kategoria: Komputery
[#1] [mycie] Czym czyścić mocno zabrudzoną elektronikę
- WD40?
- jakieś inne środki?
- kąpiel w wodzie z płynem do zmywania naczyń?
- zmywarka?

Co da najlepszy efekt i będzie nabezpieczniejsze dla sprzętu?
[#2] Re: [mycie] Czym czyścić mocno zabrudzoną elektronikę

@_arti, post #1

Ja czyszczenie zaczynałem (czasem wystarczyło tylko to) od czyszczenia płyt (głównie c64) sprzężonym powietrzem z agregatu. Ten film link przypadł mi do gustu
[#3] Re: [mycie] Czym czyścić mocno zabrudzoną elektronikę

@misiek2, post #2

Właśnie powietrze nie daje rady. Też próbowałem. Używam też wacika
z IPA ale szukam jakiegoś szybszego i bardziej dokładnego rozwiązania.
[#4] Re: [mycie] Czym czyścić mocno zabrudzoną elektronikę

@_arti, post #3

Możesz spryskać Kontaktem S i później IPA, albo w myjce ultradźwiękowej,
ale szybkie to nie będzie.
[#5] Re: [mycie] Czym czyścić mocno zabrudzoną elektronikę

@Raybeez, post #4

Kontakt S - jaką to ma przewagę nad WD40?
Myjka odpada - nie mam dostępu do takowej.
[#6] Re: [mycie] Czym czyścić mocno zabrudzoną elektronikę

@_arti, post #3

Też czyściłem wacikami z ipa. To żmudna i powolna robota. O ile się nie mylę Jacek_Swidnik mył płyty w zmywarce i był zadowolony. Ja póki co nie odważyłem się. Natomiast obudowy myłem w zmywarce, ale efekt był średni. Najczęściej gąbeczka, szczoteczka, cif i jazda (ale to dotyczy plastiku).
[#7] Re: [mycie] Czym czyścić mocno zabrudzoną elektronikę

@_arti, post #5

Kontakt S i Kontakt U jakoś tak bardziej do elektroniki , WD40 nie próbowałem.
Styki wszystkie, podstawki etc. na Amigach po użyciu zestawu Kontaks S + Izopropanol - jak nowe, ale musisz dać im czas na wyczyszczenie i wyschnięcie.
[#8] Re: [mycie] Czym czyścić mocno zabrudzoną elektronikę

@_arti, post #3

Jako,że mam mały warsztacik i kompresor,to wszystkie swoje trzy płyty A 1200 myłem w wannie dobrze ciepła wodą i szary mydłem "Biały jeleń" i miękką szczoteczką do zębów. Potem sesja ze sprężonym powietrzem,suszarką do włosów i są "igiełka". Ewentualne pozostałości poprawiłem IPA. Minęło parę lat i nic złego im nie ma,żadnej korozji nie zauważyłem.
[#9] Re: [mycie] Czym czyścić mocno zabrudzoną elektronikę

@Grisza, post #8

Czyli jednak można kąpać? OK
[#10] Re: [mycie] Czym czyścić mocno zabrudzoną elektronikę

@_arti, post #1

Gorąca woda, wanna i jakieś mydło albo szampon. Do tego szczotka ryżowa (w mirę miękka co by elementów SMD nie pourywać). Zmywarka tez się nadaje.
Po takim zabiegu trzeba wysuszyć porządnie płytę (ja od A2000 suszyłem tydzień) i będzie jak nowa z fabryki. OK

Później można poprawić IPA, ale raczej nie będzie potrzeby. Na zielony osad po rozlanej baterii to kwasek cytrynowy albo ocet.

Ostatnia aktualizacja: 14.06.2017 10:57:51 przez MariuszK
[#11] Re: [mycie] Czym czyścić mocno zabrudzoną elektronikę

@MariuszK, post #10

Mycie w zmywarce może sprawić w przyszłości kłopot, bo w myciu uczestniczy sól zmiękczająca bród. Wanna wydaje się być bezpieczniejszym rozwiązaniem, plus oczywiście długie suszenie i czas na odparowanie wilgoci w przewiewnym miejscu.
[#12] Re: [mycie] Czym czyścić mocno zabrudzoną elektronikę

@makarsky, post #11

Też nie polecam zmywarki. Najlepiej jest,to załatwić szybko w wannie. Góra trzy minuty i jest po sprawie.
[#13] Re: [mycie] Czym czyścić mocno zabrudzoną elektronikę

@makarsky, post #11

Ale nie trzeba myć z kostką, można wlać przecie trochę "ludwika" jakiegoś... tak z umiarem oczywiście A porządne wysuszenie to obowiązek!!!
[#14] Re: [mycie] Czym czyścić mocno zabrudzoną elektronikę

@MariuszK, post #13

Wiadomo że bez kostki, regulator nabłyszczacza na zero, ale co z solą z zasobnika? Odprowadzić wężykiem? :)
[#15] Re: [mycie] Czym czyścić mocno zabrudzoną elektronikę

@makarsky, post #14

Myślę że taka ilość soli przy jednorazowym myciu płycie nie zaszkodzi.
Jakby chciał kąpać płytę co tydzień... to można by się zastanawiać

Ale płytę warto umyć w czystej zmywarce, wtedy problemu z solą nie będzie :)

Ostatnia aktualizacja: 14.06.2017 11:15:31 przez MariuszK
[#16] Re: [mycie] Czym czyścić mocno zabrudzoną elektronikę

@_arti, post #5

Ja płytę od c64 czyściłem spirytusem:). Chyba dzieciakowi pędzelek podiwaniłem do farbek i maczałem w spirytusie.
[#17] Re: [mycie] Czym czyścić mocno zabrudzoną elektronikę

@_arti, post #1

WD40 to jest olej - skąd w ogóle taki pomysł?

Moim zdaniem, najlepiej nie myć w ogóle. Zawsze istnieje ryzyko, że środek czyszczący albo woda zostanie w jakiś zakamarkach na dłużej i będzie powodować korozję. Szczotką albo pędzelkiem na sucho + sprężone powietrze. Ewentualnie lokalnie, wacikiem nasączonym Mr Muscle albo alkoholem.
[#18] Re: [mycie] Czym czyścić mocno zabrudzoną elektronikę

@_arti, post #9

Tak, można kąpać. Potem należy dokładnie wysuszyć. To najlepsza metoda.

Ważne tylko żeby po kąpieli nie wykręcać (podobnie jak z kotem) OK
[#19] Re: [mycie] Czym czyścić mocno zabrudzoną elektronikę

@_arti, post #1

WD40 polecam kawałek co pozostaje po odparowaniu... olej, który dla elektroniki jest niewskazany. WD40 to środek do wstępnego oczyszczania mechaniki a nie elektroniki.
Do elektroniki jest firma Kontakt i jej produkty (a jest ich cała masa, od czyszczenia plastików poprzez pcb do płynu myjek ultradźwiękowych włącznie). Zależy co chcesz wyczyścić i z czego, a dokładnie na ten bród jest już jakaś "super-hiper-mega-cool" chemia...
[#20] Re: [mycie] Czym czyścić mocno zabrudzoną elektronikę

@PWS, post #19

Dobra, to zrobię kąpiel ale do testów kupię jeszcze to - nadaje się?
[#21] Re: [mycie] Czym czyścić mocno zabrudzoną elektronikę

@_arti, post #20

Do czyszczenia używam tego CLEANSER IPA. Wykluczając walory czyszczące nieźle daje w czachę katurlanie
Przy mocna zabrudzonym sprzęcie stosuję moczenie w tym środku, następnie szczotka, a później myjkę ultradźwiękową. Puszcza wszystko.

Ostatnia aktualizacja: 14.06.2017 11:47:19 przez spidi
[#22] Re: [mycie] Czym czyścić mocno zabrudzoną elektronikę

@_arti, post #20

Tylko do styków,czyli wyczyścisz nim złącze krawędziowe i inne połączenia,ale nie samą płytę.
[#23] Re: [mycie] Czym czyścić mocno zabrudzoną elektronikę

@spidi, post #21

Potwierdzam, też tego używam i jest ok OK
(Chodź jedną płytę od C64 myłem też normalnie z dodatkiem Ludwika w misce i jest jak nowa)

Ostatnia aktualizacja: 14.06.2017 11:48:31 przez Daniel76
[#24] Re: [mycie] Czym czyścić mocno zabrudzoną elektronikę

@makarsky, post #14

co z solą z zasobnika? Odprowadzić wężykiem?


Ale przecież sól z zasobnika nie bierze udziału w zmywaniu, jej funkcją jest oszczędzanie układu jonowymiennego (żywicy?) zmiękczającego wodę. Zatem nawet jakbyś ją odessał ze zbiorniczka to efekt będzie taki sam, tylko szybciej zużyjesz układ zmiękczacza w swojej zmywarce. Woda w zmywarce będzie znacznie lepsza do czyszczenia elektroniki niż kranówa, bo jest zmiękczona właśnie. Źle mówię?
[#25] Re: [mycie] Czym czyścić mocno zabrudzoną elektronikę

@Grisza, post #22

To ja już nie wiem. Co zatem kupić? szeroki uśmiech
[#26] Re: [mycie] Czym czyścić mocno zabrudzoną elektronikę

@recedent, post #24

Chcesz powiedzieć że pół kilo soli, które się tam wsypuje co dwa miesiące znika samoistnie, nie jest wypłukiwane? Do tej pory nie interesowałem się tym zagadnieniem, czas najwyższy jeszcze dziś wieczorem uzupełnić wiedzę.
[#27] Re: [mycie] Czym czyścić mocno zabrudzoną elektronikę

@makarsky, post #26

Ja nic nie sypię do swojej zmywarki...
[#28] Re: [mycie] Czym czyścić mocno zabrudzoną elektronikę

@_arti, post #25

Bierz IPA i ten preparat do styków,też ci się przyda.
[#29] Re: [mycie] Czym czyścić mocno zabrudzoną elektronikę

@Grisza, post #28

No to IPA mam. Spoko. A kąpać w czym? Mydło czy Ludiwk?
[#30] [post oznaczony jako OT] wyświetl Re: [mycie] Czym czyścić mocno zabrudzoną elektronikę
Na stronie www.PPA.pl, podobnie jak na wielu innych stronach internetowych, wykorzystywane są tzw. cookies (ciasteczka). Służą ona m.in. do tego, aby zalogować się na swoje konto, czy brać udział w ankietach. Ze względu na nowe regulacje prawne jesteśmy zobowiązani do poinformowania Cię o tym w wyraźniejszy niż dotychczas sposób. Dalsze korzystanie z naszej strony bez zmiany ustawień przeglądarki internetowej będzie oznaczać, że zgadzasz się na ich wykorzystywanie.
OK, rozumiem