[#31] Re: Tani sprzęt pod OS4

@MUFA-amigaone-pl, post #27

Troche krecisz sie z porownaniem co by wyszlo "na Twoje".
Linux nie jest Ci potrzebny do szczescia, wlasciwie nikomu chyba kto kupuje sprzet za tyle pieniedzy. Jak chcialbym linuxa na ppc to kupilbym Thalosa, jest tam nawet wiecej niz 4 "core" (chyba maks 128).
Jezeli kolega pisal o G4 koniecznie to mialbys racje, tyle ze za niewiele wiecej (600PLN?) mozesz miec G5 z PCIE i 4 "cory". Tak wiec ile by MorphOS team nie zrobil to moze oprogramowywac 4 cory maks na ppc a wiecej na AMD x_64.
[#32] Re: Tani sprzęt pod OS4

@Hexmage960, post #28

Powiem Ci ze jedno zdanie tu jest ktore powinno zakonczyc ten watek:
- brakuje po prostu taniego modelu, który by przystawał do współczesnych wymogów, i był na mniej zasobną kieszeń,
[#33] Re: Tani sprzęt pod OS4

@MUFA-amigaone-pl, post #27

Pod AmigaOS 4 być może też zadziałają, a w takim Macu G4 nie zadziałają nigdy, choćby nie wiem jak MOSTeam się starał, bo ich tam fizycznie nie ma.


To też nie do końca jest prawdą, bo Apple wyprodukowało całkiem sporo dwuprocesorowych PowerMaców G4 (od modelu 450 MHz PowerPC 7400 (G4) x2 zaczynając a na modelu 1.42 GHz PowerPC 7455 (G4)x2 kończąc). O ile pamiętam to Krashan miał w domu takiego 2x450 i przymierzał się do spróbowania wprowadzenia asymetrycznego MP bazując właśnie na tym sprzęcie. Ale to było dawno i nieprawda, nawet nie wiem czy skończył się przymierzać i napisał choć linijkę kodu.

Ostatnia aktualizacja: 29.10.2019 12:39:27 przez recedent
[#34] Re: Tani sprzęt pod OS4

@recedent, post #33

O widzisz, zapomnialem o tym. Dziekuje.
[#35] Re: Tani sprzęt pod OS4

@stefkos, post #34

A potem przekazał ten procesor mi bo płyta mu padła.
[#36] Re: Tani sprzęt pod OS4

@MUFA-amigaone-pl, post #27

Działają cztery cylindry, co można sprawdzić na Linuksie, więc samochód nie jest popsuty. Pod AmigaOS 4 być może też zadziałają, a w takim Macu G4 nie zadziałają nigdy, choćby nie wiem jak MOSTeam się starał, bo ich tam fizycznie nie ma. Jeśli nie widzisz oczywistych różnic, to żyj dalej w przekonaniu że Twój Mac jest lepszy czy nowocześniejszy, pewnych ludzi przekonać się nie da, a mi na dalsze próby szkoda czasu. Tak więc z mojej strony EOT na temat wątków motoryzacyjnych, bo jak by nie patrzeć autor wątku nie pytał o samochody

Nie mam żadnego Ng OS'a. Na biureczku stoi sobie dumnie rozbudowana lekko A500. Wracając do meritum, jak najbardziej jest popsuty. Co mnie obchodzi, że działa pod linuxem, od linucha to mam PC. Nie działa pod OS 4 dla którego sprzęt jest dedykowany.
[#37] Re: Tani sprzęt pod OS4

@stefkos, post #31

Trevor kupił Talosa II - kosztowało go to tyle co 8 lub 9 kompletnych zestawów X5000.

(...)
link
In addition to all the standard Talos II features it included two 18-core PowerP CPUs, 96 Gb of DDR 4 Ram, an LSI 9300 8-port SATA interface card together with a Radeon Pro WX7100 Workstation graphics card and a 500 Gb Sumsung Flash storage drive. I paid my money and waited for the system to be developed. With the price I paid including shipping and NZ import duties I could have purchased 8 or 9 complete AmigaOne X5000 systems which can actually run AmigaOS 4, MorphOS and Linux.
(...)


Ostatnia aktualizacja: 29.10.2019 12:49:32 przez Amig_OS
[#38] Re: Tani sprzęt pod OS4

@TomK, post #30

Do pobawienia się systemem poklikania zobaczenia co i jak. Spokojnie AmigaOne Xe czy lepiej Peg2 wystarczą. Gorzej będzie z bardziej wymagającymi programami czy grami szczególnie portami. O AOne racvzej będzie ciężko ale Pegi w sensownych cenach się pojawiają tu i tam.


No nareszcie zaczynamy dyskutować merytorycznie. AmigaOne XE czy Pegasos na pewno lepsze niż emulator, w końcu na Amiga 34 Germany udowodnili że nawet Libre Office na tym ruszy. Natomiast trzeba też mieć uwagę że gigaherce czy wyniki w benchmarkach nie zawsze przekładają się ne realne wartości użytkowe.

Podam taki przykład SAM 460 jest w większości benchmarków dołączonych do programu SysMon - mniej więcej 3 razy wolniejsza niż X1000 (są oczywiście wyniki gdzie jest 7 - 8 razy wolniejsza), ale np. według RageMem, jeśli chodzi o czystą wydajność procka w Mipsach, jest zaledwie o trzydzieści kilka procent wolniejsza.

Gdy kilka lat temu byłem na imprezie w Warszawie i akurat wtedy wypuszczono TimberWolfa, więc był to temat na TOPie, to na mojej X1000 przeglądarka ruszała w kilka sekund (a miałem wtedy jeszcze normalny HDD talerzowy), tymczasem na SAM460 uruchamiała się w około 1.5 minuty! Róznica była więc około 30-krotna a i odbiór czy odczucie wartości użytkowej, też skrajnie inne.

Tak więc owszem Pegasos czy A1 XE lub SAM460 będą ok i na pewno nie będą mieć własciwości tak odstraszających jak emulator, niemniej w przypadku bardziej ambitnych programów również mogą zniechęcać.
[#39] Re: Tani sprzęt pod OS4

@Amig_OS, post #37

No bo on kupil jakiegoś potwora do zastosowan serwerowych. Sama pamięć może być warta tyle co płyta do X5000 :).

Btw. czy w Taborze DDR3 także działa z prędkością DDR2 tak jak w X5000 czy przespieszyli do zwyklych wartości?
[#40] Re: Tani sprzęt pod OS4

@Amig_OS, post #37

Powiedz mi co mnie interesuje co ktos kupil? (Nie mowiac o tym ze mowil mi to osobiscie).
Chodzi o porownanie sprzetu za ta sama cene. Chocbys pisal niewiadomo ile to Thalos jest lepszym sprzetem pod linuxa ppc za ta sama cene.
[#41] Re: Tani sprzęt pod OS4

@Amig_OS, post #37

Cena Talosa waha się w zależności od konfiguracji. Trevor kupił sobie zestaw "na bogato". Jeśli chcemy sprzęt na poziomie AmigaOne X5000 to zamawiamy płytę główną (1264$, DDR4, USB 3.0) z procesorem czterordzeniowym (436$, 3.2GHz base/3.8GHz turbo). I cena robi się bardziej porównywalna do płyty Cyrus Plus (dwa rdzenie po 2 GHz, DDR3, USB 2.0 1850 CHF).

Ale mieliśmy dyskutować o "Tanim sprzęcie pod OS4" a nie o X5000.
[#42] Re: Tani sprzęt pod OS4

@MUFA-amigaone-pl, post #38

Mogą zniechęcic do przeglądania nieamigowych stron w necie. To samo się oczywiscie tyczy MorphOSa. Pegasos G4 i AmigiONe G4/G3 i Samy to już komputerowe retro.
[#43] Re: Tani sprzęt pod OS4

@stefkos, post #34

Mi natomiast oddal ramszeroki uśmiech
[#44] [post oznaczony jako OT] wyświetl Re: Tani sprzęt pod OS4
[#45] [post oznaczony jako OT] wyświetl Re: Tani sprzęt pod OS4
[#46] Re: Tani sprzęt pod OS4

@Amig_OS, post #37

Po co mu Power 18-core i 96GB RAM, do czego on używa komputera?
[#47] Re: Tani sprzęt pod OS4

@] SKOLMAN_MWS ˇ agrEssOr [, post #46

Moze byc i do przesuwania ikonek. Ktos wydal tyle pieniedzy ile chcial.
Maszyne mozna by uzyc do cross-kompilacji, nie mowiac juz o blenderach, bitcoinach i innych rzeczach.
[#48] Re: Tani sprzęt pod OS4

@] SKOLMAN_MWS ˇ agrEssOr [, post #46

Do oglądania pornuchów pomysł
Ma kwit, może szaleć.
[#49] Re: Tani sprzęt pod OS4

@] SKOLMAN_MWS ˇ agrEssOr [, post #46

Podsumowując wydłużający się wątek - taniego sprzętu pod AOS 4.1 nie ma. Starsze modele - jak stwierdził Mufa mogą działać w sposób zniechęcający..., a biorąc pod uwagę ich cenę, to rozczarowanie może być duże.

Emulacja działa jak działa. Krótko mówiąc amigowanie z użyciem Amiga OS 4.1 to zabawa dla ludzi majętnych. Pozostali albo muszą zadowolić się używanymi maszynami i mieszanymi uczuciami albo... zabrać zabawki i przenieść się do innej piaskownicy.

Nie jest to fajna promocja dla systemu, który naprawdę fajnie wygląda i ma tak wyraźny amigowy styl.

Co do Talosa to jest nawet zestaw wraz z procesorem czterordzeniowym w cenie 1469$:
https://www.raptorcs.com/content/base/products.html

Nie zmienia to faktu, że PPC na desktopach to szereg problemów, a niedawna wypowiedź Kas1e na amigans.net dość ładnie to pokazuje:
http://www.amigans.net/modules/xforum/viewtopic.php?topic_id=8094&forum=3

Mufa wrzucił tam temat portu WPE na moją prośbę. Od razu napiszę, że chodziło mi o opinię programistów AOS nt. tego forka.

"Yeah, i think we all need to realize that probabaly we need forget about some decent supported browser on amigaos4. Just maybe some engine someday by some luck will support big-endian (maybe some phones or some tablet or something will still have big-endianes some day). "
tłum.:
Tak, myślę, że wszyscy musimy zdać sobie sprawę, że prawdopodobnie musimy zapomnieć o jakiejś przyzwoitej przeglądarce na amigaos4 (domyś. obsługującej nowe technologie). Być może jakiś silnik pewnego dnia przy odrobinie szczęścia będzie wspierał big-endian (może niektóre telefony, tablet lub coś jeszcze kiedyś będzie miało big-endianes).

Wypowiedź dotyczyła portu silnika WPE Webkit.

Problem ten dotyczy również MorphOSa na PPC, różnica taka, że MOS zrobił już jakieś nieśmiałe kroki w stronę zmiany sytuacji...




Ostatnia aktualizacja: 29.10.2019 16:12:22 przez Slepaq
[#50] Re: Tani sprzęt pod OS4

@Slepaq, post #49

Tak, teraz mozna spokojnie zamknac watek.
[#51] Re: Tani sprzęt pod OS4
Wydajność średnia, to dość szybki komputer jak na PPC. Oczywiście brak altiveka nie pomaga, ale prócz tego jest podobny do słabszych G5.
[#52] Re: Tani sprzęt pod OS4

@] SKOLMAN_MWS ˇ agrEssOr [, post #46

do projektowania nowej AMigi
[#53] Re: Tani sprzęt pod OS4

@Slepaq, post #49

Wypowiedź dotyczyła portu silnika WPE Webkit.


Natomiast na Linuksie PPC jest ArticFox, świeżutkie aktualizowane wersje z 2019 roku. Na MacOSX PPC jest TenFourFox też z tego roku. Tak więc by mieć nowszego browsera, nie trzeba od razu zmieniać architektury procesora. Może trzeba przestać patrzeć tylko w kierunku Webkita.
[#54] Re: Tani sprzęt pod OS4

@michal_zukowski, post #51

O, znowu zadyma o MIPS-y i ilość fizycznych jajec na procku pomysł

Na nic Thalos II, Cyrus i inne podobne oraz wyścig na cyferki w benchmarkach. Największym problemem Amigi jest brak wizji lub killer ficzera, bo jaki miałby być argument za zakupem nawet przystępnego cenowo komputerka spod tej marki, zamiast tańszego, mocniejszego i znacznie lepiej oprogramowanego peceta lub Maka? Pisałem tu już wielokrotnie, więc dopiszę raz jeszcze - szanse dla NG widzę w pasjonatach, ale pasjonat nie wyda 1800 GBP na zabawkę - to raczej pułap cenowy fanatyków, a ich liczba jest ograniczona. Szansą dla OS4 byłaby maszynka pokroju Raspberry/Orange Pi lub LattePanda. Tania, o umiarkowanej wydajności, ale przecież też nie o to chodzi - zwłaszcza, że temu systemowi duże, profesjonalne oprogramowanie raczej nie grozi. Można się pobawić.
W ten sposób swoją niszę znalazł m. in. RISC OS, z sukcesami.

Ostatnia aktualizacja: 30.10.2019 00:29:21 przez Geekboy68k
[#55] Re: Tani sprzęt pod OS4

@stefkos, post #50

Czyli da się kupić poniżej tysiąca płytkę z procesorem pod OS4. Będę obserwował i śledził aukcje może coś się trafi. Taki Pegasos II by mi wystarczył.
[#56] Re: Tani sprzęt pod OS4

@stefkos, post #47

Może będzie OS4 na ten sprzęt?
[#57] Re: Tani sprzęt pod OS4

@] SKOLMAN_MWS ˇ agrEssOr [, post #56

O ile dobrze rozumiem to ludzie od Talosa musieliby zapłacić za stworzenie portu systemu AmigaOS 4.x na ten komputer.

Ale - odbiegamy od tematu. Miało być o "tanim sprzęcie dla OS4".

Zatem, poruszając się w temacie: No dobra, ale zostaje jeszcze emulacja. Słyszałem co-nieco o projekcie emulowania maszyny pod OS4 na Qemu (chyba prace trwały nad wirtualną Sam460). O ile emulacja PPC na x86/x64 zostawia sporo do życzenia pod kątem prędkości (vs realny sprzęt) to była jeszcze zdaje się opcja "częściowej wirtualizacji" tanich i lubianych przez wszystkich PowerMaców G5. Ktoś wie na jakim etapie utknął ten projekt?
[#58] Re: Tani sprzęt pod OS4

@recedent, post #57

chyba prace trwały nad wirtualną Sam460

Projekt Qmiga skupia się wokół Pegasosa II, no chyba że chodzi Ci o coś innego.

opcja "częściowej wirtualizacji" tanich i lubianych przez wszystkich PowerMaców G5

Ooo, to ciekawe.
[#59] Re: Tani sprzęt pod OS4

@waldiamiga, post #58

Więcej szczegółów (tutaj na stronie):

Can it use KVM and would that make it faster?
KVM is a virtualisation facility so it does not help emulating PPC on a different CPU (such as x86_64 or ARM). It can only be used on a PPC host to run PPC code. Moreover, on PPC it ideally uses virtualisation (hypervisor or HV) support which is only found in server or newer CPUs. On PPC besides this HV mode KVM also has a so called PR mode which works on CPUs without hardware support but this can only run non-privileged user code natively and still has to emulate all privileged instructions so it's slower than HV KVM but depending on usage it should still be much faster than emulating all instructions. QEMU can use KVM on PPC host but since PPC Linux is now more focused on PPC64 servers it's possible that older CPUs and KVM PR needs some fixes and mostly only works for BookS CPUs so supporting PPC440 virtualisation would need some work.

What else can be done to improve this?
Probably a lot of things depending on time and expertise available (both of which may be limited if only one person is working on this). Apart from profiling and trying to identify and eliminate bottlenecks (as already mentioned above) I think the interesting possibilities are: experimenting with KVM on PPC hardware, trying pass-through of physical devices to virtual machine (e.g. using a Radeon GPU for graphics) and support paravirtualisation (virtio drivers) on guest OSes that could help disk and network speed or using QEMU's virtio-gpu to support 3D acceleration. For work in progress ideas I've created an open project at Project Qmiga to have a place where interested developers could join and cooperate to make this happen.
Na stronie www.PPA.pl, podobnie jak na wielu innych stronach internetowych, wykorzystywane są tzw. cookies (ciasteczka). Służą ona m.in. do tego, aby zalogować się na swoje konto, czy brać udział w ankietach. Ze względu na nowe regulacje prawne jesteśmy zobowiązani do poinformowania Cię o tym w wyraźniejszy niż dotychczas sposób. Dalsze korzystanie z naszej strony bez zmiany ustawień przeglądarki internetowej będzie oznaczać, że zgadzasz się na ich wykorzystywanie.
OK, rozumiem