kategoria: AmigaOS 4.1
[#31] Re: Pegasos II G3 - start systemu AmigaOS 4.1 FE z klawiatury USB.

@MUFA-amigaone-pl, post #30

Ja lubię 68k ze wsparciem ppc.
PPC to jest to !
Jak już napisałem, stare Mac ppc są, kompatybilne z oprogramowaniem 68k to jest naprawdę coś niesamowitego.
[#32] Re: Pegasos II G3 - start systemu AmigaOS 4.1 FE z klawiatury USB.

@Dorian3d, post #31

W przypadku Amigi problem polega na tym, że posiadała chipsety których NG nie posiada (byłoby bez sensu wsadzać AGA i PAULĘ do NG). Mac PPC (ale tylko do którejś wersji MacOS) odpala soft 68k, tak samo jak Amiga NG odpala soft z 68k (ale tylko ten który nie odwołuje się do chipsetów Amigi klasycznej).

Czyli programy użytkowe Amigi 68k w większości działają na NG. No ale jak wiadomo gry były pisane zazwyczaj niesystemowo (żeby wyciągnąć 101% możliwości chipsetów), więc przewaga Maka w emulacji 68k wynika tylko i wyłącznie z tego, że Mac 68k był prostą konstrukcją bez chipsetów.

Takie trochę masło maślane napisałem wyżej, wiem :)

Ostatnia aktualizacja: 15.08.2021 21:07:30 przez karolb
[#33] Re: Pegasos II G3 - start systemu AmigaOS 4.1 FE z klawiatury USB.

@nowy80, post #13

nowy80:

Bardzo fajny filmik.

*Zazdroszczę*, życzę powodzenia - i pozdrawiam.
[#34] Re: Pegasos II G3 - start systemu AmigaOS 4.1 FE z klawiatury USB.

@karolb, post #32

Mac 68k ma chipsety, np. QuickDraw ma akceleracje jak chipset ma blitowanie, już nie mówiąc że w jednym Macu 68k jest DSP z Amigi 3000+

Ostatnia aktualizacja: 15.08.2021 21:14:20 przez michal_zukowski
[#35] Re: Pegasos II G3 - start systemu AmigaOS 4.1 FE z klawiatury USB.

@karolb, post #32

W sumie to mac ppc 366 to jest podkrencony .
Taki mam .

Ostatnia aktualizacja: 15.08.2021 21:31:34 przez Dorian3d
[#36] Re: Pegasos II G3 - start systemu AmigaOS 4.1 FE z klawiatury USB.

@michal_zukowski, post #34

Mac 68k ma chipsety, np. QuickDraw ma akceleracje jak chipset ma blitowanie


Nie jestem w temacie, zalukałem na wiki i przeczytałem że QuickDraw to jest biblioteka. Sorry, czy mógłbyś mnie naprowadzić?

już nie mówiąc że w jednym Macu 68k jest DSP z Amigi 3000+


To już pewnie nie podejdzie pod emulację 68k na Mac PPC :P.

Do dzisiaj pamiętam jak oglądałem u kolegi na Falconie z 030/16 teledysk w QT, chodził w 16bit color super jak na tamte czasy, DSP dawało radę. Na Amidze z BlizzIV teledysk szedł jako tako (programem CyberQT) , ale pod ShapeShifterem płynniej :)

edit----
Tak poza tematem, szukam teledysków w QT, w takiej kompresji co chodziły dobrze na 030. Gdybyś miał i mógł gdzieś wrzucić, albo linka zapodać, byłbym wdzięczny pokłony

Ostatnia aktualizacja: 15.08.2021 22:03:55 przez karolb
[#37] Re: Pegasos II G3 - start systemu AmigaOS 4.1 FE z klawiatury USB.

@MUFA-amigaone-pl, post #14

MUFA
Kupiłem za grosze na niemieckim eBay Radeona 9000 Pro II Gold. Bardzo ładna karta z aktywnym chłodzeniem i rzeczywiście bardziej wydajna od mojego Radeona 9250. Poniżej zdjęcie jak karta się prezentuje.
mwb113
Nie mogę się doczekać złożenia całego zestawu z A1200 i PPC. Zastanawiam się tylko czy przypadkiem nie wyciągnąć z retro PC Voodoo 3 dla Amigi zamiast Radeona 9200 na PCI. Czy używając OS4.1 karta graficzna ma jakieś znaczenia na wsteczną kompatybilność? Warto rozważać taką opcję? Mam już dla Amigi przygotowaną klawiaturę na bazie metalowej mechanicznej HyperX z Cherry XM blue. Bardzo dobrze wykonana, sterowanie ewentualnym podświetleniem znajduje się w samej klawiaturze. Wymieniłem klawisze na "Amigowe" od Checkmate. Prezentuje się jak poniżej, dodatkowo jest do tego etui. Nie można powstrzymać się od klikania, korzystanie dla mnie to sama przyjemność.

Radeona 9000 Pro II Gold AGP


HyperX z Cherry XM blue z Amigowymi keycapami


Ostatnia aktualizacja: 28.08.2021 12:50:48 przez nowy80
[#38] Re: Pegasos II G3 - start systemu AmigaOS 4.1 FE z klawiatury USB.

@nowy80, post #37

Gdy używałem Pegasosa II G4 z Morphosem, to najszybszą dostępną ówcześnie kartą (to było circa 2005 - 2009) był Radeon 8500 Pro (64 MB), znacząco szybszy od 9000, czy 9200. Może pod AOS4 jest podobnie.

Ostatnia aktualizacja: 28.08.2021 13:24:31 przez wali7
[#39] Re: Pegasos II G3 - start systemu AmigaOS 4.1 FE z klawiatury USB.

@wali7, post #38

W Efice miałem R8500 a że była full profile to przekrzywiona wspierała się na gniazdach LAN/USB.
[#40] Re: Pegasos II G3 - start systemu AmigaOS 4.1 FE z klawiatury USB.

@wali7, post #38

Hyperion nie potrafił ogarnąć kodu do 3D więc dla R8500/R9100 3d dla AmigaOS4 jest wyłączone.
[#41] Re: Pegasos II G3 - start systemu AmigaOS 4.1 FE z klawiatury USB.

@nowy80, post #37

Zrealizowałem krótki nowy materiał o instalacji karty procesorowej G4 dla mojego Pegasos II. Po opublikowaniu pierwszego materiału, skontaktował się ze mną Francus o imieniu Lucien i zaoferował sprzedaż karty od jego uszkodzonego Pegasosa. Kartę kupiłem, krótki materiał z instalacji karty i testów zrealizowany :)

polska wersja językowa:

angielska wersja językowa:
1
[#42] Re: Pegasos II G3 - start systemu AmigaOS 4.1 FE z klawiatury USB.

@nowy80, post #41

Nie zmarnuje się tam moc OK
1
Na stronie www.PPA.pl, podobnie jak na wielu innych stronach internetowych, wykorzystywane są tzw. cookies (ciasteczka). Służą ona m.in. do tego, aby zalogować się na swoje konto, czy brać udział w ankietach. Ze względu na nowe regulacje prawne jesteśmy zobowiązani do poinformowania Cię o tym w wyraźniejszy niż dotychczas sposób. Dalsze korzystanie z naszej strony bez zmiany ustawień przeglądarki internetowej będzie oznaczać, że zgadzasz się na ich wykorzystywanie.
OK, rozumiem