kategoria: Stacje dyskietek
[#1] Dyskietki 3.5 cala - Od nowa.
Witam :)

Ciężkie życie kolekcjonera, zmusza do kombinowania. Wpadł mi do głowy pomysł na uratowanie mojej kolekcji oryginalnych dyskietek. Wymaga to zupełnie nowego spojrzenia na kontroler FDD i samą dyskietkę 3.5 cala, w Amidze. Nie chodzi mi o upgrade GOTEK-a. Chodzi mi o kompletne zbudowanie stacji dysków (np. na Arduino Nano), oraz zaprojektowaniu odpowiedniego "wkładu" do obudowy dyskietki, o mały włos nie wyrzuciłbym tego pomysłu z głowy, no bo jak ? Na myśli miałem zamontowanie karty SD wewnątrz dyskietki i odpowiednie przerobienie (np. głowicy). Pojemność takiej karty to minimum 512 MegaBajtów, a mi potrzeba 1Mb, aby tam umieścić ADF-a. Na nowo przemyślałem sprawę... są przecież kostki Flash o pojemności 1, 2 mega bity, to jest akurat 1MB, 2MB. Po co ja to tu piszę ? Aby to wszystko było możliwe, trzeba zebrać tzw. "Content" wokół tego projektu i przenieść to na Patronitre. Wymagana liczba osób to 1000. Dalej w grę wchodziło by zlecanie zadań odpowiednio: do Elektroników, Programistów, Zakupienie ze 100 chipów flash (są taniutkie), zaprojektowanie elementów stykowych i wkładu (do druku 3d). Proszę o odpowiedź innych kolekcjonerów - mogło by to wypalić.
[#2] Re: Dyskietki 3.5 cala - Od nowa.

@SQra, post #1

takie coś ?




Ostatnia aktualizacja: 08.02.2021 18:00:08 przez Dorian3d
1
[#3] Re: Dyskietki 3.5 cala - Od nowa.

@SQra, post #1

Kiedyś miałem taką dyskietkę, miała ona baterie i kartę pamięci, coś w rodzaju SD.
Miejsce pracy głowicy zapewne było jakiś elektromagnesem i przesyłało dane z karty do głowicy stacji.
Wymagało to specjalnego drivera pod win i dawało 2 mb.
[#4] Re: Dyskietki 3.5 cala - Od nowa.

@Dorian3d, post #2

Nie. To ma być wkład do oryginalnej obudowy dyskietki 3.5 cala, i odpowiednia stacja, całość ma działać tak jak normalna stacja DF0: Ta dyskietka ma chyba większą pojemność, i firmową obudowę. Chodzi mi o zgranie zawartość oryginalnej gry do ADF-a, i umieszczenie go w pamięci flash 1 Megabit. W otworze na głowicę ma być kawałek płytki drukowanej - dla połączenia z odpowiednio przerobioną "głowicą" np. na gold pin-ach.
[#5] Re: Dyskietki 3.5 cala - Od nowa.

@SQra, post #4

1000 osób ?
pomysł
[#6] Re: Dyskietki 3.5 cala - Od nowa.

@SQra, post #4

Dopoki dyskietki mozna kupic dopoty to rozwiazanie jest nie ekonomiczne
Chyba ze sztuka dla sztuki
[#7] Re: Dyskietki 3.5 cala - Od nowa.

@SQra, post #4

Oryginalna gra z wszelkimi zabezpieczeniami zajmie ponad 2MB. (IPF ->HFEv3)

A to co chcesz osiągnąć jest do wykonania przy pomocy zmodyfikowanego Goteka.
Każda dyskietka to osobna karta SD wmontowana w standardową obudowę dyskietki.
Łączy się ona w środku przez port USB ze specjalna wersja Gotka.

Jest to nawet wykonalne, ale czy znajdzie się te 1000 osób?
[#8] Re: Dyskietki 3.5 cala - Od nowa.

@SQra, post #1

Jaka jest przewaga tego rozwiazania nad gotekiem ?
[#9] Re: Dyskietki 3.5 cala - Od nowa.

@Dorian3d, post #5

Mniej/Więcej tyle potrzeba aby wystartować projekt na Patronite
[#10] Re: Dyskietki 3.5 cala - Od nowa.

@mikecios, post #8

Parzewaga jest taka, że na goteku można podmontować sobie dowolny adf. Zgranie oryginalnych dyskietek na goteka, mija się z celem. Chcę aby na tych "secjalnych" dyskietkach produkt wyglądał identycznie jak oryginał (wyjmować krążek z dyskietki, i załadować tam wkład z pamięcią flasz. Na oryginalnych dyskach z grami przeważnie nadrukowany jest tytuł gry
[#11] Re: Dyskietki 3.5 cala - Od nowa.

@SQra, post #4

Wkład do oryginalnej dyskietki i przerabianie stacja. Jakoś słabo to widzę. Na rynku jest jeszcze tyle dyskietek i stacji, że na kilka ładnych lat wystarczy. To po co to kombinować.
A zdolnych elektroników to lepiej było by zatrudnić do odtworzenia układów specjalizowanych Amigi. To by nam się bardzie przydało.
[#12] Re: Dyskietki 3.5 cala - Od nowa.

@Marcin74, post #11

Zawsze można odkleić węższy zawijas naklejki, delikatnie rozsunąć obudowę (rozkleić), przełożyć magnetyczny krążek z nowej dyskietki i zakleić. Oczywiście wcześniej należy go dla bezpieczeństwa skopiować jeśli da się ominąć zabezpieczenia. Przy odrobinie ostrożności i nabraniu wprawy na kilku uszkodzonych dyskietkach sprawa jest do zrobienia. Na pewno jest to wiele bardziej ekonomicznie uzasadnione niż konkurencyjne dla goteka emulatory dyskietek.
Sam tak kilka dyskietek ,naprawiłem' wkładając dobre nośniki do ładniejszych obudów.
[#13] Re: Dyskietki 3.5 cala - Od nowa.

@SQra, post #9

To nie realne.
[#14] Re: Dyskietki 3.5 cala - Od nowa.

@Dorian3d, post #13

Stary...nie wiem czemu, ale na pierwszy rzut oka w Twoim avatarze widzę ALFa
[#15] Re: Dyskietki 3.5 cala - Od nowa.

@SQra, post #1

Ale mnie naszła nostalgia po tym poście.
Przypominają mi się ogłoszenia z telegazety. "Mam pomysł na grę, szukam programistów, grafików, muzyków i dystrybutora"
[#16] Re: Dyskietki 3.5 cala - Od nowa.

@ingenic, post #14

Co masz do Gordona Szamłeja?
[#17] Re: Dyskietki 3.5 cala - Od nowa.

@kamilus, post #15

To jak to.
Ja mam, póki co, problem podstawowy - nie bardzo rozumiem, co właściwie ma zostać zrobione.
[#18] Re: Dyskietki 3.5 cala - Od nowa.

@SQra, post #1

Elo, przyznam szczerze że nie czuję twojego pomysłu znaczy rozumiem co chcesz osiągnąć ale ja nie widzę sensu używania go np u siebie co absolutnie nie powinno być jakimkolwiek wyznacznikiem. Po przeczytaniu twojego wątku od razu wiedziałem że 90% będzie na nie i wszyscy będą wylewać kubeł zimnej wody na głowę (1000 osób?,po co?, na co? itp) i generalnie zniechęcać. Moim zdaniem kombinuj dalej, nawet jeżeli miała by to być sztuka dla sztuki to czemu nie. Kombinuj, mi się wydaje że patronite to chyba nie bardzo może coś w stylu zbiórki ala kickstarter? Powiem krótko na koniec nie poddawaj się i realizuj jak 90% powie nie to ciesz się że masz 10 i szukaj w innych grupach docelowych :D
[#19] Re: Dyskietki 3.5 cala - Od nowa.

@SQra, post #1

Nie. Znowu jakieś udawanie - coś jak obudowa i klawiatura od Amigi, a w środku RPi i keyrah.

Ostatnia aktualizacja: 09.02.2021 00:01:06 przez t-bone
[#20] Re: Dyskietki 3.5 cala - Od nowa.

@SQra, post #1

A widziałeś to:



?
[#21] Re: Dyskietki 3.5 cala - Od nowa.

@deejayremix, post #18

Po przeczytaniu twojego wątku od razu wiedziałem że 90% będzie na nie i wszyscy będą wylewać kubeł zimnej wody na głowę (1000 osób?,po co?, na co? itp) i generalnie zniechęcać. Moim zdaniem kombinuj dalej, nawet jeżeli miała by to być sztuka dla sztuki to czemu nie.



OK

Ostatnia aktualizacja: 09.02.2021 07:19:31 przez Dorian3d

Ostatnia aktualizacja: 09.02.2021 07:20:13 przez Dorian3d

Ostatnia aktualizacja: 09.02.2021 07:20:27 przez Dorian3d
[#22] Re: Dyskietki 3.5 cala - Od nowa.

@t-bone, post #20

Fajnie zrobione z tym gotekiem OK

To jeśli już fantazjować, to ja bym chciał w obudowie dyskietki chip na dane oraz emulator nośnika magnetycznego, tak żeby nie trzeba było przerabiać stacji dyskietek ok, racja
[#23] Re: Dyskietki 3.5 cala - Od nowa.

@BULI, post #22

Czyli mowisz mniej więcej o takim rozwiazaniu jak było w starych samochowowych radiach z magnetofonem
[#24] Re: Dyskietki 3.5 cala - Od nowa.

@mikecios, post #23

Czyli mowisz mniej więcej o takim rozwiazaniu jak było w starych samochowowych radiach z magnetofonem



Tak, ten kierunek ok, racja
[#25] Re: Dyskietki 3.5 cala - Od nowa.

@BULI, post #24

Ciężko będzie bo o ile w magnetofonie glowica siedzi w jednym miejscu to w stacji tańcuje dość mocno ;)))
[#26] Re: Dyskietki 3.5 cala - Od nowa.

@BULI, post #22

Takie coś pokazano w odp. #2 - konkretnie, jest to adapter stworzony z myślą o używaniu kart pamięci w dawnych aparatach Sony Mavica, na dyskietki (Sony, dlatego MemoryStick).

Ale autor wątku twierdzi, że nie o to mu chodzi.

Po przeczytaniu twojego wątku od razu wiedziałem że 90% będzie na nie i wszyscy będą wylewać kubeł zimnej wody na głowę (1000 osób?,po co?, na co? itp) i generalnie zniechęcać.

Trudno, żeby każdemu sypać uśmiechniętymi buźkami i piać, jaki to jest wspaniały, cokolwiek zrobi lub powie. Tu nie przedszkole, tylko forum hobbystyczne dla weteranów. Jest pomysł, to ludzie go filtrują przez swoje potrzeby, i tyle.

Moje zdanie jest następujące: tradycyjna stacja FDD ma obecnie niewielkie praktyczne zastosowanie i jest bardziej doznaniem zmysłowym. Więc odtwarzanie innymi technologiami jej funkcjonalności przy braku charakterystycznego sposobu pracy mechanizmów, dźwięków jakie wydają, itp. jest, hmm... bez sensu?
[#27] Re: Dyskietki 3.5 cala - Od nowa.

@mikecios, post #23

To jest dla amigi
USB - USB floppy Emulator
link
1
[#28] Re: Dyskietki 3.5 cala - Od nowa.

@HOŁDYS, post #6

Gdzie można kupić nowe dyskietki DD lub HD?
[#29] Re: Dyskietki 3.5 cala - Od nowa.

@amikoksu, post #28

Jeszcze nie ma na nie popytu.
[#30] Re: Dyskietki 3.5 cala - Od nowa.

@amikoksu, post #28

1
Na stronie www.PPA.pl, podobnie jak na wielu innych stronach internetowych, wykorzystywane są tzw. cookies (ciasteczka). Służą ona m.in. do tego, aby zalogować się na swoje konto, czy brać udział w ankietach. Ze względu na nowe regulacje prawne jesteśmy zobowiązani do poinformowania Cię o tym w wyraźniejszy niż dotychczas sposób. Dalsze korzystanie z naszej strony bez zmiany ustawień przeglądarki internetowej będzie oznaczać, że zgadzasz się na ich wykorzystywanie.
OK, rozumiem