[#31] Re: AmigaOne X5000 040

@recedent, post #29

Może "dostać" to było nieodpowiednio dobrane słowo. Są zamówione, czekam na przesyłkę. Ale jak jesteś ciekaw, to mogę dać znać jak już dotrą. Ale zakładam, że będę zadowolony przynajmniej tak bardzo jak z x5k/20.
[#32] Re: AmigaOne X5000 040

@MUFA-amigaone-pl, post #30

Jakiego buga?

Na x5k/20 jedyne problemy z klawiaturami jakie miałem były w drugą stronę - mam klawiaturę która nie działa z UBootem czy OS4, ale pod MorphOSem jest okej.
1
[#33] Re: AmigaOne X5000 040

@widelec, post #32

No to jak dostaniesz X5000 040 to będziesz wiedział. X5000 040 i 020 to różne maszyny przynajmniej pod względem obsługi USB. Powiem dla przykładu że AmigaOS 4.1 X5000 040 z oficjalnej płyty dołączonej do X5000 020 nie zainstalujesz, bo nie będzie działać klawiatura (a nawet chyba i myszka). By to zadziałało musiały być do tego wprowadzone odpowiednie poprawki w kernelu. A jak już zostały wdrożone to w pierwszych miesiącach użytkowania, miałem tak jak teraz na MOSie, czyli klawa raz zadziałała a niekiedy musiałem przełączać KVMa (lub wyciągać wtyczkę USB) 3, 5, 10 a jak był pechowy dzień to i ponad 20 razy. Tyle tylko że w beta wersji AmigaOS 4.1 było od tego czasu wiele uaktualnień stosu USB i o problemie tym już dawno zapomniałem. Przypomniał mi o nim dopiero MOS z dokładnie tymi samymi objawami jakie miałem w AmigaOs 4.1 przed laty. Jako że prawdopodobnie nikt poza Olsenem nie ma X5000 040 z MOSem, a ten słynie z niedokończonych projektów, że na coś się tam napali, coś tam ogłosi, potem przeskakuje na inny kwiatek, to i pewnie "w wirze pracy np. nad MOSem dla AMD", zapomniał o istnieniu 040, teraz będziesz mu się mógł przypomnieć i go pocisnąć, bo nie wątpię że doświadczysz tych problemów i Ty.
1
[#34] Re: AmigaOne X5000 040

@widelec, post #31

Jeszcze mam małą prośbę. Czy mógłbyś podać mi wersję U-Boota jaka będzie zainstalowana w Twoich 040? Rzecz jasna dodam na marginesie że gdyby przypadkiem była starsza niż w 020 (ale pewnie będzie nowsza), to nie próbuj kopiować U-Boota między obiema odmianami X5000 bo one nie są w tym elemencie kompatybilne.
[#35] Re: AmigaOne X5000 040

@MUFA-amigaone-pl, post #34

Czy mógłbyś podać mi wersję U-Boota jaka będzie zainstalowana w Twoich 040?


X5000> version

U-Boot molsen-2018-10-05 (Oct 05 2018 - 17:02:31)
ppc-elf-gcc (GCC) 4.7.3
GNU ld (GNU Binutils) 2.25
[#36] Re: AmigaOne X5000 040

@widelec, post #35

Ok, dzięki. Odezwę się jeszcze na priv.
[#37] Re: AmigaOne X5000 040

@widelec, post #28

A udało się dostać nawet dwie sztuki.

Mogę zadać niedyskretne pytanie? Zaręczam, że nie ma w nim żadnego pierwiastka trollingu i jest czysto praktyczne.

Czy na tej X5000 będziesz miał tylko MorphOSa czy też AmigaOS4? Jeżeli też OS4 to czy planujesz mieć tam SDK?

Ostatnia aktualizacja: 08.11.2022 15:29:48 przez MDW
[#38] Re: AmigaOne X5000 040

@MDW, post #37

Mogę zadać niedyskretne pytanie? Zaręczam, że nie ma w nim żadnego pierwiastka trollingu i jest czysto praktyczne.


To ja sobie pozwolę pominąć tę bardziej kłótniogenną część pytania.

Czy na tej X5000 będziesz miał tylko MorphOSa czy też AmigaOS4? Jeżeli też OS4 to czy planujesz mieć tam SDK?

Na ten moment mam zainstalowany AmigaOS4 i mam wrzucone SDK. Czy potrzebujesz, żeby spróbować Ci coś skompilować?
2
[#39] Re: AmigaOne X5000 040

@widelec, post #38

Na ten moment mam zainstalowany AmigaOS4 i mam wrzucone SDK. Czy potrzebujesz, żeby spróbować Ci coś skompilować?

Pięknie wyczułeś moje intencje.
W przyszłości będę szukał kogoś kto ma maszynę z AmigaOS4 i jakimś akceleratorem 3D, która potrafi coś na niej skompilować. Ja może dałbym radę kupić AmigaOS4 ale sprzętu na pewno nie. PegasosaII/G4 pozbyłem się dawno temu i używam PowerBookaG4.

Nie wiem kiedy źródła będą gotowe ale chciałbym żeby jeszcze w tym roku, bo to jest tak jakby "remake" dema, które zostało wypuszczone dokładnie 20 lat temu. Byłaby taka ładna rocznica. Zostałem zapytany ówczesnego współautora grafiki czy byłbym w stanie coś takiego przygotować. Pomyślałem, że byłaby to dobra wprawka przed wypuszczeniem w przyszłości aktualnie dziubanej gry także w wersji dla OS4, przystosowania mojego crap-silnika także dla tej platformy. Popatrzyłem w źródła tamtej starej produkcji, zwymiotowałem i postanowiłem to zrobić jeszcze raz ale już na sposób dzisiejszy (dla mnie dzisiejszy). Wziąłem tylko muzykę i tekstury, które trochę podbijam algorytmem "machine learning" z programu PixelmatorPro (macOS). Demo od strony technicznej jest tak skrajnie proste, że szybciej będzie gdy te wszystkie obiekty i sceny zrobię jeszcze raz i poustawiam sceny w Blenderze niż miałbym się dziubać z ówczesnymi, dziwnymi formatami plików jakie młody, głupi ja sobie wymyślił.

Tak więc ja będę tutaj sobie dziubał swoje. Gdy już będę miał wersję dla MorphOS (i jak zwykle dla macOS, która jest tylko wspomagająca mnie czasem) to gdybyś miał chwilę może bym podrzucił źródła (gitlab). Spróbowałbyś rzucić na to okiem czy jest to możliwe go szybkiego zrobienia wersji dla AmigaOS4. Osoba, która mnie o to prosiła ma i nawet używa MorphOSa ale chciałby też AmigaOS4. Na pewno wersja dla OS4 nie będzie miała na razie dźwięku, bo używam Reggae. Ale to odrębny temat.

Dzięki! OK

/* Przepraszam wszystkich za zboczenie z tematu. */

Ostatnia aktualizacja: 09.11.2022 13:06:31 przez MDW
1
[#40] Re: AmigaOne X5000 040

@MDW, post #39

Tak więc ja będę tutaj sobie dziubał swoje. Gdy już będę miał wersję dla MorphOS (i jak zwykle dla macOS, która jest tylko wspomagająca mnie czasem) to gdybyś miał chwilę może bym podrzucił źródła (gitlab). Spróbowałbyś rzucić na to okiem czy jest to możliwe go szybkiego zrobienia wersji dla AmigaOS4.


Żaden problem. Aktualnie niezbyt potrafię się poruszać po AmigaOS4 i jego SDK, ale mam nadzieję nabrać więcej doświadczenia w ciągu najbliższych dni/tygodni. Jeśli trafisz akurat na czas, że nie będę miał zainstalowanego OS4 to też nie będzie problemu. Wrzucić dysk i w razie potrzeby wymienić kartę graficzną to kilka minut roboty. Spróbować coś zbudować zawsze można, choćby dla przekonania się gdzie "polegnę".

/* Przepraszam wszystkich za zboczenie z tematu. */

Ale jakiego zboczenia z tematu? Przecież temat to "AmigaOne X5000 040" i o używaniu takowej rozmawiamy.
1
[#41] Re: AmigaOne X5000 040

@widelec, post #40

Dostałeś do Amigi płytę z Enhancer Software? No bo do softu 3D (a domyślam się że demo MDW raczej nie będzie produkcją 2D bez akceleracji), to przydałyby się sterowniki 3D. Oczywiście można coś tam próbować z darmowym MiniGL4GL4ES no ale to nie jest rozwiązanie zbyt dobre.
[#42] Re: AmigaOne X5000 040

@MUFA-amigaone-pl, post #41

Dostałeś do Amigi płytę z Enhancer Software?


Kupiłem. Oddzielna pozycja, nie gratis. "Enhancer Software Release 2.2 (OS4)".
[#43] Re: AmigaOne X5000 040

@MUFA-amigaone-pl, post #41

a domyślam się że demo MDW raczej nie będzie produkcją 2D bez akceleracji

Tak, zgadza się. OK Ale to jest produkcja sprzed 20 lat, niewiele potrzebuję do tego 3D. Ja nawet dzisiaj nie dotykam (jeszcze) shaderów. To demo jest tak proste, że takie monstrum jak X5000 powinno dać radę uruchomić równocześnie z 10 takich dem na oknach i w każdym będzie 60fps. Zresztą sprawdzimy gdy będzie gotowe.
Na stronie www.PPA.pl, podobnie jak na wielu innych stronach internetowych, wykorzystywane są tzw. cookies (ciasteczka). Służą ona m.in. do tego, aby zalogować się na swoje konto, czy brać udział w ankietach. Ze względu na nowe regulacje prawne jesteśmy zobowiązani do poinformowania Cię o tym w wyraźniejszy niż dotychczas sposób. Dalsze korzystanie z naszej strony bez zmiany ustawień przeglądarki internetowej będzie oznaczać, że zgadzasz się na ich wykorzystywanie.
OK, rozumiem