[#1] Ciekawa oferta karty graficznej w sam raz dla systemu AmigaOS 4
Koledzy Mufa i Amig_OS polecają wszystkim użytkownikom systemu AmigaOS 4 zaopatrzenie się w poniższą kartę:

https://allegro.pl/oferta/karta-graficzna-xfx-gpu-amd-radeon-rx-580-8gb-gts-11613911882

Mufa osobiście potwierdza, że karta jest nowa, na gwarancji i że nikt jej wcześniej nie używał.
Udanych zakupów życzę kolegom!
[#2] Re: Ciekawa oferta karty graficznej w sam raz dla systemu AmigaOS 4

@recedent, post #1

Prima dies Aprilis?

Ostatnia aktualizacja: 01.04.2023 16:50:08 przez amikoksu
[#3] Re: Ciekawa oferta karty graficznej w sam raz dla systemu AmigaOS 4

@recedent, post #1

A w sumie coś z tym nie tak? Mam taką samą kartę w swojej Amidze i kupiłem za równowartość 490pln plus wysyłka. Owszem niby używana... ale kupiłem ją pół roku temu
[#4] Re: Ciekawa oferta karty graficznej w sam raz dla systemu AmigaOS 4

@arturB, post #3

Nie prima aprilis tylko Recedenta zżera zazdrość, że są jeszcze dostępne nowe karty graficzne dla AmigaOS4 ze wsparciem 2D/3D w fajnych cenach.

To taki sarkastyczny news - pochodna innej dyskusji o MorphOSie i braku możliwości kupienia nowych kart graficznych.


Nie może zrozumieć, że np. NVidia RTX 3060Ti kosztuje 2 tyś bo wyszła generacja RTX 40xx.

W związku z tym Radeon RX 580 można kupić za 650 zł a nie za 3 tyś. ( a takie też są oferty na Allegro).


PS.

Zakupione Radeony RX 580 mają:

- plomby na karcie i pudełku
- folię na backplate i całej obudowie karty
- kartę gwarancyjną
- fakturę
- kartę od XFX do rejestracji na stronie producenta w celu supportu


W razie wątpliwości może zapytać poniżej:

Produkt na Allegro:
https://allegro.pl/oferta/karta-graficzna-xfx-gpu-amd-radeon-rx-580-8gb-gts-11613911882

Hurtownia:
https://xtg24.pl/pl/products/laptopy-i-komputery/podzespoly-komputerowe/karty-graficzne/xfx-gpu-amd-radeon-rx-580-8gb-gts-oc-gddr5-3xdp-hdmi-dvi-2752.html?query_id=3



Ostatnia aktualizacja: 01.04.2023 17:46:03 przez Amig_OS
1
[#5] Re: Ciekawa oferta karty graficznej w sam raz dla systemu AmigaOS 4

@arturB, post #3

A w sumie coś z tym nie tak? Mam taką samą kartę w swojej Amidze i kupiłem za równowartość 490pln plus wysyłka. Owszem niby używana... ale kupiłem ją pół roku temu


Generalnie jakieś pół roku temu czy trochę lepiej o ile wiem nastąpił krach na rynku kryptowalut, więc karty poszły w dół. Jednakowoż nie wszyscy o tym wiedzą, i niektórzy nadal żyją w przeświadczeniu że za upgrade grafiki do Amigi One nie ma nawet co się rozglądać, w myśl zasady "bez półtorej tysiaka nie podchodź", więc myślę że takie info na forum amigowym nie zaszkodzi.
[#6] Re: Ciekawa oferta karty graficznej w sam raz dla systemu AmigaOS 4

@MUFA-amigaone-pl, post #5

Sorry, bo jednak macie w AmigaOS4.x bałagan. Pytanie mam: czego nie ma w AmigaOS4.x + płatne updaty gfx, jak się ma poprzednią generację kart graficznych? 3D nie działa? Wsparcie wyświetlania nie działa? Wsparcie dekodowania nie działa? Emulacja Warp3d nie działa?

W skrócie, jakie są największe różnice bo np. 3 fpsy więcej w Doom3 to taki średni pomysł żeby wydawać nawet 680zł. Chodzi mi o realne wsparcie AmigaOS4.x, nie o techniczne możliwości opisane na wikipedii przy kartach (liczba shaderów, rozmiar pamięci etc).

Ostatnia aktualizacja: 01.04.2023 18:18:05 przez michal_zukowski
[#7] Re: Ciekawa oferta karty graficznej w sam raz dla systemu AmigaOS 4

@michal_zukowski, post #6

Nie można oferować nowych komputerów AmigaONE X5000/20/40 z używanymi komponentami - to nie komis ;)

Amiga zawsze produkowała i oferowała nowe komputery wraz z systemem.

AmigaOne X1000 - to epoka RadeonHD, Rx
AmigaOne X5000/20 ... /40 - to epoka Radeon RX

Trevor wielokrotnie to podkreślał, że oferuje Tylko nowe zestawy Amigi.

Dlatego też Hans został poproszony o nową generację kart RX.
Gdy te się skończą ... pewnie sięgniemy po kolejną generację.

PS
Wszystko działa w RadeonHD, Rx :2d/3d/Warp3DNova/GLES/miniGL/emulacja WarpOS/shadery/sprzętowe dekodowanie video, obsługa VRAM na karcie graficznej - tylko te karty są już nie produkowane.


Ostatnia aktualizacja: 01.04.2023 18:45:35 przez Amig_OS
2
[#8] Re: Ciekawa oferta karty graficznej w sam raz dla systemu AmigaOS 4

@amikoksu, post #2

Prima dies Aprilis?


Nie. Koledzy naprawdę i szczerze polecają te karty i samego sprzedawcę. Tylko pomylili się i wkleili na PPA info o tej wspaniałej ofercie w niewłaściwym wątku na forum. Tutaj jest dużo lepiej.
1
[#9] Re: Ciekawa oferta karty graficznej w sam raz dla systemu AmigaOS 4

@michal_zukowski, post #6

Sorry, bo jednak macie w AmigaOS4.x bałagan. Pytanie mam: czego nie ma w AmigaOS4.x + płatne updaty gfx, jak się ma poprzednią generację kart graficznych? 3D nie działa? Wsparcie wyświetlania nie działa? Wsparcie dekodowania nie działa? Emulacja Warp3d nie działa?

W skrócie, jakie są największe różnice bo np. 3 fpsy więcej w Doom3 to taki średni pomysł żeby wydawać nawet 680zł. Chodzi mi o realne wsparcie AmigaOS4.x, nie o techniczne możliwości opisane na wikipedii przy kartach (liczba shaderów, rozmiar pamięci etc).


Róznica między samymi Polarisami jest niestety na dziś żadna, tyle tylko że na Allegro nowy Polaris low-end (RX550) czy mid-end (RX560) potrafi kosztować tyle samo, a nawet więcej niż RX580. Tak więc chyba nie zaszkodzi kupić RX580, choćby pod kątem tego że kiedyś w przyszłości może się to zmienić. Natomiast różnica między Polarisem a jakimkolwiek Radeonem HD z rodziny 7xxx, jest już duża i na pewno nie ogranicza się do 3fps w Doomie, tylko znacznie większych wartości, zresztą nie tylko w Doomie, ale np. w demach dla ShaderJoy i innych rzeczach.
Poza tym taką bardzo namacalną różnicą jest fakt iż w przypadku Radeona HD sprzętowa akceleracja wideo ogranicza się do rozdzielczości FullHD (oczywiście pod AmigaOS), podczas gdy Polaris spokojnie ogarnia 4K.

Jedyna różnica na korzyść starszych Radeonów to możliwość użycia miękkiego resetu. Cecha fajna i przydatna, aczkolwiek biorąc pod uwagę całokształt, za mało by kupować teraz coś z rodziny Southern Island (zwłaszcza że byłaby to używka - może wyjęta z koparki???). Dlatego też zeszłoroczny sterownik Radeon HD v5, według zapowiedzi ma być ostatnim. Ewentualnie mogą pojawić się jakieś odsłony poprawkowe, gdyby wyszły jakieś błędy. Ponieważ minął już jednak niemal rok i poprawkowa wersja nie wyszła, można przyjąć że driver działa OK i tym samym rozwój tej przebrzmiałej generacji kart, w przypadku AOS 4, dobiegł końca.
2
[#10] Re: Ciekawa oferta karty graficznej w sam raz dla systemu AmigaOS 4

@recedent, post #8

Nikt z nas się nie pomylił :)

Ostatnia aktualizacja: 01.04.2023 20:15:30 przez Amig_OS
[#11] Re: Ciekawa oferta karty graficznej w sam raz dla systemu AmigaOS 4

@Amig_OS, post #7

Ok, ale od 2021 roku karty w oparciu o chip Polaris nie są produkowane więc Trevor może jedynie serwować leżaki magazynowe, a nie nowe karty. Czyli w ogólności z tego co mówisz, nowe zestawy X5000/40 powinny mieć karty w oparciu o chipset Navi ewentualnie Vega bo Polarisa spotkał ten sam los co Southern Islands. Mam racje?
[#12] Re: Ciekawa oferta karty graficznej w sam raz dla systemu AmigaOS 4

@michal_zukowski, post #11

Trevor może jedynie serwować leżaki magazynowe

Te karty mają z 6 lat już. Do retro fajny sprzęt. Za kilka lat będzie można wygrzebać ze śmietnika albo kupić razem z innym PCtowym złomem za grosze. Te 8GB może być w pełni wykorzystane w grach?
[#13] Re: Ciekawa oferta karty graficznej w sam raz dla systemu AmigaOS 4

@snifferman, post #12

W Doomie3 to pewnie nie, ale AmigaOS4.x ma opcje wykorzystywania >256MB do tekstur więc jakaś gra z tego skorzysta (kiedyś). Do ekranów/bitmap systemowych oczywiście się da rady bo musi być adresowalne przez AmigaOS.

Ostatnia aktualizacja: 01.04.2023 20:47:22 przez michal_zukowski
[#14] Re: Ciekawa oferta karty graficznej w sam raz dla systemu AmigaOS 4

@michal_zukowski, post #11

nowe zestawy X5000/40 powinny mieć karty w oparciu o chipset Navi ewentualnie Vega


Dotychczasowa polityka taka właśnie była. Jak się kończył HD 4xxx, powstały stery dla HD 5xxx i 6xxx, no a potem dla HD 7xxx. Gdy standardowy SI umarł, to rozszerzono wsparcie o układy Oland, a jak to się skończyło to powstał sterownik dla Polarisów. Zatem osobiście przypuszczam że aktualnie Hans pracuje nad obsługą nowej generacji kart, bo A-EON zawsze uznawał za priorytet by mieć nowe karty dostarczane z nowymi komputerami. Niemniej 100% informacji na ten temat nie mam.
1
[#15] Re: Ciekawa oferta karty graficznej w sam raz dla systemu AmigaOS 4

@michal_zukowski, post #13

W Doomie3 to pewnie nie, ale AmigaOS4.x ma opcje wykorzystywania >256MB do tekstur więc jakaś gra z tego skorzysta (kiedyś). Do ekranów/bitmap systemowych oczywiście się da rady bo musi być adresowalne przez AmigaOS.


Drogi "ekspercie", zmień szklaną kulę. W Doomie w FullHD na detalach na max gra wykorzystuje jakeś 400MB VMem pisałem o tym, tu na forum niedawno, W jednym masz rację kiedyś jakaś a w zasadzie raczej pasowałoby słowo "jakieś" kolejne gry z tego skorzystają, tak jak teraz korzysta z tego trochę gier (nie tylko Doom III).
[#16] Re: Ciekawa oferta karty graficznej w sam raz dla systemu AmigaOS 4

@michal_zukowski, post #13

jakaś gra z tego skorzysta (kiedyś).


"Kiedyś" to już było ze 3 lata temu przy Reborn - to Castle Wolfenstein w wersji z texturami fullHD.

http://hunoppc.amiga-projects.net/content/reborn-return-castle-wolfenstein
[#17] Re: Ciekawa oferta karty graficznej w sam raz dla systemu AmigaOS 4

@MUFA-amigaone-pl, post #15

Pytanie brzmiało o okolice 8GB ramu (...8GB może być w pełni...). Odpowiedziałem prawidłowo. Ani doom3 ani RCTW HD nie wykorzystają w pełni 8gb ram.




Ostatnia aktualizacja: 01.04.2023 21:18:26 przez michal_zukowski
[#18] Re: Ciekawa oferta karty graficznej w sam raz dla systemu AmigaOS 4

@Amig_OS, post #16

"Kiedyś" to już było ze 3 lata temu przy Reborn - to Castle Wolfenstein w wersji z texturami fullHD.


Pierwszą grą, w której ja zauważyłem wykorzystanie więcej VMem był już Spencer bodaj z 2018 roku. No ale na forach pisało się że nawet leciwy Jedi Academy w FullHD w pewnych lokacjach przy dużym obciążaniu potrafił zżerać kilkaset MB dodatkowej pamięci graficznej (ja tego jednak osobiście nie doświadczyłem, tyle że nie monitorowałem na bieżąco). Jedno jest pewne, ta funkcjonalność wykorzystywana jest od lat i to przez sporo gier (przypuszczam że przynajmniej kilkanaście).
[#19] Re: Ciekawa oferta karty graficznej w sam raz dla systemu AmigaOS 4

@michal_zukowski, post #17

Pytanie brzmiało o okolice 8GB ramu (...8GB może być w pełni...). Odpowiedziałem prawidłowo. Ani doom3 ani RCTW HD nie wykorzystają w pełni 8gb ram.


A to przepraszam. Ignoruję gościa, więc nie wiem jakie było pytanie. Myślałem że chodzi o ekstra RAM na tekstury w ogóle. To zmienia postać rzeczy, muszę się z Tobą zgodzić. Na dziś nawet najmniej obdarzone w pamięć Polaristy, czyli te z 2GB RAMu, dają zapas pamięci do każdej gry jaka jest na AmigaOS 4, no chyba że może ktoś gra w 4K, ale i tu nie mam pewności.
1
[#20] Re: Ciekawa oferta karty graficznej w sam raz dla systemu AmigaOS 4

@michal_zukowski, post #17

Od kiedy nadmiar pamięci graficznej stałą się problemem ?
Jej brak owszem.
W chwili obecnej karta 4 GB to minimum.


Ostatnia aktualizacja: 01.04.2023 21:30:01 przez Amig_OS
[#21] Re: Ciekawa oferta karty graficznej w sam raz dla systemu AmigaOS 4

@Amig_OS, post #20

W chwili obecnej karta 4 GB to minimum.

Zależy co robisz na sprzęcie. Dla dziadkowego używania starczy mniej. Gorzej z ramem. Pare zakladek w przeglądarce, film na YT i 8GB ramu na styk.
[#22] Re: Ciekawa oferta karty graficznej w sam raz dla systemu AmigaOS 4

@Amig_OS, post #10

Nikt z nas się nie pomylił :)


Myślę, że jednak tak. Gdybyście zrobili to specjalnie oznaczałoby to, że jesteście zwykłymi trollami albo idiotami, a ani do jednej ani tym bardziej do drugiej grupy przecież się nie zaliczacie.
1
[#23] Re: Ciekawa oferta karty graficznej w sam raz dla systemu AmigaOS 4

@Amig_OS, post #20

Przecież nie mówiłem, że to problem. Mówiłem, że na razie nie ma gier wykorzystujących w pełni 8GB ram. Mówiłem, też że AmigaOS4.x ma obsługę tej powiększonej pamięci. Teraz można czekać tylko na gry.

Ostatnia aktualizacja: 01.04.2023 22:49:32 przez michal_zukowski
[#24] Re: Ciekawa oferta karty graficznej w sam raz dla systemu AmigaOS 4

@recedent, post #22

Myślę, że jednak tak. Gdybyście zrobili to specjalnie oznaczałoby to, że jesteście zwykłymi trollami albo idiotami, a ani do jednej ani tym bardziej do drugiej grupy przecież się nie zaliczacie.


Spoko spoko, wszak dzisiaj Prima aprilis, a nuż ktoś by uwierzył że MorphOS dorobił się wsparcia dla Polarisówszeroki uśmiech Wszak i bez Prima aprilis, wielu w czerwcu ubiegłego roku uwierzyło w sterowniki, które dadzą w pełni funkcjonalnego Dooma III na MOSa już we wrześniu. Przy tym oczywiście nie zakładamy że wierząc w te zapewnienia byli idiotami, a powtarzając je na forach byli trollami
2
[#25] Re: Ciekawa oferta karty graficznej w sam raz dla systemu AmigaOS 4

@Amig_OS, post #4

Po prostu zżera cię zazdrość, że na minimaku za 200 zeta, jest port MorphOSa, a portu AmigaOS4 nie ma.
[#26] Re: Ciekawa oferta karty graficznej w sam raz dla systemu AmigaOS 4

@karolb, post #25

Coś Ci się pomyliło i to chyba wielu osobom.

Amiga to komputer Amiga z systemem AmigaOS - koniec i kropka.

Od czasu Genesi czyli BB & RV niektórzy zachowują się jakby byli właścicielami Amigi i AmigaOS - roszczą sobie jakieś urojenia do marki i do stawiania warunków Hyperionowi, A-Eonowi czy AmigaKIT.

Cloanto i spółka też miało jakieś urojenia i sąd to wyprostował:

------

Oficjalne oświadczenie Hyperionu z dzisiaj z wyrokiem sądu:

https://www.hyperion-entertainment.com/

Hyperion Entertainment CVBA obtains key victory in US Federal Court

-------


Ostatnia aktualizacja: 02.04.2023 13:03:23 przez Amig_OS
2
[#27] Re: Ciekawa oferta karty graficznej w sam raz dla systemu AmigaOS 4

@Amig_OS, post #26

To tobie się coś pomyliło, każdy amiguje jak chce.

Ale niektórzy mają ból dupy że inni mają taniej i lepiej, i żeby sobie jakoś ulżyć, to w wątkach o MOSie reklamują karty graficzne dla AOS4.

1
[#28] Re: Ciekawa oferta karty graficznej w sam raz dla systemu AmigaOS 4

@karolb, post #27

każdy amiguje jak chce.


Dobrze, AMIGUJ sobie jak chcesz - masz moje pozwolenie ;)
2
[#29] Re: Ciekawa oferta karty graficznej w sam raz dla systemu AmigaOS 4

@Amig_OS, post #28

Nie wiń nas za to, że nikt nie chce nowych komputerów budowanych na starych podzespołach

Te procesy obchodzą ludzi tyle co sprawa sądowa dwóch babci o szyszkę. Drzewo było na działce jednej a szyszka spadła na sąsiedni grunt. Sensacja
[#30] Re: Ciekawa oferta karty graficznej w sam raz dla systemu AmigaOS 4

@Amig_OS, post #28

.

Ostatnia aktualizacja: 02.04.2023 13:16:56 przez snifferman
Na stronie www.PPA.pl, podobnie jak na wielu innych stronach internetowych, wykorzystywane są tzw. cookies (ciasteczka). Służą ona m.in. do tego, aby zalogować się na swoje konto, czy brać udział w ankietach. Ze względu na nowe regulacje prawne jesteśmy zobowiązani do poinformowania Cię o tym w wyraźniejszy niż dotychczas sposób. Dalsze korzystanie z naszej strony bez zmiany ustawień przeglądarki internetowej będzie oznaczać, że zgadzasz się na ich wykorzystywanie.
OK, rozumiem