[#1] Który zasilacz lepszy do A1200
Witam
Mam mały dylemat
Posiadam dwa zasilacze do amigi 500 i amigi 600

Pierwszy lekki
Power Supply A 600
5V - 3.0A
12 - 500mA
-12V - 100mA

Drugi ciężki
Power Supply A 500
5V - 2.5A
12 - 1A
-12V - 100mA

nie wiem który zatrzymać dla siebie czy ten ciężki ale słabsze 5V czy lekki ale niby mocniejsze 5V
może mi ktoś doradzić bo sam nie wiem jak to jest z tymi zasilaczami bo niby cięższy ma być lepszy a tu wychodzi ze słabszy
proszę o pomoc w temacie
Dodam ze zasilacz zostawiam do A1200 z ACA1233n

Ostatnia aktualizacja: 26.09.2019 17:24:57 przez Kulamario
[#2] Re: Który zasilacz lepszy do A1200

@Kulamario, post #1

W high endowym sprzęcie audio zawsze są zasilacze
ciężkie. Liniowe zasilacze mają mniejsze "ripple",
czyli zakłócenia zasilania.

Ostatnia aktualizacja: 26.09.2019 17:57:00 przez mmarcin2741
[#3] Re: Który zasilacz lepszy do A1200

@mmarcin2741, post #2

Tylko że audio/video amigowe raczej nie jest "high endowe" więc ten ripple tu raczej nie robi większej różnicy. ;)

Zasilacz lekki ma na pewno większą sprawność bo jest oparty o przetwornicę, więc pozwoli trochę zmniejszyć rachunek za prąd. A to że sieje zakłóceniami na liniach zasilających jest zjawiskiem pomijalnym w części cyfrowej Amigi. W części analogowej, czyli przy outpucie audio/video można dywagować, ale skoro autor wątku ma oba zasilacze to może podłączyć najpierw jeden a potem drugi. Jeśli nie widzi/słyszy różnicy to chyba lepiej mocniejsze 5V. ;)

Raczej żadne peryferium w Amidze poza flopem nie używa 12V. No chyba że ktoś ma hdd 3.5" albo CD, ale to są mało popularne konfigi.

Co do żywotności / łatwości konserwacji nie za dużo mogę powiedzieć, ale coś tam powiem, najwyżej ktoś mądrzejszy mnie naprostuje. Mam oba rodzaje, oba działają, nie musiałem ich nigdy rozkręcać i naprawiać. Ten od A500 chyba nie jest cięższy ze względu na sam transformator, tylko jest zalany epoksydem jak ten od C64, więc naprawiać takie coś "trochę" trudniej.
[#4] Re: Który zasilacz lepszy do A1200

@teh_KaiN, post #3

Amiga będzie pracować tak samo na obu zasiłkach. Gołym okiem nie rozróżnimy.
Natomiast mniejsze zakłócenia przedłużają żywotność podzespołów.

Od a500 nie są zalane, faktycznie tyle ważą.

Ostatnia aktualizacja: 26.09.2019 18:19:18 przez mmarcin2741
[#5] Re: Który zasilacz lepszy do A1200

@mmarcin2741, post #4

Panowie który zatrzymać ?
[#6] Re: Który zasilacz lepszy do A1200

@mmarcin2741, post #4

Amiga będzie pracować tak samo na obu zasiłkach.

Na 2,5A, aż po prawie dziś dzień, pracowała moja goła A500 i nie było z nią problemu. Wydaje mi się, że te "małe" były głównie do dodatkowego hdd z rozszerzenia bocznego lub CD A570, aby je zasilić. Być może były z "nadwyżki" magazynowej potem dodawane do zestawu kartonowego A500.
Wracając do pytania autora - może jednak Cisco 30RB lub coś mocniejszego skoro masz jeszcze kartę turbo?
[#7] Re: Który zasilacz lepszy do A1200

@AD99, post #6

Zostaw sobie mocniejszy.
Cisco 30RB ma 3A więc demonem mocy nie jest
[#8] Re: Który zasilacz lepszy do A1200

@snifferman, post #7

Zostawiłem lekki 3A
[#9] Re: Który zasilacz lepszy do A1200

@mmarcin2741, post #2

transformatorowe
[#10] Re: Który zasilacz lepszy do A1200

@] SKOLMAN_MWS ˇ agrEssOr [, post #9

Nie ten bez trafo zostawiłem
Tu mi kolega poleca takie coś
Wywalić bebechy i wsadzić do obudowy
Dodam że szykuje się na WARP1260 a tam prąd jest potrzebny
[#11] Re: Który zasilacz lepszy do A1200

@teh_KaiN, post #3

Raczej żadne peryferium w Amidze poza flopem nie używa 12V
Interfejsy MIDI.
[#12] Re: Który zasilacz lepszy do A1200

@Krashan, post #11

Video backup system używa +12V i nawet -12V
[#13] Re: Który zasilacz lepszy do A1200

@Kulamario, post #8

Miałem identyczny dylemat kilka miesięcy temu, postąpiłem tak samo. pomysł
[#14] Re: Który zasilacz lepszy do A1200

@snifferman, post #7

Na A600 z V2 600 i Inidivision w zupelności 3A styka. Składałem sobie ostatnio Astec'a z pomiarem napięcia i poborem prądu i maks pobór prądu przy powyższym setupie to było 2.6A na 5V.
[#15] Re: Który zasilacz lepszy do A1200

@tbone, post #14

Ja kupiłem ostatnio 4 sztuki i wszystkie miały ok 11.40v i odesłałem z powrotem
[#16] Re: Który zasilacz lepszy do A1200

@Bartek2075, post #15

A obciażyłeś linię 5V czy mierzyłeś na wtyczce?
[#17] Re: Który zasilacz lepszy do A1200

@Bartek2075, post #15

Przemierzyłem 3szt i mają 11.84 - 11.85V (pomiar na zasilaniu fdd).
Dla normy ATX +12V ma tolerancję 5% więc 11.4V to dolny margines.

Ostatnia aktualizacja: 28.09.2019 11:21:34 przez tbone
[#18] Re: Który zasilacz lepszy do A1200

@tbone, post #14

Mam gdzieś właśnie Asteca, obecnie używam Cisco. Z racji większej mocy tego pierwszego zapytam - jak trzeba obciążyć Asteca, żeby poprawnie działał?
[#19] Re: Który zasilacz lepszy do A1200

@tbone, post #16

Obciążałem linie 5v, jako obciążenie dałem dysk 3,5 cala, pobór prądu było ponad 250mA.
A dostałem też zdjęcia jak taki zasilacz podpięty był do jakiegoś routera cisco i do 12v też troche brakowało.
Bez obciążenia były złe wartości a i zasilacz piszczał.
[#20] Re: Który zasilacz lepszy do A1200

@AD99, post #18

Pobór min. 250mA na 5V.
[#21] Re: Który zasilacz lepszy do A1200

@snifferman, post #7

Mi wczoraj klękł ADP-30RB.

Wysiadło 5V - czym bym nie obciążył napięcie spada do zera. Żarówka 6V 5W i zdycha. Zasilacz kupiony na portalu aukcyjnym, przepracował kilkanaście godzin.
[#22] Re: Który zasilacz lepszy do A1200

@Hubez, post #21

No to reklamuj/wymieniaj. Widziałem, że jak ludzie je otwierali, to niekiedy wyglądały jak po zalaniu. Może tobie trafił się "rdzewiak".
Naprawa nieopłacalna, chyba, że sam się znasz i naprawisz (raczej dla satysfakcji)
[#23] Re: Który zasilacz lepszy do A1200

@snifferman, post #22

Gwarancja 3 miesiące. Skończyła się już. Dziwie się, że klęknął tak szybko.
[#24] Re: Który zasilacz lepszy do A1200

@Hubez, post #23

Jeżeli sprzedawcą jest firma możesz zawsze spróbować reklamować na podstawie rękojmi, obejmuje ona też przedmioty używane.
https://prawakonsumenta.uokik.gov.pl/reklamacje/rekojmia/

Ostatnia aktualizacja: 08.10.2021 12:16:07 przez jargo
[#25] Re: Który zasilacz lepszy do A1200

@jargo, post #24

Czy może ktoś sprawdzić czy zasilacz CISCO pod samym obciążeniem linii 5V będzie działać ?

Może ktoś sprawdzić czy obciążając samą linię 5V (np. żarówką) żarówka zaświeci ?
[#26] Re: Który zasilacz lepszy do A1200

@Hubez, post #25

Ja mam oryginalny Amigowy zasilacz ten najmocniejszy na 5v chyba 4,5 A. 1200 z hd 2.5 + Fast, A 600 + CF + fast chodzą super , po podłączeniu 500 mam 5 sztuk każda łapie zwiechę lub czarny ekran. Na Astecu tym z 9,5 A na 5v wszystkie Amigi chodzą stabilnie a mierząc na pinach zasilania flopa jest 4,5-4,6V. Na tym Amigowym mam 4.9-5v ot zagwozdka.

Ostatnia aktualizacja: 08.10.2021 21:16:00 przez Blady
[#27] Re: Który zasilacz lepszy do A1200

@Kulamario, post #10

JA mam taki i Warp 1260. Działa bez problemu.
[#28] Re: Który zasilacz lepszy do A1200

@Blady, post #26

Ja też tego nie potrafię zrozumieć - to jest wbrew fizyce.

Mam zasilacz ATX - daje 5V bez obciążenia.

Podłączam do Amigi, Amiga nie wstaje, na gnieździe mam 4,2V.

Do zasilacza podłączam sztuczne obciążenie w postaci dysków SATA, IDE. 3,3V obciążam żarówką (nie małą) - widać, że wydajność prądowa jest spora, bo H4 12V zaczyna się żarzyć.

Na molexach mam 5V, na gnieździe Amigi mam 4,2V - Power LED ledwo świeci, Amiga oczywiście nie wstaje.

Podłączam zasilanie z zasilacza do gniazda Floppa na płycie A1200 (dodatkowo, prócz gniazda zasilającego) - wówczas cała logika i karta turbo dostają 5V 0 Amiga działa prawidłowo.

Takie "gubienie" prądu jest wbrew logice jak dla mnie. Molexy są fizycznie połączone z wtykiem do Amigi (to ta sama gałąź zasilania). Na molexach 5V, na wtyku Amigi 4,2V. Amiga dopiero działa jak podłącze zasilanie z ATX do gniazda FDD.
Zasilacz markowy - 500W Chieftec.

Po podłączeniu zasilacza (np. CISCO - nie ATX) - takiego problemu nie ma.
[#29] Re: Który zasilacz lepszy do A1200

@Hubez, post #28

Tak bez czepialstwa, miernik ma True RMS? Wiem, że to dla przebiegów sinus, ale przetwornica w zasilaczu jest impulsowa i może miernik "gubi" trochę napięcia w zależności od częstotliwości przetwornicy. Może warto sprawdzić z jakimś kondensatorem na wyjściu z zasilacza.
[#30] Re: Który zasilacz lepszy do A1200

@ryshard, post #29

Ma True RMS.
Na stronie www.PPA.pl, podobnie jak na wielu innych stronach internetowych, wykorzystywane są tzw. cookies (ciasteczka). Służą ona m.in. do tego, aby zalogować się na swoje konto, czy brać udział w ankietach. Ze względu na nowe regulacje prawne jesteśmy zobowiązani do poinformowania Cię o tym w wyraźniejszy niż dotychczas sposób. Dalsze korzystanie z naszej strony bez zmiany ustawień przeglądarki internetowej będzie oznaczać, że zgadzasz się na ich wykorzystywanie.
OK, rozumiem