[#31] Re: Ciekawa oferta karty graficznej w sam raz dla systemu AmigaOS 4

@snifferman, post #29

Proces o schedę po C=



Ostatnia aktualizacja: 02.04.2023 13:29:55 przez KM_Ender
[#32] Re: Ciekawa oferta karty graficznej w sam raz dla systemu AmigaOS 4

@Amig_OS, post #26

Cloanto miało swoje urojenia, ale to ono jest właścicielem IP. Hyperion nie może licencjonować AmigaOSu, Cloanto może. Może nawet zrobić AmigaOS jako opensource. Hyperion nie może. Natomiast Hyperion może rozwijać i sprzedawać.
[#33] Re: Ciekawa oferta karty graficznej w sam raz dla systemu AmigaOS 4

@Amig_OS, post #28

Dobrze, AMIGUJ sobie jak chcesz - masz moje pozwolenie ;)


2
[#34] Re: Ciekawa oferta karty graficznej w sam raz dla systemu AmigaOS 4

@michal_zukowski, post #32

Może nawet zrobić AmigaOS jako opensource.


AmigaOS jako opensource ... czego Ci życzę z całego serca.



Ostatnia aktualizacja: 02.04.2023 13:53:43 przez Amig_OS
[#35] Re: Ciekawa oferta karty graficznej w sam raz dla systemu AmigaOS 4

@Amig_OS, post #34

Mi to by zależało nie na źródłach AmigaOSu, ale na źródłach wszystkiego wokół AmigaOsu: BridgeBoardy, Bootrom do cdtv/cd32/a570, sterowniki do A590 i innych kart SCSI od Commodore, sterowniki do TIGA. Z poprawionego biosu x86 do bridgeboardów bym się jarał jak szczerbaty do sucharów. Hyperion i Cloanto tak się za to nie zabierze.


Fajnie też było by mieć źródła rexxsyslib.library, ale to chyba dotyczy też AmigaOS4, w którym ta biblioteka jest jako jedyna jako 68k.

Ostatnia aktualizacja: 02.04.2023 13:56:45 przez michal_zukowski
1
[#36] Re: Ciekawa oferta karty graficznej w sam raz dla systemu AmigaOS 4

@michal_zukowski, post #35

Chyba jedyne rozwiązania to licencja i NDA - dopóki jest to komercyjny produkt.
Wtedy dostęp do źródeł i możliwość rozwijania.
[#37] Re: Ciekawa oferta karty graficznej w sam raz dla systemu AmigaOS 4

@Amig_OS, post #36

Cloanto jest właścicielem IP. Może z tym zrobić co chce.
Praca dla Hyperionu nad jego forkiem OS3.x faktycznie wymagałaby NDA.

Ostatnia aktualizacja: 02.04.2023 14:16:40 przez michal_zukowski
[#38] Re: Ciekawa oferta karty graficznej w sam raz dla systemu AmigaOS 4

@michal_zukowski, post #32

Może nawet zrobić AmigaOS jako opensource. Hyperion nie może.


Nikt nie może zrobić z tego opensource, zbyt wiele tam zawiłości prawnych, jeśli Mikie twierdzi że może to zrobić, to kłamie.
1
[#39] Re: Ciekawa oferta karty graficznej w sam raz dla systemu AmigaOS 4

@MUFA-amigaone-pl, post #38

On się o tym wypowiadał pare lat temu. Teraz będzie musiał przemyśleć wszystko. Te ~3 osoby co pracują programistycznie nad AmigaOSem dla Hyperionu to nadal 3 więcej niż ma Cloanto, więc Hyperion gra mocnymi kartami. Natomiast jeśli zachowany zostanie status quo czyli Cloanto licencjonuje 3.1 dla maszyn jak A500 mini, a Hyperion "rozwija" AmigaOS 3.x czyli firmy dzielą się rynkiem i sobie w paradę nie wchodzą to Cloanto może zrezygnować z opcji atomowej.

Najgorszą opcją by było niezależne rozwijanie dwóch komercyjnych wersji AmigaOSu 3.x.1
1
[#40] Re: Ciekawa oferta karty graficznej w sam raz dla systemu AmigaOS 4

@michal_zukowski, post #39

Z tego co słyszałem to sędzia Martinez spodziewa się wniosku o odszkodowanie na rzecz Hyperionu za nieuprawnione działania na szodę tej firmy polegające na próbach blokowania sprzedaży oraz wywierania nacisku na dystrybutorów by wycofały ze swej oferty Amiga OS 3.2. Dodatkowo nie wiem jak wygląda sprawa pokrycia kosztów sądowych w USA, no ale w Polsce to takie koszty pokrywa przegrany.

Zatem na miejscu Włocha, to ja by się teraz martwił o sprawy egzystencjalne swojej firmy, wszak sam też wydał niemało na swoich prawników, a nie o opcje atomowe. Poza tym Mikie nie jest prawnikiem, więc opowiada różne rzeczy, a że w zasadzie nie ma nic ludziom do zaoferowania poza starym słabo rozwijanym emulatorem, chcąc zyskać przychylność środowiska może takie puste obietnice wygłaszać.

Ben jest prawnikiem, więc pewnie ma względne pojęcie na ten temat. No i pamiętam z tego co nam kiedyś tłumaczył, gdy te źródła wyciekły nielegalnie, że nikt nie jest w stanie wypuścić tego jako opencource. O szczegóły nie doptywałem, bo i po co, jednak przypuszczam że Ben zna jakieś klauzule i umowy, być może jeszcze zawarte z programistami w czasach Commodore, które takiego potraktowania owoców ich pracy zabraniają, bo pewnie ot tak sobie bez powodu tezy że to niemożliwe by nie wygłaszał.

Ostatnia aktualizacja: 02.04.2023 14:56:30 przez MUFA-amigaone-pl
1
[#41] Re: Ciekawa oferta karty graficznej w sam raz dla systemu AmigaOS 4

@MUFA-amigaone-pl, post #40

Być może OpenSource z opcją jakiejś opłaty za swój egzemplarz systemu, nie byłaby taka zła. Być może to byłby krok w kierunku jednego systemu, bo programiści zaczęliby migrować, wiedząc, że nie uczestniczą w głupiej wojnie tylko robią coś dla środowiska, które jest "właścielem" systemu, a oni dostają kasę z bounty lub z licencji (proporcjonalnie do wkładu). Co do ryzyka kradzieży z Warezów, to fani Apple "kablują" wszelkie próby rozkradania marki i za to należą się im brawa. U nas póki co, sytuacja zaczyna się klarować, to dobrze z uwagi na pamięć o marce i jej znaczeniu dla nas wszystkich, ale dopóki wszyscy potencjalni zainteresowani definitywnie nie przyjmą do wiadomości jednego stanowiska to cyrk będzie trwał nadal.
[#42] Re: Ciekawa oferta karty graficznej w sam raz dla systemu AmigaOS 4

@michal_zukowski, post #35

Fajnie też było by mieć źródła rexxsyslib.library, ale to chyba dotyczy też AmigaOS4, w którym ta biblioteka jest jako jedyna jako 68k.
Z tego, co slyszalem to zrodla rexxsyslib.library sa, tylko jest ona w calosci napisana w assemblerze - przepisanie tego do c to mnostwo roboty a biblioteka w sumie srednio istotna.
1
[#43] Re: Ciekawa oferta karty graficznej w sam raz dla systemu AmigaOS 4

@docent, post #42

Za to biblioteka towarzysząca, czyli rexxsyslib.l.main jest w całości pod PPC.
1
[#44] Re: Ciekawa oferta karty graficznej w sam raz dla systemu AmigaOS 4

@MUFA-amigaone-pl, post #43

i Rexxmast też jest (na MorphOS i AmigaOS4.x).
1
[#45] Re: Ciekawa oferta karty graficznej w sam raz dla systemu AmigaOS 4

@KM_Ender, post #41

Na MacGarden leży tona softu w tym źródła Macosa 7.x, nie wiem co kto komu kabluje, ale tu kablowanie nie działa.
1
[#46] Re: Ciekawa oferta karty graficznej w sam raz dla systemu AmigaOS 4

@snifferman, post #29

Mam wrażenie że wypowiadasz się za wszystkich ludzi na świecie. Ciekawe skąd taka postawa ? Jesteś oficjalnym reprezentantem całej ludzkości?
1
[#47] Re: Ciekawa oferta karty graficznej w sam raz dla systemu AmigaOS 4

@MUFA-amigaone-pl, post #43

Chodzi ci moze o rexxsupport? mozliwe, o aos4 nie mam wiele do powiedzenia - mialem tylko w latach 90 przez pare miesiecy Cyberstorma z 68060 i ppc i zrobilem nawet port povray na ppc aby przekonac sie, czy rzeczywiscie bedzie 10x szybciej niz 68060... I bylo, pod warunkiem ze unikalo sie przelaczania miedzy procesorami. :)
Wtedy poziom dostepnych mozliwosci narzedzi konczyl sie na niestabilnej, minimalistycznej i ciagle poprawianej ppc.library, eksperymentalnej becie sasc ppc i braku clib na ppc, wiec trudno to porownywac z aos4...
1
[#48] Re: Ciekawa oferta karty graficznej w sam raz dla systemu AmigaOS 4

@docent, post #47

Po prostu pewnego dnia w 2013 roku Steven Solie dodał bibliotekę rexxsyslib.l.main. Od tej pory gdy na betaserwerze pojawia się nowa wersja tej biblioteki zawsze zawiera dwa pliki rexxsyslib.library i właśnie rexxsyslib.l.main.

Ta pierwsza faktycznie oglądana pod przeglądarką HEX, nie pokazuje nagłówka .elf a zatem przyjmuję że nadal jest pod 68k, drugi plik ma nagłowek .elf. Nie wiem czy sama rexxsyslib.library dalej jest w assemblerze czy może została przepisna do C, bo w pliku release.notes nie znalazłem żadnej informacji na ten temat. Natomiast wiem że mimo wszystko nadal jest od czasu do czasu rozwijana. Ostatnie zmiany wprowadzone przez Soliego miały miejsce jakieś 1.5 roku temu.
1
[#49] Re: Ciekawa oferta karty graficznej w sam raz dla systemu AmigaOS 4

@MUFA-amigaone-pl, post #48

No istnieje szansa, że SSolie zna asembler bo jego pierwsza aktywnosc amigowa datowana jest na rok 1996: http://se.aminet.net/dev/misc/Garbage.readme
1
Na stronie www.PPA.pl, podobnie jak na wielu innych stronach internetowych, wykorzystywane są tzw. cookies (ciasteczka). Służą ona m.in. do tego, aby zalogować się na swoje konto, czy brać udział w ankietach. Ze względu na nowe regulacje prawne jesteśmy zobowiązani do poinformowania Cię o tym w wyraźniejszy niż dotychczas sposób. Dalsze korzystanie z naszej strony bez zmiany ustawień przeglądarki internetowej będzie oznaczać, że zgadzasz się na ich wykorzystywanie.
OK, rozumiem