[#1] Moja platforma badawcza z interfejsem SPI
Moja platforma jest zakładana na port zegara i posiada sprzętowy kontroler SPI (master).
Na chwilę obecną mam przetestowane dwa urządzenia. Pierwsze to zegar czasu rzeczywistego oraz dekoder mp3 (i jeszcze 2 innych formatów).
Oczywiście stoi otworem także sieciówka (już idzie pocztą szeroki uśmiech ).



O postępach będę informował szeroki uśmiech, a co niektórzy będą mogli niebawem testować nowe "ustrojstwa"

Ostatnia aktualizacja: 21.08.2015 15:27:51 przez spidi
[#2] Re: Moja platforma badawcza z interfejsem SPI

@spidi, post #1

Twórz twórz, a ja będę kupował OK
[#3] Re: Moja platforma badawcza z interfejsem SPI

@spidi, post #1

dekoder mp3 OK
[#4] Re: Moja platforma badawcza z interfejsem SPI

@spidi, post #1

Fajne. SPI master jest na CPLD czy na mikrokontrolerze zrobiony?

Taka uwaga/propozycja. Jeśli ma to być platforma badawcza, to może warto byłoby połączyć siły, bo chyba każdy, kto tutaj zajmuje się projektowaniem sprzętu, coś podobnego już sam zdążył zrobić...

Gdybyśmy opracowali zunifikowaną wersję tej platformy, to potencjalnie byłoby to z pożytkiem dla użytkowników .

Nota bene, jeśli chodzi o dekoder MP3, to układy VS1xxx jeśli mają być sterowane z Amigi, wymagają większego bufora, zaimplementowanego np. w postaci mikrokontrolera. W innym wypadku bardzo ciężko utrzymać płynność odtwarzania (co wiedzą wszyscy którzy posiadają kiepściacki dekoder MP3 na clockport z a1k.org).

Kolega Sanjyuubi zbadał już tą kwestię dość dokładnie .
[#5] Re: Moja platforma badawcza z interfejsem SPI

@strim_, post #4

Kontroler SPI jest zrobiony na CPLDku. Ma zaimplementowaną komunikację full-duplex, kontrolę dla CPOL, CPHA, programowalny dzielnik dla sygnału zegarowego. Posiada rejestr sterujący, statusu oraz rejestry dla zapisu i odczytu danych.
Jeśli chodzi o pierwsze eksperymenta z VS1..., to już jakiś czas temu wypadły obiecująco :)
[#6] Re: Moja platforma badawcza z interfejsem SPI

@strim_, post #4

Bardzo podoba mi się idea platformy do eksperymentów. Sam zastanawiałem się jak ją zrobić. Byłbym zainteresowany, żeby wspólnie ją uzgodnić. Mogę mieć troszkę inne priorytety niż Wy, ze względu na to, że dysponuję już zestawem startowym FPGA.

Rozważałem troszeczkę bardziej elastyczną wersję. Przede wszystkim zależało mi na możliwości przechwycenia dekodowania adresów / sterowania sygnałami chip select (funkcjonalność Gayle'a), pełnej szynie 32-bitowej dla danych i 24-bitowej dla adresów. W ten sposób oprócz szerszej szyny danych byłaby możliwość zadania innego timingu dostępu do peryferiów (odsyłam do specyfikacji Gayle'a). Oprócz dużo większej przepustowości można by zrealizować prosty mechanizm DMA, co zwolniłoby procesor od żmudnego kopiowania danych z urządzeń zewnętrznych do pamięci (np. IDE).

Myślałem o wpięciu się w Gayle'a przy pomocy podstawki PLCC84, a linie danych i adresowe można chapnąć z ROMu - jest to rozwiązanie identyczne jak w FastATA. Przy zdekodowaniu interesującego zakresu adresów Gayle'a można wyłączyć pinem OVR. Zamiast CPLD dałbym konwertery stanów logicznych i złącza gold pin do wpięcia się tanim i potężnym zestawem startowym FPGA (można zamówić od Chińczyków) biegającym na 3.3V.

Co o tym myślicie?
[#7] Re: Moja platforma badawcza z interfejsem SPI

@cahir, post #6

@Spidi

Spróbuj coś bardziej zasobożernego robić na Ami w trakcie odtwarzania, to zobaczysz w czym jest problem. Bufor VSów jest bardzo mały i ciężko się zarządza jego zawartością w trakcie odtwarzania. Generalnie trzeba pollować z Amigi, a to znów nie jest eleganckie rozwiązanie. A gdyby mieć bufor w mikrokontrolerze zrobiony, można to zrobić bardzo elastycznie i np. wywoływać przerwanie do Amigi tylko wtedy gdy połowa bufora mikrokontrolera została wysłana do VSa. Efekt: praktycznie 0% obciążenia CPU w trakcie odtwarzania i nic nie zrywa.

@cahir

Pomysł jest fajny do testów, choć nie za bardzo wyobrażam sobie rozwiązania produkcyjnego, instalowanego w ten sposób (kanapka ble~). W tym momencie można byłoby już rozważyć wykonanie karty na trapdoor, bo przecież tam też są wszystkie sygnały których potrzebujesz (z OVR włącznie)...

No ale, tak, generalnie jestem za jakąś otwartą platformą do eksperymentowania z FPGA (choć można w tym celu zrobić osobny watek).

Jeśli chodzi o specyfikację Gayle, to weź pod uwagę że ona dotyczy jakiegoś wczesnego prototypu i jest w wielu miejscach niepoprawna (choćby adresy są złe)! Choć akurat OVR działa generalnie tak jak tam napisano.

Btw. Ty nie jesteś przypadkiem gościem co napisał sterownik FastATA dla Linuxa?

Ostatnia aktualizacja: 21.08.2015 18:22:37 przez strim_
[#8] Re: Moja platforma badawcza z interfejsem SPI

@cahir, post #6

Miałem na myśli platformę dla SPI. Jest bardzo wiele układów opartych na tym standardzie oferujących duże możliwości. Dzięki sprzętowemu kontrolerowi, to od Amigi zależy już z jaką prędkością potrafi wrzucić dane do niego.
[#9] Re: Moja platforma badawcza z interfejsem SPI

@strim_, post #7

Racja - gdyby myśleć o przejściu z fazy prototypu do produkcji to w grę wchodzi wyłącznie trapdoor. Tam jest nawet więcej sygnałów niż teraz potrzebuję.

Problem jest oczywiście w samym złączu portu rozszerzenia. Rozumiem, że jest to jeden z droższych komponentów całej karty (przynajmniej według Jensa). Czy istnieje tańsza alternatywa?

Zauważ, że prototyp nie musi być ładny. Lepiej, żeby był tani - kanapka może zdać egzamin. Grunt, żebyśmy się zgodzili na jakiś standard - tj. które sygnały, w jaki sposób konwertujemy, do jakiej płytki FPGA podłączamy, etc.

FPGA (+ ew. rdzeń ARM) daje niezliczoną ilość możliwości - myślę, że innej opcji rozbudowy nie ma. Dobrze, żeby prace szły w jakimś kooperatywie.

Tak - to ja popełniłem sterownik do FastATA :P
[#10] Re: Moja platforma badawcza z interfejsem SPI

@cahir, post #9

Założyłem osobny wątek aby nie zaśmiecać dyskusji o SPI na clockport.

Tutaj dyskusji na temat FPGA ciąg dalszy.
[#11] Re: Moja platforma badawcza z interfejsem SPI

@strim_, post #7

Spoko, to wstawię 128kB ramu w wersji końcowej takiego odtwarzacza MP3.
Myślę, że to powinno uciąć wszelkie wątpliwości :)
[#12] Re: Moja platforma badawcza z interfejsem SPI

@spidi, post #11

Tak sądzę ;).
[#13] Re: Moja platforma badawcza z interfejsem SPI

@spidi, post #5

To "skręciłem" jeszcze filmik jak to obecnie działa.
Tak jak pisałem teraz dodam tę pamięć aby nikt nie mógł zarzucić, że nie ma
[#14] Re: Moja platforma badawcza z interfejsem SPI

@spidi, post #13

Spidi mam takie cudo na clockport co sie vs1011 nazywa. Gra pięknie pod OS3.1 pliki mp3 320kbps. Niestety systemu nie da się używać bo każdy ruch myszką powoduje zacięcia. Jak twoja wersja będzie pozbawiona tego feleru to kupię nawet 2 szt.
[#15] Re: Moja platforma badawcza z interfejsem SPI

@Sosabowski, post #14

Jak pisałem wyżej (na filmie także) teraz dodam ową pamięć (już zamówiłem odpowiednie układy).
[#16] Re: Moja platforma badawcza z interfejsem SPI

@spidi, post #15

Ale już teraz na filmie widać, że można wysyłać nieskompresowany PCM tzn. nie licząc opóźnienia da się wykorzystać tak jak zwykły codec audio do odtwarzania innych formatów w 16bit do 48kHz. Tylko szkoda, że nie ma AAC/MP4, bo 060 jest za słabe do odtwarzania. MP2 audio też by się przydało na przykład do odtwarzacza filmów AMP2.
[#17] Re: Moja platforma badawcza z interfejsem SPI

@spidi, post #15

Myślę, że zdobędziesz większe uznanie wchodząc z kimś w kolaborację i pisząc sterownik do obsługi karty SD. Taki krok pozwoliłby na uzyskanie taniej alternatywy dla tych drogich kontrolerów USB i zmniejszyłby drastycznie ich zastosowanie.
[#18] Re: Moja platforma badawcza z interfejsem SPI

@sanjyuubi, post #17

Z kartą SD jeszcze testów nie robiłem. W tej chwili mam na tapecie sieciówkę enc28j60.
[#19] Re: Moja platforma badawcza z interfejsem SPI

@Sosabowski, post #14

BRAWO !!!
Życzę pomyślnego dopracowania konstrukcji !!!

Pozdr

Ostatnia aktualizacja: 30.08.2015 15:55:36 przez Mikrobi
[#20] Re: Moja platforma badawcza z interfejsem SPI

@sanjyuubi, post #17

[#21] Re: Moja platforma badawcza z interfejsem SPI

@] SKOLMAN_MWS ˇ agrEssOr [, post #20

lol!

Jednym z powodów zakupu kontrolera USB jest podłączenie pendrive'a, czytnik kart SD byłby tania alternatywą. Nie wiem w jaki sposób element z odnośnika miałby spełniać taką funkcję.
[#22] Re: Moja platforma badawcza z interfejsem SPI

@sanjyuubi, post #21

nie zrozumiał tego co miałeś na myśli w poście 17, dlatego strzelił byka.
[#23] Re: Moja platforma badawcza z interfejsem SPI

@sanjyuubi, post #21

Zbędny gadzet, bo istnieją pendrive z czytnikiem kart SD link
[#24] Re: Moja platforma badawcza z interfejsem SPI

@sanjyuubi, post #21

... co innego gdyby taki czytnik był z dekoderem audio do którego mielibyśmy dostęp z poziomu Amigi.
[#25] Re: Moja platforma badawcza z interfejsem SPI

@] SKOLMAN_MWS ˇ agrEssOr [, post #23

Nie wiem, czy masz jakąś recesję kory mózgowej czy trollujesz, bo szczerze wątpię, że rozumiesz o czym piszę?

Do kontrolera SPI Spidiego podłączasz kartę SD, bo karta SD potrafi się komunikować po SPI i masz czytnik SD w cenie kontrolera SPI (dajmy komercyjnie 100zł?) i karty SD.

Za 70-100zł masz czytnik SD do Amigi i nie musisz kupować drogiego kontrolera USB na clockport, jeśli zależy ci tylko na przenoszeniu danych.
[#26] Re: Moja platforma badawcza z interfejsem SPI

@] SKOLMAN_MWS ˇ agrEssOr [, post #24

Będziesz miał dostęp do wszystkiego co komunikuje się po SPI jak napiszesz sterownik.
Posiadając jeden kontroler SPI możesz sobie podłączyć wiele różnych urządzeń z dekoderem audio włącznie.
[#27] Re: Moja platforma badawcza z interfejsem SPI

@sanjyuubi, post #25

Dzięki za wyjaśniene, myślałem że na podstawie tej platformy Spidi będzie projektował nowe urządzenia z tym kontrolerem, a w takim układzie będzie można podłączyć taki tani dekoder audio link OK

http://www.vlsi.fi/en/products/vs1053.html
[#28] Re: Moja platforma badawcza z interfejsem SPI

@] SKOLMAN_MWS ˇ agrEssOr [, post #27

W poście 13 masz film na którym widać taki moduł tyle że z tańszą wersją układu.
[#29] Re: Moja platforma badawcza z interfejsem SPI

@] SKOLMAN_MWS ˇ agrEssOr [, post #27

No generalnie tak, tylko sam dekoder ma zbyt mały bufor (2kB). Ja jak bawiłem się tym VLSem, to na 020 28MHz mogłem co najwyżej przesuwać ikony, bo każda mocniej obciążająca system operacja jak odświeżanie okna objawiała się przerwami w odtwarzaniu. Podejrzewam, że na 68000 samo poruszanie kursorem mogłoby mieś już na to wpływ.
Na stronie www.PPA.pl, podobnie jak na wielu innych stronach internetowych, wykorzystywane są tzw. cookies (ciasteczka). Służą ona m.in. do tego, aby zalogować się na swoje konto, czy brać udział w ankietach. Ze względu na nowe regulacje prawne jesteśmy zobowiązani do poinformowania Cię o tym w wyraźniejszy niż dotychczas sposób. Dalsze korzystanie z naszej strony bez zmiany ustawień przeglądarki internetowej będzie oznaczać, że zgadzasz się na ich wykorzystywanie.
OK, rozumiem