kategoria: AmigaOS 4.1
[#1] Pegasos II G3 - start systemu AmigaOS 4.1 FE z klawiatury USB.
Mam pytanie do osób posiadających ten sprzęt. Czy jest możliwość startu komputera z podłączoną klawiaturą z wtyczką na USB. Każdorazowo muszę startować sprzęt z klawiaturą z wtyczką na PS2, potem nie ma już problemów z użytkowaniem na USB. Nie pomagają przejściówki PS2 na USB. Być może jakaś wersja firmware dla tej płyty która obsługuje przy starcie klawiaturę USB? Moja wersja firmware 1.2 (20051216161829). Za wszelkie wskazówki będę wdzięczny.
[#2] Re: Pegasos II G3 - start systemu AmigaOS 4.1 FE z klawiatury USB.

@nowy80, post #1

masz ostatnia wesje firmware
1
[#3] Re: Pegasos II G3 - start systemu AmigaOS 4.1 FE z klawiatury USB.

@michal_zukowski, post #2

U mnie system startuje z klawiaturą USB. Jedyna różnica w stosunku do podłączonej klawiatury ps2 jest taka ze nie widzę komunikatów widocznych przed logo AmigaOS4 i nie mam dostępu do OF.
[#4] Re: Pegasos II G3 - start systemu AmigaOS 4.1 FE z klawiatury USB.

@Bohun, post #3

Poradziłem sobie ze startem z klawiatury na USB. Opiszę jak to wygląda, może komuś się przyda ta informacja. Być może to tylko przypadłość klawiatury od Apple, ale start musi być zainicjowany z USB 2.0. Wbudowane w płytę główną USB 1.1 przy najnowszym biosie nie radził sobie. Mój Pegasos przeszedł gruntowy remont. Płyta została dokładnie wyczyszczona. Wymieniłem pastę na procesorze, dołożyłem wentylator Noktua na radiatorze procesora. Przełożyłem płytę do nowej obudowy (samo aluminium oraz szkło). Wentylatory przy najmniejszych prędkościach zapewniają przewiew i minimalne temperatury pracy dla najbardziej grzejących się elementów (procesor oraz główny chip na płycie), mocny zasilacz z bardzo dużym zapasem 500W (w klasie gold) pracuje cały czas w trybie pasywnym. Dołożyłem do zestawu kontroler USB 2.0 z chipem NEC-a. Dzięki niemu i wewnętrznemu portowi klawiatura startuje i mam USB wyprowadzone na przednim panelu. Dołożyłem również SB live 5.1, który bardzo czysto gra i ma w system wbudowane sterowniki z możliwością obsługi zestawu wielokolumnowego. Komputer estetycznie pasuje do mojego wzmacniacza lampowego. Dźwięk z SB live przekierowany jest na bufor lampowy a następnie na wzmacniacz lampowy. Słuchanie muzyki na na takim zestawie to czysta przyjemność. Poniżej jak się prezentuje komputer :)




4
[#5] Re: Pegasos II G3 - start systemu AmigaOS 4.1 FE z klawiatury USB.

@nowy80, post #4

Ładna buda !
OK

Daj Film

Ostatnia aktualizacja: 13.06.2021 13:22:34 przez Dorian3d
[#6] Re: Pegasos II G3 - start systemu AmigaOS 4.1 FE z klawiatury USB.

@nowy80, post #4

Ło paanie... Toż to bardzo wysmakowane jest... Bardzo mi się podoba. Aż mnie kusi przestawić moją NG w coś podobnego
[#7] Re: Pegasos II G3 - start systemu AmigaOS 4.1 FE z klawiatury USB.

@arturB, post #6

Dorian3d
Nakręcę o tym sprzęcie materiał wideo. Obiecałem to poprzedniemu właścicielowi, który używał tego Pegasosa do przygotowania komercyjnych projektów 3D. Komputer będzie zachowany w idealnym stanie, postaram się zrealizować serię materiałów z nim w roli głównej :)
arturB
Dzięki za dobre słowo, starałem się aby forma zewnętrzna nawiązywała do jakości tego systemu. Usiąść przy takim komputerze to dla mnie czysta przyjemność nie tylko ze względu na walory systemu. Widziałem na stornie głównej informacje o nowych obudowach Elbox dla Amiga 1200.To tylko moja prywatna opinia, ale dlaczego w takich projektach nie ma odrobiny "Amigowego" charakteru. Wygląda ta jak przeciętny PC, ja osobiście nie tego oczekuje od Amigowej obudowy.
1
[#8] Re: Pegasos II G3 - start systemu AmigaOS 4.1 FE z klawiatury USB.

@nowy80, post #7

Twoja obudowa wygląda raczej jak PowerMac G5 a nie jak Amiga :)
3
[#9] Re: Pegasos II G3 - start systemu AmigaOS 4.1 FE z klawiatury USB.

@recedent, post #8

Każdy widzi co chce, ja dałem łapkę bo mi przypomina kolejne wcielenie Releca Red One X (gdyby wyszło). Metal i szkło, elegancko, nie jakiś "pecetowy średniak" typu czarny plastik ze srebrnymi plastikowymi wstawkami.
1
[#10] Re: Pegasos II G3 - start systemu AmigaOS 4.1 FE z klawiatury USB.

@adam_mierzwa, post #9

Chodziło mi o ten rzut:

[#11] Re: Pegasos II G3 - start systemu AmigaOS 4.1 FE z klawiatury USB.

@recedent, post #10

Jeśli prosta i elegancka forma kojarzy się z Macami, to moim zdaniem dobrze to o nich świadczy. Mi się bardzo podoba taka stylistyka w odniesieniu do Amig NG.
[#12] Re: Pegasos II G3 - start systemu AmigaOS 4.1 FE z klawiatury USB.

@nowy80, post #4

Ładnie i ze smakiem. Gratulacje.
1
[#13] Re: Pegasos II G3 - start systemu AmigaOS 4.1 FE z klawiatury USB.

@KM_Ender, post #12

Zapraszam do obejrzenia wstępnego materiału wideo o moim Pegasosie II. Trochę informacji jakich dodatkowych kart używam czy jak działa pod systemem AmigaOS 4.1 FE. Krótki test jak radzi sobie z formatami muzycznymi czy graficznymi. Nie zabrakło również krótkiej prezentacji kilku tytułów gier. Zapraszam serdecznie :)

Polska wersja językowa:

Angielska wersja językowa:
2
[#14] Re: Pegasos II G3 - start systemu AmigaOS 4.1 FE z klawiatury USB.

@nowy80, post #13

Świetny film, bardzo dobra czołówka i ogólna realizacjaOK Obudowa też ładna, pomysł z folią dobrze się sprawdza. Sam kiedyś, nomen omen na Amidze w programie TVPaint, zrobiłem podobny projekt z czarnym boingiem dla X1000, w czasach kiedy nie miałem jeszcze oryginalnej grawerowanej obudowy. Co ciekawe pomimo iż pierwotnie miałem tylko pecetową Define R3 z naklejką, to obraz najwyraźniej był na tyle wierny że fotka z tej obudowy do dziś widnieje na Wikipedi pod hasłem AmigaOne.

Wracając do filmu, wyłapałem dwie małe nieścisłości. Pierwsza to stwierdzenie że Radeon 9200 jest najmocniejszą kartą, jaką można wsadzić do Pega. Jednak z moich doświadczeń oraz z testów dostępnych na sieci wynika że co do zasady najmocniejszą kartą jest Radeon 9000Pro. Oczywiście to wszystko jest płynne w zależności od modelu i konkretnego producenta może się zdarzyć że jakaś wersja Radeona 9200 będzie miała lepsze osiągi od Radeona 9000Pro, (zwłaszcza że plusem młodszego "Radka" jest fakt obsługi 256MB VMem, podczas gdy starszy był wyposażony w 128MB albo co gorsza w 64MB), jednak zazwyczaj karty z chipsetrem Rv250 miały wyżej taktowany GPU i RAM względem Rv280. No ale to szczegół, jak wiadomo Radeon 9250, jest najmłodszą kartą z rodziny, jest polecaną kartą dla takich konfiguracji przez Hyperion, no i jak wspomniałem wyposażony jest w największą ilość pamięci graficznej, więc to co przekazałeś w filmie poniekąd się broni.

Mniej broni się Aquaria, bo to jednak nie jest amigowy exlusive a również port gry wydanej na PC link. W tym miejscu pewnie lepiej pasowałby np. Spencer czy jakaś inna gra z amiboing.de. Co prawda EntwicklerX i tak równolegle do wersji amigowych tworzy edycje na Androida czy konsole by jakoś na tym zarabiać, no ale w tym wypadku można mowić że gra od początku jest tworzona przez Amigowców dla Amigowców, tak że to bardziej niż Aquaria pasuje do definicji typowo amigowej gry, która nie jest portem.

Pomimo tych drobnych nieścisłości i tak film oceniam na piątkę z plusem i czekam na kolejne. Ponieważ dobrej jakości materiałów promujących zalety systemu AmigaOS 4.1 jest w Polsce jak na lekarstwo, pozwoliłem sobie udostępnić Twój film również na forum.amigaone.pl. Mam nadzieję że nie masz nic przeciwko.
1
[#15] Re: Pegasos II G3 - start systemu AmigaOS 4.1 FE z klawiatury USB.

@nowy80, post #13

Materiał fajny.
Taka refleksja :
Komputer jest zaliczany do Amigi nowej Generacji (raczej retro generacji)
Szkoda, że te amigi nie są kompatybilne z oprogramowaniem 68k jak stare mac ppc.
Kiedyś mieć amige to było coś niesamowitego nowe możliwości.
Dziś odpalanie gier(pc wtyczki ), które tak naprawdę można odpalić, na amidze68k to jest przykre, poza paroma wyjątkami.

ps.
kupiłbym " Nowa Amige " z ciekawości .



Ostatnia aktualizacja: 15.08.2021 11:13:58 przez Dorian3d

Ostatnia aktualizacja: 15.08.2021 11:14:44 przez Dorian3d
1
[#16] Re: Pegasos II G3 - start systemu AmigaOS 4.1 FE z klawiatury USB.

@MUFA-amigaone-pl, post #14

Ten tego, a nie jest tak, że Spencer wymaga Warp3d Nova i nie pójdzie na Radkach R200? Przecież cała rozwój AmigaOS4.x z dodatkami opiera się o maszyny z PCIe, a na maszynach z AGP już dawno postawiono krzyżyk.
[#17] Re: Pegasos II G3 - start systemu AmigaOS 4.1 FE z klawiatury USB.

@MUFA-amigaone-pl, post #14

MUFA
Bardzo przypadł mi do gustu Pegasos II, ostatnio spędzam na tym sprzęcie najwięcej czasu. Dość krótko użytkuje AmigaOs 4.1, więc proszę wybaczcie mi pewne nieścisłości. Jeśli chodzi o kartę graficzną dotarł do mnie kilka dni temu ATI RADEON 9800 PRO. Przetestuje z ciekawości, choć podobno karta nie ma pełnego wsparcia. Dzięki za wrzucenia mojego materiału jeszcze na inne forum, oczywiście nie mam nic przeciwko. Postaram się zrobić jeszcze kilka materiałów z perspektywy obróbki grafiki czy nagrywania dźwięku. Teraz pod Pegasosa mam podpięty wzmacniacz lampowy, sprzęt idealnie sprawdza się jako źródło dźwięku. Moim zdaniem SB live genialnie brzmi w tym komputerze. Generuje bardzo czysty dźwięk który idealnie zgrywa się z buforem lampowym wpiętym między wzmacniacz a komputer.
Dorian3d
Rzeczywiście Amiga NG w przypadku sprzętu z przed kilkunastu lat brzmi dość kuriozalnie. Dla mnie PPC w Amidze to marzenia z lat młodzieńczych. Chętnie porównam Pegasosa z Amigą 1200 z PPC. Tą drugą ze względu że udało mi się kupić odpowiednią kartę turbo, składam do kupy w wersji tower. Nie rozbebeszam przy tym swojej kompletnej Amigi 1200 (nie chce w niej przerabiać obudowy dostosowując do PPC). Trafiła mi się płyta do remontu, mam pretekst żeby odratować i uruchomić wraz z mediatorem w nowej budzie. Na pewno będzie dodatkowa motywacja żeby kręcić więcej materiałów z OS4.1 :)
[#18] Re: Pegasos II G3 - start systemu AmigaOS 4.1 FE z klawiatury USB.

@nowy80, post #17

Z medkiem i ppc to się rozczarujesz.
Jest wooolno strasznie.
Ale zawsze zostaje niedosyt i chęć posiadania.
Mam u siebie z Voodoo lub z Radeonem 9250, z Radkiem wydaje się szybciej
1
[#19] Re: Pegasos II G3 - start systemu AmigaOS 4.1 FE z klawiatury USB.

@nowy80, post #17

Rzeczywiście Amiga NG w przypadku sprzętu z przed kilkunastu lat brzmi dość kuriozalnie.

No ale przynajmniej nie mamy już wątpliwości, że jest to jakiś poziom retro. szeroki uśmiech A to daje nam całkiem spore prawa. Na przykład nie musimy się już tłumaczyć dlaczego coś tam nie działa, czegoś nie ma i możemy ignorować durne komentarze typu "po co gonić mac/win/lin"? Jesteśmy retro, niczego nie gonimy i świetnie się bawimy.

Obecny poziom tak zwanej Amigi NG (każdej z jej oficjalnych i nieoficjalnych odgałęzień) to jest mniej więcej światowy poziom 2000 roku. Są elementy, które nie dorosły do 2000 roku, są elementy, które wykraczają poza 2000 rok, a nawet są elementy, których nie znajdziemy w dzisiejszych dominujących systemach operacyjnych. Jednak uśredniając to wszystko uważam, że przyrównanie tzw. Amigi NG do roku 2000 jest mniej więcej zasadne. Jeżeli ktoś się z tym nie zgadza to niech nie czyta dalej, bo oprę się na tym założeniu.

Zauważmy, że premierę gry Pac-Man (1980) dzieli tyle od poziomu Amigi NG (2000) ile Amigę NG od dzisiejszych platform (2021). W związku z tym dla użytkownika dzisiejszego komputera taka Amiga NG jest tym czym dla użytkownika komputera w 2000 roku była maszyna zdolna odpalić najnowszy hit - Pac-Mana. szeroki uśmiech To jest 2 lata przed premierą C64 czy ZX Spectrum 48, rok po premierze Atari 400/800 (jeszcze nie XL/XE). A nikt nie miał wątpliwości, że coś takiego było w 2000 roku hardcorowym retro (chociaż to określenie nie było modne, a nawet używane). Przyrostek NG dodaliśmy sobie umownie żeby oddzielić te (w końcu bardzo różniące się od oryginału) konstrukcje od oryginału stworzonego przez Minera i spółkę.

Gdy tak na to popatrzymy to nam uświadamia, że niezależnie od tego jaką postacią Amigi się bawimy, wszyscy siedzimy w retro. I wcale A500 nie jest lepszym retro, bo jeżeli tak to zaraz przyjdzie użytkownik Atari XL/XE i ją wyśmieje, że to żadne retro. A później przyjdzie użytkownik ZX80 i wyśmieje Atari, że to żadne retro. A później przyjdzie użytkownik Odry i wyśmieje ZX80, że to żadne retro.

Ostatnia aktualizacja: 15.08.2021 19:10:54 przez MDW
1
[#20] Re: Pegasos II G3 - start systemu AmigaOS 4.1 FE z klawiatury USB.

@Dorian3d, post #15

Szkoda, że te amigi nie są kompatybilne z oprogramowaniem 68k jak stare mac ppc.

Hmmm... AmigaOS 4 czy MorphOS (AROS już nie) właśnie odpalają soft dla 68k dokładnie w taki sposób jak robiły to Maci PPC. To była przez 20 lat ich wielka zaleta. Dzisiaj już niekoniecznie. Ja na przykład byłbym już gotowy na odcięcie się od kompatybilności ze światem 68k. Nic ciekawego tam już nie powstaje, wszystko od wielu lat jest już pod NG/PPC i używam dosłownie kilku programów 68k/wos/pup (powstałych 20-25 lat temu) bez których mógłbym się obyć gdybym w zamian dostał np. ochronę pamięci czy więcej niż 1,5GB RAM pod MorphOSem. Ale póki co kompatybilność z 68k mamy i z moich doświadczeń z używania morphosowych rozwiązań wynika, że działa ona idealnie od 2003 roku (wtedy zacząłem używać MOSa). Kompatybilność ta z wielkiej zalety stała się wielką kulą u nogi.

Ostatnia aktualizacja: 15.08.2021 19:19:34 przez MDW
2
[#21] Re: Pegasos II G3 - start systemu AmigaOS 4.1 FE z klawiatury USB.

@mwb113, post #18

Z medkiem i ppc to się rozczarujesz.
Jest wooolno strasznie.

Ja wiem Fajny jest zwłaszcza sonet


Ostatnia aktualizacja: 15.08.2021 19:30:01 przez Dorian3d
[#22] Re: Pegasos II G3 - start systemu AmigaOS 4.1 FE z klawiatury USB.

@nowy80, post #17

Amiga 1200 z BPPC nie ma żadnego startu do Pegasosa, nawet w kontekście tych starych 20_letnich gier. Inne transfery z dysku inna pamięć, proc, grafika itd. Pamiętam że taki np. Shogo wczytywał mi sięte 20 lat temu chyba z 2 minuty, na AOne w ułamku sekundy. Prędkość działania, zwłaszcza w czymś więcej niż 640x480, to już na klasyku w zasadzie ociera się o brak grywalności, na AOne czy Pegu to po prostu fruwa.
[#23] Re: Pegasos II G3 - start systemu AmigaOS 4.1 FE z klawiatury USB.

@MUFA-amigaone-pl, post #22

Amiga 1200 z BPPC nie ma żadnego startu do Pegasosa, nawet w kontekście tych starych 20_letnich gier. Inne transfery z dysku inna pamięć, proc,

A no nie mam, ale daje możliwości odpalanie oprogramowania na 68k bez emulacji.

Emulacja na amidze jest fajna.(uwielbiam )
mac
sega
Ale emulacja na amidze, AMIGI ?
Mac ppc wgrał z kompatybilnością do 68k

Jest co jest, i raczej się nie zmieni.






Ostatnia aktualizacja: 15.08.2021 19:40:29 przez Dorian3d
[#24] Re: Pegasos II G3 - start systemu AmigaOS 4.1 FE z klawiatury USB.

@MDW, post #19

MDW jak piszesz takie bzdury, to wypowiadaj się tylko o systemie Morphos. Nie wypowiadaj się o AmigaOS 4, bo moja konfiguracja ani jej możliwości w żadnym aspekcie nie przypomina konfiguracji z roku 2000.
[#25] Re: Pegasos II G3 - start systemu AmigaOS 4.1 FE z klawiatury USB.

@MUFA-amigaone-pl, post #22

Amiga 1200 z BPPC nie ma żadnego startu do Pegasosa...

Zgadzam się. Niezależnie już od tego po której stronie barykady NG się stoi to dopiero NG na serio pozwala cieszyć się i docenić wiele programów, które powstały w epoce Amig klasycznych. Choćby taki PageStream. Niby składano na nim np. "Amigowca" i robiono to pewnie na 030. No ale dopiero na G4 1GHz, 1GB RAM, karcie graficznej pozwalającej oferującej wysokie rozdzielczości w 24-bit, ten program pokazywał co potrafi. I tak jest właściwie ze wszystkim. Z 8-9 lat temu, gdy używałem jeszcze Pegasosa II G4, odpaliłem A1200 z PPC, 060, BVision3D i nie mogłem zrozumieć jak coś takiego mogło mi się wydawać szybkie. A pamiętam, że było jak tajfun w porównaniu z np. kartą graficzną na Zorro II. Do komfortu bardzo szybko się przywyka. Nawet jeżeli początkowo się go nie docenia to wystarczy wrócić na moment do poprzedniego rozwiązania żeby to sobie uświadomić.
[#26] Re: Pegasos II G3 - start systemu AmigaOS 4.1 FE z klawiatury USB.

@MUFA-amigaone-pl, post #24

MUFA: Oj wiem wiem. Sprzętowo jest nieco lepiej, mamy wyższe rozdzielczości, trochę więcej RAMu, jest nieco szybciej. W końcu sam używam sprzętu z 2005 roku. Ale uśredniając ten sprzęt z brakami w sofcie, dostępnymi technologiami, stopniem rozwoju to daje mniej więcej 2000. To co się dzisiaj dzieje to jest zupełnie inny kosmos, którego nigdy nie dotkniemy. I nie żebym zazdrościł, bo przyznam się, że mnie ten kosmos nie zachwyca i dzisiejsza informatyka zupełnie mi się nie podoba. Uważa, że wszystko poszło w złym kierunku i nie ma już na to ratunku, będzie tylko gorzej. Więc w mojej opinii takie "zatrzymanie się" na 2000-2003 to jest zaleta, a nie wada.

Ostatnia aktualizacja: 15.08.2021 19:44:47 przez MDW
[#27] Re: Pegasos II G3 - start systemu AmigaOS 4.1 FE z klawiatury USB.

@MDW, post #25

Mam Mac
Procesor PowerPC G4 1500 MHz z ATI 9200 64 VRam
Fajna maszyna ale
odpalanie programów na Amiga 68k jest mega !! mega !!! Fajne !

Ostatnia aktualizacja: 15.08.2021 20:11:12 przez Dorian3d
[#28] Re: Pegasos II G3 - start systemu AmigaOS 4.1 FE z klawiatury USB.

@Dorian3d, post #27

Jakby rzucić na rynek z 4000 kart PCI z PowerPC ~400-800mhz i choćby z 512mb to byśmy mieli jakiś gamechanger, a nie biedakowanie z 060. Do tego Warp3D dla Radeonów pci (niech by był i komercyjny od Hyperionu). Vampir234 leżał by i kwiczał.
[#29] Re: Pegasos II G3 - start systemu AmigaOS 4.1 FE z klawiatury USB.

@michal_zukowski, post #28

No tak np takie coś



link
[#30] Re: Pegasos II G3 - start systemu AmigaOS 4.1 FE z klawiatury USB.

@Dorian3d, post #27

Mam Mac
Procesor PowerPC G4 1500 MHz z ATI 9200 64 VRam
Fajna maszyna ale
odpalanie programów na Amiga 68k jest mega !! mega !!! Fajne !

Ostatnia aktualizacja: 15.08.2021 20:11:12 przez Dorian3dCytu


No tak, wiem że część ludzi uważa że tylko 68k. Pamiętam że jak w 1998 roku kupowałem Blizzarda PPC z czterdziestką, to taki ówcześnie mój najlepszy kumpel Amigowiec za nic nie dał się przekonać i on kupił sobie Blizzarda 1260, a kasa za oba rozwiązania była całkiem podobna. Szanuję przywiązanie do 68k, ale akurat ja jestem w grupie, której stara Motorola nie rusza. Jak tylko kupiłem Blizzka PPC, to każda gra, datatyp, program itp. zawsze były odpalane w wersji PPC, soft dla 68k odpalałem tylko wówczas gdy nie było dla niego powernej alternatywy. Zapewne dlatego przy NG od początku czułem się jak ryba w wodzie. Każdy lubi to co mu sprawia frajdę, jeśli jest to 68k, to dobrze, jeśli PPC też dobrze.
2
Na stronie www.PPA.pl, podobnie jak na wielu innych stronach internetowych, wykorzystywane są tzw. cookies (ciasteczka). Służą ona m.in. do tego, aby zalogować się na swoje konto, czy brać udział w ankietach. Ze względu na nowe regulacje prawne jesteśmy zobowiązani do poinformowania Cię o tym w wyraźniejszy niż dotychczas sposób. Dalsze korzystanie z naszej strony bez zmiany ustawień przeglądarki internetowej będzie oznaczać, że zgadzasz się na ich wykorzystywanie.
OK, rozumiem