[#31] Re: A500Flash

@spidi, post #30

Ja używam w Deceleratorze S29AL016J one też mają organizację 1Mx16, tyle tylko, że nie można ich bezpośrednio pod 5V podłączyć (co w Deceleratorze nie jest wielkim problemem, bo wewnętrzna szyna jest na 3.3V i tak).
[#32] Re: A500Flash

@strim_, post #31

Niestety od 3.3V w większości przypadków nie da się uciec.
[#33] Re: A500Flash

@spidi, post #32

Na koniec roku zdjęcie A500Flasha zamontowanego na płycie A500. Jak widać trochę zmian jeszcze będzie ;)

[#34] Re: A500Flash

@spidi, post #33

zamiast org kicka dałbym flash:-]
[#35] Re: A500Flash

@dez3, post #34

No przecież jest
[#36] Re: A500Flash

@dez3, post #34

to jest 2 w 1
Flas i normalny kic
to taka zupełna niespodzianka dla kapitana
[#37] Re: A500Flash

@spidi, post #35

więc co robobi org kość
[#38] Re: A500Flash

@dez3, post #37

możesz korzystać z oryginalnej kości albo z fleszowanej
[#39] Re: A500Flash

@dez3, post #37

Oryginalnego kicka masz zawsze, a do flasha wgrywasz inny. Później tylko dłuższy reset z klawiatury i jesteś przełączony na kicka we flashu.
[#40] Re: A500Flash

@km-l, post #26

W CDTV można je będzie zamontować?

Też jestem ciekawy. Szczególnie z fastem Elbox lub Savyna68k?
[#41] Re: A500Flash

@spidi, post #30

Czy przestrzeń adresowa $F00000 - F7ffff jest przez "coś" wykorzystywana w A500/A2000 ewentualnie CDTV?
[#42] Re: A500Flash

@spidi, post #41

W CDTV jest Boot ROM w tej przestrzeni. Niektore karty turbo i rozszerzenia dla A500/A2000 tez z tego korzystaja.
[#43] Re: A500Flash

@strim_, post #42

Dzięki za info.
Tak się zastanawiam co zrobić z nadmiarem pamięci w A500Flash-u.
Wczoraj udało się zakończyć prace nad stabilnymi wersjami wsadów dla cpldków, a że chip z flashem ma trochę pojemności, to i taka potrzeba się pojawiła szeroki uśmiech
[#44] Re: A500Flash

@spidi, post #43

A w jakiej przestrzeni umieściłeś programowanie flasha? Bo rozumiem, że programowanie będzie gdzieś poza obszarem, w którym normalnie pojawia się Kickstart?

Ostatnia aktualizacja: 10.01.2016 12:46:08 przez strim_
[#45] Re: A500Flash

@strim_, post #44

Rozwiązałem to tak, że w czasie programowania chip jest widziany w przestrzeni $E00000-E7FFFF, a sam proces programowania odbywa się w przestrzeni $F80000-FFFFFF
[#46] Re: A500Flash

@spidi, post #45

Wydaje mi się to rozsądne, jeśli chcesz zachować kompatybilność np. z ACA500 i innymi kartami turbo, które mają dodatkowe zasoby.

Tylko w tej sytuacji nie za bardzo jest gdzie wcisnąć tą dodatkową, wolną przestrzeń układu (np. taka ACA500 zajmuje większość wolnych, ciągłych obszarów).

W ostateczności możesz nie mapować tej wolnej części w przestrzeń adresową amigi, tylko zrobić dostęp typu "indirect", poprzez dwa rejestry "index" i "data" (index niech ustala stan linii adresowych układu, data pozwala na zapisanie lub odczytanie danego adresu).

O ile dobrze pamiętam podobnie jest nieużywana pamięć RAM udostępniona w ACA620?
[#47] Re: A500Flash

@strim_, post #46

Miałem na względzie karty turbo, które używają tylko przestrzeni ZorroII.
Masz może ACA500? Jeśli tak, to możesz sprawdzić co widać pod tymi dwoma adresami $E00000 oraz $F00000 ?
Ewentualnie ktoś inny posiadający ACA500 mógłby to sprawdzić?
[#48] Re: A500Flash

@spidi, post #47

Masz może ACA500?


Tak.

$E00000


Ten adres jest dekodowany przez płytę główną, tak jak normalnie. Widać mirror ROMu Kickstartu zainstalowanego na płycie.

oraz $F00000


Tam jest Flash ROM ACA500. Wiele kart turbo dekoduje w tej przestrzeni swój ROM, gdyż kod z tego adresu może być automatycznie uruchomiony podczas startu Amigi.

Oczywiście od F80000 jest Kickstart.

Więcej na temat ACA500 tutaj: Inside ACA500.

Ostatnia aktualizacja: 10.01.2016 13:57:04 przez strim_

Ostatnia aktualizacja: 10.01.2016 13:58:30 przez strim_
[#49] Re: A500Flash

@strim_, post #48

Dzięki.

Adres $F00000 biorę pod uwagę tylko w chwili gdy będzie podpięta jakaś "prosta" karta turbo. Wówczas można byłoby wgrać takiego customowego rama o wielkości 1MB.
W przeciwnym wypadku będzie obowiązywało 512kB okno. No ale to trzeba będzie dodać jakąś zworkę na elektronice i tyle.

No i wychodzi jak nic, że trzeba zrobić swoją kartę turbo
[#50] Re: A500Flash

@spidi, post #30

A500Flash w działaniu

Jak widać prosto i jak na dyskietkę szybko

Ostatnia aktualizacja: 20.02.2016 18:26:21 przez spidi
[#51] Re: A500Flash

@spidi, post #50

Przyglądam się temu pomysłowi i mam nieco wątpliwości. Bo sam pomysł może być fajny jeśli chcemy wgrać modyfikowany kick ale jeśli taki user jak ja jedynie chce zmienić kick to typowy przełącznik z gotowymi kośćmi będzie wygodniejszy i szybszy. Odpada proces zapisu i klepania formułek, jedynie przełączenie. Może wzorem tego pomysłu zrobić przełącznik bez konieczności wyłączania sprzętu i sięgania do przełącznika najczęściej umiejscowionego z tyłu komputera, np taki programowy? Sam miałem taki wymagający wyłączenia kompa, gdyby pojawił się taki w stylu wybieram, klik i restart to do mojej A500+ taki bym brał pod uwagę przy zakupie. Wiem, czepiam się. Ale ogólnie pomysł uważam za fajny i przyszłościowy.
[#52] Re: A500Flash

@Romlen, post #51

Dla niektórych wygodniejsze może być posiadanie przełącznika z 2,3,4 kośćmi ROM.
Jednak dla mnie lepszym rozwiązaniem jest posiadanie nieco mniejszej płytki z Flashem i zapisywaniem w nim kicków. Taka aktualizacja do nowszego ROMu jest chyba wygodniejsza i szybsza w porównaniu z innymi metodami. No i oczywiście wszystko robię z poziomu AmigaOS szeroki uśmiech
[#53] Re: A500Flash

@spidi, post #52

Z drugiej strony jak często się zmienia kickstarty? Raz zaprogramować i spokój. Zaczyna mi się podobać ten pomysł. A jak wygląda awaria podczas programowania (odczyt źródła pójdzie nie tak, prąd wyłączą). Oryginalny kickstart w podstawce owszem jest ale jak zmusić moduł do przełączenia czy wybrania odpowiedniego/sprawnego?
[#54] Re: A500Flash

@Romlen, post #53

Jeśli coś pójdzie nie tak w czasie programowania Flasha i system nie będzie chciał wstać, to robisz ctrl+a+a i przełączasz się na oryginalnego ROMa. Teraz możesz powtórzyć operację.
[#55] Re: A500Flash

@spidi, post #54

Miło mi poinformować, że prace nad A500Flashem zostały zakończone.




Dostępne będą dwie wersje, poniżej specyfikacje dla każdej z nich.

A500Flash 5k
  • przeznaczony dla Amigi 500/500+/2000,
  • posiada 512kB pamięci Flash,
  • obsługa obrazu ROM 512kB - standardowy,
  • przełączenie kickstartów przez wciśnięcie klawiszy CRTL+A+A przez około 3 sekundy,
  • do działania jest wymagany oryginalny układ rom,
  • montaż płytek PCB w miejscu układów ROM i Gary na płycie głównej,
  • programowanie pamięci Flash z poziomu AmigaOS,
  • oprogramowanie działające na AmigaOS 1.2+

Mapa pamięci
Tryb I
ROM - $F80000
FLASH - $E00000

Tryb II
ROM - niedostępny
FLASH - $F80000



A500Flash 1M
  • przeznaczony dla Amigi 500/500+/2000,
  • posiada 1MB pamięci Flash,
  • obsługa obrazu ROM 1MB - standardowy oraz rozszerzony obraz ROM,
  • tryb pracy A500Flash 5k (zworka X1),
  • przełączenie kickstartów przez wciśnięcie klawiszy CRTL+A+A przez około 3 sekundy,
  • do działania jest wymagany oryginalny układ rom,
  • montaż płytek PCB w miejscu układów ROM i Gary na płycie głównej,
  • programowanie pamięci Flash z poziomu AmigaOS,
  • oprogramowanie działające na AmigaOS 1.2+

Mapa pamięci
Tryb I
ROM - $F80000
FLASH bank0 - $E00000
FLASH bank1 - $F00000

Tryb II
ROM - niedostępny
FLASH bank0- $F80000
FLASH bank1- $E00000


A500Flash (w obu wersjach) będzie można nabyć w RetroAmi w preorderze, który wystartował w dniu wczorajszym i potrwa do 22-05-2016, a wysyłka zostanie rozpoczęta po 22-06-2016.

Ceny za poszczególne modele urządzenia kształtują się na poziomie
A500Flash 1M - 239zł
A500Flash 5k - 229 zł.

Poniżej filmy z pokazanym procesem programowania pamięci flash z poziomu AmigaOS.
Kickstart 3.9 oraz Diagrom ze strony www.diagrom.com
[#56] Re: A500Flash

@spidi, post #55

Gratulacje, wygląda fajnie. Do CDTV nie pasuje na pewno, czy nie sprawdzałeś?
[#57] Re: A500Flash

@zmiennik, post #56

Do CDTV nie pasują płytki. Ale jeśli będzie zapotrzebowanie to zrobię specjalną wersję dla CDTV.
[#58] Re: A500Flash

@spidi, post #57

Jedna dla mnie jeśli powstanie.
[#59] Re: A500Flash

@km-l, post #58

Dla mnie również sztuka. Oczywiście jak powstanie! OK
[#60] Re: A500Flash

@km-l, post #58

Myślę, że powstanie.
Jeszcze mam naprawioną/pożyczoną CDTV więc jest na czym wszystko wymierzyć i sprawdzić.
Na stronie www.PPA.pl, podobnie jak na wielu innych stronach internetowych, wykorzystywane są tzw. cookies (ciasteczka). Służą ona m.in. do tego, aby zalogować się na swoje konto, czy brać udział w ankietach. Ze względu na nowe regulacje prawne jesteśmy zobowiązani do poinformowania Cię o tym w wyraźniejszy niż dotychczas sposób. Dalsze korzystanie z naszej strony bez zmiany ustawień przeglądarki internetowej będzie oznaczać, że zgadzasz się na ich wykorzystywanie.
OK, rozumiem