[#31] Re: Wybielanie - skuteczne

@SuperBuster11, post #25

Mógłbyś napisać na PW, jak wybielałeś za pomocą wody utlenionej?

Tak jak Amizet odpisał, masz na
Ja przecież tak samo wybielałem i efekt jaki jest taki jest.

Po wybieleniu, tak jak już pisałem, obudowa była bielusieńka, a później...........żółć

Ja wybielałem w 12%, Ty w 18%. Ja swoją wybielałem na słońcu, potem zakupiłem pokrywę z przezroczystego plastiku i jak nie korzystam z Amigi to zakrywam. Okno mam od wschodniej strony i w lecie słońce lubi zaglądać na biurko, wtedy zasłaniam zasłonkę.
Woda utleniona szybko wyschła.

Wodą utlenioną czy wodą utlenioną w kremie
Nie wiem czy nie lepiej stosować mniejsze stężenia i dłużej wystawiać na słońce niż mocniej i krócej. Odradzam powtarzanie zarazem więcej niż dwa razy. Testowałem to na klawiszach starej klawiatury i pozostały nieodwracalne plamy na plastiku. Napisy nie zlazły.
Będzie żółkło i tak, patent z emulsją silikonową zdaje się być skuteczny z tego co obserwuję do tej pory, ale nie w 100%, jeśli ktoś pisze, że wybielił konkretnie pożółkły plastik i mu nie żółknie z powrotem, no cóż... polecam zrobić zdjęcie przed, po i po paru miesiącach w tych samych warunkach oświetleniowych

To fakt. Lekko mi pożółkło jak porównuje ze zdjęciami z mojego artykułu. ale i tak jest o niebo lepiej niż co było. Zasilacz też wybielałem, choć nie dokładnie. Na nim testowałem pierwszy raz. Jak będzie wiosna i silniejsze światło spróbuje jeszcze raz.
Bo to ma być perchydrol czyli woda utleniona o wysokim stężeniu jakieś 70% i musi dać rade .

70% Powodzenia...
[#32] Re: Wybielanie - skuteczne

@QkiZ, post #31

Używam wody utlenionej w kremie.
Dzisiaj powtórzyłem próbę z klawiszem Spacji, efekt jest zadowalający.
[#33] Re: Wybielanie - skuteczne

@sebachludz, post #30

Perhydrol to nadtlenek wodoru o stężeniu ok. 30% (a nie 70). Reszta się zgadza - ochrona rąk i oczu obowiązkowa!
[#34] Re: Wybielanie - skuteczne

@amizet, post #26

Gdy by aktywować środek przed nałożeniem na Amige. Czyli naświectlić go UV i dodać pył plastiku np: na szkle. Wtedy Amiga nie była by naświetlana podczas wybielania. Może działa, nie wiem.

pył np: z obudowy zniszczonej.
[#35] Re: Wybielanie - skuteczne

@amizet, post #34

Racje pomyliłem się , zapamiętałem okładkę z innej butelki
[#36] Re: Wybielanie - skuteczne

@QkiZ, post #31

Ostatnio kupiłem wodę utlenioną 18% (płyn), moim zdaniem lepsza jak w kremie; nie robi plam (np: gdy nierówno pokryjemy obudowę)
Jedna wadą takiego wybielania na słońcu jest to, że klawisze wypływają na powierzchnię i nie są pokryte wodą; trzeba je co chwilę zanurzać.
Gdzieś się doczytałem, że na żółknięcie ma wpływ też temperatura??? Czy to prawda???
[#37] Re: Wybielanie - skuteczne

@KRISS, post #36

Jeśli zakładamy, że za żółknięcie odpowiada reakcja chemiczna, to wzrost temperatury z reguły przyspiesza ich przebieg. Co więcej - za cały proces prawdopodobnie odpowiada brom, wchodzący w skład tzw. halogenowych opóźniaczy palenia (znów - prawdopodobnie pentabromofenol - PBP). Założenie jest takie, że z czasem ulegają one rozpadowi z uwolnieniem wolnego bromu (który to ma kolor brunatnoczerwony). Tyle tylko, że tu pojawia się dla mnie pewien problem - jak niby utlenianie ma odwrócić ten proces?
[#38] Re: Wybielanie - skuteczne

@recedent, post #37

Tak, tylko jak już pisałem w na początku, moja obudowa była przykryta - pozbawiona całkowicie słońca i leżała nie w ciepłym a zimnym miejscy (15-17*C)

za żółknięcie odpowiada reakcja chemiczna, to wzrost temperatury z reguły przyspiesza ich przebieg

To w moim przypadku jest odwrotnie

Jeszcze gdzieś czytałem, że plastik na koniec, po wybieleniu pokrywa się silikonem w sprayu - co to daje???
[#39] Re: Wybielanie - skuteczne

@KRISS, post #38

a wilgotność?

Silikon daje pewnie powłokę ochronną, izolującą od czynników zewnętrznych.
[#40] Re: Wybielanie - skuteczne

@dez3, post #15

swoją A1200 wybielałem i 2 lata mija i nie żółknie a jest cały czas w czynnej służbie..
zastosowałem wode utlenioną w kremie, obudowę wystawiłem na słoneczko i zapomniałem, że nie można dopuścić do wyschnięcia...zabieg powtórzyłem jeszcze raz i jestem zadowolony z efektu:)


Można wiedzieć jak się ma Twoja A1200 - pożółkła coś przez te kilka miesięcy, czy dalej stan zadowalający?

Ja wybielałem moją A600 ze 2 miesiące temu i na razie jest ok

Ostatnia aktualizacja: 15.05.2015 12:47:01 przez Cadderlik

Ostatnia aktualizacja: 15.05.2015 12:48:20 przez Cadderlik
[#41] Re: Wybielanie - skuteczne

@recedent, post #37

Za żółkniecie nie odpowiada UV tylko tlen, normalnie ABS nie żółknie pod wpływem światła(dokładnie to nie absorbuje promieniowania UV), chyba że przy produkcji zostały dodane jakieś przyśpieszacze, wyzwalacze itp. Co jest bardzo prawdopodobne bo zarówno wtedy jak i dziś producenci lubią/li ciąć po kosztach. Żółkniecie zmienia chemiczny skład plastiku i nie jest to już ABS, perhydrol owszem wybieli, ale składu chemicznego już nie zmieni, więc proces rozpocznie się od nowa, podejrzewam że perhydrol osłabia też strukturę, więc efekt żółknięcia następuje jeszcze szybciej.
[#42] Re: Wybielanie - skuteczne

@koxy, post #41

podejrzewam że perhydrol osłabia też strukturę, więc efekt żółknięcia następuje jeszcze szybciej

To może jakaś dodatkowa kąpiel, nie wiem czym, żeby utrwalić wybielanie???
[#43] Re: Wybielanie - skuteczne

@KRISS, post #42

Tak najlepiej w farbie a tak na poważnie to nie ma za bardzo w czym kąpać...
[#44] Re: Wybielanie - skuteczne

@koxy, post #43

Za granicą używają tego
Na stronie www.PPA.pl, podobnie jak na wielu innych stronach internetowych, wykorzystywane są tzw. cookies (ciasteczka). Służą ona m.in. do tego, aby zalogować się na swoje konto, czy brać udział w ankietach. Ze względu na nowe regulacje prawne jesteśmy zobowiązani do poinformowania Cię o tym w wyraźniejszy niż dotychczas sposób. Dalsze korzystanie z naszej strony bez zmiany ustawień przeglądarki internetowej będzie oznaczać, że zgadzasz się na ich wykorzystywanie.
OK, rozumiem