[#31] Re: Nowe zasilacze do "małych" Amig

@gilban, post #30

Rzeczywiście trochę mało, ten spokojnie da radę
[#32] Re: Nowe zasilacze do "małych" Amig

@KRISS, post #31

Ale ten daje 15V!

Jest zasilacz PT-65B, ale w tej chwili jest niedostępny w TME. Ten daje chyba 4.5A na 5V.
[#33] Re: Nowe zasilacze do "małych" Amig

@SuperBuster11, post #32

Chyba mam lepszy pomysł. Z wtyczkami jest problem - trudny lub brak dostępu.
Mógłbym wykonywać zamiast nowych zasilaczy upgrade starych, tych lekkich.
W zależności od wymagań, mógłbym wymieniać oryginalny na modele 42,5 lub 65 W. Oczywiście usługa kierowana byłaby do osób, które nie znają się na tym I polegałaby na wymianie "wnętrzności".

Z ciężkimi jest problem, bo trzeba wszystko wydłubać i zrobić otwory wentylacyjne.

Jest ktoś chętny na taki upgrade? Mam na razie jedną sztukę 42,5W, którą miałem poskładać, ale zabrakło mi motywacji do dłubania otworów na wtyczki i włącznik.
[#34] Re: Nowe zasilacze do "małych" Amig

@SuperBuster11, post #33

Tak, tylko z tych lekkich są 2 rodzaje. Jedne duże, ale raczej szerokie, a drugie wąskie. Ja mam ten wąski w kolorze czarnym z napięciami: 5V = 3A; 12V = 0,5A; -12V = 0.1A.

I też coś wydajniejszego byś tu znalazł do tego? Ja na dzień dzisiejszy myślę żeby kondensatory na nowe w nim powymieniać (choć oryginalne są jeszcze całe, to po co czekać aż powylewają), Mam jeszcze kawałek kabla z wtyczką (około 80 cm), z innego zasilacza, który był wykorzystywany przy zasilaczu ATX. Jednak po jakimś czasie (w szczególności po wymianie kondensatorów w Amidze na tantalowe) zauważyłem, że przy oryginalnym zasilaczu (tym czarnym od Amigi) jest dużo ładniejszy obraz niż przy zasilaczu ATX. szeroki uśmiech
[#35] Re: Nowe zasilacze do "małych" Amig

@gilban, post #34

Jeśli były by PT-65B to będą wydajniejsze. 63,5 W, 5.5A 5V, 2.5A 12V, 0.5A -12V.
[#36] Re: Nowe zasilacze do "małych" Amig

@SuperBuster11, post #35

No tak, masz rację. Nawet znalazłem sklep z Warszawy co takie zasilacze posiada:

link. A z tego pdfa link wynika, że na wyjściu dla 5V jest nawet 7A a dla 12V jest 3,2 A max. Toć to jest jak ulał do Amigi. Jutro do nich zadzwonię. Bardzo dziękuję. Potem tylko poszukać do tego jakąś plastikową obudowę (bo do tej mojej może się nie zmieścić i zasilacz gotowy. I jeszcze wtyczki wsadzane w zasilacz kupić. Te są akurat teraz produkowane.
[#37] Re: Nowe zasilacze do "małych" Amig

@gilban, post #36

No i zarejestrowałem się w tym sklepie i złożyłem zamówienie na zasilacz z odbiorem osobistym. Za całe 69 zł brutto.
[#38] Re: Nowe zasilacze do "małych" Amig

@gilban, post #37

To daj kiedyś znać, jak się to sprawuje. Ja na razie nie mam czasu ( i ochoty ) na poskładanie mojego prototypu. Brakuje mi zaciskarki do styków, no i przydałby się jakiś dremel do robienia otworów na włącznik i kable, a potem to już masowa produkcja
[#39] Re: Nowe zasilacze do "małych" Amig

@SuperBuster11, post #38

A czy jest gdzieś jakiś tutorial ze wskazówkami dla laików,
jak samemu przystosować taki otwarty zasilacz? Jakie kable,
narzędzia są potrzebne, skąd obudowa.

Ostatnia aktualizacja: 22.03.2015 20:00:36 przez Andrzej11
[#40] Re: Nowe zasilacze do "małych" Amig

@Andrzej11, post #39

Ja obudowę pewnie kupię na Wolumenie w Warszawie. To może być dowolna obudowa w sumie. Co do wyłącznika, to się zastanawiam, ale myślę sobie, że spokojnie można kupić do tego celu kabel z wyłącznikiem jak do lampki nocnej i mieć ten wyłącznik na kablu. Nigdzie nie jest napisane, że musi być w obudowie. Lub samemu taki wyłącznik na kabel zainstalować. Będzie prościej. Lub dać wyłącznik do obudowy ale w obudowie okrągłej.

Co do zaciskarki - też nie mam. Więc chyba albo polutuję albo poszukam kogoś z zaciskarką.
[#41] Re: Nowe zasilacze do "małych" Amig

@gilban, post #40

Naprawdę w XXI w. tak przecież niewymagającego na dzisiejsze standardy zasilacza, który mieściłby się w oryginalnej obudowie zasilacza Amigi?
[#42] Re: Nowe zasilacze do "małych" Amig

@Duracel, post #41

Widzę, że coś chciałeś dopisać, ale nie dopisałeś. Jak widać obecnie gotowe zasilacze są ciut inne i łatwiej będzie dopasować obudowę inną niż szukać zasilacza pasującego do obudowy od Amigi. Ja mam obecnie zasilacz wąski (czarny), Na długość zamówiony zasilacz pasuje do środka, na szerokość prawdopodobnie będzie brakowało kilka milimetrów. Do obudowy dużej - od A500/A600 zmieścił by się bez problemu. Ale przecież nie będę zasilacza kupował na Allegro, bo to jest bez sensu. No chyba że ktoś mi sprzeda samą obudowę od zasilacza z A500.
[#43] Re: Nowe zasilacze do "małych" Amig

@gilban, post #42

No jednakże gdybym nic nie dopisał, to byś się nie odniósł.

Właśnie w tym rzecz, że jak na tak niewielkiej mocy zasilacz, gabarytowo nie łatwo znaleźć taki, który pasowałby do obudowy zasilacza z przed ponad 20 lat. Skoro zasilacz klasycznej Amigi to też jej część, pasująca np. do oryginalnego pudełka, to szkoda zamieniać go na jakieś nie pasujące wyglądem ciało.
[#44] Re: Nowe zasilacze do "małych" Amig

@SuperBuster11, post #35

Obudowa może taka
[#45] Re: Nowe zasilacze do "małych" Amig

@KRISS, post #44

Taką kupiłem, ale czarną. Jest duża i PT-65B, z tego co kiedyś sprawdzałem powinien się zmieścić.

Tylko musiałem wywiercić otwory, na kołki montażowe, takie do montażu płyty głównej w blaszaku, bo oryginalne nie pasują.

Ostatnia aktualizacja: 23.03.2015 19:05:15 przez SuperBuster11
[#46] Re: Nowe zasilacze do "małych" Amig

@SuperBuster11, post #45

EOS VLT60-3000

+5V@8A
+12V@3A
-12V@0.5A

Works like a charm and fit in A500 PSU case even in small/slim A600/A1200 case.
Tested with BlizzardPPC.

Please test the PT-65B with BlizzardPPC and post result.
[#47] Re: Nowe zasilacze do "małych" Amig

@SuperBuster11, post #45

Sorry. Double post.

Ostatnia aktualizacja: 23.03.2015 19:19:14 przez koxman
[#48] Re: Nowe zasilacze do "małych" Amig

@koxman, post #46

Fajny, tylko gdzie go u nas dostać
[#49] Re: Nowe zasilacze do "małych" Amig

@KRISS, post #48

To w zasadzie jest to samo co PT-65B. Jest ciut mocniejszy. Ale fakt - w Polsce nie dostępny.
[#50] Re: Nowe zasilacze do "małych" Amig

@gilban, post #49

[#51] Re: Nowe zasilacze do "małych" Amig

@Andrzej11, post #50

Tylko że ten zasilacz ma kiepskie parametry. Przy +5V tylko 3 Ampery. Czyli zamienił stryjek siekierkę na kijek.
[#52] Re: Nowe zasilacze do "małych" Amig

@gilban, post #51

Ten zasilacz z linka tak, 3A na 5V to dokładnie tyle, ile daje orginalny
zasilacz dodawany do a600/1200. Mozna kupić podobne zasilacze z większą
mocą - chodziło mi raczej, żeby zobaczyć jak to może wygladać w obudowie od zasilacza amigowego.
Szukam jakiegoś tutoriala jak to zmontować, z elektorniką nie miałem wczesniej
do czynienia.

Ostatnia aktualizacja: 23.03.2015 21:47:13 przez Andrzej11
[#53] Re: Nowe zasilacze do "małych" Amig

@Andrzej11, post #52

OK. Tylko jak mamy zostać przy parametrach jak z oryginału, to lepiej w oryginale jest kondensatory powymieniać na nowe i jechać dalej. Bo tylko one wysiadkę robić. Ja chcę raczej zmienić zasilacz, aby był wydajniejszy, aby można było coś więcej do Amigi podłączyć niż firma Commodore przewidziała.
[#54] Re: Nowe zasilacze do "małych" Amig

@gilban, post #53

Nie jestem taki pewien, czy to tylko kwestia kondensatorów. Przykładaem jest tu mój zasilacz do A3000. Oryginalny strzelił pierwszy raz, gdy podpiąłem CS MK II, CV64 i dysk SCSI, pożerający 1.15A dla 5V i ponad 0.95A dla 12V. Olo wymienił w nim kondensatory, kilka tranzystorów i zasilacz działał. Kilka tygodni. Bo potem przy próbie istalacji tego samego twardziela, znowu nie wytrzymał wymieniony tranzystor i strzelił. Zasilacz naprawił chyba superbonio i po kilku dniach szlag go trafił, tym razem z innym dyskiem SCSI i bez karty turbo.
Wziąłem pierwszy gorszy zasilacz AT 200W i po wymianie kondensatorów i kabli z wtyczkami na te z amigowego, działa do dzisiaj.
[#55] Re: Nowe zasilacze do "małych" Amig

@gilban, post #53

Jeśli piszesz o A1200 lub A600 to najpierw trzeba pomyśleć czy płyty są przystosowane do przepływu większego prądu.

Właśnie mam tu jedną taką płytę A1200, pewnie od jakiegoś domowego modernizatora, który przekroczył dopuszczalne prądy i ścieżki się odkleiły od laminatu a inne wyparowały.

Nie niszczcie sprzętu! Jak ktoś się chce zabawić w rozbudowę komputera to są od tego A2000, A3000, A4000.
Reszta to tylko małe turbo lub fast i starczy.

Mam u siebie 6 płyt z różnych modeli, trzy udało mi się uratować, czwartą może się uda ale dwie do kasacji.
[#56] Re: Nowe zasilacze do "małych" Amig

@Kamikadze, post #55

Dobra. Jakby miał iść taki prąd przez płytę to rozumiem. Ale część tego prądu z danego zasilacza można bezpośrednio skierować. Więc ja myślę o tym, aby z zasilacza wystawić poza wtyczką Amigową jeszcze wtyczkę Molex pozwalającą na podpięcie czegoś co większy prąd potrzebuje. Ale tu lepiej dać jeden mocniejszy zasilacz niż dwa słabsze połączone w jeden obieg - prawda ?
[#57] Re: Nowe zasilacze do "małych" Amig

@gilban, post #56

zawsze pozostaje wlutować się w gniazdo zasilania na laminacie A1200/600 szeroki uśmiech najbezpieczniej , i w środku i nic nie widać a cieszy, ze się nic nie przegrzeje
[#58] Re: Nowe zasilacze do "małych" Amig

@Kamikadze, post #55

Można podłączyć i zasilacz, który ma 900 watów do amigi a amiga
pobierze tylko tyłe, ile potrzebuje. Osobiście nie potrzebuję
większej mocy niz dawał orginalny zasilacz, bo nie mam
w planach jakiejś wielkiej rozbudowy. Widzę to tak, że chodzi o nowy zasilacz.
25 - letni zasilacz jest duże prawdopodobieństwo, że nie trzyma
już od dawna parametrów i może w każdej chwili sobie "strzelić".
Jak otwierałem orginalny zasilacz, to widać, że to tania konstrukcja,
podstawowe zabezpieczenia, jakiś szklany bezpiecznik.
W pecetach jak zasilacz strzela, to często połowe peceta zabiera ze sobą,
lepiej na amidze tego nie ryzykować.

Dobrze mieć jakiś zapas mocy na zasilaczu. Według testów, zasilacz najlepiej
działa, jak jest obciążany na około 50 procent.

Ostatnia aktualizacja: 23.03.2015 23:15:45 przez Andrzej11
[#59] Re: Nowe zasilacze do "małych" Amig

@gilban, post #56

To jak podpinasz się napięciem pod mediator PCI to amiga jest już zasilona, wystarczy by odciążyć złącze podpiąć się z zasilacza wtyczką zasilania fdd w płytę główną w miejsce wyjścia zasilania do fdd amigi. -12V przejdzie z mediatora przez złącze. Jak nie masz mediatora PCI to nie potrzebny potężny zasilacz bo wiele się tam nie podepnie pod amigę. A600 w ogóle do rozbudowy się nie nadaje a to co można rozbudować to wystarczy standardowy zasilacz o nominalnych prądach maksymalnych. Jeśli coś nie idzie to znaczy, że coś jest zepsute i lepiej by zasilacz padł niż komputer. 25W zasilacz do A1200 czy A600 wystarczy, mało prądu ciągnie i ma zapas energii. Wyrzuć fdd kup Goteka i już 250mA zaoszczędzisz, wywal twardziela 2.5cala/3.5cala kup kartę cf, będzie cicho i znów zaoszczędzisz 500mA.
[#60] Re: Nowe zasilacze do "małych" Amig

@glichtanski, post #1

A myśleliście np o zbudowaniu zasilacza w oparciu o coś takiego:
link ?
Na stronie www.PPA.pl, podobnie jak na wielu innych stronach internetowych, wykorzystywane są tzw. cookies (ciasteczka). Służą ona m.in. do tego, aby zalogować się na swoje konto, czy brać udział w ankietach. Ze względu na nowe regulacje prawne jesteśmy zobowiązani do poinformowania Cię o tym w wyraźniejszy niż dotychczas sposób. Dalsze korzystanie z naszej strony bez zmiany ustawień przeglądarki internetowej będzie oznaczać, że zgadzasz się na ich wykorzystywanie.
OK, rozumiem