kategoria: Stacje dyskietek
[#1] Pomoc w naprawie lub przeróbce flopa
Witam, mam problem ze stacja w mojej A1200, stacja nie czyta, praktycznie nie startuje nawet, postanowiłem więc przerobić stacje z PC mam NEC FD1231H, z tych opisów które widziałem w necie dotyczą innej płytki z elektroniką jaka jest u mnie. Czy ktoś może ma udostępnić opis do tej stacji? i Jeszce jedno czy do tak przerabianej stacji muszę przerobić również taśmę?
Pozdrawiam i czekam na odpowiedź
[#2] Re: Pomoc w naprawie lub przeróbce flopa

@andi34, post #1

Tu masz do NEClink
W sumie nawet dobrze się składa bo parę dni temu dostałem takiego właśnie i może też bym przerobil
[#3] Re: Pomoc w naprawie lub przeróbce flopa

@andi34, post #1

Na poczatku przerób tylko taśmę fdd. Stacje pozostaw w wersji PC.
Jeśli zadziała pod Workbenchem to wtedy możesz zmodyfikować napęd.
Taśmę sobie pozostaw gdybyś kiedyś miał podobne problemy.
[#4] Re: Pomoc w naprawie lub przeróbce flopa

@Kulamario, post #2

Dzięki za odpowiedź ale elektronika w moim flopie jest inna niż ta z podanego linku. Dlatego pisałem że nie mogę znaleźć.
Spróbuję przerobić samą taśmę i zobaczę czy ruszy
[#5] Re: Pomoc w naprawie lub przeróbce flopa

@andi34, post #4

Ja dziś otworzyłem swoją stacje też mam inną płytę
Nie widzę na swojej zworki na DF0 i DF1 i jest na innym układzie
[#6] Re: Pomoc w naprawie lub przeróbce flopa

@Kulamario, post #5

A po co zworka, jeśli wystarczy zrobic przeplot na na taśmie fdd. Zamiana kabelka 10 z 12.
[#7] Re: Pomoc w naprawie lub przeróbce flopa

@andi34, post #4

Witam.
Umieść fotki stacji po zdjęciu blach abyśmy widzieli którą masz wersję elektroniki.
Najlepiej z obu stron.
Pozdrawiam.
[#8] Re: Pomoc w naprawie lub przeróbce flopa

@Norbert, post #6

A no po to aby nie ciąć taśmy
[#9] Re: Pomoc w naprawie lub przeróbce flopa

@andi34, post #1

Nie napisales czy masz A1200 commodore czy Escom a to podstawa od ktorej zacznij
Stacje od C= nie zadziala w Escom ...przerobki z C= rowniez

Ostatnia aktualizacja: 18.03.2019 17:32:02 przez HOŁDYS
[#10] Re: Pomoc w naprawie lub przeróbce flopa

@andi34, post #4

Przeróbka taśmy nic nie dała, stacja nadal nie działa sprawdzałem pod A500 też nie działa, mam A 500 2 sztuki i w obu brak FDD myślałem że coś się da zrobić ze stacjami PC nic jutro będę szukał innych flopów.
[#11] Re: Pomoc w naprawie lub przeróbce flopa

@HOŁDYS, post #9

holdys, z tego co wiem to a1200 od escoma ma standardowe stacje PC, prawda to? czy jestem w bledzie...
[#12] Re: Pomoc w naprawie lub przeróbce flopa

@ami2019, post #11

andi34,
z tego co wiadomo mi to przerobki pc na ami sprowadzaja sie do tego

- przelutowac zworke z ds1 na ds0
- przelutowac zworke z dc na rdy
- pociagnac przewod z dc na pin2 tasmy
- opcjonalnie zewrzec sensor od hd

twoja stacja nec jest na liscie modowalnych wiec znajdz te zworki i zrob moda i daj znac czy zadzialalo...

i to tyle

prosze o info panowie jesli zle napisalem to usune/zmoduje by nie wprowadzac w blad.

Ostatnia aktualizacja: 18.03.2019 19:30:27 przez ami2019
[#13] Re: Pomoc w naprawie lub przeróbce flopa

@Kulamario, post #8

A co w tym przeszkadza ?
Jakoś pecetowe taśmy mają przeplot ( innym miejscu) i nic to nie przeszkadza.
Lepiej zrobić przeplot ma taśmie niż uszkodzić stacje przy niewprawnym obsługiwaniu lutownicy
[#14] Re: Pomoc w naprawie lub przeróbce flopa

@andi34, post #1

Zacznij od wymiany kondensatora elektrolitycznego przy silniku obrotów dyskietki.
Może to uratuje flopa.
[#15] Re: Pomoc w naprawie lub przeróbce flopa

@andi34, post #10

A dałeś diodę? Norbert już w innym wątku dał skany artykułu jak to prawidłowo wykonać.
[#16] Re: Pomoc w naprawie lub przeróbce flopa

@AD99, post #15

Moja płyta jest Commodore Rev.1D
https://zapodaj.net/10cfd63592100.jpg.html
https://zapodaj.net/a476bc7e4d9cf.jpg.html

Ostatnia aktualizacja: 18.03.2019 21:21:03 przez andi34
[#17] Re: Pomoc w naprawie lub przeróbce flopa

@andi34, post #16

Tak na szybko, bo nie chce mi się szukać po nocy w szafie moich przerobionych NEC'ów. Tam jak zobaczysz będzie również Twoja fdd z 2005r.
[#18] Re: Pomoc w naprawie lub przeróbce flopa

@AD99, post #17

Dzięki kolego za filmik, dzisiaj zobaczę i dam znać. Mam jeszcze takie pytanie jak sprawdzić czy kontroler stacji na płycie jest dobry, czy zewnętrzną stację też obsługuje ten kontroler, bo na zewnętrznej stacji wszystko czyta.
[#19] Re: Pomoc w naprawie lub przeróbce flopa

@andi34, post #18

CIA jest odpowiedzialne za fdd, ale one są w A1200 wlutowane i nie zamienisz ich, jak to się robi w A500. Do sprawdzenia potrzebny by był kickstart z diagromem. Co do filmiku, to odradzam tak jak to jest pokazane, żeby podnosić nogę od układu - łatwo ją można urwać. Lepiej przeciąć ścieżkę przy nodze.
[#20] Re: Pomoc w naprawie lub przeróbce flopa

@AD99, post #19

Wiem że są lutowane, mam nawet 3 jakieś płyty od 1200 więc można by się było pokusić o wymianę. Co do tych nóżek to masz rację tak planowałem aby przeciąć ścieżki. Zdobyłem jeszcze dzisiaj FDD Samsunga to może i jego przerobię.
[#21] Re: Pomoc w naprawie lub przeróbce flopa

@AD99, post #17

Płyta moja to Commodore Rev 1D

Przerobiłem flopa tak jak na filmiku zadziałał. Załadowałem X-copy, fajnie chodzi ale chciałem wyświetlić disc info a tu czerwony komunikat brak dysku w stacji DF0. Po resecie nadal odpalam x-copy z tej stacji i nadal brak dysku. Czy coś źle zrobiłem?
[#22] Re: Pomoc w naprawie lub przeróbce flopa

@andi34, post #21

Niestety tak jest, że niektóre stacje po przerobieniu nie za bardzo chcą działać dobrze ze wszystkimi programami.
[#23] Re: Pomoc w naprawie lub przeróbce flopa

@Marcin74, post #22

Przerobiłem też i samsunga i identycznie się zachowuje w x-copy pokazuje że brak dysku. Takie napędy by mi się trafiły czy płyta Ami walnięta. Mysz działa Yoj tez zewnętrzna stacja też działa.
[#24] Re: Pomoc w naprawie lub przeróbce flopa

@andi34, post #23

Sprawdziłem stacje pod A500 no i chodzą nic się nie dzieje. Pozostaje przejrzeć płytę główna A1200, a może ktoś miał taki problem i go rozwiązał
[#25] Re: Pomoc w naprawie lub przeróbce flopa

@andi34, post #23

To może zmień xcopy na inna wersje.
A SuperDuper bez problemu rozpoznaje napęd.
[#26] Re: Pomoc w naprawie lub przeróbce flopa

@Norbert, post #25

Sprawdzałem na 2 wersjach i jest to samo na A500 chodzą dobrze 2 stacje i wszystko rozpoznają. Podejrzewam że coś na płycie.
[#27] Re: Pomoc w naprawie lub przeróbce flopa

@ted, post #7

Tak wygląda moja stacja NEC
link
link
Nie ma zworki na DS0
[#28] Re: Pomoc w naprawie lub przeróbce flopa

@Kulamario, post #27

Witam, ale te twoje floopy to są bez przeróbek? Przerobiłem Alpsa ale jeszcze nie miałam czasu aby go dobrze przetestować. Mam takie pytanie masz jakiś patent na umieszczenie tych wstacji w obudowie aby to jakoś wyglądało?
[#29] Re: Pomoc w naprawie lub przeróbce flopa

@andi34, post #28

Tak jest bez przeróbek
Normalnie na dwie śrubki przykrecasz jak nie masz tej blaszki
Ja mam przykrecone do obudowy amigi i dziury pasują i trzyma się elegancko
[#30] Re: Pomoc w naprawie lub przeróbce flopa

@Kulamario, post #29

a co z przyciskiem wyjmowania dyskietki, próbowałem zamontować do obudowy 500 i trzeba poszerzyć otworek na przycisk i nie bardzo dziura pasuje w 1200 nie patrzyłem jeszcze bo w pracy jestem
Na stronie www.PPA.pl, podobnie jak na wielu innych stronach internetowych, wykorzystywane są tzw. cookies (ciasteczka). Służą ona m.in. do tego, aby zalogować się na swoje konto, czy brać udział w ankietach. Ze względu na nowe regulacje prawne jesteśmy zobowiązani do poinformowania Cię o tym w wyraźniejszy niż dotychczas sposób. Dalsze korzystanie z naszej strony bez zmiany ustawień przeglądarki internetowej będzie oznaczać, że zgadzasz się na ich wykorzystywanie.
OK, rozumiem