotnie większej przepustowości niż 2.0, jest też M.2 (PCI-E) dla dysków NVMe, samych SATA w wersji 3 (a nie 2) jest nie 2 a nawet w budżetowych konstrukcjach 4-6. Innymi słowy to jest zabytek udający furę klasy premium z ceną zupełnie nieadekwatną do możliwości i systemem nie potrafiącym nawet wykorzystać tych możliwości. Nie widzę żadnego powodu by się tym w jakikolwiek sposób szczycić i cisnąć na kogoś kto nie zamierza przepłacać za logo.
[#18] Re: Tani sprzęt pod OS4

@MUFA-amigaone-pl, post #6

1) Hyperion to nie M$.
2) Skoro stare sprzęty to balast po co wydawali FE na klasyki i emulatory ? Odpowiem $$$. I jeśli pojawi się kiedyś 4.2 wyjdzie też na klasyki lub części funkcjonalności z 4.2 wyjdzie w wersji na klasyki bo na tym zarobią.
3) MOS na G4 1.33/1.42 działa bardzo dobrze więc zakładam że na XE G4 też powinien.
4) Tabor jest tani jak na małoseryjny sprzęt pod Os4, osiągi będzie miał gorsze od starego G5 za 150 PLN.

Chce przetestować sobie Os4 i nie chce wydawać fortuny. Jestem w stanie przeznaczyć nieduże pieniądze na sprzęt na którym będzie OS4 działać lepiej niż na klasyku.

Co do A1 Se G3 to wadziłem na Amibay za 280E - za dużo dla mnie.
Za 200 E bym się skusił nawet jako pamiątke i retro sprzęt. Nie oczekuje prędkości Mosa na G5 chcę pobawić się i po klikać. Tymczasowo zostaje UAE.

Ostatnia aktualizacja: 29.10.2019 10:28:39 przez Sventevith
[#19] Re: Tani sprzęt pod OS4

@MUFA-amigaone-pl, post #11

Gdzie jest aktualna działająca dystrybucja PPC Linuxa na X5000 ?
[#20] Re: Tani sprzęt pod OS4

@Sventevith, post #19

[#21] Re: Tani sprzęt pod OS4

@Sventevith, post #18

Co do A1 Se G3 to wadziłem na Amibay za 280E - za dużo dla mnie.


To jest pierwszy sprzęt, który nie ma oficjalnego wsparcia (chociaż system działa). Natomiast ceny pewnie będą szły w górę, bo to już jest takie retrokolekcjonerstwo. Przypuszczam że Amigi One SE, nie ma dzisiaj na świecie więcej niż ze 20 działających egzemplarzy. Może być tak że za 20 czy 30 lat, ktoś to wystawi jako jedyny na świecie sprawny egzemplarz pierwszej A1 na rynku i zgarnie za to niemały pieniądz. Z drugiej strony, szkoda że nie było to produkowane w firmowej obudowie z logo itp. sama płyta główna, chyba nie ma takiej wartości kolekcjonerskiej.
[#22] Re: Tani sprzęt pod OS4

@96, post #8

A jak ma wypaść? To jest hobby więc jeżeli sprawia Ci radość klikanie w MOSie na tanim sprzęcie, tak jak mi na G5 i miniaczku to klikasz i się cieszysz. Twoje argumenty są inwalidą z założenia, bo tu nie chodzi o to by MOS czy AOS konkurowały z wiodącymi systemami bo się nie da tego w łatwy sposób uzyskać. A jeżeli będziesz dalej forsował tą analogię to całe amigowanie traci tutaj sens i przestaje mieć jakiekolwiek znaczenia jaki to system czy sprzęt z wiadomego powodu. I teraz co najważniejsze, ja chcę kupić Tabora bo mogę. Chcę zobaczyć jak ten system chodzi na realnym sprzęcie, fakt że poklikałem na WinUae mało daje, wręcz zniechęca jak chce się zrobić coś bardziej na poważnie przez słabą wydajność emulacji ppc. W tym zawiera się wszystko, ponieważ jak nie stać Cię na X5000 to jej nie kupujesz, skoro MOS Ci się nie podoba wolisz klasyka proszę bardzo idziesz w realny sprzęt lub emulacje, malinki czy inne retrostacje na FPGA kończąć. Mamy taką ilość możliwości i wyboru na czym możemy amigować, że tylko się cieszyć. Innymi słowy decydując się na jakiś sprzęt robimy to w granicach naszego budżetu jaki możemy na to przeznaczyć w zestawieniu do naszych oczekiwań. Jeżeli oba warunki się mijają to nie kupujemy i już. Nie wiem skąd to się bierze ale co poniektórzy to chcieli by "mieć ciastko i zjeść ciastko" tak się nie da! I cały czas przepychanki. Jak X5000 dla kogoś jest za droga (dla mnie jest) to nie kupuje ale nie płaczę z tego powodu, jak licencja na MOSa jest za droga to sorry ale nie kupuje lub na nią zbieram. Już hitem wszystkiego było jak, ktoś napisał, że MOS jest do D. bo nie można go cracować, eh litości. Może to przykre co napiszę ale skoro z powyższego nic nie jest rozwiązaniem satysfakcjonującym to, to nie jest hobby dla Ciebie, bo hobby winno dawać radość, a nie frustracje.
[#23] Re: Tani sprzęt pod OS4

@MUFA-amigaone-pl, post #13

Pytanie tylko czy chciałbyś kupić żonie 30-letnie BMW, czy lepiej jednak czułbyś się wiedząc że twoja żona i dzieci jeżdżą nowym autem?


Eee... Twoja żona i dzieci jeżdżą... to jest, używają Twojej X5000? Bo moja rodzina nawet hasła nie zna do mojego komputera, tak że tego. I wątpię, żeby dzieci chciały korzystać z systemu, na którym nie ma ich ulubionych gier. Podobnie żona (tylko w jej wypadku nie chodzi o gry tylko o ten system i te programy, do których jest przyzwyczajona w pracy).
[#24] Re: Tani sprzęt pod OS4

@recedent, post #23

U mnie żona przychodzi, żebym jej coś zeskanował na MorphOSie, tylko marudzi że nieraz potrzebuje w PDFie wiec pewnie dodam w końcu znów output do PDF do Scandala albo REggae.

Ostatnia aktualizacja: 29.10.2019 11:32:47 przez michal_zukowski
[#25] Re: Tani sprzęt pod OS4

@MUFA-amigaone-pl, post #16

Niestety analogia nietrafnioa, bo gażnika (czyli AGP, choć jak porownujesz do Poloneza to pewnie ISA), tam nie ma, jest PCI-E jak we współczesnych wozach, jest SATA a nie ATA, jak w większości Maczków PPC itd. To są współczesne technologie, jedynie do czego można się przyczepić to że silnik ma mniej koni, bo maksymalnie jest czterocylindowy (czterordzeniowy) o pojemności 2.2 Litra (2.2GHz). Podczas gdy wozy Intelowskie klasy Premium mają pojemność 4 litrów i większą liczbę cylindrów. Minusem jest fakt że aby osiągnąć pelną moc samochodu marki X5000 trzeba używać dobrego paliwa (linuks), i choć nasi petrochemicy cały czas pracują nad wzbogaceniem mieszanki, to jeszcze do perfekcji daleko. No ale nikt tego nie ukrywa.

Jak się trzymamy porównań moto, to ten samochód mocno coś popsuty, działa jeden cylinder na cztery.
SATA to też stara technologia, dysku M2 NVME nie podepniesz.
[#26] Re: Tani sprzęt pod OS4

@recedent, post #23

Eee... Twoja żona i dzieci jeżdżą... to jest, używają Twojej X5000?


Akurat mam pełną świadomość tego że amigowanie w dzisiejszych czasach jest rodzajem dziwactwa. Tak więc dzeci, owszem w czasach przedszkolnych, lub trochę później tak do 8 roku życia, kiedy w moim gabinecie była już A1 XE, oni bawili się moja A1200 z 030 i mnóstwem gier na WHDLoad jako konsolą do gier. Natomiast potem kupiłem im peceta, nie chciałem im na siłę wciskać amigowania, które jest moją swiadomą decyzją, podjętą przez dorosłego człowieka. Nie chciałem sytuacji by przychodzili do nich kumple z jakąś grą, ktora nie zadziała, nei chciałem dziwnych nieporozumień na lekcjach informatyki itp.

Natomiast owszem w sprawach rodzinnych Amiga się przydawała, jak to już pisałem w moim ostatnim artku na blogu, czy to w przypadku załatwiania różnych opłat z domowego budżetu, zorganizowanie urodzin dzieci, pogrzebu ojca, tudzież innych nieopisanych tam sprawach, które miałem do załatwienia dla członków rodziny.

Zatem przekładając to na język motoryzacyjny, żona i dzieci czasami jeździły, aczkolwiek nie prowadziły wozu, byli pasażerami.

Ostatnia aktualizacja: 29.10.2019 11:44:46 przez MUFA-amigaone-pl
[#27] Re: Tani sprzęt pod OS4

@Private_Public, post #25

Jak się trzymamy porównań moto, to ten samochód mocno coś popsuty, działa jeden cylinder na cztery.


Działają cztery cylindry, co można sprawdzić na Linuksie, więc samochód nie jest popsuty. Pod AmigaOS 4 być może też zadziałają, a w takim Macu G4 nie zadziałają nigdy, choćby nie wiem jak MOSTeam się starał, bo ich tam fizycznie nie ma. Jeśli nie widzisz oczywistych różnic, to żyj dalej w przekonaniu że Twój Mac jest lepszy czy nowocześniejszy, pewnych ludzi przekonać się nie da, a mi na dalsze próby szkoda czasu. Tak więc z mojej strony EOT na temat wątków motoryzacyjnych, bo jak by nie patrzeć autor wątku nie pytał o samochody
[#28] Re: Tani sprzęt pod OS4

@recedent, post #23

Ja podchodzę praktycznie. Ceny nowych Amig są bardzo wysokie, a użyteczność jest niestety - trzeba to powiedzieć - wątpliwa. W informatyce sprzęt jest bardzo elastyczny. Można wydać 500 PLN i mieć współczesną wydajność oraz korzystać z oprogramowania, które jest udostępniane dla MS Windows.

Nie wszyscy muszą być bogaci jak Bill Gates i kupować sobie sprzęt za 5000 PLN.

Składaki PC nadal są bardzo dobrą opcją dla mniej zamożnych. Bo są elastyczne. Mogę sobie wymienić procesor później na dużo lepszy, dołożyć pamięć itp.

Amiga zaś to komputer bardzo ciekawy - bo mi wystarczy Amiga 1200 z chipsetem AGA, które istniało na rynku bardzo krótko, przez co ludzie nie wydobyli jej mocy.

Komputery nie starzeją się tak szybko, jak się wielu osobom wydaje. Technologie są bardzo podobne. Zmieniają się nieznacznie. Komputery są szybsze.

Samochody zaś i tak nawet nowe - trzeba oddawać do przeglądu. Akurat samochody to inna sprawa, bo od ich stanu należy nasze bezpieczeństwo. A Ford, Volkswagen, Opel nadal produkują starsze modele bez bajerów, za tanie pieniądze.

W przypadku Amigi:
- brakuje po prostu taniego modelu, który by przystawał do współczesnych wymogów, i był na mniej zasobną kieszeń,
- brakuje oprogramowania bo to najlepsze powstało w latach 90.

Nie ma już takiej Amigi jak Amiga 1200. Nie w rozumieniu z roku 1992. Amiga 1200 to był współczesny na te czasy komputer. Robienie analogii Amiga 1200 - AmigaOne1222, Amiga 4000 - AmigaOne X5000 jest nie na miejscu.

Amiga przeżyła swój wspaniały, ogromny sukces w latach 90. To wtedy powstało 99% procent oprogramowania i gier, książek oraz czasopism, którymi może się poszczycić. Ja aż do 2002 roku kupowałem Amiga Computer Studio i zawsze wierzyłem w przyszłość Amigi. Później kupowałem też eXeca (jeździłem na giełdę, bo w kiosku już nie było).

Ludzie powymieniali wówczas Amigi na inny sprzęt, wiele się zmieniło. No, ale wiadomo - mnie też życie zmusiło na kupno PC - studia, praca itp.

Wiele osób pakowało Amigi 1200 do obudów typu Tower i rozbudowywało, zamiast kupić Amigę 4000T, co cenowo wyszłoby relatywnie tanio. Przecież możliwości rozbudowy byłyby 100 razy większe i to z wykorzystaniem naturalnych możliwości dużych Amig i Zorro III.

Ostatnia aktualizacja: 29.10.2019 12:09:54 przez Hexmage960
[#29] Re: Tani sprzęt pod OS4

@MUFA-amigaone-pl, post #13

Dobrze wiesz, że miałem na myśli nowe sprzęty i kupisz nowego celerona/athlona + płyta + system W10. Tabor będzie wyraźnie słabszy.
[#30] Re: Tani sprzęt pod OS4

@Sventevith, post #18

Widzę że Mufa sam, pojawił się jak zwykle piewca 1200...To może i ja coś napiszę. Do pobawienia się systemem poklikania zobaczenia co i jak. Spokojnie AmigaOne Xe czy lepiej Peg2 wystarczą. Gorzej będzie z bardziej wymagającymi programami czy grami szczególnie portami. O AOne racvzej będzie ciężko ale Pegi w sensownych cenach się pojawiają tu i tam.
Na stronie www.PPA.pl, podobnie jak na wielu innych stronach internetowych, wykorzystywane są tzw. cookies (ciasteczka). Służą ona m.in. do tego, aby zalogować się na swoje konto, czy brać udział w ankietach. Ze względu na nowe regulacje prawne jesteśmy zobowiązani do poinformowania Cię o tym w wyraźniejszy niż dotychczas sposób. Dalsze korzystanie z naszej strony bez zmiany ustawień przeglądarki internetowej będzie oznaczać, że zgadzasz się na ich wykorzystywanie.
OK, rozumiem