kategoria: Komputery
[#31] [post oznaczony jako OT] wyświetl Re: [mycie] Czym czyścić mocno zabrudzoną elektronikę
[#32] Re: [mycie] Czym czyścić mocno zabrudzoną elektronikę

@_arti, post #1

Tak jako "off" przypomniał mi się żart jaki zaserwowała mi żona na bazie jakiegoś pisma dla kobit:
"prawdziwy mężczyzna używa TYLKO dwóch narzędzi - WD40 i SilverTape. WD40 gdy trzeba naprawić coś co ma się ruszać, a się nie rusza. A SilverTape gdy trzeba naprawić coś co się rusza a ma się nie ruszać..."
Ja natomiast wiem z doświadczenia, że "prawdziwy mężczyzna" czyta instrukcję (obsługi/montażu) by przeanalizować proces "co poszło nie tak"...

to było tak a propos WD40 i jego zastosowań do elektroniki
[#33] [post oznaczony jako OT] wyświetl Re: [mycie] Czym czyścić mocno zabrudzoną elektronikę
[#34] Re: [mycie] Czym czyścić mocno zabrudzoną elektronikę

@_arti, post #29

Polecam szare mydełko.
[#35] Re: [mycie] Czym czyścić mocno zabrudzoną elektronikę

@_arti, post #29

Po kąpieli w wodzie czy po potraktowaniu WD40 IPA świetnie wyciąga wilgoć i olej z zakamarków gdzie nie dochodzi sprężone powietrze; jak każdy alkohol ma własności higroskopijne.
Definicja i zastosowanie IPA
[#36] Re: [mycie] Czym czyścić mocno zabrudzoną elektronikę

@_arti, post #29

Wanna, gorąca woda, szczotka i ludwik. Tyle.
Później długie suszenie.
[#37] Re: [mycie] Czym czyścić mocno zabrudzoną elektronikę

@MariuszK, post #36

A mtalowy ekran, cały w białym nalocie + trochę rdzy czym najlepiej potraktować? Właśnie zabieram się do reanimacji Atari 65XE.
[#38] Re: [mycie] Czym czyścić mocno zabrudzoną elektronikę

@R-Tea, post #37

Ekrany czyszcze drobniutkim papierem sciernym, potem podkład pod farbę na powierzchnie metalowe i farba srebrna w spreju. Ot i cała historyja. :]

Ostatnia aktualizacja: 21.03.2018 08:58:09 przez Stoopi
[#39] Re: [mycie] Czym czyścić mocno zabrudzoną elektronikę

@makarsky, post #14

Sól w zasobniku w zmywarce służy do regeneracji jonitu zmiękczającego wodę. Ta sól nie wchodzi do komory myjącej, tylko przechodzi przez zasobnik z jonitem wprost do zlewu.
Czyli mycie w zmywarce od strony chemicznej jest lepsze niż mycie w wannie, gdyż jest mniejsze ryzyko osadzenia się na płycie czegoś z wody (nierozpuszczalne sole wapnia i magnezu). Woda w zmywarce ma podniesione stężenie jonów sodu, a te nie wytrącają się właściwie w niczym, więc są bezpieczne.
Jedyne ryzyko to silny strumień wody, który może urwać/uszkodzić jakiś delikatny element, zwłaszcza smd.
Po zmywarce można na wszelki wypadek przepłukać wodą destylowaną.
A na koniec IPA - bo rozpuści to czego nie ruszyła woda (bardziej hydrofobowe substancje typu kalafonii) i dodatkowo wyciągnie wodę z zakamarków i ułatwi jej odparowanie (pisałem już o tworzeniu się azeotropu).
PS. Dla wyjątkowo cierpliwych i ciekawych ;) :
W chemii przy rozpuszczaniu czegokolwiek króluje zasada "podobne w podobnym", czyli rzecz o określonym charakterze chemicznym najlepiej rozpuści się w czymś podobnym w budowie i właściwościach. Chodzi tu przede wszystkim o charakter jonowy<>hydrofobowy substancji. Substancje jonowe, czyli sole, kwasy i zasady (czyli najczęstsze składniki elektrolitów w kondensatorach i bateriach) najlepiej rozpuszczą się w substancji jonowej, czyli wodzie. Teoretycznie lepsze od niej mogą być roztwory kwasów i zasad, ale one z kolei mogą uszkodzić ścieżki, czy metalowe elementy.
IPA jest bardziej hydrofobowa, więc substancje jonowe rozpuszcza gorzej, za to lepiej radzi sobie z hydrofobowymi substancjami typu kalafonii, czy tłuszczami. Jeszcze lepiej poradzą sobie tu bardziej hydrofobowe rozpuszczalniki typu aceton, octan etylu, a na końcu benzyna (niewiele rzeczy jest bardziej hydrofobowych). Za to takie rozpuszczalniki są kompletnie bezradne wobec soli, kwasów, czy zasad.
Na koniec teorii drobne doświadczenie - porównajcie sobie, ile soli kuchennej (chlorek sodu - substancja jonowa) rozpuści się w wodzie, a ile w IPA. Przy okazji mam pomysł na fajny filmik w laboratorium - co w czym się rozpuszcza.

Ostatnia aktualizacja: 21.03.2018 09:00:38 przez wali7
[#40] Re: [mycie] Czym czyścić mocno zabrudzoną elektronikę

@wali7, post #39

A zapomniałbym o jednej ważnej rzeczy :)
WD40.... czym jest ten boski środek? To w gruncie rzeczy nafta (czyli coś bardzo podobnego do benzyny, mniej lotna, a więc bezpieczniejsza w użyciu). Tyle że w sprayu.
Dobry, silnie hydrofobowy rozpuszczalnik. Soli, ani żadnej substancji jonowej nie rozpuści, ale tłuszcze zdecydowanie tak.

Ostatnia aktualizacja: 21.03.2018 09:22:34 przez wali7
[#41] Re: [mycie] Czym czyścić mocno zabrudzoną elektronikę

@wali7, post #39

Solidny wykład, dziękuję za informacje :)
[#42] Re: [mycie] Czym czyścić mocno zabrudzoną elektronikę

@wali7, post #39

OKOKOK
[#43] Re: [mycie] Czym czyścić mocno zabrudzoną elektronikę

@_arti, post #1

To zależy czy jest to brud czy korozja.

1) Brud, substancje organiczne:

Opcja 1 (Pro):

Najlepiej alkohol izopropylowy i myjka utradźwiękowa ale w zależności od typu i poziomu zabrudzenia nie zawsze to daje radę i nie zawsze jest pod ręką (Izopropyl szybko się kończy, a odpowiednio duże myjki swoje kosztują). Poza tym jeżeli nie działa nawet w bardzo dużych serwisach elektroniki przechodzi się do opcji nr.2:

Opcja 2 (Home edition):

A więc nie masz myjki? Izopropyl się skończył? Albo na PCB jest taki syf że baniak izopropylu ucieka i chowa się pod szafą? Należy zrobić tak:

  • Wyciągnąć wszystkie elementy z płyty które nie są wlutowane (chipy, pamięci z gniazd)
  • Spryskać środkiem czyszczącym (np. Meglio na bazie cytrusów lub inny Clin na bazie spirytusu)
  • Odstawić na 3-5 min
  • Wyszorować pędzlem lub szczotką
  • Spłukać pod bierzącą wodą (jeżeli masz możliwość użyj wody destylowanej)
  • Czynność powtórzyć w razie potrzeby
  • Obłożyć papierem toaletowym lub ręcznikami papierowymi, tak żeby wchłonęły większość wody.
  • (Opcjonalnie) Przemyć izopropylem (wypchnie wodę ze szczelin i łatwiej można dosuszyć)
  • Dosuszyć suszarką.


2) Korozja:

"Ktoś" zalał ci ami wodą (I tak wiemy że to tobie przewróciło się piwo podczas łamania joysticka podczas sesji Superfroga) i rano nie chciała wstać? Po zdjęciu obudowy ruda tańczy jak szalona? (W tym wypadku bardziej biało-zielona, korozja miedzi plus sole)
Możesz zrobić tak:

  • Wyciągnąć wszystkie elementy z płyty które nie są wlutowane (chipy, pamięci z gniazd)
  • Spryskać Cilit Bang (Kamień i brud, jest na bazie chloru, dosyć żrący więc trzeba robić to "z uczuciem", cała płyta powinna być równomiernie pokryta pianą)
  • Odstawić na ok. 3min i nie przeciągać tego zbyt długo)
  • Wyszorować pędzlem lub szczotką
  • Spłukać pod bierzącą wodą (jeżeli masz możliwość użyj wody destylowanej)
  • Czynność powtórzyć w razie potrzeby, za każdym razem skracając czas z pianą o około 30 sek.
  • Obłożyć papierem toaletowym lub ręcznikami papierowymi, tak żeby wchłonęły większość wody
  • (Opcjonalnie) Przemyć izopropylem (wypchnie wodę ze szczelin i łatwiej można dosuszyć)
  • Dosuszyć suszarką.

W tym wypadku zalecam używanie gumowych rękawiczek, szkoda skóry.
Prawidłowo wykonane czyszczenie powoduje że płyta wygląda jak nowa.

WAŻNE!
  • Wszystko robicie na własną odpowiedzialność.
  • Spłukanie wodą nie powoduje uszkodzeń jeżeli laminat nie był wcześniej rozwarstwiony, a element zostanie prawidłowo osuszony. Woda sama w sobie nie przewodzi prądu. Jednak
    namaczanie w misce, wkładanie elektroniki do zmywarki i podobne nie są dobrym pomysłem i szczerze je odradzam. Jeżeli chcecie coś odratować to najlepiej zróbcie to ręcznie, chyba że jesteście w posiadaniu odpowiednio dużej myjki ultradźwiekowej i odpowiedniego zapasu alkoholu izopropylowego.
  • Rozwarstwiony laminat czyścimy TYLKO alkoholem izopropylowym.
  • NIGDY nie zostawiamy PCB w wodzie na dłużej niż 10min., w 10 min płyta powinna wyglądać jak z fabryki.


Żaden proces czyszczenia nie jest w 100% bezpieczny, szczególnie jeżeli spartolimy ostatni krok - suszenie. Inna prawa jest taka że zazwyczaj jeżeli coś nam odpada od płyty podczas czyszczenia, to znaczy że trzymało się tylko na słowo honoru (i brud/korozję). Nawet jeżeli doczyścilibyśmy element metodą PRO, to i tak czekały by nas naprawy samych ścieżek, pól lutowniczych i.t.p.
Przewagą izopropylu nad wodą jest jego lotność - sam odparuje, praktycznie nie trzeba go traktować suszarką. Przewagą wody i środków chemicznych z marketu jest cena i wydajność. No i wdychanie oparów izopropylu przez 40 min szorowania PCB też może wprowadzić w inne stany świadomości.
Poza tym PCB po potraktowaniu alkoholem izopropylowym nie wygląda tak ładnie, jest lekko matowe
[#44] Re: [mycie] Czym czyścić mocno zabrudzoną elektronikę

@wiewiorpl, post #43

Wszystko zależy od tego, co zamierzasz myć. Jeśli PCB z resztek kalafonii - izopropanol to dobry wybór. Chociaż płyny do mycia elektroniki w myjkach ultradźwiękowych składają się głównie z wody dodatkiem wyższych alkoholi (nie IPA).
Jeżeli są to jakieś wylane elektrolity, to najlepszym rozpuszczalnikiem jest woda, a zaraz potem IPA dla przyspieszenia suszenia.
[#45] Re: [mycie] Czym czyścić mocno zabrudzoną elektronikę

@wali7, post #44

Tutaj opisałem typowe "user case":
Ktoś zalewa elektronikę czymś słodkim albo wodą i pojawia się korozja i/lub zwarcie na nogach scalaka.

Co do elektrolitów z tak "kochanych" przez nas "baryłek", woda owszem, ale przed tym użyłbym jeszcze kwasku cytrynowego w celi neutralizacji zasadowego elektrolitu i dopiero użył wody/detergentów.

IPA jeżeli jest pod ręką zawsze idzie w ruch jako że bardzo ułatwia suszenie ale nie jest niezbędna, co najwyżej trzeba postać chwilę dłużej z suszarką.
A co do zalanej, pokorodowanej elektroniki to widziałem już wewnątrz komputerów chyba wszystko, łącznie z glonami
Ale i tak nic nie pobije gościa który przewiercił Lapka bo mu sie grzał na kolanach...
Nie powiem, dziury były wywiercone z zegarmistrzowską precyzją, gorzej że płyta główna też miała ten sam wzorek co obudowa
[#46] Re: [mycie] Czym czyścić mocno zabrudzoną elektronikę

@wiewiorpl, post #45

O przewierceniu płyty głównej wiertarką celem przykręcenia coolera słyszałem. Chociaż zawsze traktowałem to z przymrużeniem oka: "czy można być aż tak głupim" szeroki uśmiech
ciekawe czy taki klient przykręca sobie buty śrubą po uprzednim przewierceniu nóg?
[#47] Re: [mycie] Czym czyścić mocno zabrudzoną elektronikę

@wali7, post #46

On nie przywiercał coolera... On tylko zrobił "wywietrzniki".
Ale to nic w porównaniu z kreatywnoscią względem pakowania przez klientów sprzętu do transportu do serwisu...
Laptop zapakowany w torbę z bieronki, oklejonej taśmą pakową i podobne kwiatki są na porządku dziennym.
Najsmutniejsze jest to, że w 40-50% przypadków problemem nie jest sprzęt tylko łącznik pomiedzy klawiaturą a krzesłem.

Ostatnia aktualizacja: 23.03.2018 12:23:10 przez wiewiorpl

Ostatnia aktualizacja: 23.03.2018 12:23:38 przez wiewiorpl
[#48] Re: [mycie] Czym czyścić mocno zabrudzoną elektronikę

@wali7, post #44

Do PCB "zaciapranego" topnikami najpierw IPA i pędzelek, a później safewash i na koniec woda. Wstawić do piekarnika z termoobiegiem, 50°C, 1godz. czysto i sucho.
[#49] Re: [mycie] Czym czyścić mocno zabrudzoną elektronikę

@wiewiorpl, post #43

To ja jeszcze dodam, że izopropanol słabo się nadaje do myjki ultradźwiękowej. Prawdopodobnie zjawisko kawitacji zachodzi w nim znacznie słabiej, niż w wodzie. Dlatego myję płytki adekwatnym płynem (osobiście mogę polecić Microsonic K-2), który istotnie składa się z wody, 2-aminoetanolu, 1-metoksypropan-2-olu i rozlicznych alkoholi od 9 do 16 atomów węgla w łańcuchu, „rozgałęzionych i liniowych”, a zarazem „etoksylowanych”. Cytowałem z naklejki. Organoleptycznie to jak mocny płyn do mycia naczyń bez perfumy i barwnika.

W sumie ciekawym doświadczeniem mogłoby być wymieszanie IPA z wodą i wlanie tego do myjki.
[#50] Re: [mycie] Czym czyścić mocno zabrudzoną elektronikę

@abcdef, post #48

Poza szybkim suszeniem piekarnik pomógł mi czasami z postawieniem na nogi problematycznych PCB z drukarek laserowych, które po wygrzaniu działały jak nowe, tylko moja druga połowa tego nie tolerowała, kurczak po takim zabiegu miał specyficzny posmak.
[#51] Re: [mycie] Czym czyścić mocno zabrudzoną elektronikę

@Krashan, post #49

O proszę, człowiek uczy się przez całe życie...
Nigdy wcześniej nie słyszałem o tym że ipa nie nadaje się do kąpieli Wypróbuję polecaną miksturę przy najbliższej okazji OK

Ostatnia aktualizacja: 23.03.2018 22:41:52 przez wiewiorpl
[#52] Re: [mycie] Czym czyścić mocno zabrudzoną elektronikę

@wiewiorpl, post #51

Ja kupiłem polecany przez krashana Microsonic K-2. Na razie wypróbowałem raz, sprawdził się :)
[#53] Re: [mycie] Czym czyścić mocno zabrudzoną elektronikę

@wiewiorpl, post #51

Nigdy wcześniej nie słyszałem o tym że ipa nie nadaje się do kąpieli
Wcześniej też nie słyszałem, ale sam sprawdziłem. Najpierw miałem myjkę z allegro za 200 złotych. W IPA myło słabo, ale zwaliłem na kiepską jakość. Wkrótce zresztą padł w niej przetwornik. Wtedy kupiłem myjkę Ulsonix, to też chińczyk, ale trochę porządniejszy, obudowa i zbiornik z nierdzewki, większa moc. Jakież było moje zaskoczenie gdy się okazało, że w IPA ona też nie myje. To znaczy efekt był w zasadzie taki sam, jakby włożyć płytkę do słoja z IPA i od czasu do czasu zamieszać patykiem.

W końcu się przełamałem, kupiłem ten płyn K-2 (bo był najtańszy...), włożyłem płytkę i... opad szczęki. Przez pierwsze 30 sekund dosłownie było widać, jak topniki i brudy uchodzą z płytki. Po 5 minutach i wypłukaniu wodą płytka była super czysta. Teraz dopracowany cykl to grzałka na 50°C i dwa mycia po 5 minut z przełożeniem płytek w koszyczku na drugą stronę. Potem płukanie wodą (w zasadzie wypadałoby destylowaną, ale po prostu wsadzam pod kran). Następnie wstępnie zbieram wodę ręcznikiem papiwrowym i suszę w... suszarce do grzybów i owoców. Temperatura około 70°C, wchodzi bardzo dużo płytek, 15 minut wystarczy.

Oprócz skuteczności mycia ultradźwiękowego płyny na bazie wody mają jeszcze dwie istotne przewagi. Wynikają one z tego, że o ile topniki w IPA się po prostu rozpuszczają, to w płynie wodnym one zostają uwięzione, mniej więcej jak w proszku do prania. Dzięki temu K-2 wytrzymuje spokojnie co najmniej 10 do 15 cykli mycia. Płukanie wodą po myciu również jest tańsze i mniej uciążliwe dla otoczenia, niż płukanie w IPA. Suszenie po K-2 jest zupełnie bezzapachowe.

Natomiast poważna „wada” mycia ultradźwiękowego to fakt, że do umycia płyty głównej Amigi trzeba mieć dużą myjkę, a to kosztuje. No i warto wiedzieć, że nie każdy element elektroniczny dobrze znosi takie mycie.
[#54] Re: [mycie] Czym czyścić mocno zabrudzoną elektronikę

@Krashan, post #53

No, weź tu umyj płytę od A3000 Tower ;)
[#55] Re: [mycie] Czym czyścić mocno zabrudzoną elektronikę

@Krashan, post #53

"
W końcu się przełamałem, kupiłem ten płyn K-2 (bo był najtańszy...), włożyłem płytkę i... opad szczęki. Przez pierwsze 30 sekund dosłownie było widać, jak topniki i brudy uchodzą z płytki.
"
Spróbuję w takim razie i ja.
Dzięki za redę.
Myję w IPA (myjka chińczyk 30 litrów, ma niby 800W znamionowo + podgrzewanie) i do tej pory bylem zadowolony.
[#56] Re: [mycie] Czym czyścić mocno zabrudzoną elektronikę

@stachu100, post #55

Może wobec potęgi sprzętu (moja myjka ma 2 litry i przetwornik 60 W), albo małej ilości mytych płytek, tego nie zauważyłeś. Poza tym ja myję płytki po montażu, więc są nieźle urobione we fluksie i/lub resztkach pasty. No i trochę ich jest na sztuki, często mam 4 albo 5 cykli do zrobienia.

Ostatnia aktualizacja: 24.03.2018 14:21:07 przez Krashan
[#57] Re: [mycie] Czym czyścić mocno zabrudzoną elektronikę

@spidi, post #21

@spidi
Do czyszczenia używam tego CLEANSER IPA. Wykluczając walory czyszczące nieźle daje w czachę katurlanie
Przy mocna zabrudzonym sprzęcie stosuję moczenie w tym środku, następnie szczotka, a później myjkę ultradźwiękową. Puszcza wszystko.

Mam płytę Atari 65XE i takie warstwy rdzy:
http://ramdisk.net.pl/t/z0067.jpg
http://ramdisk.net.pl/t/z0070.jpg
Jak długo zwykle moczyłeś w tym Cleanserze?
[#58] Re: [mycie] Czym czyścić mocno zabrudzoną elektronikę

@R-Tea, post #57

Na zwykłą rdzę (na stali) możesz wypróbować odrdzewiacz w płynie (Fosol). Tylko potem go dobrze odpłukaj wodą, bo jest na bazie kwasu fosforowego (V). Miedzi nie powinien ruszyć.

Ostatnia aktualizacja: 24.03.2018 23:39:21 przez wali7
[#59] Re: [mycie] Czym czyścić mocno zabrudzoną elektronikę

@R-Tea, post #57

Mam płytę Atari 65XE i takie warstwy rdzy:
http://ramdisk.net.pl/t/z0067.jpg
http://ramdisk.net.pl/t/z0070.jpg
Jak długo zwykle moczyłeś w tym Cleanserze?

W takim przypadku to tylko wylutować ten modulator, sprawdzić czy pod nim płytka pcb też nie dostała. Potem szczotka druciana i pozbycie się tej rdzy z obudowy modulatora.
Na stronie www.PPA.pl, podobnie jak na wielu innych stronach internetowych, wykorzystywane są tzw. cookies (ciasteczka). Służą ona m.in. do tego, aby zalogować się na swoje konto, czy brać udział w ankietach. Ze względu na nowe regulacje prawne jesteśmy zobowiązani do poinformowania Cię o tym w wyraźniejszy niż dotychczas sposób. Dalsze korzystanie z naszej strony bez zmiany ustawień przeglądarki internetowej będzie oznaczać, że zgadzasz się na ich wykorzystywanie.
OK, rozumiem