kategoria: AmigaOne 500
[#1] Płyta główna AmigaOne 500
Cześć. Proszę o pomoc. Gdzie znajdę dodatkowe porty USB 2.0 i port USB 1.1. Proszę wskażcie nowicjuszowi. ;)
[#2] Re: Płyta główna AmigaOne 500

@Commodore128D, post #1

czy nauki obsługi google'a nowicjusz też potrzebuje?
https://acube-systemsbiz.serversicuro.it/download/Sam460ex_EndUserManual_v1.2.pdf

[#3] Re: Płyta główna AmigaOne 500

@Commodore128D, post #1

RTFM!


[#4] Re: Płyta główna AmigaOne 500

@waldiamiga, post #3

Waldiamiga napisał:

RTFM!


snajper naisał:

czy nauki obsługi google'a nowicjusz też potrzebuje?


Rozumiem, że z właściwą okresowi Bożego Narodzenia życzliwością, chcecie powiedzieć, że nie macie pojęcia, które to USB 1.1, a które USB 2.0.
4
[wyróżniony] [#5] Re: Płyta główna AmigaOne 500

@Commodore128D, post #4

nie wiem jak waldiamiga, ale ja chcę powiedzieć z właściwą sobie życzliwością, że wszelkie informacje niezbędne do znalezienia odpowiedzi na obydwa Twoje pytania widoczne są na wklejonym obrazku, a w razie wątpliwości wystarczy umiejętność korzystania z wyszukiwarki.
jednakowoż jako że jestem życzliwy, na dowód skorzystałem z niej sam, wklepując frazę OHCI EHCI difference, i przytaczam fragment wyszczególniony dodatkowo dużymi literami oraz oznaczony kolorkiem przez google'a na samej górze wyników:

co w wolnym tłumaczeniu oznacza: "Kontrolery OHCI i UHCI obsługują jedynie urządzenia USB 1 (1,5 Mbit/s i 12 Mbit/s), a EHCI USB 2 (480 Mbit/s)".
co oznacza z kolei, że do połączenia portów USB 1.1 służą piny opisane jako J28, zaś do podłączenia portów USB 2.0 służą piny opisane jako J12 i J13, z czego te dwa ostatnie zlokalizowane są w bliskim sąsiedztwie portów zewnętrznych USB, opisanych jako J11, a ten jeden pierwszy po przeciwległej stronie płyty głównej.

Ostatnia aktualizacja: 27.12.2023 18:06:18 przez snajper
[wyróżniony] [#6] Re: Płyta główna AmigaOne 500

@Commodore128D, post #4

To jest USB 2.0, wiec jak chcesz używać to w obudowie z USB 3.0 to konieczny jest przejście. Takie jak to link Oczywiście dużo zależy też od budowy. Też posiadam AmigaOne 500 (z SAM460LE) więc sprawdzone organoleptycznie.
[#7] Re: Płyta główna AmigaOne 500

@snajper, post #5

Dzięki. OK
[#8] Re: Płyta główna AmigaOne 500

@RadziN, post #6

Dzięki za odzew. To ciekawe o czym piszesz. Zastanawiam się, czy taka prosta przejściówka, może zamienić USB 2.0 w 3.0?
W pececie musiałem kiedyś zastosować coś takiego:

link
[#9] Re: Płyta główna AmigaOne 500

@RadziN, post #6

Dobra rozumiem, będzie to port USB 3.0, ale max. transfer jak w USB 2.0. Ok, wszystko jasne.
Wracając do obudowy, ja chcę to zamknąć w retroobudowie, takiej w ogóle bez portów USB pomysł
Będę mia łUSB tylko z tyłu, dla klimatu

Ostatnia aktualizacja: 27.12.2023 22:08:58 przez Commodore128D

Mogę jeszcze o coś spytać?
Czy konieczne jest zakupienie (nie jest tani) pakietu Enhancer Software? Zamierzam wsadzić do środka Radeona 6450, którego dostałem.

Ostatnia aktualizacja: 27.12.2023 22:14:14 przez Commodore128D
[#10] Re: Płyta główna AmigaOne 500

@Commodore128D, post #8

Mogłeś kupić amige 500 mini a nie cuda.
teraz masz za swoje :)
1
[#11] Re: Płyta główna AmigaOne 500

@Dorian3d, post #10

The A500 mini mam od dawna. Z resztą przerobiłem ją na maxi bardzo szybko. Amigę 500 też mamok, racja
Zgadzam się, że to całe NG to mroczny i niebezpieczny świat
2
[#12] Re: Płyta główna AmigaOne 500

@Commodore128D, post #8

Zastanawiam się, czy taka prosta przejściówka, może zamienić USB 2.0 w 3.0?

w myśl powiedzenia "z g**na bata nie ukręcisz" - byle kabelek nie podniesie prędkości transferu. Służy jedynie jako przejściówka umożliwiająca podpięcie do płyty z headerem USB 2.0 wyprowadzonych na zewnątrz portów 3.0, których konektory różnią się, jak przedstawia rysunek (po lewej piny na płycie głównej, po prawej stosowne kabelki do nich podłączane):



żeby wykorzystać możliwości USB 3.0 lub późniejszych na płycie ich nieobsługującej, potrzebny jest odpowiedni kontroler, czyli np. właśnie taka karta PCI-E z portami USB. Przy okazji warto zaznaczyć, że USB 3.0 określane jest też jako "USB 3.1 Gen 1", co wprowadza pewien mętlik, bo "prawdziwe" USB 3.1 to Gen 2 (10 Gbps, w porównaniu do 5 Gbps przy 3.0). Należy ten fakt mieć na uwadze np. kupując lapka, by uniknąć późniejszego zdziwienia.

Ostatnia aktualizacja: 27.12.2023 23:24:13 przez snajper
1
[#13] Re: Płyta główna AmigaOne 500

@Commodore128D, post #9

Jak masz stara wersję SAM460EX to możesz teoretycznie używać tego kompa nawet bez karty graficznej wykorzystując wbudowany CHIPN SM502. Podobnie jak ten stary Radeon, którego chcesz włożyć, nie da Ci 3D, no ale wyświetli obraz. Możesz też używać Radeona na wbudowanym sterowniku w system (z mocnymi ograniczeniami np. Co do maksymalnej rozdzielczości). W każdym innym przypadku zaleca się ES. No ale zaleca się też montaż karty od Radeona HD 7000 w górę by mieć 3D i takie tam.
2
[#14] Re: Płyta główna AmigaOne 500

@MUFA-amigaone-pl, post #13

No, właśnie mam chyba nową wersję. Mimo, że producent ma płycie głównej wydrukował: „SAM 460ex”, to nie ma na niej zintegrowanej karty graficznej, ani dźwiękowej. Tak jakby była to wersja 460cr. Płyta jest praktycznie nowa, nie ma sladów po przeróbce.
[#15] Re: Płyta główna AmigaOne 500

@Commodore128D, post #11

Z mini żartowałem a ten Sam co kupiłeś to jest nowe można to gdzieś kupić?
[#16] Re: Płyta główna AmigaOne 500

@Dorian3d, post #15

Zrozumiałem żart. Pozdrawiam. Fabrycznie nowej nie kupisz. Ja polowałem dość długo, na to cudo
[#17] Re: Płyta główna AmigaOne 500

@Commodore128D, post #16

super ja mam pegasos 2 muszę go w końcu poskładać . jest w obudowę ale takiej rozwalonej
[#18] Re: Płyta główna AmigaOne 500

@MUFA-amigaone-pl, post #13

Rozumiem. Chciałbym jednak 3D. Jaka karta była by najlepsza do tej konfiguracji? Od jakiego modelu zaczyna się akceleracja 3D?
[#19] Re: Płyta główna AmigaOne 500

@Dorian3d, post #17

Ooo. To fajnie.
Pegasos 2 jest wystawiony na Allegro, gdyby nie cena (6k), kupiłbym go. Jednak trafiłem na tę A1 500, która była tańsza i potencjalnie chyba o większych możliwościach.
[#20] Re: Płyta główna AmigaOne 500

@Commodore128D, post #18

Sorki, napisałeś, że od HD7000. Nie rozumiem tylko, dlaczego radeon 7000 z DDR 2 i 64mb RAM oferuje wsparcie 3D, a mój RAdeon 6450 z 1GB RAM DDR5 nie oferuje

Ostatnia aktualizacja: 28.12.2023 10:22:59 przez Commodore128D
[wyróżniony] [#21] Re: Płyta główna AmigaOne 500

@Commodore128D, post #18

Zobacz podobny wątek na moim forum:
https://forum.amigaone.pl/sprzet-f4/karta-graficzna-do-sam460-t1776.html

Ten PowerColor R7 240 to dobra opcja. Nie wiem czy jeszcze jest do kupienia jako nowa (kilka miesięcy temu była). Po zakupie Enhancera masz 3D (Warp 3D Nova), zachowujesz miękki reset, czyli szybszy czas bootowania.

Alternatywa to RX 550. Jedyny Polaris o w miarę kompaktowych gabarytach. Jest szybszy, w standardzie po zakupie ES oferuje akceleracji wideo do 4K. On jest dodawany teraz do Tabora.

Skoro nie posiadasz SM502 w obu przypadkach najpierw o tak będziesz musiał włożyć tego starego Radeona, którego masz. Dopiero po instalacji systemu oraz instalacji sterowników ES, możesz podmienić kartę, by zobaczyć obraz na ekranie monitora.
1
[#22] Re: Płyta główna AmigaOne 500

@Commodore128D, post #20

Sorki, napisałeś, że od HD7000. Nie rozumiem tylko, dlaczego radeon 7000 z DDR 2 i 64mb RAM oferuje wsparcie 3D, a mój RAdeon 6450 z 1GB RAM DDR5 nie oferuje


Nie myl 20 letniego Radeona 7000 z Radeonem HD 7000, te chyba nie występowały w wersjach z poniżej 1GB RAMu. O wszystkich kartach graficznych współpracujących z Amigą NG, przeczytasz na blogu Amigaone.pl. Nie będę teraz wklejał linka, no ale poszukaj w dziale sprzęt artykułu, gdzie robię przegląd różnych generacji Radeonów we współpracy z AmigaOS 4.
[#23] Re: Płyta główna AmigaOne 500

@MUFA-amigaone-pl, post #22

RacjaOK
[#24] Re: Płyta główna AmigaOne 500

@MUFA-amigaone-pl, post #22

Mam jeszcze pytanie. Do The A500mini i RPi4 używam klawiatury z Amigi 500 ze adapterem opartym na Arduino micro. Jest to urządzonko HiD. O takie:

link

Czy to będzie współpracować z A1 500?
[#25] Re: Płyta główna AmigaOne 500

@Commodore128D, post #23

A ja mogę Ci zaproponować wysyłkę R7 240, może u Ciebie zadziała, karta jest nowo nabyta i sprawana testowana na PC. Na mojej SAM460LE zawiesza się, startuje sprawnie i jest freeze jak tylko otworzę katalog dysku lub kliknę w blat. Przerabiałem to na driverach RadeonHD 3.7 oraz V5 bez powodzenia, nawet sugerowane przez Rafał wyłączenie synchronizacji, ktoś inny na amigans.net twierdził by zmienić ustawienia w Dev/Monitor INTERRUPT=NO oraz wyłączyć GUI effectu co i tak zakończyły się zwisem. Całkowicie zaorało to moja koncepcje małego komputera low-profile. Więc jedne co mi zostało to karta z Polaris (aktualnie działam na ASUS RX 560 Dual Radeon 4GB DDR5) tu już nie miałem problemów, aczkolwiek w Twoim przypadku musiałbyś szukać albo Polarisa one-slot jeżeli coś takiego istnieje, lub dual i obudowę z montażem karty graficznej pionowo z raiserem. Sam460LE ma pciex oddalone o jedne slot od kolejnego pci więc nie mam tego problemu. Sugeruje tu obudowę MasterBox NR200P taką w jaka Kas1e wrzucił swoją płytę, raiser pciex jest w zestawie z obudowa. Co do samego freezowania się tu masz wątek dokładnie to samo było w moim przypadku ale tak jak nadmieniłem, ja mam SAM460LE więc może to jest przypadłość tej płyty ale w to wątpię. Pytanie, masz AmigaOS4.1FE tylko na CD? Czy też na nośniku SD?
1
[#26] Re: Płyta główna AmigaOne 500

@RadziN, post #25

Bardzo dziękuję za propozycję. Myślę, że zanim zainwestuję w kartę graficzną chcę odpalić mojego Radeona 6450, który jest bardzo mały i idealnie się komponuje do mojej 25 letniej obudowy. Przyznam się, że dawkuję pieniądze wydawane na hobby szeroki uśmiech
W lutym kupię SE i może IBrowse3.0. W marcu pomyślę o karcie graf. Jeżeli będziesz nadal w posiadaniu to się odezwę.
Pytasz o system, dostałem go wyłącznie na płycie.
[#27] Re: Płyta główna AmigaOne 500

@Commodore128D, post #24

Mam jeszcze pytanie. Do The A500mini i RPi4 używam klawiatury z Amigi 500 ze adapterem opartym na Arduino micro. Jest to urządzonko HiD. O takie:


Przypuszczam że jeśli to jest standardowe urządzenie HID, to nie powinno być problemu. Ja przez 20 lat użytkowania AmigaOS 4, testowałem sporo róznych klawiatur i myszy i nie przypominam sobie by kiedykolwiek występowały problemy. Dodatkowo w AmigaOS 4 w preferencjach Input masz do potencjalnego aktywowania opcje użytkowania klawiatury Amigi klasycznej, jak i zamianę klawiszy Alt i Amiga z pecetowego na amigowy.
[#28] Re: Płyta główna AmigaOne 500

@RadziN, post #25

szukać albo Polarisa one-slot jeżeli coś takiego istnieje


Istnieje RX 550, dlatego o nim wspomniałem wcześniej w kontekście wyposażenia Tabora, przez dystrybutora tej maszyny. Tu masz przykład takiej karty.
[#29] Re: Płyta główna AmigaOne 500

@MUFA-amigaone-pl, post #28

A powiedz mi jedną rzecz czy do Pegasos II PPC można podłączyć napęd dyskietek 3.5 ?
[#30] Re: Płyta główna AmigaOne 500

@Commodore128D, post #26

No ja bym nie szedł w nic innego tylko RX. Do tego podstawowy (np. RX550). Wsparcie dla UVD jest najlepsze. SAMy nie należą do najszybszych i takie dekodowanie przez GPU będzie bardzo pomocne. Sam czekałem na wsparcie dla SAM440 i serii HD ale Leaman się wypiął... Chyba, że odtw. filmów Cię nie interesuje. Jak będziesz bliżej decyzji to zapytaj, może coś się zmieni do tej pory...bo te RXy mają też swoje wady...
Na stronie www.PPA.pl, podobnie jak na wielu innych stronach internetowych, wykorzystywane są tzw. cookies (ciasteczka). Służą ona m.in. do tego, aby zalogować się na swoje konto, czy brać udział w ankietach. Ze względu na nowe regulacje prawne jesteśmy zobowiązani do poinformowania Cię o tym w wyraźniejszy niż dotychczas sposób. Dalsze korzystanie z naszej strony bez zmiany ustawień przeglądarki internetowej będzie oznaczać, że zgadzasz się na ich wykorzystywanie.
OK, rozumiem